iPhone’nunuz Sarj Olmuyorsa Kesinlikle Bilmeniz Gerekenler | Çözüm Yolları

iPhone’nunuz şarj olmuyor açılmıyorsa, fiş işareti çıkıyorsa, hem şarj olmuyor hem de açılmıyorsa ve bu gibi sorundan kaynaklı şarj olmuyorsa çözümü basit.

Bunun çözümü birkaç yoldan biri olabilir ve bu yolların hangisinin sizin iPhone’nuzun şarj olmamasına yol açtığını sorguladıktan ve tam emin olduktan sonra çözüme geçebilirsiniz.

Eğer iPhone şarj olmuyor konusu ile alakalı hiç bir fikriniz yok ise, aşağıdakilerden rastgele biri buna niçin oluyor olabilir!

Bu yazıda, iPhone’un şarj almaması nedenleriyle alakalı oldukça mühim birtakım yanlış detayları temizleyerek işe başlayacağız. iPhone’unuzun niçin şarj olmamasının başlıca sebebini teşhis edip bunu iyi mi gidereceğinizi göstereceğiz.

# Arkadaşlar hiç bir şekilde bu yöntemlerden faydalanamayanlar, Apple resmi sitesinden iphone şarj olmuyorsa neler yapılması gerekiyor makalesine bakabilirsiniz. Makaleye gitmek için tıklayın.

iPhone Şarj Olmuyor Problemi Çözümleri

Bilmeniz Gerekenler: iPhone şarj olmuyor, yeni bir pile mi ihtiyaç var? Yok hayır!

Çoğu zaman, iPhone’unuzun şarj edilmesini engelleyen, donanımınız değil iPhone’unuzun yazılımı! Size bunu 1. adımda iyi mi yapabileceğinizi göstereceğim.

iPhone bir güç kaynağına bağladığınızda, direkt olarak pile bağlamıyorsunuz demektir.

iPhone’nun altındaki bir irtibat noktasına bir kablo bağlıyorsunuz fakat şarj potu direkt olarak aküye bağlı değil. iPhone taktığınızda, yazılımı, pilin şarj edilip edilmemesi gerektiğine karar verir.

iPhone şarj olmazsa, iPhone’unuzdaki pilin değiştirilmesi büyük ihtimalle sıfır etkiye haiz olacak! iPhone pilinizin şarj edilmemesine yol açan bir donanım problemi varsa, problemin şarj irtibat noktasında değil, iPhone pilinin kendisiyle olması ihtimali oldukça daha yüksektir.

Birincisi, iPhone’unuzun Basit Bir Yazılım Sorunu Nedeniyle Şarj Edilemiyor Olmasını Belirlememiz Gerekiyor

İşte iPhone’nun Şarj Probleminin Çözülmesi

1.iPhone’unuzu Sıfırlayın(Bu İçindeki Bilgileri Silmez!)

Müşteri bana kendi iPhone’unu verecek ve her Apple teknolojisinin yapmış olduğu ilk şeyi yapardım – sert bir sıfırlama.

IPhone’unuzu sıfırlamak için güç düğmesini ve ses kısma düğmesini (iPhone 7 ve daha yenisi) beraber ya da güç düğmesini ve Ana monitör düğmesini (iPhone 6S ve üstü) beraber uzun süre beklemek suretiyle tutun – birtakım durumlarda hemen hemen bu süre 20 saniye sürebilir. Apple logosu iPhone ekranınızda görünene kadar matbu tutun ve bırakın.

Bu işe yaramazsa, endişelenme! Bir sonraki adımdaki donanım düzeltmelerinden laf edeceğiz. Örnek: iPhone kullanıcısının telefonu şarj olmuyor, sebebi ise basit, telefon hala aleni olduğundan iPhone şarj olmuyordu.

