En İyi Oyuncu Monitörü Tavsiyeleri – 2022

resim95732073
resim95732073

Sizler için daha önceden En İyi Monitör Önerileri başlığı altında her alanda kullanabileceğiniz monitörlerin listesini yapmıştık. Bu yazımızda ise birazcık daha hususi bir sıralama ile karşınızdayız. Artık temelde oyun amaçlı kullanılacak olan monitörlerden bahsedeceğiz. En iyi oyuncu ekranı tavsiyeleri içeriğimizde bir oyuncu ekranı seçerken dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan noktalara da değineceğiz. Ardından da sizlere oyuncu monitörleri önerisinde bulunduğumuz bir sıralama sunacağız.

Lafı daha fazla uzatmadan gelin hep beraber bir oyuncu monitöründe bulunması ihtiyaç duyulan özellikler nelerdir, bir oyuncu ekranı seçerken nelere dikkat etmeliyiz beraber daha yakından inceleyelim.

İçindekiler

Oyuncu Monitöründe Bulunması Gereken Özellikler

Oyuncu monitörleri tamamiyle oyun performansına yönelik hazırlanmış hususi monitörlerdir. Yani bu monitörlerin, oyun oynayan kişilerin rastgele bir performans kaybı yaşamadan en makul şekilde oyunlarına pozitif anlamda katkı mümkün kılabilecek özelliklere haiz olmaları gerekiyor. Peki bu özellikler nelerdir?

Oyuncu monitörlerinde oyun performansını etkileyen birkaç etken bulunmaktadır. Örneğin monitör tazeleme/yenileme hızı, reaksiyon süresi, monitör boyutu, monitör türü gibi özellikleri bu hususta misal verebiliriz. Bir de bu özelliklere ayrıca tamamiyle resim amaçlı dizayn konusunu da ekleyebiliriz. Fakat monitör tasarımları, genelde monitör performansını etkilemeyecek şekilde tasarlanıyorlar. Yani çoğu monitörde tasarım, tamamiyle güzel duyu amaçlı göze hitap etmeye çalışıyor diyebiliriz.

Monitör Panelleri

En iyi oyuncu ekranı sizin olsun istiyorsunuz ve internette bir takım inceleme hazırlamaya başladınız. Karşınıza devamlı olarak IPS, TN, VA gibi kısaltmaların çıktığını göreceksiniz. Bunların ne anlama geldiğini bilmeden oyuncu ekranı kura çekmek doğru olmayacaktır.

va-ips-tn panelleri

Aslında oynadığınız oyun türlerine ve bulunduğunuz ortama göre açık oturum çeşidini seçebilirsiniz. Örneğin IPS panel, renkleri daha doğru kullanan bir açık oturum yapısıdır. Bu panele haiz olan monitörlerde daha fazla hikayeli oyunları oynamak isteyebilirsiniz. Çünkü bu monitörlerde renkler daha da göz alıcı bir halde karşınıza çıkacaktır. Zaten yukarıdaki görselde de öteki panellere göre renk farkını kolaylıkla görebilirsiniz. Bu panelin en hoş özelliklerinden birisi de değişik açılardan da aynı görüntüyü alabilmeniz oluyor. IPS panele haiz olan monitörler, daha fazla LCD monitörler olarak karşımıza çıkıyorlar.

TN (Twisted Nematic) panelli monitörler daha fazla online oyunlar oynayanlara öneri edilmektedir. Çünkü bu monitörlerde öncelik renk doğruluğu değil, reaksiyon süresi ve tazeleme/yenileme hızı performansı oluyor. Renk doğruluğu olabildiğince mühim olmadığı için de IPS panele göre daha koyu bir renk sunduğunu belirtmek gerekiyor. Bu vizyonun bilhassa karanlık ortamlarda sağlamış olduğu performans daha iyi diyebiliriz.

Bir de VA panelli monitörler var. Eğer ki benim için hem monitör performansı hem de renk doğruluğu olabildiğince mühim diye düşünüyorsanız o vakit alacağınız monitör VA panele haiz olmalı. Çünkü bu panele haiz monitörler hem monitör performansı hem renk doğrulu konusu ile ilgili kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyorlar.

Sync Teknolojisi

Ekran kartınız ne kadar iyiyse size o denli yüksek performans sağlar. Fakat monitörünüzün de bunun için kafi olması gerekiyor. Eğer ki monitör kartınız çok iyi, monitörünüzse orta derece bir monitör ise bilgisayar ekranında birtakım yırtılmaların bulunduğunu görebilirsiniz. Bu tamamiyle monitör kartının birden fazla kareyi monitöre göndermesi ama monitörün monitör kartının hızına yetişememesinden kaynaklı oluyor.

