Twitter Üzerinden Atılan Tüm Tweetleri Nasıl Görebilirim?

Topsy adlı arama motoru sayesinde, toplumsal paylaşım ağı olan Twitter’da paylaşılan bütün geçmişe yöneliklerde dahil olmak suretiyle Tweetleri bulmak mümkün.

Neler Okuyacaksınız? →

Twitter Üzerinden Atılan Tüm Tweetleri Nasıl Görebilirim?

En büyük toplumsal ağlardan biri olan Twitter ile  Topsy’nin içinde uzun zamandır bir konsorsiyum var. Topsy adlı kuruluş bu ortaklıktan güç alarak, Twitter’ın bile yapamadığını gerçekleştirmiş. Topsy‘nin hazırladığı bir arama motoru arayüzü sayesinde, ilk atılan Tweet’ten bugüne dek bütün paylaşımları görmek mümkün.

Peki Geçmişe Yönelik ve Şuan ki Zaman Diliminde Atılan Tweetleri Topsy ‘de Nasıl Buluruz?

Google – Twitter birleşimi ya da mantığı olarak diyebileceğimiz açılan Topsy isimli site olabildiğince basit çalışıyor. Ayrıca bedava olarak hizmet veriyor.

Topsy’nin arama motoru içerisinde, 2006 yılında Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey’in gönderdiği ilk Tweet’ten bugüne dek yazılmış bütün Tweetler var.

Topsy ‘nin sistemi atılan tweetleri toplarken şahsi bilgilerin ihlaline izin vermemiş. Yani sistem içerisinde olan bütün Tweetler yalnızca halka aleni paylaşılanlar dan oluşuyor. Diyelim ki kişi özel olarak bir mesaj gönderdi bunu göremiyoruz.

Peki ne gerek vardı buna Google ya da Yandex ‘e yazsak bunlar çıkardı dediğinizi duyar gibi oldum. Google’ın Twitter’a sağladığı dizin hizmeti 2011 senesinde bitti. Twitter’da ise geçen hafta atılan Tweet’i bulmak için bile biz Türklere has bir deyim olan 40 dereden su getirmek deyimi yerinde olacaktır. Bu yüzden Topsy, iyi bir alternatif olarak kullanıcının karşısına çıkıyor. 

Topsy isimli sistemin çabalama mantığı dev arama moturu Google ile aynı diyebiliriz. Oldukça kullanışlı. Siteye ulaşmak için Tospy adresine gidebilirsiniz.

Peki Siteye Girdik Atılan Tweetleri Nasıl Aratacağız?

Hemen size bir görsel ile mevzuyu özetleyelim. Google arama motorunda olduğu gibi Topsy arama yerine aratacağımız kelime ya da yazıyı yazıyoruz.

Topsy iyi mi kullanılır

Örnek olarak ” Türk ” kelimesini arattık bizlere belli başlı neticeleri verdi tabi. Sayfanın derhal sol-üst tarafında bulunan kısımda hangi vakit aralıklarında bu kelimeyi aratacağımızı belirliyoruz.
Alt kısmında ise url olarak mı, görsel mi,video mu, tweet mi bunu belirliyoruz sistem bizlere bunu süzüyor. Tabi kelimeyi yazdık fakat hangi dil de bu kelimeyi aratacağız bunu da belirte biliyoruz.
Sistemin şuan için 10 dil desteği bulunmakta ki bu yetiyor ve artıyor diyebiliriz. Ayrıca bir not arattığımız kelimeler ile iligli kısa özette vermekte sistem bu tweetle alakalı kaç şahıs konuşmuş ne yapılma gibi.