IPhone’unuzun güç ve şarj işlemine başlayan yazılımın bağlı bulunduğunu tanıyan yazılımınız bulunduğunu unutmayın.

iPhone’unuzda bir program problemi olmadığını belirlediyseniz, donanım düzeltmelerine dalma tarihi geldi. İşte başlıyoruz:

2. Kablonuzun Hasar Görüp Görmediğini Kontrol Edin

IPhone’unuzu şarj etmek için kullandığınız USB kablosunun her iki ucuna da yakından bakın.

Apple’ın yıldırım kabloları, bilhassa iPhone’unuza bağlanan ucunda yıpranmaya eğilimli. Görünen yıpranma emareleri görürseniz, yeni bir kablo tarihi gelmiş olabilir.

Lightnin kablolarının iPhone’umun neden şarj olmamasının sebebi olup olmadığını iyi mi anlarım?

Kablonun dış kısmında rastgele bir hasar yoksa, iPhone’unuzla beraber verilen duvar adaptörünü kullanmak yerine şarj etmek için iPhone’unuzu bilgisayarınızdaki bir USB portuna takmayı deneyin.

IPhone’unuzu bilgisayarınızı kullanarak şarj ederseniz, duvar adaptörünü kullanmayı deneyin. Tek bir yerde değil de diğerinde çalışıyorsa, kablonuz problem değildir.

İLGİLİ HABER

iPhone Rehberi Sim Karta Aktarma Nasıl Yapılır? [Kolay Yöntem]

Bu aleni görünebilir bir teknik olabilir, fakat birtakım durumlarda bir “kötü kablo” kullanıp kullanmadığınızı belirlemenin en iyi yolu bir arkadaşınızın kablosunu kullanarak iPhone şarj etmeyi denemektir.

iPhone’unuzu taktıktan sonra yeniden anında canlanırsa ve şarj olmaya başlarsa, iPhone’unuzun niçin şarj edilmediğini anlarsınız zira bu hatalı ya da sorunlu bir kabloyu denediğinizi göstermektedir.

iPhone Garantisini Unutmayın!

IPhone’unuz hala güvence kapsamındaysa, USB kablosu (ve iPhone kutusundaki öteki her şey) de iPhone garantiniz altındadır! Yıkılmadığı sürece Apple yıldırım kablosunu bedava olarak değiştirecektir.

Apple’a Ait Olmayan Kablolarla İlgili Sorun Olabilir

Bir iPhone’un şarj etmemesinin en yaygın sebeplerinden biri, benzin istasyonlarında satın alınan düşük kaliteli üçüncü parti iPhone şarj aleti kablolarından geliyor.

Evet, Apple kabloları pahalıdır, fakat benim tecrübelerime göre, bu 5 dolarlık nakavtlar katiyen reel gibi tutunamıyor. Orada iyi olanlar var – yalnızca hangisini seçeceğinizi bilmek zorundasınız.

Yüksek Kaliteli, Daha Ucuz Kablolar Var!

Apple’ın maliyetinin yarısından daha düşük bir maliyetle, yüksek kaliteli bir yedek iPhone şarj kablosu arıyorsanız, Amazon’da kablosu hem 6 metrelik hemde orjinaline yakın kabloları bulabilirsiniz.

3. Farklı Bir iPhone Şarj Aleti Çalıştırın

IPhone’unuzu duvara takarak, bir otomobil şarj aleti kullanarak, hoparlör yuvasında, dizüstünüzde yoksa öteki bir yolla mı şarj ediyorsunuz? Bir iPhone şarj etmek için çoğu değişik yol vardır.

IPhone’unuz bir aksesuara bağlandığında şarj etmek için ‘Evet’ ya da ‘Hayır’ yazan iPhone yazılımınızın bulunduğunu unutmayın. Yazılım güç dalgalanmaları belirleme ederse, iPhone’un koruyucu bir tedbir olarak şarjını engelleyecektir.

Şarj cihazımın iPhone’mdan Şarj almamasının nedenini iyi mi anlayabilirim?

USB kablonuzu incelediğimizde yaptığımız gibi, şarj cihazınızın fena olup olmadığını öğrenmenin en kolay yolu öteki bir şarj aleti denemektir.

