En İyi Dizüstü Oyun Bilgisayarları – Aralık 2022

resim31469738
resim31469738

Teknoloji geliştikçe bilgisayar modelleri de hızla gelişmeye devam ediyorlar. Yeni donanımların geliştirilmesi, bilgisayarların performansını ciddi ölçüde geliştiriyor. Bu gelişmelerden maksimum etkilenen bilgisayar modelleri de oyun bilgisayarları oluyor diyebiliriz. Oyun bilgisayarları, maksimum tercih edilen bilgisayar çeşitlerinin başlangıcında geliyor diyebiliriz. Bundan kaynaklı çoğu şahıs en iyi oyun bilgisayarları hangileri diye merak ediyor.

Bizler de bu yazımızda sizler için en iyi oyun bilgisayarlarından bahsedeceğiz. Neredeyse her teknolojik cihazda olduğu gibi bilgisayarlarda da ürünün özellikleri geliştikçe fiyatı artıyor. Bunun yanı sıra oyun bilgisayarları, öteki bilgisayarlara göre daha kuvvetli donanımlara sahipler. Bu durum, oyun bilgisayarlarının günlük kullanıma makul bilgisayarlardan daha pahalı olmasını sağlıyor.

Her geçen gün teknolojik cihazların fiyatlarının daha da artması bu hususta oyuncuların model seçmelerini zorlaştırıyor. Bundan kaynaklı oyun bilgisayarlarını 3 temel fiyat aralığında listelemek doğru olacaktır. Güncel piyasada iyi bir oyun bilgisayarı almak dilerseniz minimum 15.000 TL bütçe ayırmanız gerekiyor.

Almak istediğiniz bilgisayar modelinin özellikleri geliştikçe ayırmanız ihtiyaç duyulan bütçe de artıyor. Bizler, sizler için hazırladığımız en iyi oyun bilgisayarları sıralamasında her bütçeye hitap etmeye çalışacağız. Böylece oyun bilgisayarı almaya karar verdiğinizde sizler için hem bütçe hem hususiyet olarak makul olacak bilgisayar modelini listemizde rahatça bulabileceksiniz.

NOT: Birçok teknolojik aygıt kategorisinde olduğu gibi laptoplarda da çok sık fiyat değişikliği yaşanmaktadır. Bizler hazırladığımız aylık listemizde laptopların aktüel fiyatlarına yer vermeye çalışıyoruz. Fakat anlık olarak değişen fiyatlardan kaynaklı listemizdeki laptopların fiyatları, değişim gösterebilmektedir. Bundan kaynaklı listemizde yer edinen laptopların fiyatlarını yakından takip etmenizi öneri ediyoruz.

Bunun yanı sıra işlemci ve monitör kartı krizi başta olmak suretiyle muhtelif sebeplerden kaynaklı birtakım laptop modellerinin stokları tükenebilmektedir. Stokları tükenen modeller, günümüzde genelde yeniden laptop pazarında yer bulamamaktadır. Hazırlamış olduğumuz listede stokları mevcut olan modellere yer vermeye çalışıyoruz. Ancak laptop stokları çabucak tükendiği için listemizde yer edinen modelleri satın almayı düşünüyorsanız yığın durumunu aktüel olarak takip etmenizi öneriyoruz.

İçindekiler

En İyi Oyun Bilgisayarında Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

Oyun bilgisayarları, günümüzde maksimum tercih edilen bilgisayar türlerinin başlangıcında gelmektedir. Bu bilgisayar, haiz oldukları üst seviye donanımlarla çoğu kullanıcı türüne anlatım etmektedirler. Kullanıcıların oyun bilgisayarlarına alaka göstermesi, bilgisayar üreticilerinin bu alana yoğunlaşmasını sağlamaktadır. Bundan kaynaklı piyasada birden fazla oyun bilgisayarı üreticisi ve modeli mevcuttur.

