AdBlocker’ları Tespit Etme ve WordPress’te Bir Uyarı Gösterme

resim19675266
resim19675266

Bir internet sitesinden para kazanmak için AdSense gibi reklam ağı platformlarını kullanmak, bir blogdan para kazanmanın en iyi yollarından biriydi.

Ancak, AdBlock yazılımının piyasaya sürülmesiyle, reklamcılık bir oldukça blogcu için bir güçlük ve büyük bir darbe haline geldi.

Bir blog geliştirirken, zaten deneyiminizi ve kıymetli bilgilerinizi bedava veriyorsunuz. İhtiyacınız olan tek şey, internet sitenizi ve barındırma maliyetlerini karşılamaya yönelik birkaç tıklama almayı umarak, blogunuzda birkaç reklam yayınlama yeteneğidir.

AdBlock yazılımı, blog yazarlarının reklam ağlarına haiz bir internet sitesinden para kazanma haklarını acımasızca ortadan kaldırdı. Eh, şimdi geri savaşım şansın var.

Bu kılavuzda, AdBlock yazılımı kullanan kullanıcıları iyi mi belirleme edeceğinizi göstereceğiz ve internet sitenizi ya da blogunuzu desteklemesi için yazılımı dönem dışı bırakmalarını teşvik ediyoruz.

Neler Okuyacaksınız? →

AdBlocker Nedir?

AdBlock yazılımı, reklamların tarayıcıda görünmesini engellemek için reklam kodunu belirleme etmek ve dönem dışı bırakmak suretiyle Chrome, Firefox ve öteki tanınmış tarayıcılara yüklenebilecek bir tarayıcı uzantısıdır.

Basitçe söylemek gerekirse, AdBlock yazılımı, kullanıcının tarayıcı penceresindeki internet sitelerinde reklamları engeller.

AdBlock Plus ve uBlock Origin, bugün mevcut olan en tanınmış reklam önleme geliştirmelerinden ikisidir. Kullanıcının AdSense gibi reklam ağları tarafınca kullanılan komut dosyaları ve kodları için ziyaret etmiş olduğu internet sayfalarını dikkatlice tarar ve hemen dönem dışı bırakır.

Bu, bir oldukça yönden iyi bir şey olabilir. Örneğin, reklamları dönem dışı bırakarak, kullanıcılar verilerini kaydedebilir ve hatta fena niyetli program yaymak için reklamları kullanan fena niyetli internet sitelerine karşı koruma sağlayabilir. Ancak meşru blogcular ve işletmeler için AdBlock yazılımı bir kabustur.

Reklam Engelleyicileri Bloglar İçin Neden Kötü

AdBlock yazılımı, sadece bir internet sitesindeki reklamları dönem dışı bırakmakla alakalı değildir. Ayrıca, öteki kod türlerinin, komut dosyalarının ve çerezlerin kullanıcının tarayıcısına yüklenmesini de önler.

Örneğin, siteniz e-posta listenizi kurmak için bir e-posta adresi seçmeli açılır pencere kullanıyorsa, büyük ihtimalle bu eklentilerin her kullanıcının açılır penceresini daha etkili bir halde görüntülemek için kullanıcı davranışını seyretmek için çerezleri iyi mi kullandığını biliyorsunuzdur.

Bununla birlikte, bir kullanıcı tarayıcıda AdBlocking yazılımı yüklüyse, eklenti muntazam çalışmayacaktır. Aslında, açılır mesaj bu kullanıcıya asla gösterilmeyebilir.

Tahmin edebileceğiniz gibi, AdBlockerler sitenizi reklam kullanmasa bile işinize bir oldukça şekilde zarar verebilir.

Bir AdBlock uzantısı kurun ve internet sitenizi kendi internet sitenizi iyi mi etkilediğini görmek için yükleyin.

Reklam Engelleyicileriyle Savaşmanın En İyi Yolları

AdBlocker’larla savaşmanın birkaç değişik yolu var.

En kolay seçeneklerden biri blogunuzdaki bütün reklam ve marketing sistemlerinden kurtulmak ve reklamsız bir deneyime geçmek. BrainPickings, bu stratejiyi kullanan ve reklamsız bir internet sitesi tecrübesi sunma karşılığında bağış isteyerek kâr elde etmeye süren tanınmış bir blogdur.