İşte bunun engellenmesi için de Sync Teknolojisi devreye giriyor. AMD monitör kartları için FreeSync, Nvidia monitör kartları için ise G-Sync teknolojisi mevcut. Fakat bunlara uzun uzun girmeyeceğiz. Daha daha önceden sizlere VSync Nedir? Oyun Performansını Nasıl Etkiler? adlı içeriğimizde bu biçim şeyleri açıklamıştık. Bu rehberimize göz atarak bu teknolojiler ile ilgili lüzumlu detayları edinebilirsiniz.

Tazemele/Yenileme Hızı ve Tepkime Süresi

En iyi oyuncu ekranı sizde olsun istiyorsanız o vakit tazeleme/yenileme hızı ve reaksiyon süresi mevzularına itina göstermeniz gerekiyor. Zaten bir monitör alacağınız vakit açıklamalarda kesinlikle 60Hz, 144Hz, 5ms, 1ms gibi terimler göreceksinizdir. İşte bu terimler monitörün performansı için çok önemli.

Tazeleme/yenileme hızı karşınıza hertz kıymeti olarak çıkıyor. Yani görmüş olduğunuz 60Hz, 144Hz gibi değerler bunu temsil ediyor. Buradaki “Hz” kıymeti ne kadar yüksek olursa o denli iyi performans alırsınız. Bu konudaki en kolay anlatımı şöyle yapabiliriz. Counter Strike Global Offensive oynadığınız vakit birtakım durumlarda rakibinizi vurduğunuza eminseniz ama kill size yazılmıyorsa o vakit monitörünüzün hertz değerine bakmalısınız. Bunun için de aşağıdaki görseli incelemeniz yeterli.

60hz-144hz-240hz

Eskiden Mid-Door ismi verilen bu bölgeden geçen rakibinizi vurmak büyük kabiliyet isteyen bir durumdu. Fakat 60Hz tutarındaki bir monitör ile bunu başarmak olabildiğince zor. Yukarıdaki görselde aynı anda, değişik monitörlerden monitör görüntüsü alındığını görüyoruz. 60Hz tutarındaki monitörde rakibiniz çoktan geçip gitmiş gibiyken 240Hz monitörde daha doğru bir halde yerini görebiliyorsunuz. Yani yalnızca kabiliyet değil bunun yanı sıra kullandığınız monitör de oyunlarda olabildiğince önemli.

Tepkime süresi ise “ms” kıymeti ile gösterilir. 1ms, 5ms, 8ms gibi değerler karşınıza çıkacaktır. Bunda da hertz değerinin aksine “ms” kıymeti ne kadar azca ise o denli iyi performans alırsınız. Yani işlenen imaj ekranınıza en hızlıca yansıtılmalı. Aksi takdirde aşağıdaki görselden de anlayacağınız suretiyle “ghosting” ismi verilen pis imaj ortaya çıkacaktır.

5ms-1ms reaksiyon süresi

Hazır yeri gelmişken özetlemek gerekirse değinelim. Eğer ki monitörünüz reaksiyon süresi iyi değilse işlenen imaj ekrana gönderildiğinde monitörünüz buna yetişemez. Bunun kararında ardı ardına gelmiş hayalet görüntüleri görebilirsiniz. Üstteki görselde bunu çok net bir halde görebilirsiniz. Bu hikâyeli oyunlarda birazcık canınızı sıkabilir. Fakat çevrimiçi oyunlarda sizi daha fazla rahatsız edecektir.

Monitör Boyutu

Oynadığınız oyun türleri, monitör seçiminde sizi bir kez daha düşünmeye sevk edebilir. Çünkü her oyunu koca koca monitörlerde oynayamazsınız. Özellikle tek başınıza oynadığınız öykü tabanlı, rekabetçi öğeleri içermeyen oyunlarda büyük monitörler kullanmak isteyebilirsiniz.

Fakat MMORPG tarzında oyunları seviyorsanız ve iyi bir performans almak istiyorsanız o vakit daha düzgüsel boyutlarda monitörleri tercih edebilirsiniz. Çünkü bu biçim oyunlarda ekranın her alanına hakim olmanız gerekiyor. Bu nedenle daha ufak boyutlu monitörlerde daha iyi performans alabilirsiniz.

