Dünyanın En Pahalı Arabası – 2022

resim49533187
resim49533187

Araba sektörü gün geçtikçe çabucak gelişmeye devam ediyor. Araba üreticileri, gelişen teknolojiden en uygun şekilde faydalanarak otomobil modellerini geliştirmeyi hedefliyorlar. Bu doğrultuda otomobil modellerinin fiyatlarında da ciddi artışlar meydana geliyor. Araba tutkunları, dünyanın en pahalı otomobili hangisi diye olabildiğince fazla merak ediyorlar.

Çünkü dünya çapında otomobil üreticileri hem hususi istek doğrultusunda hem de markanın popülerliği artırabilmek adına yüksek maliyetli otomobiller üretmeyi tercih ediyorlar. Şirketler, doğal ki maliyet arttığı için satış fiyatlarında da artış yapıyorlar. Bunun kararında günümüzde çok yüksek satış fiyatlarıyla kullanıcılarıyla buluşan otomobil modelleri karşımıza çıkıyorlar.

Bizler de bu yazımızda sizler için günümüze kadar dünyanın en pahalı otomobil modelleri olarak dikkatleri üstlerine toplayan otomobil modellerine yer verdik. Sizler için hazırladığımız listemizde üretildikleri tarihlerden bugüne dünyanın en pahalı otomobili unvanını taşıyan muhtelif otomobil modellerine yer verdik. Böylece sizler de listemizi inceleyerek dünyanın en pahalı otomobil modelleri ile ilgili bilgili olabilirsiniz.

İçindekiler

Dünyanın En Pahalı Araba Modelleri

Rolls Royce Boat Tail

Sizler için hazırladığımız dünyanın en pahalı otomobil modelleri listemizin ilk esnasında Rolls Royce Boat Tail yer alıyor. İngiliz otomobil üreticisi Rolls Royce, genelde ürettiği lüks otomobil modelleriyle biliniyor. Bu doğrultuda şirket, kısa sürede dünyanın en pahalı otomobili olarak ön plana çıkacak olan Boat Tail modelini tanıttı.

Rolls Royce Boat Tail, mavi ağırlıklı olabildiğince şık bir tasarıma sahip. Şirket, aracı tasarlarken lüks bir dizayn yaratabilmek adına hususi detaylara ve kaplamaya yer verdi. Bu detaylar ve kaplamalar, aracın tasarımını ön plana çıkarttı. Bunun yanı sıra bu nedenler bunun yanı sıra arabanın kıymetini de ciddi şekilde yükseltti.

Rolls Royce, bu modeli tasarlarken yüksek konforda bir aracı sınırı olan üretim ile kullanıcılarına sunmayı hedefledi. Bu doğrultuda şirket, aracın iç tasarımını kullanıcılarının huzurlu edebilecekleri bir halde tasarladı. Ayrıca dünyanın en pahalı otomobili olarak malum Rolls Royce Boat Tail, haiz olduğu mobil uygulamadan güneş şemsiyesine kadar muhtelif özellikleriyle de dikkatleri üstüne toplamayı başarıyor.

Rolls Royce Boat Tail, 2017 yılından itibaren hususi üretim olarak kısıtlı sayıda üretildi. Araç, 28 Milyon Dolar fiyatıyla kullanıcılarıyla buluştu.

Bugatti La Voiture Noire

Lüks arabalardan bahsetmiş olduğumuz bir listede Bugatti tarafınca üretilen otomobillere yer vermemek olmazdı. Dünyanın en eski otomobil üreticilerinden birisi olan Bugatti, üretmiş olduğu lüks otomobillerle dikkat çekiyor. Bu doğrultuda şirket, bir müddet dünyanın en pahalı otomobili unvanını taşıyan La Voiture Noire modelini geliştirdi.

La Voiture Noire, günümüzde hâlâ Bugatti tarafınca üretilen en pahalı otomobil olarak karşımıza çıkıyor. Bugatti, arabayı hususi üretim olacak şekilde tasarladı. Bu doğrultuda şirket, otomobilden yalnızca 1 adet üretti. Siyah tasarımıyla dikkat çeken araba, eski Bugatti modellerinden esinlenerek tasarlandı.

Bugatti, arabanın tasarımı kadar performansında da etkin bir iş çıkarttı. Öyle ki otomobil tutkunları, arabanın tasarımı ve kıymeti gibi performansı üstünde de çok fazla konuşuyorlar. Bu kapsamda Bugatti La Voiture Noire, günümüzde dünyanın en pahalı otomobil modellerinden birisi olduğu gibi en çok alaka gören modellerinden de birisi.

Şirket, dünya çapında yalnızca 1 adet üretmiş olduğu La Voiture Noire modelini 19 Milyon Dolar fiyatla satışa sundu.

Pagani Zonda HP Barchetta

Dünyanın en pahalı otomobil modelleri listemize Pagani Zonda HP Barchetta ile devam ediyoruz. 1992 senesinde kurulan Pagani, temelde spor otomobil modelleri üretmeyi hedefliyor. Bu doğrultuda firma hem yüksek performanslara ulaşan hem de dizayn olarak otomobil tutkunlarını etkileyen modeller üretmeye çalışıyor. Nitekim Pagani, Zonda HP Barchetta ile bu hususta olabildiğince etkin oldu diyebiliriz.