Kullanabileceğiniz öteki bir yöntem, görsel tabanlı reklamlar oluşturmaktır. Bu tekniğin işe yaraması için, AdSense gibi reklam ağlarından kurtulmanız ve bağlı kuruluş ürünlerinin tanıtımına geçmeniz gerekir. Bu ürünleri tanıtırken, komut dosyaları kullanmak yerine direkt olarak bağlantıları olan görüntüleri kullanabilirsiniz.

Veya daha ustalaşmış bir yaklaşım blogunuzu premium içerikli bir internet sitesine dönüştürmek ve internet sitesi içeriğini sadece ücretli kullanıcılara göstermek olabilir. Bu şekilde, AdBlockers için endişelenmenize ihtiyaç duymadan devamlı gelir elde edebilirsiniz.

WordPress’te Reklam Engelleyicileri Nasıl Algılanır

AdBlocker’ları belirleme etmek suretiyle benzer bir sistem kurmak için kolay bir bedava WordPress eklentisi kullanabilir ve kullanıcılardan arkadaşça bir mesaj göstererek yazılımı dönem dışı bırakmalarını isteyebilirsiniz.

Ad Blocker Notify Lite, bu iş için kullanabileceğiniz mükemmel bir bedava eklentidir. Bu eklenti, AdBlocker’ın eklentiyi tanımasını zorlaştırmak için herhangi seçim kullanır.

Ad Blocker Notify Lite iyi mi ayarlanacağına dair izahat ise aşağıda ki gibidir.

Adım 1: Ad Blocker Notift Lite eklentisini kurun

WordPress idare edici panelinize giriş yapın ve Eklentiler >> Yeni Ekle’ye gidin.

Ad Blocker Notify Lite eklentisini arayın. Yükle’ye tıklayın ve sonrasında eklentiyi etkinleştirin.

Adım 2: Ayarları Yapılandırın

Eklentiyi yükledikten sonra, ayarları özelleştirmek için eklenti sayfasına gidin.

Öncelikle, eklentiyi etkinleştirmek ve AdBlock kullanıcılarına oluşturulan bir kutu göstermek için Modal Box‘ı seçin.

Kalıcı pencere tasarımını özelleştirmek ve ziyaretçilerinize göstermek için hususi bir mesaj yazmak için Kalıcı Görsel Seçenekler (Modal Visual Options) sekmesine geçin. Ayrıca, mesajın renklerini ve opaklığını tercihinize göre özelleştirebilirsiniz.

Kalıcı Kutu Ayarları bölümünden, kullananların AdBlocker yazılımını dönem dışı bırakmadan mesajı kapatmasını ve internet sitenize göz atmalarını isteyip istemediğinizi seçebilirsiniz.

Ayrıca, kullanıcıları yönlendirmek için hususi bir sayfa ayarlayabilir ya da eklentinin çabalama biçiminde daha oldukça değiştirmek için Gelişmiş Ayarlar sekmesini kullanabilirsiniz.

Herhangi bir değişim yaptıktan sonrasında Kaydet‘i tıklamayı unutmayın.

Adım 3: Eklentiyi Test Et

Bir AdBlock uzantısı kurun ve eklentinin çalışıp çalışmadığını görmek için internet sitenizi yükleyin.

Not: Eklentinin muntazam çalışması için tarayıcınızı ve internet sitesi önbelleğinizi temizlemeniz gerekebilir. Ayrıca, eklenti birtakım WordPress temalarıyla iyi çalışmayabilir.

Sonuç

Akılda tutmanız ihtiyaç duyulan bir şey, bir oldukça AdBlock yazılımının etken kullanıcı topluluğu vasıtası ile oldukça çabucak geliştirilip güncellenmesidir. Bu, AdBlock karşıtı yazılımı atlamanın yollarını bulmak için devamlı çalışmış oldukları anlamına gelir.

WordPress eklentilerinin peşindeki geliştiriciler, adblock güncellemelerini engellemek için kendi güncellemeleriyle de savaşım ediyorlar. Bu yüzden eklentinizi aktüel tutmayı unutmayın. Bu arada, blog para kazanma stratejinizi işinizi geleceğe dönük olarak değiştirmeyi düşünmenin tam zamanı.