En İyi Oyuncu Monitörü Modelleri

Buraya kadar en iyi oyuncu ekranı içeriğinde olması ihtiyaç duyulan özelliklerden bahsettik. Bundan sonraki bölümde ise değişik markaların birbirinden değişik modellerini içeren listemizle devam edeceğiz. Listede yer alan mamüllerin fiyatları, içeriğin yazıldığı dönemdeki fiyatlardır.

Siz beğendiğiniz ekranı satın almadan ilkin internetten aktüel fiyatını kesinlikle araştırın. Çünkü döviz kurlarından kaynaklı fiyatlar artabileceği gibi kampanyalı dönemlerde de burada yazan fiyatlara göre daha makul fiyatlarda aynı modelleri bulabilirsiniz.

HP X24c (9FM22AA)

En iyi oyuncu ekranı modelleri - HP X24c (9FM22AA)

Sizler için hazırladığımız en iyi oyuncu ekranı modelleri listemizin ilk esnasında HP X24c (9FM22AA) yer alıyor. Dünyanın en büyük teknoloji üreticilerinden olan HP, monitör sektöründe de kullanıcılarına hizmet veriyor. Öyle ki şirket, bu alanda da üretmiş olduğu ürünlerle kullanıcılarını genel hatlarıyla memnun etmeyi başarıyor. Bizler de listemizde HP X24c (9FM22AA) modeline yer verdik.

HP, bu modelde 23.6 inç büyüklüğünde bir monitör kullanmayı tercih etti. 144 Hz monitör yenileme hızında çalışan monitör, 1920×1080 px çözünürlük desteği sayesinde kullanıcılarıyla buluşuyor. FHD çözünürlük standardına haiz olan monitör, VA monitör teknolojisiyle hizmet veriyor.

Oldukça şık bir tasarıma haiz olan HP X24c (9FM22AA), özellikleriyle yeni nesil bir monitör olarak ön plana çıkıyor. Üstelik HP, bu modelde belirlemiş olduğu fiyat politikasıyla rakiplerinin önüne geçmeyi başarıyor. Çünkü HP X24c (9FM22AA), Türkiye’de 2.300 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşuyor.

AOC C24G2U

AOC C24G2U

AOC markası kesinlikle en iyi oyuncu ekranı sıralaması içinde yer almalıydı. Çünkü marka, yıllardır oyuncu monitörleri üretiyor ve olabildiğince hoş işler çıkartıyor.

C24G2U modeli, 23.6inç boyutunda ve 1920×1080 çözünürlük sunuyor. Monitörün 165Hz tazeleme/yenileme hızı ve 1ms reaksiyon süresine haiz olması olabildiğince güzel. Bu monitörde VA açık oturum mevcut. Üstelik 178 derecelik imaj elde eden curved tasarıma sahip. Tasarım demişken monitörün kırmızı ve siyah renklerinin hakim olduğu agresif görünümü olabildiğince şık duruyor.

Monitörün üstünde birer adet VGA ve DisplayPort ile beraber 2 adet HDMI girişi mevcut. Bu hoş ekranı kullanmak dilerseniz ödemeniz ihtiyaç duyulan meblağ takribi 3.100TL bandında oluyor.

James Donkey JD24FG1MS144

James Donkey JD24FG1MS144

James Donkey, makul fiyatlı oyuncu ekipmanları ile karşımıza çıkan bir marka. JD24FG1MS144 modeli, isminden de anlayabileceğiniz gibi 1ms ve 144Hz değerlerine sahip. Bu değerler bilhassa oyuncular için çok cazibeli diyebiliriz.

James Donkey geliştiricileri, bu monitöründe VA açık oturum kullanmış. Monitör, dizayn konusu ile ilgili olabildiğince şık. İnce çerçeveleri, gene monitörün monitör inceliği de desteklemiş. Bu monitörün en hoş özelliklerinden birisi ise “0” ölü px garantisi vermesi oluyor. 23.8inç boyutunda olan bu ekranı Türkiye’de almak dilerseniz bütçenizden minimum 3.300 TL ayırmanız gerekiyor.

GamePower 23,6” GPR24C1MS144

GamePower GPR24C1MS144

Ülkemizde yavaş yavaş oyuncu ekipmanları piyasasında sesini duyurmaya süren bir marka GamePower oluyor. Marka; ürettiği mouse, klavye, kasa gibi ürünlerle oyuncuların dikkatini çekmeyi başardı. GamePower, GPR24C1MS144 modeli ile listemize girmeyi başardı.