Model sayısının çok olması, kullanıcılar için kafa karıştırıcı olmaktadır. Bundan kaynaklı yeni bir oyun bilgisayarı almaya kabul eden kişiler, en iyi oyun bilgisayarında olması ihtiyaç duyulan özellikler nedir diye merak ediyorlar. İyi bir oyun bilgisayarı almak istiyorsanız dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan özellikler şunlardır:

  • Güçlü Bir İşlemci: Bilgisayarların beyinleri olan işlemciler, oyun bilgisayarları için büyük ehemmiyet taşımaktadır. Çünkü işlemci, bilgisayarın performansını doğrudan olarak etkilemektedir. Bundan kaynaklı kuvvetli bir oyun bilgisayarı almak istiyorsanız aktüel ve kuvvetli bir işlemciye haiz bilgisayar tercihinde bulunmanız gerekmektedir.
  • Yeterli Kapasitede RAM: RAM, bilgisayarların hızı için çok önemlidir. Yapılan işlerin performansını etkileyen RAM’ler, günümüzde olabildiğince kuvvetli teknolojilerle üretiliyorlar. RAM teknolojisi kadar kapasitesi de performans konusu ile ilgili ehemmiyet göstermektedir. Bundan kaynaklı oyun bilgisayarı seçerken yeni teknolojilerle tasarlanmış kafi kapasitede RAM’e haiz olan bilgisayar modellerini tercih etmelisiniz.
  • Güncel Bir Ekran Kartı: Oyun oynamak ya da grafik işleriyle uğraşmak istiyorsanız sizler için işlemci kadar mühim olan bir öteki donanım monitör kartı olacaktır. Ekran kartları, artık suni zekada artırılmış gerçekliğe kadar çok muhtelif özelliklere sahipler. Bu sayede monitör kartları, kullanıcılarına olağanüstü grafik bilgileri sunuyorlar. Sizler de iyi bir oyun bilgisayarı almak istiyorsanız yeni ve kuvvetli bir monitör kartına haiz olan bilgisayar modelini tercih etmelisiniz.
  • Depolama Alanı: Depolama alanları, bilgisayarlar için vazgeçilmez donanımlardan birisidir. Bu alanlar vasıtası ile kullanıcılar, verilerini cihazlarına kaydedebilmektedirler. Günümüzde aktüel oyunlar, olabildiğince büyük kapasitede oyuncularla buluşuyorlar. Bundan kaynaklı oyunları bilgisayarınıza indirip oynayabilmek için sizler için kafi kapasitede bir depolama alanına haiz oyun bilgisayarı seçmelisiniz.

15.000 – 20.000 TL Fiyat Aralığındaki En İyi Oyun Bilgisayarları

Monster Abra A5 V19.1.1

Monster Abra A7 V12.5.3

Sizler için hazırladığımız en iyi oyun bilgisayarları listemizin ilk esnasında Monster Abra A5 V19.1.1 yer alıyor. Türkiye’nin maksimum tercih edilen oyun laptopu üreticilerinden olan Monster, gün geçtikçe daha da aktüel laptop modellerini kullanıcılarına sunmaya çalışıyor. Bu doğrultuda Monster Abra A5 V19.1.1, firmanın yeni nesil laptoplarından birisidir.

Monster, bu modelde artık klasikleşen Monster Abra tasarımını kullanmayı tercih etti. Yani laptop, siyah ve yeşil ağırlıklı bir tasarımla piyasada yerini aldı. Laptopun kalınlığı 27.4 mm olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanı sıra laptopun ağırlığı ise 2.10 kg olarak belirtiliyor. Bu değerler de bir oyuncu laptopu için gayet en makul diyebiliriz.

Bunun yanı sıra Monster, çoğu modelinde olduğu gibi bu modelinde de donanım konusu ile ilgili olabildiğince iddialı davrandı. Şirket, en aktüel donanımları kullanıcılarına sunmayı hedefliyor. Bu doğrultuda Monster Abra A5 V19.1.1’in donanımları şöyle karşımıza çıkıyor:

Ekran15.6 inç, 1920×1080 Piksel monitör çözünürlüğü, 144 Hz yenileme hızı
İşlemciIntel Core i5-12500H
RAM8 GB DDR4
Ekran KartıNVIDIA GeForce GTX 1650 GDDR6
Depolama Alanı500 GB SSD
İşletim SistemiDOS

Laptopun bilhassa RAM kapasitesi, birtakım oyuncular için kifayetsiz gibi durabilir. Bu noktada Monster, dileyen kullanıcılarına tutarı dahilinde donanım yükseltme imkanı sağlıyor. Böylece şayet bu laptopu satın almayı düşünürseniz laptopu satın alırken RAM eklemesi yapabilme imkanınız mevcut.

Monster Abra A5 V19.1.1, Türkiye’de 16.500 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşuyor.

Monster Abra A5 V19.1.1 – Satın Al

Lenovo IdeaPad Gaming 3 82K200JXTX

en iyi oyun bilgisayarları - Lenovo IdeaPad Gaming 3 82K200JXTX

Lenovo, dünyanın en büyük bilgisayar üreticilerinden birisi olarak bilinmektedir. Şirket, teknoloji kullanıcıları tarafınca olabildiğince fazla tercih edilmektedir. Bu doğrultuda Lenovo, kullanıcılarına oyun laptopu modelleriyle de hizmet veriyor. Bundan kaynaklı bizler de en iyi oyuncu laptop önerileri listemizde Lenovo IdeaPad Gaming 3 82K200JXTX modeline yer verdik.

Lenovo, son zaman oyuncu laptop modelleri de dahil olmak suretiyle ürettiği laptop modellerinde sade tasarımlar kullanmayı tercih ediyor. Bu doğrultuda Lenovo IdeaPad Gaming 3 82K200JXTX, olabildiğince sade ve şık bir tasarımla kullanıcılarıyla buluşuyor. Bunun yanı sıra laptopun kalınlığı 24.2 mm ve ağırlığı 2.25 kg olarak karşımıza çıkıyor.

Şirket, ürettiği laptop modelinde donanım kısmında da iddialı davranıyor. Bu doğrultuda Lenovo IdeaPad Gaming 3 82K200JXTX, şu donanımlarla kullanıcılarıyla buluşuyor:

Ekran15.6 inç, 1920×1080 Piksel monitör çözünürlüğü, 120 Hz yenileme hızı
İşlemciAMD Ryzen 7 5800H
RAM16 GB DDR4
Ekran KartıNVIDIA GeForce GTX 1650 GDDR6
Depolama Alanı512 GB SSD
İşletim SistemiDOS

Hem donanım hem de dizayn anlamında olabildiğince etkin bir oyuncu laptop modeli olan Lenovo IdeaPad Gaming 3 82K200JXTX, fiyat/performans konusu ile ilgili kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor. Bundan kaynaklı laptop, bilhassa giriş seviyende tercih edilebilecek oyuncu laptop modellerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor.

Eğer Türkiye’de Lenovo IdeaPad Gaming 3 82K200JXTX modelini satın almak dilerseniz bütçenizden minimum 18.000 TL ayırmanız gerekiyor.

Lenovo IdeaPad Gaming 3 82K200JXTX – Satın Al

HP Victus 16-d1048nt (68P33EA)

HP Victus 16-d1048nt (68P33EA)

Sizler için hazırladığımız en iyi dizüstü oyuncu bilgisayarı önerileri listemize HP Victus 16-d1048nt (68P33EA) ile devam ediyoruz. Teknoloji devi HP, kendini yenilemeye ve geliştirmeye devam ediyor. Bu doğrultuda şirket, Victus serisi ile günümüzde aktüel donanımlarla tasarlanan oyuncu bilgisayarlarını kullanıcılarına sağlıyor.

HP, Victus serisinde kullanıcılarına olabildiğince sade ve şık bir dizayn ile hizmet veriyor. Bu kapsamda HP Victus 16-d1048nt (68P33EA) 23.5 mm kalınlığa sahip. Ayrıca laptopun ağırlığı 2.46 kg’dır. HP, bu değerlerle bir oyuncu laptopu için en makul kalınlık ve ağırlığı elde etti diyebiliriz.

Bunun yanı sıra HP, tasarıma verdiği kıymeti donanıma da vermektedir. Öyle ki şirket, aktüel donanımlarla kullanıcılarının karşısına çıktı. HP Victus 16-d1048nt (68P33EA) donanımları şu şekildedir:

Ekran16.1 inç, 1920×1080 Piksel monitör çözünürlüğü, 144 Hz yenileme hızı
İşlemciIntel Core i5-12500H
RAM8 GB DDR5
Ekran KartıNVIDIA GeForce RTX 3050
Depolama Alanı512 GB SSD
İşletim SistemiDOS

HP Victus 16-d1048nt (68P33EA) donanımından tasarımına kadar çoğu özelliği ile kullanıcılarını etkilemeyi başarıyor. Bundan kaynaklı laptop, Türkiye’de oyuncuların giriş seviyesinde maksimum tercih ettiği oyuncu laptoplarından birisidir.

