Facebook’ta Oyun Ve Uygulama Davetlerini Engellemenin Yolları

resim29527452
resim29527452

Dev toplumsal ağ olan Facebook’ta oyun oynamak istesek bile bu hevesimizi kıran en mühim etkenlerden biri, arkadaş çevremizden gelen oyun istekleri. Bu vaziyet birtakım durumlarda öyle bir hal alıyor ki Facebook hesabımıza giriş yaptığımız vakit birtakım durumlarda tahammül edilemeyecek kadar bildirim oluyor ve tamamıyla oyun oynama isteğinden soğumanıza niçin olabiliyor.

Neler Okuyacaksınız? →

Facebook’ta Oyun Ve Uygulama Davetlerini Engellemenin Yolları

Aslında bu bildirimleri, Facebook arkadaşlarımızın, Facebook üstünden oyun oynarken mecburen ya da bilvasıta yollardan öteki seviyeye geçebilmeleri için desteğe ihtiyacı olması sebebiyle alıyoruz, daha doğrusu arkadaşlarımız yolluyor. Tabi bu durumdan hepimiz hoşlanıyor diyemeyiz, hoşlanmayanların hatırı sayılır bir kitlesi yok değil.

Üstelik bu davetler, yalnızca oyunlarla alakalı de değil; Facebook’ta açılan çoğu aktivite daveti de mevcut. Bunlar da, kullanıcıları rahatsız eden, istenmeyen bildirimler içinde yer alıyor.
Peki bu bildirimleri tamamen, kapamak olası mü?

İşte Facebook davetlerinden sonsuza kadar kurtulmanın yolları…

1. Aşama

Eğer Facebook üstünden bir aktivite ya da oyun daveti alırsanız, öncelikle o bildirimi görmek için sağ üst köşede bulunan “Bildirimler” sekmesine tıklayın. Daha sonra,açılan sayfada gelen davetin derhal sağında bir “X (Çarpı)” işareti göreceksiniz.

“X” işaretine bastığınız zaman, Facebook size o davetin ismiyle alakalı gelen bildirimleri kapamak isteyip istemediğinizi soruyor; bu durumda “Kapat” ya da “Kapatma” seçeneklerinde kararınızı veriyorsunuz. Ancak bu geçici bir çözüm.

2. Aşama

Eğer bildirim önleme konusu ile alakalı daha da ileriye yani tamamıyla gibi bir önleme işlemine gitmek istiyorsanız, o vakit Facebook ayarlarında birtakım değişimler gerçekleştirmeniz gerekiyor. Bunun için gene bildirimler sekmesine geliyor, sonrasında “Ayarlar” a giriyorsunuz.

Karşınıza gelen sayfanın solunda, “Engelleme” isimli bir bölüm mevcut. Bu kısmın içinde “Uygulama davetlerini engelle” ve “Etkinlik davetlerini engelle” şeklinde 2 ayrı bölüm göreceksiniz. Bu bölümlere girdiğinizde, belirlediğiniz arkadaşınızdan gelen rastgele bir aktivite ya da oyun isteğini engelleyebiliyorsunuz. “Uygulamaları engelle” kısmından ise, engellemek istediğiniz uygulamayı seçiyorsunuz.

Her gün karşınıza çıkan Facebook oyun ve aktivite davetlerinden kurtulmak işte bu kadar kolay. Yine de Facebook’ta oyun oynamak istiyorsanız, biliyorsunuz ki bunun için davete ihtiyacınız yok; fakat bir müddet sonrasında siz de o davetleri gönderenlerden biri olabilirsiniz.