Windows 10’da IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL Hatasının Çözümü

resim33756823
resim33756823

Hatalı bir cihaz sürücüsü bilgisayarınızı çökertebilir. Windows 10’da IRQL_not_less_or_equal hatasını çözümü için bu ipuçlarını kullanın.

BSOD’lar bir Windows kullanıcısının en fena kabusudur ve bu kritik yanlışlar seyrek olsa da, tekrarlayan birtakım durumlar vardır. Bunlardan biri IRQL_not_less_or_equal (hata kodu: 0x0000000A) hatasıdır.

Bu hatanın arkasındaki nedenler, üçüncü taraf yazılımlardan, şoför problemlerinden ve donanımdaki değişikliklerden meydana gelen parazit olabilir.

Neler Okuyacaksınız? →

Windows 10’da IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL Hatasının Çözümü

Neyse ki, ‘IRQL_not_less_or_equal’ hatasını düzeltmek olabildiğince kolay ve bir Windows güncellemesi problemi çözmezse, aşağıda listelenen yöntemlerden biri, kullananların problemi çözmesine destek olacaktır.

Not: Bu makaledeki teknikleri kullanmadan ilkin Windows’u son olarak sürüme güncellediğinizden emin olun. Kullanıcılar bunu Başlat> Ayarlar> Güncelleme ve Güvenlik> Windows Güncelleme > Güncellemeleri kontrol et seçeneğine giderek yapabilir.

Ayrıca Bknz : Windows 10/8/7’de xinput1_3.dll ya da d3dx9_43.dll eksik

Üçüncü Taraf Yazılımından Gelen Girişim

IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL hatasının çözümü için ilk teknik sistem geri yükleme noktası oluşturma.

BSOD hatalarının çoğunun ana nedeni, yeni üçüncü taraf yazılımların son yüklemesidir. Özellikle antivirüs yazılımının, bu hataların çoğunun ana sebebi olduğu bilinmektedir. Kullanıcıların, bilgisayarlarında mühim değişimler yapan yazılımı yüklemeden ilkin bir sistem geri yükleme noktası oluşturmaları önerilir.

Windows 10’da IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL Hatasının Çözümü

Sistem Geri Yükleme Noktası Nasıl Oluşturulur

Bir sistem geri yükleme noktası oluşturma süreci olabildiğince basittir. Sadece verilen adımları izleyin: –

 1. Arama Çubuğuna Sistem Geri Yükleme yazın  ve Geri Yükleme Noktası Oluştur’a tıklayın. Sistem Koruması sekmesinin altında,  Oluştur’a tıklayın.
 2. Geri yükleme noktası için kolay tanınmış bir ad girin ve Tamam‘ı tıklayın..
 3. Windows birazcık vakit alacak ve bir Sistem Geri Yükleme Noktası oluşturacaktır.

Bilgisayarınızı önceki bir geri yükleme noktasına geri yüklemek için, Sistem Geri Yükleme’yi arayıp  sonuçlarda Geri Yükleme Noktası Oluştur’u  tıklamanız yeterlidir. Açılan Pencerede Sistem Geri Yükleme düğmesine tıklayın ve lüzumlu sistem geri yükleme noktasını seçin.

Temiz Önyüklemeyi Kullanarak Sorunu Teşhis Etme

Temiz Önyükleme, kullananların Windows’taki bütün üçüncü taraf uygulamalarını ve hizmetlerini etkili bir halde durdurmasına imkân tanıyan bir tekniktir. Birçok yaygın hatayı teşhis etmek için kullanılır. Bunu yapmak için şu adımları izleyin: –

 1. Arama Çubuğuna msconfig yazın ve sonuçlardan Sistem Yapılandırması’na tıklayın.
 2. Açılan pencerede Hizmetler sekmesine gidin. Tüm Microsoft hizmetlerini gizle etiketli kutuyu işaretleyin. Listedeki bütün üçüncü taraf hizmetlerinin işaretini kaldırın.
 3. Ardından, Görev Yöneticisi’ni açın ve Başlangıç sekmesine gidin. Listeden, her bir üçüncü taraf hizmetini birer birer seçin ve sağ alttaki Devre Dışı Bırak düğmesini tıklayın.
 4. Bilgisayarını tekrar başlat.

Artık PC açıldığında, sadece lüzumlu Microsoft Windows hizmetleri çalışacak. Hata yoksa bu, problemin üçüncü taraf bir tatbik ya da hizmetten kaynaklandığı anlamına gelir. Hata devam ederse, öteki ihtimaller içinde çözümlere geçme zamanı.

Sürücü Sorunları

IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL hatasının çözümü için öteki problem deposu şoför sorunları.

Sürücüler, donanım cihazlarının işletim sistemi ile etkili bir halde iletişim kurmasını elde eden yazılımlardır. Sürücülerinizi aktüel tutmak en iyisi olsa da, bu güncellemelerin tümü kararlı değildir ve bazıları hatalara niçin olabilir.

Ayrıca Bknz: Güncellemeden Sonra Yavaşlayan Windows 10’u Nasıl Düzeltirim?

