Laptop WİFİ Görmüyor Hatası ve Çözümü


Makalede Neler Var

Laptop WİFİ Görmüyor Hatası ve Çözümü 2023; Dizüstü bilgisayarların wifi görmeme yanlışı ile ilgili akıllara çoğu sual gelmektedir. Laptop ve dizüstü bilgisayar wifi ağını görmüyor problemi çoğu defa karşılaştığımız problemlerin başlangıcında gelmektedir. Bazen asla bir niçin yokken başlayan laptop wifi görmeme problemi sıklıkla Drive kaynaklı olabilirken bazı durumlarda de wifi ağının yanlış yapılanmasından kaynaklanabilir.

Özellikle eski modemlerde sık sık yaşanmış olan Laptop veya dizüstü bilgisayar wifi görmüyor yanlışı ile karşılaşırsanız öncelikle hatanın bilgisayardan mı yok modemden kaynaklı bulunduğunu belirlemek için öteki bir cihaz veya telefon ile wifi ağına bağlanmayı denemelisiniz.

Modemde herhangi bir problem yoksa ve öteki cihazlara doğru şekilde bağlanıyorsa aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. İşte Laptop WİFİ Görmüyor hatası ve Laptop WİFİ görmüyor telefonu görüyor ne yapmalıyım sorusun yanıtı yazımızda.

Laptop WİFİ Görmüyor Hatası ve Çözümü

Bilgisayarın kablosuz ağ bağlantısı kurması için WİFİ irtibat drive ihtiyacı vardır. Donanım sürücüsünün noksan kurulması veya hatalı yapılandırılması kablosuz ağları görmemesine ve irtibat problemi yaşamanıza niçin olur. Bu hatayı çözüme ulaştırmak için wifi drive yeniden yüklemek veya wifi donanım sürücüsünü güncellemek çözüm olabilir.

Bilgisayar, Notebook veya Laptop Masaüstü ekranına gelmiş olarak Bilgisayarım simgesine gelmiş olarak sağ tıklayın oluşturulan ufak pencereden Özellikler simgesine tıklayın ve yeni oluşturulan Aygıt Yöneticisi simgesine tıklayınız.

Karşınıza yukardaki monitör gibi cihaz yöneticisi monitörü gelecektir. Sorun olan drive sürücüsünde ve yazılımında ünlem işareti görünecektir. Kablosuz ağ sürücüsünü hata işareti var ise güncelleyebilir veya resmi yeniden indirebilirsiniz.

Bir öteki teknik ise bilgisayarın sağ alt köşesinde bulunan WİFİ simgesine sağ tıklayıp Ağ ve İnternet Ayarları Öğesini Açın linkine tıklayınız. Açılan sayfada İnternet wifi bağlantısı problemi var ise ünlem işareti ile uyarı görürsünüz.

Bağlantı problemi için Ağ Sorun Gidericiye tıklayıp problemin sebebi görebilirsiniz. Ayrıca Ağ Sıfırlama ile yeniden irtibat kurmayı deneyebilirsiniz.

Windows 10 işletim sistemi kullanıyorsanız güncellemeleri denetim etmenizde yarar vardır. Eğer Windows 7 kullanıyorsanız resmi site üstünden aktüel Wifi driverını  yüklemeniz mümkün.

Wifi Şifresi Nasıl Kırılır? (Çalışan Yöntem)

Laptop WİFİ Ağını Görmüyor

Bazen laptop ve notebook kablosuz ağ eylemsiz duruma geçebilir. Bu gibi durumlarda bilgisayar mutlaka kablosuz ağı bağlanmaz ve göremez. Aynı şekilde kablosuz ağ hususi durumunu etken hale getirmek gereklidir. Aşağıdaki adımları izleyerek Kablosuz Ağ Bağlantısının etken hale getirebilirsiniz.

  • Bilgisayarda en sağdaki vazife çubuğuna tıklayın ağ simgesi üstüne gelip ‘’Ağ ve Paylaşım Merkezi’ni Aç’’ linkine tıklayın.
  • Ağ ve paylaşım merkezi sayfasının sol tarafında bulunan ‘’Bağdaştırıcı ayarlarını değiştir’’ simgesine tıklayın
  • Açılan sayfada ağ linkleri sıralanacaktır. Buraya bakarak ‘’Wi-Fi’’ ağının aleni veya eylemsiz bulunduğunu denetim ediniz.

Wi-Fi ağı sönük ve gri renkte ise dönem dışı bırakıldığı anlamana gelir. Aktif hale getirmek için sağ tıklayarak  ‘’Etkinleştir’’ demeniz yeterlidir. Dilerseniz ‘’Tanıla’’  diyerek kablosuz ağdaki bulunan problemleri görebilirsiniz.

WİFİ Özeliğinin Aktif Olup Olmadığını Kontrol Edin

En sık yaşayan problemlerden biride laptop veya notebook bilgisayarda bulunan wifi açma kapama tuşunu dönem dışı bırakmak veya klavye tuşundan dönem bırakmak  kablosuz ağı görmüyor veya kablosuz ağa bağlanmıyor yanlışı almanıza niçin olur.

Bilgisayar, Notebook veya Laptop yan tarafında bulunan wifi açma kapama tuşunu denetim edebilirsiniz.

Klavye kısa yollarını kullanarak WİFİ ağını devreye alabilir veya devreden çıkarabilirsiniz. Eğer laptop wifi görmüyor ve laptop wifi bağlanmıyorsa klavye tuşlarında bulunan  ‘’FN’’ ve ‘’F’’  tuşlarına basarak problemi ortadan kaldırabilirsiniz. ‘’FN’’ tuşuna matbu tutup sonrasında ‘’F’’ basarak  Bilgisayar kablosuz ağı görmüyorkablosuz ağa bağlanmıyor sorununa çözüm olabilir. Burda dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan husus FN tuşuna matbu tutup sonrasında F tuşuna basmalaısınız.

Laptop Uçuk Modunun Açık Olup Olmadığını Bakın

Yaygın hatalarından biride Bilgisayar, Notebook veya laptop uçuk modunu etken etmekten kaynaklı laptop wifi ağını görmez ve bağlanmaz.

Sağ alt köşede bulunan simgeye tıklayarak tayyare modunun etken olup olmadığını denetim etmeniz yeterlidir.

Laptop WİFİ Bağlanmıyor

Öncelikle Başlangıç menüsünde sorun giderme yazarak, önünüze çıkan listede Ağ bağlantısı ve internet seçeneğine basmanızı, derhal altında çıkan Sorun gidericiyi çalıştır butonuna tıklayarak ağ bağlantısı problemlerini gidermeyi denemenizi rica ederim.

Bu adımlardan sonrasında problem hala devam ediyor olursa, lütfen kullanmakta olduğunuz üçüncü parti bir antivirüs programı mevcutsa bunu geçici olarak dönem dışı bırakarak durumu denetim ediniz.

Ardından lütfen aşağıdaki adımları izleyerek ağ bağdaştırıcı sürücüsünü güncelleyiniz:

  • Windows ve X tuşlarına aynı anda basarak Aygıt Yöneticisi‘ni açınız.
  • Ağ bağdaştırıcıları kısmını genişletiniz.
  • Adaptörün adına sağ tıklayınız ve Sürücü yazılımını güncelle seçeneğine tıklayınız.
  • Güncellenmiş şoför yazılımını kendiliğinden bul seçeneğine basarak önünüze çıkan talimatları izleyiniz.
  • Son olarak Kapat butonuna tıklayarak işlemi tamamlayınız.

Laptop Wifi Görmüyor Telefon Görüyor

Laptop wifi görmüyor fakat telefon görüyorsa problem yazılımsa olabilir. Modemi resetlemek ve yeniden başlatmak problemin ortadan kalkmasını sağlar. Sorun devam ederse modem ara yüzüne girip kablosuz ağ ayarlarından ”wireless frekans kanalı” bulunur. Eğer bu otomatik ise 11 yaparak yeniden bağlanmayı deneyebilirsiniz.

Sizlere bu yazımızda Laptop WİFİ Görmüyor Hatası ve Çözümü ile ilgili malumat vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum bölümüne yazabilirsiniz.

 

Laptop Wifi Görmüyorsa Ne Yapmalıyım?

Bilgisayarınızın ağ ve paylaşım merkezini açarak Wifi’nin aleni ya da kapalı olup olmadığına bakın.

Laptop Wifi Bağlanmama Sorunu Nasıl Giderilir?

Ağ bağlantısı ve web seçeneğinden problem gidericiyi çalıştırabilirsiniz.

5/5 – (1 vote)

Önerilen Yazı;  İnternet Hızlandırma Programları