Pagani, nitekim öteki otomobil üreticilerine göre daha yakın tarihte kuruldu. Bundan kaynaklı şirket, kısa sürede yaşanmış olan teknolojik gelişimleri izleyerek bu tarz şeyleri otomobil modellerine programa çalışıyor. Paganii Zonda HP Barchetta modelini bu doğrultuda geliştirdi.

Yenilikçi teknolojilerle tasarlanan araç, tasarımıyla kendisinden fazlasıyla laf ettiriyor. Pagani Zonda HP Barchetta, olabildiğince şık ve sportif bir tasarıma sahip. Bu sayede Pagani Zonda HP Barchetta, otomobil tutkunlarının genel hatlarıyla beğenisini kazanıyor. Bunun yanı sıra araba, hız performansıyla da standardını ispatlıyor diyebiliriz.

Pagani Zonda HP Barchetta, çoğu yerde dünyanın en pahalı otomobili olarak karşınıza çıkabilir. Çünkü araba, aşağı yukarı 18 Milyon Dolar satış fiyatıyla kullanıcılarıyla buluşuyor.

Rolls Royce Sweptail

Rolls Royce, bir öteki otomobil modeliyle daha dünyanın en pahalı otomobil modelleri listemizde kendisine yer bulmayı başardı. 2017 senesinde tanıtılan araç, tanıtılmış olduğu vakit dünyanın en pahalı otomobili olarak dikkatleri üstüne topladı. Tamamen el yapımı olarak üretilen Sweptail, dünya çapında yalnızca bir kişide bulunuyor.

Sipariş üstüne Rolls Royce tarafınca üretilen araç, eski otomobil modelleri ele alınarak tasarlandı. Bu doğrultuda şirket, eski otomobil modelleriyle aktüel teknikleri harmanlayarak yeni bir dizayn oluşturdu. Böylece Rolls Royce Sweptail tasarımıyla bir taraftan klasik otomobillere benziyor. Bunun yanı sıra araba, haiz olduğu modern unsurlarla yenilikçi bir tasarıma da sahip.

Rolls Royce, arabanın tasarımı kadar performansına da ehemmiyet verdi. Bu doğrultuda şirket, Sweptail modelini kuvvetli bir performans verecek şekilde tasarladı. Böylece araç, tasarımı kadar performansıyla da sahibini memnun etmeyi başardı.

Tamamen el yapımı olmasıyla dikkat çeken Rolls Royce Sweptail, üretildiği vakit aşağı yukarı 13 Milyon Dolara satıldı. Bu fiyat da arabayı dünyanın en pahalı otomobillerinden birisi haline getirdi.

Bugatti Centodieci

Dünyanın en pahalı otomobili listemize Bugatti Centodieci ile devam ediyoruz. Üretmiş olduğu üst seviye araba modelleriyle malum Bugatti, bir kez daha listemizde yer almayı başardı. 2022 senesinde kullanıcılarına teslim edilmeye başlanan Bugatti Centodieci, dünyanın en pahalı otomobillerinden birisi olarak dikkat çekiyor.

Bugatti, bu modeli de spor otomobil modeli olarak tasarladı. Oldukça şık bir tasarıma haiz olan araba, tutarı kadar tasarımıyla da kendisinden laf ettirmeyi başardı. Şirket, aracın dizayn sürecinde EB110 modelinden esinlendi. Bu doğrultuda Centodieci, dizayn konusu ile ilgili EB110 ile benzer özelliklere sahip.

Bunun yanı sıra Bugatti, aracın performansıyla da kendisinden laf ettirmeyi planlıyordu. Bundan kaynaklı şirket, otomobilde kuvvetli bir motor kullanmayı tercih etti. Bu sayede Bugatti Centodieci, bir spor otomobili olarak hız performansı konusu ile ilgili da kullanıcılarını memnun etmeyi hedefliyor.

Bugatti, bu modelden yalnızca 10 adet üretmeyi planladı. Şirket, bu 10 modeli kendi fabrikalarında tamamiyle el üretimi olarak üretileceğini belirtti. Bu doğrultuda Bugatti, Centodieci siparişi veren müşterilerine 2022 yılı itibariyle otomobilleri teslim etmeye başladı. Şirket, aracın satış fiyatını ise aşağı yukarı 10 Milyon Dolar olarak belirledi.

Maybach Exelero

Daimler, yıllardan beri üretmiş oldukları motor ve otomobil modelleriyle ön plana çıktı. Bu doğrultuda şirket, günümüzde de otomobil sektöründe mühim başarılara imza atıyor. Şirketin içeriğinde üretim yapan birden fazla otomobil üreticisi mevcut. Bunlardan birisi de Maybach olarak dikkat çekiyor.