HP Victus 16-d1048nt (68P33EA) için Türkiye’de ödemeniz ihtiyaç duyulan tutar, 17.500 TL’den başlamaktadır. Böylece laptop, fiyatıyla da kullanıcılarını genel hatlarıyla sevinçli etmeyi başarıyor desek yanlış olmayacaktır.

HP Victus 16-d1048nt (68P33EA) – Satın Al

20.000 – 30.000 TL Fiyat Aralığındaki En İyi Oyun Bilgisayarları

Casper Excalibur G770.1180-BVL0X-B

Casper Excalibur G770.1180-BVL0X-B

En iyi oyun bilgisayarı önerileri listemize bir öteki Casper modeli olan Excalibur G770.1180-BVL0X-B ile devam ediyoruz. Mevcut bilgisayar pazarında fiyat/performans olarak en etkin mamüller sunan markaların başlangıcında Casper geliyor. Casper, makul fiyatlı bilgisayar kategorisinde kullanıcılarına hâlâ yüksek performanslı laptoplar sunmaya çalışıyor. Bu modellerden birisi de Excalibur G770.1180-BVL0X-B oluyor.

Casper, bu modelde de artık klasikleşen Excalibur tasarımını kullanmayı tercih etti. Siyah ağırlıklı bir tasarıma haiz olan laptop, metal kasasıyla kullanıcılarıyla buluşuyor. 2.10 kg ağırlığında olan laptopun kalınlığı ise 23 mm olarak kullanıcılarının karşısına çıkıyor.

Teknoloji üreticisi Casper, çoğu laptop modelinde olduğu gibi bu modelinde de en yeni donanımları kullanmayı tercih etti. Ürettiği laptop modellerinde yüksek performans hedefleyen şirket, nitekim bu modelde kullandığı donanımlar vasıtası ile laptopun fiyatına göre kuvvetli bir performans yakalamayı başardı diyebiliriz. Laptopun donanımları şöyle karşımıza çıkıyor:

Ekran15.6 inç, 1920×1080 Piksel monitör çözünürlüğü, 144 Hz yenileme hızı
İşlemciIntel Core i7-11800H
RAM16 GB DDR4
Ekran KartıNVIDIA GeForce RTX 3050 Ti
Depolama Alanı512 GB SSD
İşletim SistemiDOS

Laptopun donanımları göz önüne alındığında Casper, giriş düzen oyuncu laptopu kullanıcılarını fazlasıyla memnun etmeyi başarıyor diyebiliriz. Laptopta bulunan donanımlar, önümüzdeki senelerde de oyuncuların aktüel oyunları oynamalarını elde edecektir diyebiliriz. Bunun yanı sıra oyuncular, laptop üstünden oyun haricinde muhtelif işlemleri de rahatça gerçekleştirebilirler.

Donanımlarıyla segmentinin en etkin modellerinden birisi olan Casper Excalibur G770.1180-BVL0X-B, Türkiye’de 22.000 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşuyor.

Casper Excalibur G770.1180-BVL0X-B – Satın Al

Asus ROG Strix G15 (2022) G513RM-HF266

Asus ROG Strix G15 (2022) G513RM-HF266

Sizler için hazırladığımız en iyi dizüstü oyuncu bilgisayarları listemize Asus ROG Strix G15 (2022) G513RM-HF266 ile devam ediyoruz. Teknoloji devi Asus, oyuncu laptop sektörünün en etkin ve iddialı üreticilerinden birisidir. Uzun süredir pazarda yer edinen şirket, oyuncu laptopu konusu ile ilgili etkin işler çıkartıyor. Bu doğrultuda Asus ROG Strix G15 (2022) G513RM-HF266 modeli de Türkiye pazarında yer edinen en etkin oyuncu laptopu modellerinden birisidir.

Asus, bu modelde yeni nesil ROG tasarımlarından birisini kullanmayı tercih etti. Sade bir tasarıma haiz olan laptop, bilgileri vasıtası ile olabildiğince şık durmaktadır. Bunun yanı sıra Asus, kullanmış olduğu renk alternatifleriyle laptopun tasarımını ön plana çıkartmayı başarıyor. Ayrıca Asus, dizayn kadar donanım konusu ile ilgili da iddialı. Laptopun donanımları şu şekildedir:

Ekran15.6 inç, 1920×1080 Piksel monitör çözünürlüğü, 300 Hz yenileme hızı
İşlemciAMD Ryzen 7 6800H
RAM16 GB DDR5
Ekran KartıNVIDIA GeForce RTX 3060
Depolama Alanı512 GB SSD
İşletim SistemiFreeDOS

Asus ROG serisinin yeni nesil modellerinden birisi olan Asus ROG Strix G15 (2022) G513RM-HF266, aktüel donanımlarıyla kullanıcılarını genel hatlarıyla memnun etmeyi başarıyor. Çünkü Asus, yeni ROG serilerinde monitör kartından RAM’e kadar neredeyse donanımların tamamında yeni nesil teknolojiler kullanmayı tercih ediyor.

Asus ROG Strix G15 (2022) G513RM-HF266, kuvvetli donanımının yanı sıra fiyatıyla da rakiplerine meydan okuyor. Laptopun ön plana çıkmasını elde eden etkenlerden birisi fiyatı. Çünkü Asus, bu modelde kuvvetli donanımlara karşın laptopun segmentine göre daha makul bir fiyatlandırma yaptı. Asus ROG Strix G15 (2022) G513RM-HF266, Türkiye’de 29.500 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşmaktadır.

Asus ROG Strix G15 (2022) G513RM-HF266 – Satın Al

Monster Tulpar T7 V20.5

Monster Tulpar T7 V20.5

Monster, kullanıcılarına muhtelif ürün gruplarıyla hizmet veriyor. Tulpar, firmanın orta ve üst düzen oyuncu laptop modelleriyle hizmet verdiği serisi olarak karşımıza çıkıyor. Bu doğrultuda bizler de en iyi oyuncu laptop önerileri listemizde Monster Tulpar T7 V20.5 modeline yer verdik.

Monster Tulpar T7 V20.5, 30 mm genişliğinde ve 2.50 kg ağırlığındadır. Bu değerler, ilk etapta fazla gelebilir. Ancak Monster, ürettiği laptoplarda tasarımdan ziyade donanıma ağırlık vermeye çalışıyor. Bundan kaynaklı aslında Monster Tulpar T7 V20.5 için bu değerler, düzgüsel ölçüde diyebiliriz.

Her ne kadar laptop, dizayn konusu ile ilgili birtakım kullanıcıları memnun etmese de donanım konusu ile ilgili olabildiğince iddialı. Güncel donanımlarla kuşatılan Monster Tulpar T7 V20.5, kullanıcılarına yüksek performans vermeyi hedefliyor. Bu kapsamda Monster Tulpar T7 V20.5 donanımları şu şekildedir:

Ekran17.3 inç, 1920×1080 Piksel monitör çözünürlüğü, 144 Hz yenileme hızı
İşlemciIntel Core i7-12700H
RAM16 GB DDR4
Ekran KartıNVIDIA GeForce RTX 3060
Depolama Alanı500 GB SSD
İşletim SistemiDOS

Güçlü ve aktüel donanımlarıyla dikkatleri üstüne çekmeyi başaran Monster Tulpar T7 V20.5, Monster’ın satışta olan en kuvvetli bilgisayarlarından birisidir. Bundan kaynaklı orta segmentte bir oyuncu laptopu arıyorsanız Monster, alabileceğiniz en iyi bilgisayar modellerinden birisini sizlere sağlıyor.

Monster Tulpar T7 V20.5, Türkiye’de 27.500 TL’den başlayan fiyatlarla satılmaktadır. Laptopun donanımları göz önüne alındığında bu satış fiyatı, en makul ölçüde desek yanlış olmayacaktır.

Monster Tulpar T7 V20.5 – Satın Al

30.000TL ve Üstü Fiyata Sahip En İyi Oyun Bilgisayarları

MSI Katana GF76 12UC-059XTR

MSI Katana GF76 12UC-059XTR

En iyi oyun bilgisayarları listemize bir öteki MSI modeli ile devam ediyoruz. Tayvanlı teknoloji üreticisi, üretmiş olduğu laptop modelleriyle dünyanın en etkin laptop üreticilerinden birisi olarak ön plana çıkıyor. Giriş düzen laptop modellerine de haiz olan MSI, genelde orta ve üst segment laptop modelleri üretiyor. Şirket tarafınca üretilen ve Türkiye pazarında bulunan modellerden birisi de Katana GF76 12UC-059XTR olarak karşımıza çıkıyor.

MSI, bu modelinde de çoğu laptop modelinde olduğu gibi siyah-kırmızı ağırlıklı bir dizayn kullanmayı tercih etti. Ayrıca metal parçalardan oluşan laptop, 2.60 kg ağırlık ve 25.2 mm kalınlıktan oluşuyor. Bundan kaynaklı laptop, aynı seviyedeki rakiplerine göre daha kalın ve ağır diyebiliriz. Fakat laptopun bir oyun laptopu bulunduğunu göz önünde bulundurduğumuzda bu değerlerin gayet düzgüsel bulunduğunu söyleyebiliriz.

Şirket, neredeyse bütün oyun laptopu modellerindeki gibi bu modelinde de kuvvetli donanımlar kullanmayı tercih etti. Laptopun donanımları şöyle karşımıza çıkıyorlar:

Ekran17.3 inç, 1920×1080 Piksel monitör çözünürlüğü, 144 Hz yenileme hızı
İşlemciIntel Core i7-12700H
RAM16 GB DDR4
Ekran KartıNVIDIA GeForce RTX 3050
Depolama Alanı1 TB SSD
İşletim SistemiDOS

MSI, kullandığı donanımlar vasıtası ile bu modelinde de kuvvetli bir performans yakalamayı başardı. Laptopun aktüel donanımları, kullanıcılarını fazlasıyla memnun ediyor. Bundan kaynaklı MSI Katana GF76 12UC-059XTR, segmentinde maksimum tercih edilen oyun laptopu modellerinden birisi olarak ön plana çıkıyor.

Türkiye pazarında da bulunan MSI Katana GF76 12UC-059XTR, ülkemizde 34.000 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşuyor.

MSI Katana GF76 12UC-059XTR – Satın Al

MSI Raider GE67HX 12UGS-083TR

en iyi dizüstü oyun bilgisayarları - MSI Raider GE67HX 12UGS-083TR

Teknoloji devi MSI, bir kez daha en iyi dizüstü oyuncu bilgisayarı modelleri listemizde karşımıza çıkıyor. MSI, genelde üst seviye oyuncu laptopları üretmeye çalışıyor. Çünkü şirket, kuvvetli donanımlara haiz bilgisayarlar üretmeyi tercih ediyor. Bunun kararında da MSI, piyasada çok kuvvetli laptop modelleriyle yer ediniyor. Bu kapsamda MSI Raider GE67HX 12UGS-083TR modeli de firmanın Türkiye piyasasındaki en kuvvetli laptop modellerinden birisidir.

İlk olarak olabildiğince şık bir kasaya haiz olan MSI Raider GE67HX 12UGS-083TR, 23.4 mm kalınlığındadır. Bunun yanı sıra laptopun ağırlığı 2.38 kg olarak karşımıza çıkıyor. Böylece MSI, dizayn konusu ile ilgili hem şık hem de ince ve hafifçe bir oyuncu laptop modeli geliştirmeyi başardı diyebiliriz.

Son zaman tasarıma büyük ehemmiyet veren MSI, donanımı da doğal ki göz ardı etmiyor. Bu doğrultuda MSI Raider GE67HX 12UGS-083TR, olabildiğince kuvvetli donanımlarla kullanıcılarıyla buluşuyor. Laptopun donanımları şu şekildedir:

Ekran15.6 inç, 2560×1440 Piksel monitör çözünürlüğü, 240 Hz yenileme hızı
İşlemciIntel Core i7-12800HX
RAM32 GB DDR5
Ekran KartıNVIDIA GeForce RTX 3070 Ti
Depolama Alanı1 TB SSD
İşletim SistemiWindows 11 Home

Bilgisayar sektöründe donanımların nesilleri, çabucak gelişim gösteriyorlar. Bu doğrultuda MSI, aktüel donanımları en etkin şekilde kullanan markalardan birisidir. Nitekim MSI Raider GE67HX 12UGS-083TR’nin haiz olduğu donanımlar da bu görüşü doğrular nitelikte. Çünkü şirket, bu modelde yeni nesil RAM modellerini kullandı. Bunun yanı sıra MSI, monitör kartı ve işlemci kısımlarında da aktüel donanımlar kullanmayı tercih etti.

Donanımlarından tasarımına kadar her özelliği ile neredeyse mükemmel bir oyuncu laptop modeli olan MSI Raider GE67HX 12UGS-083TR, üst seviye oyuncu laptop modellerinden birisidir. Bu doğrultuda MSI Raider GE67HX 12UGS-083TR, Türkiye’de 69.000 TL’den başlayan fiyatlarla satılmaktadır.

MSI Raider GE67HX 12UGS-083TR – Satın Al

Asus ROG Strix G17 (2022) G713RW-KH095W

Asus ROG Strix G17 (2022) G713RW-KH095W

Dünyanın en büyük bilgisayar üreticilerinden ASUS, ROG serisiyle oyunculara hitap etmeye çalışıyor. Bu doğrultuda şirket, her segmente makul oyuncu bilgisayarları üretiyor. Bizler de listemizde Asus ROG Strix G17 (2022) G713RW-KH095W modeline yer verdik. 2022 senesinde yenilenen donanımlarıyla piyasaya sürülen laptop, en iyi oyun bilgisayarları listemizde kendisine yer bulmayı başardı.

ASUS, son zaman laptop tasarımlarına büyük bir ehemmiyet veriyor. Çünkü şirket, artık günümüzde üretilen laptopların modern bir tasarıma haiz olması icap ettiğini düşünüyor. Bunun yanı sıra ASUS, laptop modellerinde inceliğe de büyük ehemmiyet veriyor. Ancak oyuncu laptoplarında bu ilkelere makul davranmak pek olası değil. Bundan kaynaklı Asus ROG Strix G17 (2022) G713RW-KH095W, 2.90 kg ağırlık ve 28.3 mm kalınlığıyla karşımıza çıkıyor.

Tabii ki çoğu oyuncu için laptopun tasarımından daha fazla donanımı ehemmiyet taşıyor. Bundan kaynaklı Asus, tasarıma verdiği ehemmiyet kadar donanıma da ehemmiyet veriyor. Asus ROG Strix G17 (2022) G713RW-KH095W, şu donanımlarla oyuncuların karşısına çıkıyor:

Ekran17.3 inç, 360 Hz yenileme hızı
İşlemciAMD Ryzen 7 6800H
RAM16 GB DDR5
Ekran KartıNVIDIA GeForce RTX 3070 Ti
Depolama Alanı1 TB SSD
İşletim SistemiWindows 11 Home

ASUS, kullanmış olduğu aktüel donanımlar vasıtası ile bu modelin kullanıcılarını fazlasıyla memnun etmeyi başarıyor. Çünkü şirket, bu modelde aktüel teknolojilerin başına gelen DDR5 RAM’ler başta olmak suretiyle aktüel işlemci ve monitör kartlarını kullanmayı tercih etti. Bunun yanı sıra ASUS, çoğu modelin yanı sıra bu modelde kullanıcılarına Windows 11 Home versiyonunu yüklenmiş olarak sunuyor.

Hem donanımıyla hem de tasarımıyla ön plana çıkmayı başaran Asus ROG Strix G17 (2022) G713RW-KH095W, kendi fiyat aralığındaki en etkin modellerden birisi diyebiliriz. ASUS, ROG serisinin bu yeni modelini Türkiye’de 50.000 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşturuyor.

Monster Semruk S7 V8.1.2

En iyi oyun bilgisayarları - Monster Semruk S7 V8.1.2

En iyi oyun bilgisayarları listemizde yer edinen son model ise Monster Semruk S7 dizüstü bilgisayar oluyor. Oyun bilgisayarı denince akla ilk gelen markalardan bulunduğunu da belirtmek gerekli. Listenin önceki sıralarında da gördüğümüz Monster, etkin bir öteki ürün ile en iyi oyuncu bilgisayarları içinde yer almaya hak kazanıyor.

Ürünün dizayn ile bir oyuncu bilgisayarı görüntüsüne sahip. Ancak bu olabildiğince kuvvetli bilgisayarın pek de hafifçe olmadığını söylemekte fayda var. Çünkü aşağı yukarı 40cm genişliğe, 32cm derinliğe ve 4cm kalınlığa haiz ürünün ağırlığı 4.5 kilogram olarak anlatım ediliyor. Bunun yanı sıra cihazın kasasında ise alüminyum kullanıldığı biliniyor.

Bu ürünün yöntem parçaları sizi mutlaka yarı yolda bırakmayacaktır. Çünkü Monster, bu bilgisayarda son zamanın en tanınmış parçalarından kimilerine yer vermeyi tercih etmiş. Buna ayrıca etkin bir monitör ile bu donanım parçalarını taçlandırmayı da dikkatsizlik etmemiş. 240Hz monitör yenileme hızına haiz bu bilgisayar ile oyun oynamak son aşama zevkli olacaktır. Bunun yanı sıra bilgisayarın ayrıntılı yöntem özellikleri ise şu şekilde:

Ekran17.3 inç, 3840×2160 Piksel monitör çözünürlüğü
İşlemciIntel Core i9-11900K
RAM128 GB DDR4
Ekran KartıNVIDIA GeForce RTX 3080 130W
Depolama Alanı6 TB SSD
İşletim SistemiWindows 10 Pro

Özelliklerinden de anlaşılacağı gibi Monster Semruk S7, yüksek performansta oyun oynamak isteyen bütün kullanıcılara hitap ediyor. Ancak bu özelliklerin getirmiş olduğu bir unsurun da yüksek fiyat etiketi bulunduğunu belirtmek gerek. Bu nedenle cihazın her bütçe için makul olmadığını anlatım edelim.

Monster’ın bu bilgisayar için belirlediği fiyat ise 147.000 TL olarak belirtiliyor.

Monster Semruk S7 V8.1.2 – Satın Al

En İyi Oyun Bilgisayarları – Genel Değerlendirme

Bu yazımızda sizler için en iyi oyun bilgisayarları modellerine yer vermeye çalıştık. Yazımızda olabildiğince muhtelif fiyat aralıklarından modeller mevcut. Bu durumun en büyük nedeni teknolojik ürünlerin özelliklerine göre fiyatlarının değişmesi oluyor. Bunun yanı sıra uygulanan vergiler ve kur değerlerinin değişim göstermesi de laptop fiyatlarını olabildiğince etkiliyor. Bundan kaynaklı her kullanıcı, kendi bütçesine makul olan oyun laptopu modelini seçmeye çalışıyor.

Bizler, en iyi oyun bilgisayarları önerileri yazımızda temelde giriş, orta ve üst düzen laptop kullanıcılarına hitap edecek oyun laptopları modellerine yer verdik. Çünkü oyun bilgisayarı dendiğinde çoğu kişinin aklında doğrudan üst seviye laptoplar geliyor. Ancak oyun bilgisayarları da olabildiğince çeşitlilik gösteriyor. Bundan kaynaklı çok kuvvetli donanımlara haiz olan oyun laptopları olduğu gibi daha düşük özelliklere haiz modeller de mevcut.

Listemizde, çoğu laptop modeline yer vermeye çalıştık. Böylece sizler de yeni bir oyun laptopu almaya karar verdiğinizde listemizde yer edinen modelleri referans alarak kendiniz için makul olan oyun laptopu modelini kolaylıksa seçebilirsiniz.

Oyun bilgisayarı alırken çok dikkatli olmanız gerekiyor. Çünkü oyun bilgisayarları, hem hususiyet hem de fiyat bakımından öteki bilgisayarlardan farklılaşıyorlar. Şimdilik yüksek donanıma ihtiyacınız olmadığını düşünerek düşük seviyeli bir bilgisayar almayı tercih edebilirsiniz. Fakat oyun sektörü, hızla gelişiyor. Bundan kaynaklı gün geçtikçe daha kuvvetli sistem ihtiyaçlarına haiz yeni oyunlar, oyuncularla buluşuyor.

Bu durumda uzun vadeli düşünmeyip düşük özellikli bir bilgisayar tercihi yapan kişilerin ileride yeniden bilgisayar değişikliği yapmalarını gerektiriyor. Bunun için çok fazla oyun oynayan biriyseniz ve uzun vadeli bir bilgisayar tercihinde bulunmak istiyorsanız bütçenizi birazcık zorlayarak üst seviye oyun bilgisayarlarına bakmanızı öneri ediyoruz.

Bunun yanı sıra en iyi oyun bilgisayarları listemizde yer alması icap ettiğini düşündüğünüz laptop önerilerini aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.