iOS 8’in gizli özellikleri!

iOS 8’in gizli saklı özellikleri! Apple’ın mobil işletim sistemi iOS, geçtiğimiz günlerde yenilenmiş, işletim sisteminin son güncellemesi iOS 8 yayınlanmıştı. Güncellemenin ön plana çıkmayan, etkinlikte tanıtılmayan ya da öteki özelliklerin gölgesinde kalan yenilikleri inceliyoruz.

Neler Okuyacaksınız? →

iOS 8’in gizli saklı özellikleri!

Daha kişiselleştirilebilir e-posta uygulaması

iOS ‘un e-posta uygulamasına esasen söylenecek bir laf yoktur. Mail uygulaması iOS 8 ile daha da iyi hale getiren Apple, muhtelif özelleştirmeler ile maillerinizi denetim etmenizi, gruplandırmanızı çok daha basit yapmış. iOS 8 ile beraber sağa sola kaydırarak ya da uzun tıklayarak ne yapmak istediğinizi seçebiliyor, basitçe okunmamış olarak işaretleyebiliyorsunuz.

Batarya katili uygulamalar

Hiç elbette ki birtakım durumlarda iPhone’un bataryasının zorlu olduğu ya da kifayetsiz geldiği ortada. Apple, iOS 8 ile buna çözüm bulmak istemiş olacak ki, cihazınızın bataryasını emen, cihazın bütün enerjisini tüketen programları görebilmenizi sağlıyor. En azından hangi uygulamanın maksimum gücünüzü tükettiğini anlamanız açısından olabildiğince avantajlı olan bu yeni özellik, ayarlar içinde yer alıyor.

Kaydırarak görmezden gelme

Android işletim sisteminin en sevilen özelliklerinden birisi bildirim merkezinde gördüğünüz bildirimleri parmak kaydırma hareketinizle görmezden gelebilme özelliği, bu hususiyet yeni güncelleme ile beraber iOS ‘a da geldi. Artık bildirimleri parmağınızı sağa – sola kaydırarak silebileceksiniz ya da görmezden gelebileceksiniz.

Daha süratli Safari

IOS işle özdeşleşmiş standart bir internet tarayıcısı olan Safari uygulamasına iOS 8 ‘de de gözden geçirilmiş. Hız konusu ile ilgili birçok internet tarayıcısını geçmeyi başaran Safari, iOS 8 güncellemesi ile daha da hızlanıyor.
Hızlanmanın yanısıra arama motoru seçenekleri arasına DuckDuckGo ‘yu da ekleyen Apple, gizliliğe ultra ehemmiyet veren bu arama motoru vasıtası ile birtakım durumlarda can sıkıcı olabilen mobil sitelerden de tamamiyle kurtulmanızı sağlıyor.

ios 8 safari internet tarayıcısı

İşe yarayan “Notlar” uygulaması

iPhone ‘da Notlar uygulaması temel amacını yerine getiriyordu fakat iOS 8’in notlar uygulaması ile artık makalelerin altını çizebiliyor, notlarınızın içine görseller ekleyebiliyorsunuz.

ios 8 notlar uygulaması

Güçlenen hava durumu uygulaması

iOS 7 ile tasarımı maksimum değişen programlar içinde yer edinen “Hava Durumu” uygulaması, iOS 8’de de muhtelif yenilikler sunuyor. Daha ilkin vaziyet güncellemelerini Yahoo’dan alan tatbik artık bu güncellemeleri The Weather Channel’dan alıyor fakat meydana getirilen değişim yalnızca bununla sınırı olan değil. Eskiden 12 saatlik hava durumunu görebilirken, iOS 8 ile beraber 24 saat ayrıntılı hava durumu verilerine ulaşabilir, 9 günlük verileri basitçe elde edebilirsiniz.

ios 8 hava durumu uygulaması

Lokasyon bazlı bildirimler

ios 8 lokasyon bazlı bildirimler

Yurt dışında, bilhassa ABD Birleşik Devletleri’nde çok daha fonksiyonel olan bu yeni özelliği özetlemek gerekirse bir misal ile açıklamak daha iyi olacak. ABD’de bir Starbucks’a girdiğiniz vakit kilit ekranında kamera uygulamasının karşısında yer alacak olan Starbucks ikonuna dokunarak siparişinizi iPhone’unuz üstünden verebilecek, ödemenizi rahatlıkla yapabileceksiniz.