Ancak şarj cihazları oldukça hassas olabileceğinden birden fazla şarj cihazını denediğinizden emin olun.

IPhone’unuz duvar adaptörü ile şarj olmuyorsa, bilgisayarınızdaki bir USB irtibat noktasına takmayı deneyin.

Bilgisayarda şarj olmuyorsa, duvara takmayı kontrol edin – ya da bilgisayarda değişik bir USB irtibat noktası deneyin. iPhone’unuz bir adaptörle şarj edilmişse ve öteki adaptörle şarj edilmiyorsa, şarj cihazınız problem olacaktır.

4. Şarj Gövdesini Fırça İle Temizlemeyi Deneyin!

Bir el feneri kullanın ve iPhone altındaki şarj bağlantı noktasına yakından bakın.

Orada rastgele bir pislik ya da tıkanıklık görüyorsanız, yıldırım kablosunun iPhone’unuzla sağlam bir irtibat oluşturmasını engelleyebilir. Orada birden fazla bağlayıcı var ve yanlış bir şahıs engellendiyse, iPhone’unuz hiç şarj olmuyor.

IPhone’unuzun şarj yuvasında tüysüz, ufak ya da öteki pislikler bulursanız, şimdi fırçalamanın tam vaktidir. Elektrik şarjı yapmayacak ya da iPhone’un altındaki elektronik cihazlara zarar vermeyecek bir şeye ihtiyacınız var. İşte ipucu:

Bir diş fırçası alın ve iPhone’unuzun şarj portunu yavaşça fırçalayın.

Sıvı Etkisi!

Bir iPhone’un şarj olmamasının en yaygın sebeplerinden bir tanesi de sıvı hasarıdır. Sıvı hasarı, iPhone’unuzun şarj irtibat noktasındaki linkleri kısa süre içerisinde eritebilir ve temazsızlık sağlayabilir.

Sıvı alan bölümü kurutup içini temizlemiş olsanız bile, çoktan hasarlı olabilir ve artık dönüşü büyük ihtimalle yoktur.

İLGİLİ HABER

iPhone Hızlandırma Yöntemleri 2023 [10 Etkili Yöntem] Güncel

5. DFU Moduna iPhone’unuzu Alın ve Geri Yükleyin

IPhone’unuz şarj eğer olmazsa bile, DFU geri yüklemesi gene de çalışabilir! Basit bir program problemi ihtimalini ortadan kaldırdınız ve USB kablonuza, şarj cihazınıza ve iPhone’un kendisine baktınız.

Bu yüzden son darbenin tarihi geldi – DFU geri yüklemesi. DFU geri yüklemesi, ciddi program problemlerini çözebilecek hususi bir geri yükleme türü (iPhone’unuzu geri yüklediğinizde, üstünde bulunan her şeyi siler ve yapınak ayarlarına geri getirir)’dür.

6. iPhone Yeniden Başlatın

IPhone’unuzu tamir etmek için bir Apple Store’a giderseniz ve şarj istasyonunuzda sıvı hasar gördüyseniz, sunabileceği tek seçenek bütün iPhone’unuzu değiştirmektir.

IPhone’unuzda resimler, videolar ya da öteki kişisel bilgileriniz olursa ve iPhone’nunuz şarj olmazsa, büyük ihtimalle detayları geri alamayacaksınız.

IPhone’unuz Tekrar Şarj Ediliyor

Umarım iPhone’unuz birdenbire hayata dönmüş ve tam şarj durumuna geri dönmüştür. Özellikle rastgele bir uyarı yapılmazsa bir iPhone’un şarj olmaması oldukça sinir bozucu olabilir.

IPhone’unuzun bütün problemlerini çözme konusunda bu makalelere benzer yazıları sisteme yükleyeceğim ve rastgele bir problemi çözmeniz için internet internet sitemizdeki öteki başlıklara göz atabilirsiniz.

Unutmayın ki bu yolların tümü bizzat tarafımızdan denenmiştir ve size önerilmiştir. Lütfen yorumlarınızı paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin!