Magisk Manager Nedir?

resim64958936
resim64958936

Günümüzde akıllı cihazlar hayatımızın aşağı yukarı her alanında rol oynuyor. Bilgisayarlar, cep telefonları ya da tabletler gibi birçok aleti değişik amaçlar için kullanıyoruz. Bu cihazların hepsinin bir işletim sistemi ile çalıştığını söyleyebilmek ise mümkün. Android de bilhassa cep telefonları mevzubahis olduğunda sıklıkla kullanılan bir işletim sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Bu işletim sistemine haiz cihazlar üstünde muhtelif kişiselleştirmeler yapmak isteyenler ise Magisk Manager nelerdir sorusunun cevabını merak ediyor.

İşletim sistemini bir yazılımlar bütünü olarak ele alabiliriz. Ancak bu sistem bulunmuş olduğu cihazın güvenliğini sağlamak amacıyla kullanıcıya muhtelif sınırlamalar getiriyor. Cihaz üstünde denetim sahibi olmak için bu sınırları aşabilmeniz ise mümkün. Magisk tam da bu aşamada karşımıza çıkıyor. İçeriğimizde Magisk Manager nelerdir sorusunun yanı sıra program ile alakalı merak edilenlere dair malumat bulabilirsiniz.

İçindekiler

Magisk Manager Nedir?

Cihazlarda bulunan işletim sistemleri muayyen program sınırlamaları içeriyor. Bu sınırlamalar temel olarak sistemi korumayı amaçlıyor. Ancak birtakım zamanlar bu sınırlamaları aşmak istemeniz muhtemel. Cihazlarınızda bu sınırları aşmak ve daha oldukça denetim sahibi olabilmeniz ise mümkün. Bu sınırlamaları aşmak için “rooting” yapabilirsiniz. İşte Magisk cihazlarınızda rooting, Türkçede kullanıldığı haliyle rootlama/köklenme, prosedürü yapmanızı elde eden yazılımlardan biri.

Magisk Manager nelerdir ne işe fayda sorularını merak ettiğinizi biliyoruz. Ancak bu soruları cevaplamadan ilkin gelin “rootlama” terimine daha yakından bakalım. Böylece Magisk Manager’in ne bulunduğunu ve ne bulunduğunu aklınızda oturtmanız daha basit olacaktır.

Rootlama Ne Demek?

“Rootlama” cep telefonu ya da tabletler gibi sıklıkla Android işletim sistemi ile çalışan cihazlar üstünde ayrıcalıklı bir denetim sürecini tarif etmek amacı ile kullanılan bir terimdir. Ancak değişik işletim sistemine haiz cihazlar üstünde de uygulanabilir. Temel olarak “rootlama” kullandığınız aygıt tarafınca engellenen kimi özelliklere erişim sağlamak için bir yoldur.

Dolayısıyla rootlama, işletim sisteminin izin vermediği özelliklere yönelik sınırlamaları aşmayı sağlamaktadır. Böylece kullanıcı, idare edici düzeyinde erişim izinlerine haiz olabilmektedir. Farklı terimler ile karıştırılıyor olsa da rootlama değişik bir işlemdir. Bu şekilde değişik kişiselleştirmeleri gerçekleştirmeniz olası olmaktadır. Ancak ne yaptığınızı bilmemeniz durumunda birtakım problemlerin ortaya çıkmasına sebebiyet verebilirsiniz.

magisk manager nedir

Magisk Manager Ne İşe Yarar?

Rootlama kavramının ne demek bulunduğunu açıkladığımıza göre Magisk Manager nelerdir sorusunu daha ayrıntılı olarak cevaplayabiliriz. Ancak ilk ilkin Magisk nelerdir sorusuna değinmekte fayda var. Magisk, öncelikle 2016 senesinde kullanıma sunulmuş. Geliştiricisi ise topjohnwu olarak karşımıza çıkıyor. Farklı modül seçeneklerine haiz olan bu program cihazlarınızdaki erişim sınırlamalarını ortadan kaldırmak için kullanabileceğiniz yazılımlar içinde yer alıyor.

Temel olarak Magisk, cihazlarınızda root erişimi elde etmenizi sağlayacak bir program olarak karşımıza çıkıyor. Android işletim sistemi 4.2 ve üstünde olan bütün cihazlarınızda rootlama işlemleri için Magisk kullanabilmeniz mümkün. Bu program ile beraber Android cihazlarınızda root erişimini etken hale getirebilir, sistemin size sunmuş olduğu sınırlamaları ortadan kaldırabilirsiniz. Böylece kişiselleştirme yapmak amacı ile cihazınız üstünde idare edici seviyesinde erişim iznine haiz olabilirsiniz.

Magisk Manager ise temel olarak yazılımı kullanmanıza imkân tanıyan bir program. Cihazlarınızda gerçekleştireceğiniz root atma işlemlerini Magisk Manager ile denetim etmeniz olası hale geliyor. Bunun yanı sıra Manager, Magisk’i indirmek ve modüllerini etken olarak tedvir etmek için de kullanılıyor. Magisk Manager ile yazılımın sunmuş olduğu modülleri kurabilir ve rahatlıkla kullanabilirsiniz. Aynı zamanda yazılımın almış olduğu güncellemeleri de Magisk Manager kullanarak yükleyebilirsiniz.

Günümüzde Magisk Manager root atma prosedürü için birçok şahıs tarafınca kullanılıyor. Her ne kadar bu prosedürü gerçekleştirmek için değişik yazılımlar bulunuyor olsa da Magisk sağlamış olduğu özellikler ile ön plana çıkıyor. Bunun en büyük nedeni ise rootlama işleminde Android işletim sistemini değiştirmeden değişiklik hazırlamaya imkân tanıyor olması. Yani Magisk, sisteme tesir etmeden rootlama yapmanızı elde eden bir araç. Peki bunu iyi mi yapıyor?

C++ programlama dili ile tasarlanan bir program olan Magisk, cihazlar üstünde meydana getirilen değişimleri sistemin kendisini değiştirmeden gerçekleştiriyor. Yaptığınız değişimler bir ön yükleme kısmı olan boot partisyonunda saklanıyor. Böylece özgün sistem dosyaları üstünde rastgele bir değişiklik yapmadan cihazınızdaki özellikleri farklılaştırabiliyorsunuz.

Magisk Kurulumu

Magisk Manager nelerdir sorusunun yanı sıra iyi mi kurulduğu da merak edilenler içinde karşımıza çıkmaktadır. Kurulum prosedürünü gerçekleştirmeniz için kullandığınız cihazda TWRP ya da değişik bir custom recovery aynısı bir sistemin olması icap ettiğini hatırlatmakta fayda var. Eğer henüz cihazınızda TWRP bulunmuyorsa Magisk’i indirmeden ilkin onu kurmanız gerekmektedir. Böylece Magisk indirme işlemine başlamaya hazır hale geleceksiniz.

Magisk’i bir şeyler indirmek için kullanabileceğiniz programlar üstünden bulmanız olası değildir. Bunun için üçüncü taraf siteleri kullanarak işleme başlamanız gerekmektedir. Bir ZIP dosyası durumunda indirebileceğiniz Magisk yazılımı ile beraber Magisk Manager’ı da indirmelisiniz. İndirme prosedürünü gerçekleştirdikten sonra aşağıdaki adımları izleyerek Magisk’i kullanabilirsiniz:

 • İlk olarak indirdiğiniz dosyaları cihazın kendi hafızasına kopyalamalısınız.
 • Ardından root atma prosedürünü başlatmak için cihazınızı kapalı duruma getirmelisiniz. İşlemi başlatmak için ise ses açma ve güç tuşlarına aynı anda matbu tutmanız gerekmektedir.
 • Bu prosedür esnasında aygıt ekranına bir amblem gelecektir. Logoyu gördüğünüz anda elinizi güç tuşundan çekin.
 • Sonrasında karşınıza TWRP logosunun çıkmasını bekleyin. Logonun gelmesinin sonra ise ses açma tuşunu da bırakarak TWRP’yi açın.
 • Sistem açıldıktan sonra “Install” kısmından Magisk dosyasını seçin. Ardından “Reboot System” seçeneğine tıklayarak cihazınızı tekrar başlatın.
magisk manager nedir

Magisk Kaldırma Yöntemleri

Magisk’i cihazınızdan kaldırmak için ise değişik yöntemlerden laf etmemiz mümkün. İçeriğimizin bu kısmında yazılımı iyi mi kaldıracağınıza dair malumat bulabilirsiniz.

