‘Üzgünüm, Bu Dosya Türü Güvenlik Nedenlerinden Dolayı İzin Verilmez’ Hatası Nasıl Düzeltilir

resim80367171
resim80367171

WordPress kullanıcısı iseniz karşılacağınız hatalardan biri ‘Üzgünüm, Bu Dosya Türü Güvenlik Nedenlerinden Dolayı İzin Verilmez‘ Hatasıdır peki bu hata iyi mi düzeltilir.

WordPress kullanıcısı olarak, internet sitenize birtakım dosya türlerini yüklemeniz gerektiğinde bir müddet gelecek. Belki kullananların dosya indirmesine müsaade eden bir internet sitesi yapıyorsunuz ya da kim bilir e-posta tercih formunuza indirilebilir bir teşvik eklemek istiyorsunuz.

Ancak, yakında WordPress’in muayyen dosya türlerini yüklediğinizde harbiden hoşlanmadığını keşfedeceksiniz. WordPress’in beğenmediği bir dosyayı yüklemeyi denerseniz, “Üzgünüm, Bu Dosya Türü Güvenlik Nedenleriyle İzin Vermiyor (Sorry, This File Type Is Not Permitted For Security Reasons)” diyen bir hata mesajı alacaksınız.

Neyse ki, bu problem için kolay bir çözüm var ve sizi adım adım ilerleteceğiz.

Neler Okuyacaksınız? →

‘Üzgünüm, Bu Dosya Türünün Güvenlik Nedenlerinden kaynaklı İzin Verilmiyor’ Hatası?

Her şeyden önce, bu bir oldukça blogcu ve WordPress kullanıcısı için yaygın bir hatadır. Bu yüzden, ürkü olmayın. Sorun da basitçe düzeltilebilir.

WordPress’in kendi sistemi bu hatayı suçluyor. WordPress bir içerik idare sistemi olsa da, sisteme ancak birkaç dosya çeşidini kabul etmek için oldukça katı bir filtreleme sistemine sahiptir.

Desteklenen WordPress dosyaları sıralamasında olmayan bir dosyayı yüklemeye çalışırsanız, “Üzgünüm, bu dosya türüne emniyet sebebiyle izin verilmiyor” yanlışı görüntüleniyor.

Bu Hatanın Sebepleri Nedir?

Bildiğiniz gibi, değişik tatbik türleri tarafınca kullanılan bir oldukça değişik türde dosya vardır. Örneğin, .AI, Adobe Illustrator tarafınca kullanılan oldukça yaygın bir dosya türüdür.

Bu dosya türü, tasarımcıları ve illüstratörleri çalışmalarını kaydetmek ve paylaşmak için sıklıkla kullanılır. Ancak, dosya türü WordPress’in destek verdiği dosyalar sıralamasında olmadığından, bir .AI dosyasını WordPress’e yüklemeye çalışırken “Üzgünüm, Bu Dosya Türü Güvenlik Nedenleriyle İzin Verilmiyor” yanlışı alırsanız şaşırmayın.

Varsayılan olarak WordPress’te izin verilen dosya türlerinin tam sıralaması aşağıda ki gibidir.

 
Resim (Images )
.jpg .jpeg .png .gif .ico

Dosya (Documents)
.pdf (Portable Document Format; Adobe Acrobat)
.doc, .docx (Microsoft Word Document)
.ppt, .pptx, .pps, .ppsx (Microsoft PowerPoint Presentation)
.odt (OpenDocument Text Document)
.xls, .xlsx (Microsoft Excel Document)
.psd (Adobe Photoshop Document)

Ses (Audio)
.mp3 .m4a .ogg .wav

Video
.mp4, .m4v (MPEG-4)
.mov (QuickTime)
.wmv (Windows Media Video)
.avi
.mpg
.ogv (Ogg)
.3gp (3GPP)
.3g2 (3GPP2)

WordPress’in varsayılan olarak Illustrator gibi tanınmış ve tanınmış dosya türlerini desteklememesi şaşırtıcıdır. Ayrıca, WordPress’in derhal hemen desteklemediği düzinelerce dosya türünden ancak biri.

Evet, bu sefer bu kafa karıştırıcı hata için WordPress’i suçlayabilirsiniz. Ancak, istenen dosya çeşidini yükleyerek bu problemi manuel olarak düzeltebilirsiniz.

‘Üzgünüm, Bu Dosya Türü Güvenlik Nedenlerinden Dolayı İzin Verilmez’ Hatası Nasıl Düzeltilir

Üzgünüm, bu dosya türüne emniyet sebebiyle izin verilmiyor” hatasını düzeltmenin iki kolay yolu vardır. Eklentiyi kullanmak için ihtiyaç duyulan yöntemlerden biri, öteki ise WordPress çekirdek dosyasını düzenlemeyi gerektirir.

Devam etmeden önce, internet sitenizi yedeklemenizi mutlaka öneririz. Henüz bir yedekleme sisteminiz yoksa, bedava bir eklenti ile ayarlayabilirsiniz.

Yöntem 1: Bir Mime türleri eklentisi kullanın.

Pro Mime Türleri, Genişletilmiş Mime Türleri ve Güvensiz Mimetypes gibi, WordPress destekli dosyalar listesine kendi dosya türlerinizi eklemenize destek olacak birkaç mime türü eklentisi vardır. Ne yazık ki, bu eklentilerin bir oldukça eski.

En son WordPress versiyonlarını destekleyecek şekilde güncellendiğinden bu ders için WP Add Mime Types eklentisini kullanıyoruz. İsterseniz değişik bir eklenti kullanmaktan çekinmeyin.

Adım 1: WP Add Mime Types Plugin’i yükle

Eklentiyi yüklemek için, WordPress panonuza giriş yapın ve Eklentiler >> Yeni Ekle’ye gidin.

WP Add Mime Types eklentisini arayın ve eklentiyi etkinleştirmek için Kur ve sonrasında Etkinleştir düğmelerini tıklayın.

Adım 2: Eklentiyi Özelleştirin

Yüklemeden sonra, Mime Type Settings isimli Ayarlar sayfasında yeni bir sayfa görünecektir. Bu sayfadan, WordPress sistemine eklemek için muayyen dosya türlerini ekleyebilirsiniz.

Eklemek istediğiniz dosya çeşidini arayın ve Değer Ekle (Add Values) kutusuna kopyalayıp yapıştırın. Eklemeye çalıştığınız dosya türü uzantısıyla alakalı bütün satırı kopyaladığınızdan emin olun.

Sonra değişimleri kaydetmek için Kaydet düğmesine tıklayın. Dosya türü etkinleştirildiğinde, listede kırmızı renkte vurgulanır.

Bu yöntemle alakalı tek sorun, mime tipi eklentilerin bile muayyen dosya türlerinin eklenmesiyle alakalı sınırlamaları olduğudur. Örneğin, eklenti .AI dosyalarının yüklenmesine izin vermiyor. Ancak, ikinci teknik bu problemi önlemenizi ve istediğiniz rastgele bir dosyayı yüklemenizi sağlar.

Yöntem 2: WP-Config Dosyasını Düzenleme

WP-Config.php, WordPress özelliklerinin çoğunu yöneten, WordPress tarafınca kullanılan bir çekirdek dosyadır. Bu dosyayı, muayyen dosya türlerinin yüklenmesini engel olan sistemi dönem dışı bırakmak için düzenleyebilirsiniz. Daha sonrasında istediğiniz dosya çeşidini yükleyebilirsiniz.

Adım 1: Sunucunuza Erişin

WP-Config dosyasını bir FTP istemcisi uygulaması kullanarak ya da sunucunuz CPanel’de celse açarak ve Dosya Yöneticisi’ni kullanarak düzenleyebilirsiniz.

WordPress internet sitenizin bulunmuş olduğu ve bütün WordPress çekirdek dosyalarının bulunmuş olduğu ortak klasöre gidin.

Adım 2: WP-Config.php dosyasını düzenleyin

Sonra WP-Config dosyasını açın ve düzenleyin.

Dosyayı açtıktan sonra, ancak kavramı arayın, /* Hepsi bu, düzenlemeyi bırak! Mutlu bloglar. */

Ardından, aşağıdaki kod satırını derhal üstüne yapıştırın

define(‘ALLOW_UNFILTERED_UPLOADS’, true);

Tüm yapılacak prosedür ya da işlemler bu kadar!

Hala aynı hatayı mı alıyorsun?

Yukarıdaki yöntemler, WordPress’te istediğiniz rastgele bir dosya çeşidini yüklemenize destek olacaktır. Ancak gene de aynı hata iletisini alıyorsanız, yardım için barındırma sağlayıcınıza başvurmalısınız.

Güvenlik nedeniyle, birtakım internet barındıranları muayyen dosya türlerinin yüklenmesini önler. Hata devam ederse ve dosyayı WordPress’e acilen yüklemeniz gerekiyorsa, barındırma sağlayıcısının müşteri desteğine başvurun. Burada dosyaların yüklenmesini engel olan filtreler bulacaksınız.