Sürücüleri Güncelleme

Windows PC’nizin temel sürücülerini güncellemenizin üstünden ne kadar vakit geçti? Bir süre geçtiyse, bunu yapmanın tarihi gelmiştir zira ‘IRQL_not_less_or equal’ yanlışı için yaygın bir niçin aktüel olmayan sürücülerdir. Sürücülerinizi güncellemenin en kolay yolu aşağıdaki gibidir: –

 1. Arama Çubuğuna Aygıt Yöneticisi yazın ve sonuca tıklayın.
 2. Aygıt Yöneticisi penceresinde, aktüel olmayan sürücüleri olabilecek aygıta tıklayın.
 3. Genişletilmiş menüde, cihaz sürücüsüne sağ tıklayın ve Sürücüyü güncelle seçeneğine tıklayın.
 4. Windows, yenilenmiş sürücüleri kendiliğinden arayacak ve yükleyecektir.

Sürücü Güncellemelerini Geri Al

Sürücüleri güncellemek genelde problemi çözerken, birtakım durumlarda şoför güncellemelerinin kendisi hataya niçin olabilir. Bu gibi durumlarda, kullananların son şoför güncellemelerini geri alması gerekecektir. Yakın zamanda yenilenen sürücüleri unuttuysanız, son olarak yenilenen sürücüleri iyi mi görüntüleyeceğinizi öğrenin. Sürücü güncellemelerini geri almak için aşağıda belirtilen adımları izlemeniz yeterlidir: –

 1. Daha ilkin bahsedilen adımlara benzer şekilde, Aygıt Yöneticisi‘ni açın. Bunu, arama çubuğuna yazarak ya da Denetim Masası vasıtasıyla yapabilirsiniz.
 2. Aygıt Yöneticisi penceresinde, geri almak istediğiniz sürücüye sağ tıklayın. Özellikler‘e tıklayın.
 3. Özellikler penceresinde, Sürücü sekmesinin altında, ‘Sürücüyü Geri Al‘a tıklayın.

Bazen ‘Sürücüyü Geri Al’ düğmesi gri olabilir. Bu genelde son olarak güncelleme 10 günden daha uzun süre ilkin yüklendiğinde gerçekleşir. Yazıcı sürücüleri geri alınamaz. Maalesef bu durumda, kullananların sürücünün eski bir versiyonunu üreticinin internet sitesinden indirmesi ve manuel olarak yüklemesi gerekecektir.

Ayrıca Bknz: Windows 10’da Windows.old Klasörü Nasıl Kaldırılır

Donanım Değişiklikleri

Yeni donanım kurarken, kullananların yeni donanımın uyumluluğunu araştırması zorunludur. RAM’i değiştirmenin ya da tek kanaldan çift kanallı belleğe geçişin ‘IRQL_not_or_equal’ hatasına yol açtığı bilinmektedir. Ayrıca RAM, eski RAM modülleri ile uğraşmayı reel bir problem haline getiren en çok yenilenen donanımlardan biridir. İşte eski RAM çubuklarıyla yapabilecekleriniz.

Bellek Tanılama

Windows Bellek Tanılama, Windows 10’daki çoğu yaygın hafıza sorununu tanılamak için kullanılabilen kullanması kolay bir yerleşik destek programdır. Kullanıcıların bunu yeni RAM ve üzerine kiraz taktıktan sonrasında çalıştırmaları önerilir, kullanması kolaydır:

 1. Windows Arama Çubuğuna Bellek Tanılama yazın ve Windows Bellek Tanılama‘ya tıklayın.
 2. Açılan pencerede, Windows’un hafıza problemlerini şimdi tekrar başlatıp teşhis etmesini ya da bilgisayarınızı bir sonraki tekrar başlatmanızda bunu yapmasını isteyip istemediğinizi seçin.

Windows Bellek Tanılama problemi bir hata vermezse ya da problemi çözemezse, kullanıcılar aşağıdaki gibi şeyleri denemelidir: –

 1. İki ya da daha çok çubuk kullanıyorsanız RAM’inizin DIMM yuvalarını değiştirin.
 2. Yeni donanımın uyumluluğunu iki kez denetim edin.
 3. Tek kanallı belleğe ya da tam tersi, çift kanallı belleğe geçin.
 4. Çift kanallı hafıza kullanılırken BIOS’ta XMP’nin etkinleştirildiğini doğrulayın. Etkinleştirilmişse, XMP profillerini değiştirin.
 5. Eski donanımı tekrar kurun ve problemin devam edip etmediğini denetim edin.

Düzeltilmesi Kolay Bir Sorun

BSOD’lar ürkütücü görünse de, genelde bilgisayarınızın haiz olabileceği birtakım kolay sorunlardan kaynaklanır. Yukarıda listelenen düzeltmeler, bir BSOD’ye niçin olabilecek birden çok hatayı tedavi etmek için kullanılabilir. Ancak, bilgisayarınızın sorunsuz çalışmasını sağlamak için birtakım mühim ipuçlarını takip edebilmek her vakit daha iyidir.

Windows’un 0xA: IRQL_not_less_or_equal hatasını giderme sayfasını ziyaret ederek aynı çözümleri de görebilirsiniz.