Yöntem 1

 • İlk olarak Magisk Uninstaller dosyasını indirmeniz gerekmektedir. Ardından kurma işleminde olduğu gibi dosyayı cihazınızın hafızasına kopyalamalısınız.
 • Sonrasında cihazınızı kapalı konuma getirip kurma işlemindeki adımları izleyerek TWRP ekranına erişmelisiniz.
 • Bu kez oluşturulan ekranda “Install” bölümüne girdiğinizde ise Magisk Uninstaller dosyasını seçmelisiniz. Ardından gene “Reboot System” seçeneğine tıklayıp aleti tekrar başlatarak Magisk’i kaldırabilirsiniz.

Yöntem 2

 • Cihazınızdan Magisk’i kaldırmak için kullanabileceğiniz bir öteki teknik ise Magisk Manager’dır. Bunun için öncelikle uygulamayı açmanız gerekmektedir.
 • Açılan ekranda “Kaldır” diye bir seçenek ile karşılaşacaksınız.
 • “Kaldır” seçeneğini işaretleyerek devam edin. Böylece karşınıza değişik seçenekler olan bir monitör çıkacaktır.
 • Magisk’i cihazınızdan tümüyle kaldırmak için ise “Kaldırmayı Tamamla” seçeneğini işaretlemeniz gerekmektedir.
 • Ardından Magisk Manager yazılımı kaldırma işlemine başlayacaktır. İşlem bitirildiğinde cihazınızı tekrar başlatmayı unutmamalısınız.

Magisk Manager Avantajları

Root atma prosedürünü gerçekleştirmek için kullanabileceğiniz değişik yazılımlar mevcut olsa da Magisk Manager birtakım özellikleri ile ön plana çıkıyor. Dolayısıyla kullanıcılar muhtelif işlemlerini gerçekleştirmek amacı ile bu yazılımı sık sık tercih ediyor. Magisk Manager nelerdir sorusunun yanı sıra yazılımın üstünlükleri ise merak ediliyor. İçeriğimizin bu kısmında Magisk’in onu ön plana çıkaran üstünlükleri ile alakalı sizlere malumat vermeye çalıştık.

Gizlenebilirdir

Bir cihazda normalde erişim sağlayamayacağınız kişiselleştirme yetkilerine erişmeniz için rootlama işleminden faydalanabilirsiniz. Bu prosedürü gerçekleştirmek için ise kullanabileceğiniz değişik yazılımlardan laf etmek mümkün. Ancak root atma prosedürü sistem dosyalarında meydana getirilen değişikliklere paralel olarak birtakım emniyet problemlerini da bununla beraber getiriyor.

Cihazların işletim sistemi dosyaları üstünde meydana getirilen değişimler Google SafetyNet tarafınca denetleniyor. Kullandığınız yazılımın sistem dosyalarında değişiklik yapması SafetyNet’in emniyet nedeni ile birtakım uygulamalara erişimi engellemesi ile sonuçlanabiliyor.

Ancak Magisk Manager, sistem dosyaları üstünde rastgele bir değişiklik yapmadığından kaynaklı SafetyNet emniyet protokolüne takılmadan değişiklik yapmanıza imkân tanıyor. Bu özelliği onu, uzun bir müddet rootlama yapabilmek için kullanılan SuperSU’ya kıyasla ön plana çıkarıyor.

Açık Kaynak Kodlarına Sahiptir

Rootlama prosedürünü gerçekleştirmek için kullanabileceğiniz birçok program kapalı kaynak kodlarına haiz olması ile karşımıza çıkıyor. Ancak Magisk Manager aleni kaynak kodlu bir program olarak ön plana çıkıyor. Böylece dilediğinizde Magisk’in kaynak kodlarını görüntülemeniz de olası hale geliyor.

magisk manager nedir

Düzenli Olarak Güncellenir

Magisk Manager’ın gizlenme hususi durumunun onun en büyük pozitif yanları olmasından laf ettik. Ancak rootlama işlemlerinde kullandığınız yazılımın bu hususi durumunu devam ettirmesi temel olarak onun ne sık sık güncelleme almış olduğu hakkında karşımıza çıkıyor. Aksi takdirde meydana getirilen değişikliklerin gizlenmesi mevzusu ile alakalı muhtelif sorunlar yaşayabilirsiniz.

Magisk Manager ise bu hususta hoş bir özelliğe sahip. Yazılım, SafetyNet üstünde gerçekleşen değişikliklere paralel olarak güncelleme alıyor. Dolayısıyla Magisk her vakit SafetyNet ile ahenkli olarak çalışıyor. Böylece cihazlarınızda yapmış olduğunuz kişiselleştirmeler her vakit gizlenebiliyor.

Kullanım Kolaylığı Sağlar

Magisk Manager’ı öteki root yazılımlarından ayıran bir öteki özelliği kullanım kolaylığıdır. Yazılım root atma prosedürünü gerçekleştirmenize imkân tanımasının yanı sıra değişik modüllere de sahiptir. Kurabileceğiniz bu modüller ile daha ayrıntılı kişiselleştirmeler yapmanız da olası hale gelmektedir.

Magisk Manager Nedir: Sıkça Sorulan Sorular

Magisk Güvenli mi?

Cihazlarda rootlama prosedürünü gerçekleştirmek için değişik araçlar kullanabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan kullandığınız aracın güvenilir olup olmadığıdır. Bu noktada Magisk’in kendisi kısmen güvenilir bir program olarak karşımıza çıkmaktadır. Magisk’in doğurduğu tek emniyet problemi indirme aşamasında yaşanabilmektedir.

Play Store üstünden indirme sağlayamadığımız için dosyaları üçüncü taraf siteler üstünden edinmemiz gerekmektedir. Ancak zararlı yazılımlar içeren linkler emniyet problemi oluşturabilir. Bunun için güvenilir kaynakları kullanmanızda fayda var.

Magisk’in Bir Zararı Var mı?

Cihazlarınıza root atmak için Magisk kullanmanız ne yaptığınızı biliyor olmanız durumunda rastgele bir zarar niçin olmaz. Ancak Magisk sistem dosyalarına erişim sağladığından kaynaklı kullanırken dikkat etmeniz ehemmiyet taşıyor. Yazılımı kullanırken yanlış bir adım atmanız geri dönülemez sonuçlar ortaya çıkarabilir. Ayrıca bu prosedür sonra bilincinde olmadan cihazınızı potansiyel tehlikeler için aleni hedef haline getirebilirsiniz.

Magisk Manager Nedir: Genel Değerlendirme

Kullandığımız her akıllı aygıt bir işletim sistemi ile beraber çalışıyor. İşletim sistemleri kullanıcılar açısından birtakım erişim kısıtlamalarına sahip. Bu engellemeler cihazın güvenliğini güvenliğini sağlamak amacı ile kullananların birtakım özelliklere ve değişiklik yetkilerine erişmesini engelliyor. Ancak bu sınırlamaları aşmanın kuşkusuz bir yolu mevcut. Bunun için cihazınıza root atmayı deneyebilirsiniz.

Cihazınızda normalde erişim sağlayamayacağınız kişiselleştirme bilhassa erişmek için rootlama prosedürünü gerçekleştirebilirsiniz. Bu prosedür için kullanabileceğiniz yazılımlardan biri ise Magisk olarak karşımıza çıkıyor. Kullanım kolaylığı ve SafetyNet güvenliğini geçebilmesi ile Magisk, root atma işlemleriniz için kullanabileceğiniz en güvenilir yazılımlardan biri. Bu program ile sistem dosyalarının aslına dokunmadan cihazınız üstünde muhtelif kişiselleştirmeler yapmanız ise olası hale geliyor.

Sizler için hazırladığımız bu içerikte Magisk ne işe yarar, Magisk Manager nelerdir gibi soruları cevapladık. Bunun yanı sıra Magisk’in üstünlükleri ve program ile alakalı sıkça sorulan sorulara da yer verdik. Bu prosedür sırasındaki bütün sorumluluğun size ait bulunduğunu hatırlatalım. Bu nedenle potansiyel tehlikeleri göz alarak bu işlemleri gerçekleştirmelisiniz. İçeriğimizden yazılımın kurulum ve kaldırma işlemleri ile alakalı adım adım malumat bulabilirsiniz. Sizler de aşağıda bulunan yorumlar kısmını kullanarak soru ve düşüncelerinizi bize iletebilirsiniz.