Üretmiş olduğu lüks otomobillerle malum Maybach, 2004 senesinde zamanında dünyanın en pahalı otomobili olan Exelero modelini geliştirdi. Çeşitli ortaklıklarla tasarlanan Exelero, 2005 senesinde Maybach tarafınca tanıtıldı. Şirket, yoğun alaka gören aracın tasarımını önceki vasıta modellerinden esinlenerek tasarladı. Bunun kararında eski otomobil modellerinden nedenler barındıran bir dizayn ortaya çıktı.

Maybach, üretmiş olduğu otomobil modellerinde kuvvetli bir performansa ulaşmayı hedefliyor. Bu doğrultuda şirket, Exelero modelinde de olabildiğince kuvvetli bir motor kullandı. Bunun kararında şirket, arabanın piyasaya sürüldüğü yılda erişilen en çok hızla dikkatleri üstüne çekmeyi başardı.

Hem tasarımıyla hem de performansıyla zamanının en gözde modellerinden birisi olan Maybach Exelero, 8 Milyon Dolar fiyatıyla kullanıcılarıyla buluştu.

SP Automotive Chaos

Sizler için hazırladığımız dünyanın en pahalı otomobilleri listemize Spyros Panopoulos Automotive tarafınca üretilen Chaos ile devam ediyoruz. Yunan otomobil üreticisi Spyros Panopoulos Automotive, üretmiş olduğu üst seviye otomobil modelleriyle dikkat çekiyor. Şirket, en pahalı otomobil modellerinden birisi olan Chaos ile listemize girmeyi başardı.

Spyros Panopoulos Automotive, genel hatlarıyla sportif otomobiller üretmeyi tercih ediyor. Bu doğrultuda şirket, Chaos modelinde de olabildiğince şık duran bir sportif dizayn kullanmayı tercih etti. Modern bir tasarıma haiz olan araç, tasarımıyla otomobil tutkunlarının beğenisini kazanmayı başardı.

Bir spor otomobilde dizayn kadar performans da büyük ehemmiyet taşımaktadır. Bu kapsamda Spyros Panopoulos Automotive, kuvvetli bir motorla otomobilde üst seviye bir performans yakalamayı başardı. Araba, göstermiş olduğu performansla spor otomobil sektöründe hizmet veren çoğu köklü firmanın modellerini geride bıraktı.

Spyros Panopoulos Automotive hem tasarımıyla hem de performansıyla dikkat çeken Chaos modelini aşağı yukarı 7 Milyon Dolara kullanıcılarıyla buluşturuyor. Bunun yanı sıra şirket, aynı modelin daha kuvvetli bir sürümünü ise 15 Milyon Dolara satışa sunuyor. Bu fiyatlar da Yunan otomobil üreticisi tarafınca üretilen Chaos modelini dünyanın en pahalı otomobillerinden birisi haline getiriyor.

Bugatti Divo

Dünyanın en pahalı otomobil modelleri listemizin son esnasında gene bir Bugatti modeli yer alıyor. İtalya asıllı Fransız otomobil üreticisi Bugatti, üst seviye otomobil modelleri konusu ile ilgili ciddi çalışmalar yapıyor. Şirket, bu çalışmaların kararında Divo modelini piyasaya sürdü. 2019 senesinde üretilmeye başlanan araç, 2020 senesinde otomobil pazarında yerini aldı.

Spor otomobil modelleriyle dikkat çeken Bugatti, 2019 senesinde yeni bir atılım attı. Şirket, çok kuvvetli bir spor otomobil modeli geliştirmek için çalışmalara başladı. Bu doğrultuda şirket, geliştirdikleri araca Bugatti için yarışan ve firmanın efsaneleşmiş isimlerinden birisi haline gelen Albert Divo’nun ismini vermeye karar verdi.

Bugatti, Divo modelini 2020 senesinde piyasaya sürdü. Şirket, olabildiğince kuvvetli bir performansa haiz olan bu modelden yalnızca 40 adet üretti. Dünya genelinde sınırı olan sayıda bulunan araç, performansı kadar tasarımıyla da dikkatleri üstüne topluyor. Çünkü şirket, efsaneleşmiş pilotunun ismini taşıyan bu modelde yaratıcı ve dikkat cazibeli bir dizayn kullanmayı tercih etti.

Bugatti Divo, tasarımı ve performansının yanı sıra fiyatıyla da otomobil tutkunlarının ilgisini çekiyor. Çünkü araç, aşağı yukarı 6 Milyon Dolar satış fiyatıyla kullanıcılarıyla buluştu. Bu satış fiyatı da aracı dünyanın en pahalı otomobillerinden birisi haline getirdi.

Dünyanın En Pahalı Arabası – Genel Değerlendirme

Sizler için hazırladığımız dünyanın en pahalı araba modelleri listemiz burada sona eriyor. Sizler için hazırladığımız listemizde üretildikleri günden bugüne satış fiyatlarıyla dikkat çeken otomobil modellerine yer vermeye çalıştık.

Araba modellerinin gün geçtikçe gelişim göstermesi otomobil fiyatlarında da değişimler yaşanmasına neden oluyor. Bundan kaynaklı gelecek yıllarda listemizde yer edinen arabalardan daha yüksek fiyatlarla satışa çıkan otomobil modellerini görebiliriz.

Sizler de dünyanın en pahalı otomobil modelleri hakkındaki görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.