Geçersiz Depo Yapılandırma Hatası Çözümü

Bazı kullanıcılar Steam forumunda Geçersiz Depo Yapılandırma yanlışı ile ilgili malumat yayınladı. Bu hata, kullanıcılar Steam üzerinden bir oyun yüklemeye ya da güncellemeye çalıştıklarında ortaya çıkar. Sonuç olarak, kullanıcılar bu problem ortaya çıktığında Steam oyunlarını yükleyemez ya da güncelleyemez.

Player Unknown’s Battleground (PUBG), Team Fortress ve Grand Theft Auto gibi video oyunlarını sevenler, Steam oyun platformuna aşinadır. Oyunculara en sevdikleri video oyunlarını indirmeleri, yüklemeleri ve güncellemeleri için bir mekan sağlar. Dahası, platformda söyleşi ederken ve dosya paylaşırken arkadaş eklemelerine ve gruplara katılmalarına izin vererek onları oyun topluluğuna bağlar.

Steam coşku verici özelliklerle yüklenirken, hatalara hala yabancı değil. Son zamanlarda, çoğu insan bu oyun platformundaki Geçersiz Depo Yapılandırma yanlışı ile ilgili yakınma ediyor. Aynı düşünceyi paylaşırsanız, bu yazı ihtiyaç duyduğunuz şeydir. Windows 10’da Steam’in Geçersiz Depo Yapılandırma hatasını iyi mi düzelteceğinizi öğreteceğiz. Sorunun nedenini anlayacaksınız, bu da problemin tekrarlanmasını önlemenize destek olacaktır.

Neler Okuyacaksınız? →

Geçersiz Depo Yapılandırma Hatası Nedir?

Şimdi, “Steam Geçersiz Depo Yapılandırması problemi niçin oluşuyor?” diye sorabilirsiniz. Oyuncular tarafınca gönderilen şikayetlere dayanarak, onu tetikleyen birtakım şeyler vardır. Bunlardan bazıları:

 • Steam istemcisi aktüel değil – Steam’in eski bir versiyonunu kullanıyorsanız hata oluşabilir. Öte yandan, hatalı bir otomatik güncelleme özelliği, istemcinin güncelleştirmeyi başarıyla çalıştırmasını engelleyebilir. Bu problemi gidermek için, güncelleştirmeyi el ile zorlayabilir ya da Steam’i tekrardan yükleyebilirsiniz.
 • DNS adresinde bir aksaklık var – Steam’in DNS önbelleği de hatanın görünmesine niçin olabilir. Bu durumda, Steam’in DNS adresini ya da genel DNS önbelleğini temizleyebilirsiniz.
 • Sorun beta programından geliyor – Beta programlarındaki etken katılımcılar genelde bu hata iletisini alır. Eğer sorundan kurtulmak istiyorsanız, ipucumuz programdan çıkmaktır.
 • Steam’in temel oyun dosyalarına erişimi yok – Sıkı Kullanıcı Hesabı Denetimi (UAC) ayarlarınız var ise problem oluşabilir. Steam’in kritik oyun dosyalarına erişim iznine haiz olmaması mümkündür.
 • Steam Client Bootstrapper ile bir çakışması var – Nedense Steam Client Bootstrapper uygulaması hatanın görünmesine niçin oluyor. Birçok kullanıcı, bu özelliği dönem dışı bıraktıklarında problemin ortadan kalktığını iddia etti.
 • Appmanifest.acf dosyası bozuk – Oyunun appmanifest.acf dosyası bozuksa, hata mesajı görünebilir. Buradaki geçici çözüm .acf dosyasını açmak ve MountedDepots bölümünü kaldırmaktır.
Geçersiz Depo Yapılandırma Hatası Çözümü

Hatayla uğraşıyorsanız, endişelenmeyin zira düzeltilebilir. Sorundan kurtulmanıza destek olacak muhtelif çözümler ekledik. Bunları en kolaydan en karmaşıkına kadar listeledik. Bu nedenle, listenin üzerinden başlamanızı ve aşağı inmenizi öneririz. Yakında, problemi çözecek geçici çözümü keşfedeceksiniz.

Çözüm 1: Steam İstemcinizi Güncelleme

Geçersiz Depo Yapılandırma hatasının oluşmasının en yaygın sebeplerinden biri, aktüel olmayan bir Steam istemcisidir. Uygulama kendiliğinden güncellenebilse de, hususiyet birtakım zamanlar aksaklıklarla karşılaşabilir. Bu durumda, client başarıyla güncelleştiremez. Bu nedenle, uygulamayı tekrardan başlatarak prosedürü manuel olarak tetiklemenizi öneririz. Diğer yöntem, Steam’i güncellemeye zorlamaktır. Bunu aşağıdaki adımları izleyerek yapabilirsiniz:

 1. Steam istemcisini başlatın.
 2. Uygulamanın üzerindeki şerit çubuğuna gidin.
 3. Steam’i tıklayın, sonrasında seçenekler arasından Steam İstemcisi Güncellemelerini Kontrol Et‘i seçin.

Steam’i Güncellemek için Farklı Bir Yol!

Sorun devam ediyorsa hala Steam’i güncellemek için değişik bir yol deneyebilirsiniz işte adımlar;

 1. Steam’in çalışmadığından emin olun. Bunu vazife çubuğunuza gidip Steam simgesinin hala orada olup olmadığını denetim ederek yapabilirsiniz. Eğer öyleyse, sonlandırın.
 2. Steam’in kurulum klasörüne gidin. Genellikle, bu yoldan bulabilirsiniz:

C:\Program Files (x86)\Steam

 1. Steamapps klasörü, Steam.exe dosyası ve Userdata klasörü dışındaki her şeyi seçin. Seçilen dosyaları silin.
 2. Steam klasörünü temizledikten sonrasında PC’nizi tekrardan başlatın.
 3. Bilgisayarınız önyüklendiğinde, ana yürütülebilir dosyasını kullanarak Steam’i açın.
 4. Program bütünlük doğrulamasından geçecektir. Bu prosedür tamamlandığında, client programın son olarak versiyonunu kendiliğinden indirip yükleyecektir.

İşlem tamamlandıktan sonrasında Steam istemcisini tekrardan başlatın ve hata mesajının gidip gitmediğini denetim edin. Sorun devam ederse, bir sonraki çözüme geçin.

Çözüm 2: Steam’in DNS Önbelleğini Temizleme

Bir ağ problemi birtakım zamanlar Steam Geçersiz Depo Yapılandırma hatasının ortaya çıkmasına niçin olabilir. Bu durumda, DNS önbelleğini temizlemek problemi çözecektir. Hatayı iki şekilde ele alabilirsiniz. İlk teknik olabildiğince geneldir. Tek yapmanız ihtiyaç duyulan PC’nizin bütün DNS’sini temizlemek. Öte yandan, odaklanmış bir yaklaşım izleyebilir ve sadece Steam’in DNS önbelleğini temizleyebilirsiniz. Bunu yapmak için aşağıdaki talimatları izlemelisiniz:

 1. Klavyenizde Windows Tuşu + R tuşlarına basın. Bunu yaptığınızda, Çalıştır iletişim kutusu açılır.
 2. Çalıştır iletişim kutusu göründüğünde, “steam://flushconfig” (tırnak işaretleri olmadan) yazın.
 3. Klavyenizde Ctrl + Shift + Enter tuşlarına basın.
 4. Programa izin vermeniz istenirse Evet’i tıklatın.
 5. Devam ederseniz Steam istemcinizin önbelleğinin silineceğini ve tekrardan giriş yapmanız icap ettiğini belirten bir uyarı göreceksiniz. Evet’i tıklayın.
 6. İşlem bitirildiğinde Steam’i başlatın ve hesabınıza giriş yapın.

Kitaplığınızdan bir oyun açmayı denetim edin ve hata mesajının gidip gitmediğini denetim edin.

Çözüm 3: Beta Programlarını Devre Dışı Bırakma

Herhangi bir beta programda etken bir katılımcı mısınız? Eğer öyleyse, onları dönem dışı bırakmak isteyebilirsiniz. Birçok kullanıcı, beta programından kaydolmanın hatayı çözmelerine destek bulunduğunu bildirdi. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Steam’i başlatın, sonrasında üstteki menüye gidin ve Steam’i tıklayın.
 2. Listeden Ayarlar’ı seçin.
 3. Ayarlar penceresi açıldığında, sol pencere menüsüne gidin ve Hesap’ı tıklayın.
 4. Sağ bölmeye gidin, sonrasında Beta Katılım bölümünün altındaki Değiştir düğmesini tıklayın.
 5. Beta Katılım ekranına geldiğinizde, açılır listeyi tıklayın ve ‘Hiçbiri – Tüm beta programlarını dönem dışı bırak’ seçeneğini belirleyin.
 6. Beta Katılım ekranında Tamam’ı tıklayın.
 7. Ayarlar penceresine dönün ve Tamam’ı tıklayın.

Bu adımları tamamladıktan sonrasında Steam’i tekrardan başlatın ve hata mesajının devam edip etmediğini denetim edin. Geçersiz Depo Yapılandırması problemi görünürse, bir sonraki çözümü deneyin.

Çözüm 4: Steam’i Başlatmak için Kurulum Klasöründen .Exe Dosyasını Kullanma

Hata mesajından kurtulabilen birtakım kullanıcılar, kısayol yerine kurulum klasöründen Steam’in .exe dosyasını kullanmayı denedi. İzin problemleri soruna niçin oluyor olabilir. Bu nedenle, geçici çözüm direkt olarak kurulum klasörüne gitmek olacaktır. Steam istemcisini yükleme klasörü konumundan iyi mi çalıştıracağınızı öğrenmek istiyorsanız, aşağıdaki talimatları izleyin:

 1. Görev çubuğunuzdaki sistem tepsisine gidin, sonrasında Steam simgesinin olup olmadığını denetim edin. Eğer öyleyse, programı sonlandırın.
 2. Şimdi, Dosya Gezgini’ni açmak için klavyenizdeki Windows Tuşu + E tuşlarına basın.
 3. Steam’in kurulum klasörüne gidin. Bu konumda bulmalısınız:

C:\Program Files (x86)\Steam

 1. Steam.exe dosyasını bulun, sonrasında programı başlatmak için çift tıklayın.

Steam’i kurulum klasöründen açtıktan sonra, kitaplığınızdan bir oyun yüklemeyi denetim edin ve problemin çözülüp çözülmediğini denetim edin.

Çözüm 5: Steam İstemcisi Bootstrapper’ı Başlangıç Öğelerinden Kaldırma

Geçersiz depo yapılandırma yanlışı çözümü için 5. çözümümüz başlangıç öğelerinden kaldırma. Bazı durumlarda, Steam İstemcisi Önyükleyici prosedürü hatanın görünmesine niçin oluyor. Bu hizmetin güncellemeleri ve noksan dosyaları indirmesi gerekiyor, fakat programın performansını etkileyebilecek yanlışlar ya da aksaklıklar yaşayabilir. Bu nedenle, kendiliğinden başlatılmasını durdurmanızı öneririz. İşte adımlar:

 1. Klavyenizdeki Windows Tuşu + R tuşlarına basarak Çalıştır iletişim kutusunu açın.
 2. Çalıştır iletişim kutusu göründüğünde, “msconfig” (tırnak işaretleri olmadan) yazın ve Enter tuşuna basın.
 3. Sistem Yapılandırma penceresi göründüğünde, Başlangıç ​​sekmesine tıklayın.
 4. Görev Yöneticisini Aç bağlantısını tıklayın.
 5. Görev Yöneticisi’ndeki Başlangıç ​​sekmesine gidin.
 6. Steam İstemci Önyükleyicisini sağ tıklatın, sonrasında Devre Dışı Bırak düğmesini tıklatın.
 7. Sistem Yapılandırma penceresine geri dönün, sonrasında Tamam’a tıklayın.

Bu adımları tamamladıktan sonrasında Steam’i başlatın ve hata mesajının hala görünüp görünmeyeceğini denetim edin.

Çözüm 6: Oyunun Uygulama Bildirimini Değiştirme

Geçersiz depo yapılandırma yanlışı çözümü için bir öteki teknik oyunun tatbik bildirimini değiştirme. Hata mesajını tetikleyen muayyen bir oyun varsa, .acf dosyasında birtakım değişimler yapmayı deneyebilirsiniz. Bu çözümde, dosyanın bütün MountedDepots yapılandırma bölümünü kaldırmanız gerekir. Birkaç kullanıcıya göre, hatanın görünmesine yol açan şey budur. Dosyanın MountedDepots bölümünü tekrardan oluşturarak problemi çözebilirsiniz. Bunu yapmak için aşağıdaki talimatları izleyin:

 1. Yapmanız ihtiyaç duyulan ilk şey Steam’in çalışmadığından emin olmaktır. Bunu Görev Yöneticisi’ni açarak yapabilirsiniz. Klavyenizde Ctrl + Shift + Enter tuşlarına basın, sonrasında işlemler içinde Steam arayın. Oradaysa, onu seçin, sonrasında Görevi Sonlandır’ı tıklatın.
 2. Şimdi, bu yola giderek Steam’in apps klasörüne gidin:

C:\Program Files (x86)\Steam\steamapps

 1. Appmanifest.acf dosyasını bulun ve sağ tıklayın.
 2. Dosyayı Not Defteri ile açın.
 3. Klavyenizde Ctrl + F tuşlarına basın, sonrasında “MountedDepots” yazın (tırnak yok).
 4. Klavyenizdeki Enter tuşuna basın.
 5. Tüm MountedDepots yapılandırma bölümünü seçin, sonrasında silin.
 6. Klasörde öteki appmanifest.acf dosyaları varsa, MountedDepots yapılandırma bölümünü de silin.
 7. Steam’i tekrardan başlatın ve oyun dosyalarını doğrulamasına izin verin.
 8. Etkilenen oyunu yüklemeyi denetim edin ve hata mesajının gidip gitmediğine bakın.

Geçersiz depo yapılandırma yanlışı çözümü bütün bu adımlardan 1 tanesi yapıldıktan sonrasında sağlanmış olacaktır. Sorun devam ederse yorum bölümünde bizlere bildirirseniz destek olabiliriz.