iPhone Uygulama Gizleme Nasıl Yapılır?

resim26107022
resim26107022

iPhone kullanıcıları çoğu neden nedeniyle Apple’ı tercih etmektedir. Bu unsurların kim bilir en değerlisi ise kimi kullanıcılar için gizliliktir. Apple’ın yaratmış olduğu emniyet ve gizlilik ortamı kullananların bu ekosistemde yer alma isteğini artırmaktadır. iPhone’larda gizlilik için çoğu prosedür yapmak mümkündür. Peki bunlardan biri olan iPhone cihazlarda tatbik saklama prosedürü iyi mi yapılır?

Bu içeriğimizde iPhone kullanıcılarının sık sık sormakta olduğu bir eylemi sizler için detaylıca anlattık. iPhone’unuzda kullandığınız bir uygulamayı telefonunuzu kurcalayan kişilerden gizlemek istiyorsanız bu şekilleri deneyebilirsiniz.

İçeriğimizde değişik etkisinde bırakır yaratan altı değişik yöntemden bahsettik. Bu yöntemler kararında telefonunuzda bulunan uygulamayı gizleyebilir ve ancak kendinizin ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca gizlemek istemeseniz bile uygulamalarınızı kişiselleştirmek için de bu şekilleri kullanabilirsiniz. Şimdi sözü daha da uzatmadan iPhone modellerinde tatbik saklama prosedürü iyi mi yapılır sorusunun ilk yanıtıyla içeriğimize başlayalım.

İçindekiler

iPhone Uygulama Gizleme: Klasör Yöntemi

iPhone’larda tatbik gizlemenin ilk tekniği klasörleri kullanmaktır. Birden fazla uygulamayı bir araya getiren klasörler vasıtası ile uygulamanın direkt olarak ana sayfanızda görünmesini engelleyebilirsiniz. Böylece telefonunuza göz gezdiren birinin o uygulamayı ya da programları direkt olarak görmesi imkânsız hale gelir. Yine de bu yöntemle klasörleri gezen birinin uygulamayı bulacağını söylemekte yarar var.

Klasörler ile iPhone tatbik saklama prosedürü için şu adımları takip etmeniz gerekmekte:

 • Saklamak istediğiniz uygulamanın da bulunmuş olduğu bir klasör oluşturun. Bu prosedür için bir uygulamanın üzerine parmağınızla matbu tutun ve değişik bir uygulamanın üzerine sürükleyip bırakın.
 • Bu işlemin sonra uygulamalara ait ikonlar ana ekranınızda bulunan klasörün önizlemesinde gözükecektir. Daha sonra oluşturduğunuz klasörün üzerine dokunun ve bütün programları bir arada görüntüleyin.
 • Gizlemek istediğiniz uygulamanın üzerine parmağınızı matbu tutun.
 • Ardından parmağınızı klasörün en sağ köşesine sürükleyin ve kısa bir müddet bekleyin. Bu aşamanın sonra klasörde ikinci bir sayfanın açılması gerekmekte.
 • Gizlemek istediğiniz uygulamayı ikinci sayfada bırakın ve klasörü kapatın. Böylece tatbik artık ana ekranınızda gözükmeyecektir.

iPhone Uygulama Gizleme: Uygulama Arşivi Yöntemi

İkinci bir teknik ise programları bulmak için Uygulama Arşivi kullanmak oluyor. Klasörlerden değişik olarak bu prosedür kararında programa ana sayfadan ulaşmak tamamiyle imkânsız hale geliyor. Yalnızca arama ve Uygulama Arşivi ile bu uygulamalara ulaşmak olası hale geliyor. Bu nedenle bütün programları gözden geçirmeden ya da bilhassa aramadan programa ulaşmak imkânsız oluyor.

Uygulama Arşivi tekniği ile ana sayfadan kaldırmak istediğiniz programları etkin bir halde gizleyebilirsiniz. Bu tekniği uygulamak için lüzumlu adımlar ise şu şekilde:

 • iPhone’unuzun ana ekranına ulaşın ve gizlemek istediğiniz uygulamayı bulun.
 • Daha sonra parmağınızı gizlemek istediğiniz uygulamanın üzerine matbu tutun ve “Uygulamayı Sil” seçeneğine dokunun.
 • Karşınıza çıkan seçeneklerin arasından “Ana Ekran’dan Sil” opsiyonu ile devam edin.
 • Bu prosedürü gizlemek istediğiniz her bir tatbik için gerçekleştirin. Daha sonra programları ancak Uygulama Arşivi ve arama sonuçlarında bulabilirsiniz.

iPhone Uygulama Gizleme: İkon ve İsim Değiştirme

Eğer uygulamanın ismini ve sembolünü değişiklik yapmak dilerseniz üçüncü yöntemimiz sizin için idealdir. Bu teknik vasıtası ile uygulamanın dış görünüşünü ve hatta ismini bile değişiklik yapmak mümkündür. Böylece tatbik tamamiyle değişik bir isme ve sembole haiz olacaktır. Ancak gene de aslolan uygulamanın Uygulama Arşivi menüsünde yer alacağını unutmamanız gerekmekte.

 • Kestirmeler programını açın. Ardından sağ üst tarafta bulunan “+” sembolüne dokunun ve yeni bir kestirme oluşturmaya başlayın.
 • Karşınıza çıkacak menüde “İşlem Ekle” seçeneğine dokunun ve “Uygulamayı Aç” prosedürünü ekleyin.
 • Daha sonra gizlemek istediğiniz uygulamayı kura çekmek için nefes renkli “Uygulama” yazısına dokunun ve uygulamayı seçin. Ayrıca en üst bölümde bulunan çubuk ile uygulamanın ismini de değiştirin.
 • Ardından sağ üst bölümde bulunan “X” ikonun derhal tarafındaki dokunun üç çizgi ikonuna dokunun.
 • Karşınıza çıkacak olan seçeneklerin en üst kısmında bulunan “Ana Ekrana Ekle” ile devam edin.
 • Dilerseniz bu noktada uygulamanın ikonunu da değiştirebilirsiniz. Daha ilkin çektiğiniz, indirdiğiniz ya da yeni çekeceğiniz bir fotoğrafı ikon yapabilirsiniz. Ayrıca Apple’ın sunmuş olduğu hazır sembolleri ve renkleri de kullanabilirsiniz.
 • Bu işlemlerin sonra oluşturduğunuz kısayol belirlediğiniz uygulamayı açacaktır. Bu sayede tatbik gizlenmiş olacak. İsterseniz gizlemek istediğiniz uygulamayı ana ekrandan silerek daha da gizli saklı kalmasını sağlayabilirsiniz.

iPhone Uygulamalarını Arama Sonuçlarında Gizleme

Dördüncü yöntemimizde ise gizlemek istediğimiz uygulamanın arama neticelerinden kaldırılmasını sağlıyoruz. Bu teknik kararında arama menüsünden gizlediğiniz programa erişim tamamiyle engelleniyor. Eğer bu yöntemle beraber uygulamayı ana sayfadan da kaldırırsanız programa erişmek ancak arşiv üstünden gerçekleşiyor. Uygulamayı arama sonuçlarında gizlemek için şu adımları takip edebilirsiniz:

 • iPhone cihazınızın Ayarlar menüsüne ulaşın.
 • Daha sonra gizlemek istediğiniz uygulamanın ayarlarını bulun.
 • Uygulama ayarlarında “Siri ve Arama” seçenekleri ile devam edin.
 • Ardından “Uygulamayı Ara’da Göster” seçeneğini kapatın.
 • Bu işlemin sonra telefonun arama bölümünde uygulamanın çıkması imkânsız hale gelecektir.

Sayfa Saklama ile iPhone Uygulamalarını Gizleme

Eğer bir sayfa dolusu uygulamayı teker teker gizlemek istemiyorsanız beşinci yöntemimiz tam size göre. Ana ekranda kaydırdığınız sayfalardan birini ya da birkaçını gizlemek iPhone modellerinde mümkün. Böylece o sayfada mevcud bütün programlar ana sayfadan gizlenmiş hale geliyor. O uygulamalara erişmek için de arşiv ya da arama çubuğunu kullanabilirsiniz. Ana ekranınızdaki bir sayfayı gizlemek için şu aşamaları gerçekleştirmeniz gerekiyor:

 • iPhone’unuzun ana ekranına ulaşın.
 • Ekranın en altında bulunan sayfa noktalarına parmağınızla matbu tutun. Dilerseniz ekranın rastgele bir yerine bu prosedürü yapmış olup daha sonra noktaların üzerine de dokunabilirsiniz.
 • Bu işlemin sonra cihazınızda bulunan bütün sayfaları bir arada göreceksiniz. Her sayfanın altında bulunan tik işareti sayfanın görünürlüğünü temsil etmektedir.
 • Ana ekranda sayfaları kaydırırken görmek istemediklerinizden tik işaretini kaldırın. Bunun için sayfanın altında bulunan işarete parmağınızla dokunun.
 • İşlemi tamamladıktan sonra düzenleme menüsünden çıkmak için ekranda boş bir noktaya dokunun.
 • Artık ana ekranınızda gizlediğiniz sayfayı ve o sayfadaki programları göremeyeceksiniz.

App Store’dan Satın Alınanları Gizleme

Telefona ayrıca uygulamayı App Store hesabında gizlemek isteyenler için de bir yöntemimiz mevcut. App Store’da satın alınanları gizleyerek son harcamalarınızı ve indirmelerinizi saklı hale getirebilirsiniz. Ancak App Store’dan gizlemenin telefonda yüklü olan programa bir tesiri olamayacağını hatırlatalım. Bu prosedür için ise şu adımları takip edebilirsiniz:

 • iPhone’unuzda bulunan App Store uygulamasına giriş yapın.
 • Daha sonra sağ üst bölümde bulunan ve profilinizi açacak olan ikona dokunun.
 • Ardından “Satın Alınanlar” menüsü ile devam edin. Bu menüde hem satın aldığınız hem de bedava indirdiğiniz bütün programlar yer almaktadır.
 • Ardından gizlemek istediğiniz uygulamanın üzerinde parmağınızı sola kaydırın. Açılan “Gizle” seçeneğine dokunun ve uygulamayı gizleyin.

iPhone Uygulama Gizleme: Sıkça Sorulan Sorular

Uygulama Arşivi nedir?

Apple’ın iPhone ve iPad modellerinde bulunan Uygulama Arşivi, cihazda yüklü olan bütün uygulamaların bir arada bulunmuş olduğu bir kütüphanedir. Ana ekranınızda yer almayan ya da arama sonuçlarında çıkmayan programlar bile Uygulama Arşivi’nde yer almaktadır. Bu sayede cihazınızda yüklü olan bütün programları bir arada görebilir ve cihazınızın derli toplu olmasını sağlayabilirsiniz. Uygulama Arşivi, ana ekranda en sağda bulunan menüdür. Ana monitörü sola doğru kaydırarak Uygulama Arşivi’ne ulaşabilirsiniz.

Uygulamaları Uygulama Arşivi’nden silebilir miyim?

Tüm uygulamaların bir arada bulunmuş olduğu Uygulama Arşivi özelliğiyle bir uygulamayı silmek mümkündür. Ancak bu prosedürü gerçekleştirmek uygulamanın cihazdan tamamen kaldırılmasını sağlayacaktır. Yalnızca Uygulama Arşivi’nden tatbik silme prosedürü ise olası değildir. Bir öteki deyişle Uygulama Arşivi üstünden sildiğiniz programlar telefondan tamamiyle silinecektir.

Uygulama Arşivi’ni kapatabilir miyim?

Uygulama Arşivi hususi durumunu kapamak olası değildir. Apple’ın yerleşik olarak sunmuş olduğu Uygulama Arşivi özelliği iOS 14 ve üzerindeki bütün iPhone modellerinde kullanıcılara sunulmaktadır. Eğer bu özelliği kullanmak istemiyorsanız ana ekranınızda widget ya da klasörler oluşturarak kendi düzeninizi kurmanızı öneri ediyoruz.

Uygulamaları gizlemek için silmeme gerek var mı?