Bu monitör 1ms reaksiyon süresi ve 144Hz tazeleme/yenileme hızına sahip. Ayrıca curved olarak adlandırılan kıvrımlı bir yapıya sahip. Bu sayede kullanıcılarına 178 derecelik bir açı sunuyor. Monitörde Samsung’un VA paneli mevcut. Bunun yanı sıra monitörün 23.6inç boyutunda bulunduğunu da ekleyelim.

Monitör, 1920×1080 çözünürlüğe sahip. Ayrıca üstünde 1 adet DisplayPort, 1 adet HDMI ve 1 adet DVI girişi mevcut. Uygun fiyatlı ama kaliteli bir oyuncu monitörüne haiz olmak istiyorsanız GamePower GPR24C1MS144 sizin için makul diyebiliriz. Çünkü monitör, 3.350TL’lik fiyatı ile harbiden üst seviye rakiplerine kafa tutuyor.

Gigabyte G24F

En İyi Oyuncu Monitörü - Gigabyte G24F

En iyi oyuncu ekranı tavsiyeleri sıralaması içinde doğal ki Gigabyte olmalıydı. Gigabyte, G24F modeli ile bize 23.8inç boyutunda bir monitör sunuyor. Bu monitör, 1ms ve 165Hz özelliklerine sahip. Marka, bu özellikleri IPS açık oturum ile destekledi.

Monitör, AMD FreeSync Premium teknolojisini destekliyor. Ayrıca monitörde Flicker-Free ve Eyesafe özellikleri de mevcut. Bu monitörün en mühim özelliklerinden birisi ise tamamiyle oyunculara hususi teknolojiler bulundurması oluyor.

Örneğin oyunlarda kullanmak suretiyle kendi nişangahınızı oluşturabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra hedef sabitleyici özelliğiyle de bulanık görüntülerden sizi kurtarıyor. Kendine ait gösterge paneliyle işlemci, monitör kartı sıcaklıkları ve FPS değerlerinizi de görebilirsiniz.

Gigabyte’ın bu hoş monitörüne haiz olmak dilerseniz aşağı yukarıya 3.900TL’yi gözden çıkarmanız gerekiyor.

Dell S2721HN

En İyi Oyuncu Monitörü - Dell S2721HN

Amerika merkezli Dell, dünyanın en büyük teknoloji üreticilerinden birisi olarak bilinmektedir. Şirket, muhtelif kategorilerde üretmiş olduğu ürünlerle kullanıcılarıyla buluşuyor. Bu doğrultuda Dell S2721HN, firmanın en etkin monitör modellerinden birisidir. 2020 senesinde piyasaya sürülen Dell S2721HN, kalitesiyle hâlâ en etkin oyuncu monitörlerinden birisi olmayı başarıyor.

27 inç büyüklüğünde ekrana haiz olan Dell S2721HN, 1920×1080 px çözünürlüğüne sahip. Bunun yanı sıra Dell S2721HNi, 75 Hz monitör yenileme hızında çalışıyor. Ayrıca monitörde IPS monitör ve FHD çözünürlük teknolojisi mevcut. Böylece Dell S2721HN, kullanıcılarına yüksek çözünürlükte hizmet veriyor.

Monitörün tasarımında yalnızca 2 adet HDMI girişi mevcut. Bunun yanı sıra monitörde öteki bir giriş mevcut değil. Sadece bir tasarımıyla ön plana çıkan Dell S2721HN, performansının yanı sıra tasarımıyla da kullanıcılarını genel hatlarıyla memnun etmeyi başarıyor. Dell S2721HN, Türkiye’de 4.000 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşuyor.

LG 27GL650F-B

LG 27GL650F-B

LG de oyuncu ekipmanları konusu ile ilgili yavaş yavaş adımlar atan firmalardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. 27GL650F-B modelinde marka bize 27inç’lik bir imaj sağlıyor. Bu büyük ekranda bizleri 1ms, 144Hz ve IPS açık oturum özellikleri karşılıyor. Ayrıca monitör, 1920×1080 çözünürlüğünde. Bunun yanı sıra monitör, NVIDIA’nın G-Sync teknolojisine sahip. LG 27GL650F-B, HDR10 özelliğiyle de daha parlak ve hareketli sahneler sunuyor.

Monitör, dizayn konusu ile ilgili ince çerçevesi ve keskin hatları ile dikkat çekiyor. Tasarım konusu ile ilgili maksimum dikkat çeken özelliklerinden birisi ise ekranı dik olarak kullanabilmeniz oluyor. Ayrıca monitör, aşağı yukarıya hareket ettirilebildiği gibi arkaya ve öne doğru da eğilebiliyor. Özellikle yarış oyunlarını seven oyuncular, ana monitörünün yanına iki değişik monitör almayı düşünüyorsa bu özellikleri ile LG’nin bu modeli kendilerine destek olabilir.

Bu ekranı sisteminize dahil etmek dilerseniz ödemeniz ihtiyaç duyulan meblağ 5.100TL civarında oluyor.

MSI Optix MAG301CR2

MSI Optix MAG301CR2

MSI, oyuncu ekipmanları konusu ile ilgili uzun yıllardan beri adından laf ettiren bir marka. Ürettiği ekipmanlar, oyuncular tarafınca olabildiğince beğeniliyor. Markanın monitörleri de olabildiğince başarılı. Optix MAG301CR2 model monitör de etkin monitörlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Monitör, daha fazla büyük monitörleri tercih edecek olan kullanıcıları etkilemeyi başarıyor.

Monitör, 29.5inç boyutu ile dev bir monitör sunuyor bize. Fakat bu monitör standart bir monitör değil. Monitör, geniş bir yapıda ve 2560×1080 çözünürlüğünde. Üstelik monitör, curved tasarıma sahip. Bu da kullanıcılarına 178 derecelik bir açı sunmuş olduğu anlamına geliyor. Bunun yanı sıra reaksiyon süresi 1ms ve tazeleme/yenileme hızı ise alışılmışın haricinde tam 200Hz olarak karşımıza çıkıyor. VA açık oturum kullanılan bu monitörde HDR teknolojisi de mevcut.

Monitörün tasarımına değinecek olursak aslında wide ve curved dizayn ekranı olabildiğince karizmatik gösteriyor. Çerçeve boyutu ise yok denecek kadar az. Monitör ayakları, daha fazla keskin hatlara sahip. Monitörün arkasında ise MSI logosu RGB şekilde aydınlatılıyor.

Böylesine güzel, karizmatik, kaliteli ve kullanımı kolay bir monitörün fiyatı da doğal çok ucuz olmuyor. Eğer MSİ’ın bu modelini almak dilerseniz 7.500TL civarında bir ödeme yapmanız gerekiyor.

Asus ROG Strix XG27WQ

En İyi Oyuncu Monitörü - Asus ROG Strix XG27WQ

Oyuncuların maksimum tercih ettiği markalardan birisi Asus oluyor. Markanın oyunculara hususi oluşturduğu Republic of Gamers serisi aşağı yukarıya her ürünü ile premium bir hizmet sağlıyor. Asus ROG Strix XG27WQ ekranı de gene aynı şekilde kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor.

Bu monitör, 27inç boyutunda ve bize 2560×1440 ebatlarında bir çözünürlük sunuyor. Tazeleme/yenileme hızı 165Hz, reaksiyon süresi ise 1ms olarak karşımıza çıkıyor. Asus, monitörde VA açık oturum kullanmayı tercih etti. Bunun yanı sıra monitör, 178 derecelik bir açı elde eden curved ekrana sahip.

Tıpkı Gigabyte monitörde olduğu gibi Asus da nişangah sabitlemeden tutun da FPS sayacına kadar oyuncuların işini kolaylaştıracak çoğu teknolojiyi bu monitöre entegre etmiş durumda.

Tasarım mevzusuna değinecek olursak monitör, tam da Asus’tan beklenen hatlara sahip. Monitörün agresif görünümü, monitörün altında bulunan ve masanızı kendi logosu ile aydınlatacak olan bir ışıklandırma ile süslemiş. Tabii ki tasarımdaki teferruat yalnızca bu kadar değil.

Aynı zamanda arka tarafta da MSI’da olduğu gibi RGB amblem aydınlatması kullanılmış. Bunun yanı sıra monitörün çerçeve kalınlığı olabildiğince ince. Fakat monitörün kendisi çok da ince değil. Arka tarafında bir kavis laf konusu. Bu yönden monitör, Apple monitörleri andırıyor. Asus’un bu modeli Türkiye’de 11.500TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor.


Sizler için hazırladığımız en iyi oyuncu ekranı önerileri listemiz burada sona eriyor. Sizler de kullandığınız ve öneri ettiğiniz oyuncu monitörlerini aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.