Yukarıda anlattığımız hiç bir teknik için telefonunuzdan bir tatbik kaldırmanıza gerek yoktur. Yalnızca birtakım yöntemlerde uygulamayı ana ekrandan kaldırmanız gerekmektedir.

Apple uygulamalarını gizleyebilir miyim?

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz şekilleri cihazınıza yerleşik olarak gelen Apple programları için de kullanabilirsiniz. Apple uygulamalarını ana ekrandan kaldırabilir ve arama sonuçlarında gizleyebilirsiniz. Ancak Saat ve Fotoğraflar gibi birtakım Apple uygulamalarını telefondan tamamiyle kaldırmak olası değildir.

Gizlediğim uygulamalara iyi mi ulaşabilirim?

Gizlediğiniz bütün uygulamalara Uygulama Arşivi’nden ulaşabilirsiniz. Ayrıca şayet arama sonuçlarında çıkma seçeneğini kapatmadıysanız Siri ile ya da arama yaparak da programa ulaşmanız mümkündür.

Ana Ekran’dan sildiğim uygulamayı iyi mi tekrar getirebilirim?

Eğer bir uygulamayı Ana Ekran’dan sildiyseniz tekrar eklemek için birkaç yöntemden yararlanabilirsiniz. Uygulama Arşivi’nden eklemek istediğiniz uygulamanın üzerine parmağınızı matbu tutup Ana Ekrana Ekle seçeneğini kullanabilirsiniz. Buna ayrıca telefonunuzun arama çubuğundan uygulamanın ismini aratıp aynı prosedürü gerçekleştirebilirsiniz.

Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde iPhone modellerinde tatbik gizlemek için çoğu teknik anlattık. Maalesef Apple uygulamanın tamamiyle gizlenmesine yerleşik olarak gelen özellikler ile izin vermiyor. Yukarıda anlattığımız bütün işlemeleri yapsanız bile Uygulama Arşivi ile programa erişmenin önüne geçmek imkansız. Bu nedenle bir uygulamayı gizlemek için yapabileceğiniz işlemler bir noktada sona eriyor. Yine içeriğimizdeki yöntemler ile en oldukça gizliliğe ulaşacağınızı düşünüyoruz.

İçeriğimizde değinmediğimiz bir mevzu ise üçüncü parti programlar ile tatbik gizleme. Dilerseniz programları gizlemek için bu tekniği de tercih edebilirsiniz fakat bu uygulamaların güvenirliği konusu ile alakalı net bir yorum yapmak olası değil. Bu nedenle rastgele bir indirme ve izin verme işleminden ilkin iyi araştırmanızı öneri ediyoruz. Oluşabilecek risklerin tamamiyle sizin sorumluluğunuzda bulunduğunu da hatırlatmak isteriz.

Eğer bir uygulamayı gizlemek istiyorsanız anlattığımız yöntemlerin birkaçını bir arada kullanabilirsiniz. Örneğin, uygulamanın kısayolunu oluşturduktan sonra ana ekrandan ve arama neticelerinden kaldırabilirsiniz. Böylece ancak Uygulama Arşivi ve oluşturduğunuz gizli saklı kısayol ile programa erişmeniz olası hale gelecektir. Ayrıca App Store geçmişinizden de silerek daha da gizli saklı hale getirebilirsiniz.

iPhone ile alakalı ürettiğimiz öteki rehberlerimiz de işinize yarayabilir. Eğer pil sağlığı ve daha uzun batarya ömrü ile alakalı malumat almak istiyorsanız alakalı içeriğimizi okuyabilirsiniz. Ayrıca iPhone’unuzun PIN kodunu değiştirebilmek için de hazırlamış olduğumuz içeriğe göz atabilirsiniz. Ekran kaydı almak ya da saklama alanı açmak için de içeriklerimizi incelemenizi öneriyoruz.

iPhone tatbik saklama prosedürünü detaylıca anlattığımız içeriğimiz burada sona eriyor. Konuyla alakalı sıkça sorulan soruları da bir alt antet altında sizler için derledik. Eğer yanıtı orada yer almıyorsa aşağıda bulunan yorumlar kısmından suali bizlere iletmeyi unutmayın. Ayrıca içeriğimiz ile alakalı düşüncelerinizi de yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz!