Öğrenciler için Dizüstü Bilgisayar Önerileri – Aralık 2022

resim82623414
resim82623414

Dizüstü bilgisayarlar basit taşınabilmesi vasıtası ile öğrenciler tarafınca fazlasıyla tercih edilen bir cihazdır. Biz de öğrenciler tarafınca okul için kullanabilecek her bütçeye makul bir dizüstü bilgisayar teklif sıralaması oluşturmaya karar verdik. En iyi laptop teklif listemizde çoğu fiyat aralığı için bilgisayarlar yer alıyor.

Önereceğimiz bilgisayarlar okul amaçlı kullanılacağı için işlemci hızı ve RAM kapasitesi yüksek cihazlar tercih ettik. Ayrıca süratli olabilmesi için SSD olup olmadığını göz önünde bulundurduk.

Fiyatı birazcık daha düşürebilmek için ise ekran kartı ve monitör çözünürlüğünden feragat etmek zorunda kaldık. Fiyatı düşürmedeki en büyük etkenlerden biri ise birtakım ürünlerin freedos olması yani işletim sistemine haiz olmaması oldu. Bu da demek oluyor ki işletim sistemini, ürünü satın aldıktan sonra kurmanız gerekmektedir.

Ancak bütün bilgisayarlar oyun oynamaya pek elverişli olmasa da günlük araştırma, vecibe ve sunu hazırlama gibi işlerinizi yapmanıza fazlasıyla yetecektir. Yine de en iyi laptop teklif listemizde oyun oynamak için bilgisayarlar da bulabilirsiniz.

İçindekiler

Öğrenciler için 5.000 TL Altı Dizüstü Bilgisayar Önerileri

Ixtech ThinBook (En Ucuz Laptop)

4.000 TL altında pek fazla seçeneğimiz bulunmuyor. Bu nedenle önereceğimiz bilgisayarın kalitesine çok güvendiğimiz söylenemez. Ancak belirttiğimiz gibi bu fiyat aralığında dizüstü bilgisayarlar için pek alternatif yer almıyor. Tabii ki tablet kullanmak dilerseniz işler değişiyor.

Ixtech ThinBook, en makul bir canlı ders seyretme bilgisayarı. Cihazda depolama alanı olarak 32 GB’lık bir eMMC yer alıyor. Buna ayrıca 2 GB RAM ve Intel Atom işlemci bulunuyor. Cihazın üstünlük sağlamış olduğu alanlar ise FHD ekran ve Windows 10 Home sürümü bulundurması oluyor. Ancak birtakım satıcıların ürünü freedos olarak satışa sunduğunu da belirtelim.

Cihazın tercih edilmesinin en mühim nedeni fiyatı. Ixtech ThinBook, 2.800 TL’lik bir etikete sahip. Bu fiyat ile en iyi laptop listemizdeki en ucuz model oluyor.

ixtech-thinbook

Ixtech ThinBook Özellikleri

Ekran:11.6 inç FHD
İşlemci:Intel Atom Z3735F (1.33 GHz)
RAM:2 GB RAM
Depolama:32 GB depolama alanı
Ekran Kartı:Intel HD Graphics
İşletim Sistemi:FreeDOS

Lenovo IdeaPad 1

İncelediğimiz öteki 4000 TL altı cihazlardan çok daha üstün bir donanıma haiz bu Lenovo IdeaPad modeli. Intel Celeron N4020 işlemci,  4 GB RAM ve 128 GB SSD depolama ile geliyor. Ürünün DDR4 türünde bir RAM’e haiz olduğunu da belirtmekte yarar var.

Ayrıca ürünün 14 inç FHD bir monitörü var. Bu fiyat aralığında FHD monitör bulmak inanılmaz. Tamamen günlük işler için üretilmiş bu üründe, monitör farkını olabildiğince iyi anlayacaksınız. Buna ek olarak, ürünün içerisinde rastgele bir Windows 11 Home işletim sistemi yer alıyor.

Bunların dışında cihazda bir microSD kart okuyucu da yer alıyor. Ayrıca 32 Wh gücündeki bataryasının süratli şarj hususi durumunu de belirtmek gerek. Hatta USB 3.x irtibat desteği yardımıyla süratli bir transfer yapma opsiyonu de sunduğunu belirtelim.

Genel anlamıyla performans konusu ile alakalı sizi yarı yolda bırakmayacağını düşündüğümüz bu bilgisayarın fiyatı ise aşağı yukarı 5.000 TL. Bu bilgisayar ile oyun oynamak gibi işlemlerin pek olası olmadığını belirtmekte yarar var. Ancak günlük işleriniz için harika bir seçenek olduğunu vurgulayalım.

lenovo-ideapad-dizustu-bilgisayar-oneri

Lenovo IdeaPad 1 Özellikleri

Ekran:14.0 inç HD
İşlemci:Intel Celeron N4020 (1.10 GHz)
RAM:4 GB RAM
Depolama:128 GB SSD depolama alanı
Ekran Kartı:Intel UHD Graphics 600
İşletim Sistemi:Windows 11 Home

HomeTech Alfa 800C

4.000 TL altındaki önerilerimizden bir öteki de HomeTech Alfa 800C. 2,4 GHz Intel Celeron N3350 işlemci barındıran üründe 4 GB RAM ve 64 GB eMMC bulunuyor. 14,1 inç 1366×768 çözünürlükteki IPS ekranına ayrıca Windows 10 yüklü olarak kullanıcıya teslim edilen aygıt bu fiyat aralığında tercih edilebilir ürünlerden birisi.

Cihazda harici bir monitör kartı bulunmadığını belirtelim. Ancak dahili GPU’su Intel HD Graphics 500 olarak belirtiliyor. Bu sayede video seyretme gib işlemleri gerçekleştirmek mümkün. Ayrıca cihazda microSD kart okuyucu ve Bluetooth da yer alıyor.

İlk tercihiniz olmasa bile bütçeniz gereği 4.000 TL altı bir bilgisayar arıyorsanız, 5.000 TL‘lik fiyatıyla HomeTech Alfa 800C işinizi görebilir. Ancak, çok yüksek performans alamayacağınızı belirtelim. Özellikle oyun oynamak olası olmayacaktır.

hometech alfa 800c

HomeTech Alfa 800C Özellikleri

Ekran:14.1 inç HD
İşlemci:Intel Celeron N3350 (1.10 GHz)
RAM:4 GB RAM
Depolama:64 GB SSD depolama alanı
Ekran Kartı:Intel HD Graphics 500
İşletim Sistemi:Windows 10 Home

Technopc Notebook Aura TI14N37

En iyi laptop teklif listemizin ilk fiyat aralığında yer alan öteki bir bilgisayar ise Technopc Notebook Aura oluyor. Uygun fiyatı ve özellikleriyle dikkat çeken bu bilgisayar, çoğu öğrencinin gereksinim duyan donanımı sağlıyor.

Bilgisayarın ekranından başlarsak FHD çözünürlüğe haiz olduğunu belirtmek gerekli. Bu fiyattaki bir bilgisayardan 1920×1080 px çözünürlük almak olabildiğince sevindirici. IPS LED monitör tipindeki bu ürünün boyutu ise 14 inç. Ağırlığının da 1,5 kilogram olduğunu belirtelim.

Cihazın performans özelliklerine bakarsak bizleri Intel Pentium N3710 karşılıyor. 1.60 GHz hızında çalışan bu işlemcinin piyasadaki en iyi işlemci olduğunu söylemek doğru değil. Ancak bu fiyat aralığındaki bir cihazda yer almasını beklediğimiz bir model.

Bellek olarak ise 4 GB DDR4 RAM ile kullanıcılara sunuluyor. Bunlara ayrıca 128 GB eMMC de cihazda yer alıyor. Ayrıca, Wi-Fi 5, Bluetooth ve 2 adet USB girişi de cihazda mevcut. Tabii ki cihazda harici bir monitör kartı yer almıyor.

İşletim sistemi ise freedos olarak anlatım ediliyor. Bu ürünün en etkin yanlarından birisi ise kuşkusuz fiyatı. 4.200 TL’den başlayan fiyatlarla satılan Technopc Notebook Aura, piyasadaki en ucuz cihazlar arasında yer alıyordu. Ancak, ürünün fiyatı son zaman donanımına göre yüksek seviyelere gelmeye başladı. Ayrıca, bu bilgisayar ile oyun oynamanın da olası olmadığını belirtelim.

Technopc-Notebook-Aura

Technopc Notebook Aura Özellikleri

Ekran:14.0 inç FHD
İşlemci:Intel Pentium N3710 (1.60 GHz)
RAM:4 GB RAM
Depolama:128 GB eMMC depolama alanı
Ekran Kartı:Intel HD Graphics 405
İşletim Sistemi:FreeDOS

Asus X543MA

En iyi laptop teklif listemizdeki fiyat performans açısından etkin bir ürün Asus X543MA. Bilgisayarın ucuz olmasının büyük bir nedeni de freedos olarak satılması.

15.6 inç 1920×1080 çözünürlüğündeki monitör bu bütçe aralığında dikkat çeken bir konfigürasyon olarak karşımıza çıkıyor. İşlemci olarak Intel Celeron N4020 kullanan bilgisayarda 4 GB RAM ve depolama için 128 GB bir SSD bulunuyor.

Laptop teklif listemizde daha ilkin bulunan model bu cihazın HDD bulunduran versiyonuydu. Yeni güncellemeyle bu modeli de SSD bulunduran versiyona çevirdik. Bu depolama kapasitesini kısıtlasa da hız açısından olabildiğince yüksek bir geliştirme. Ancak dilerseniz öteki sürümlerine de göz atabilirsiniz.

Cihazda bulunan monitör kartı ise paylaşımlı olarak anlatım ediliyor. Intel UHD Graphics 600, günlük işler için gayet kafi bir monitör kartı. Bu nedenle üniversite için laptop arayan kullanıcılara hitap eden bu aleti teklif ediyoruz.

Oyun oynama tecrübesi açısından pek iyi sonuçlar vermese de tahsil için gayet kafi bir aygıt Asus X543MA. Fiyatı ise aşağı yukarı olarak 5.000 TL. Piyasadaki en iyi bilgisayar olmasa da günlük işlerinizi çözmek için olabildiğince etkin bir seçenek olduğunu belirtelim. Ürünün öteki versiyonlarını de incelemenizi teklif ediyoruz.

asus-x543ma

Asus X543MA Özellikleri

Ekran:15.6 inç FHD
İşlemci:Intel Celeron N4020 (1.10 GHz)
RAM:4 GB RAM
Depolama:128 GB SSD depolama alanı
Ekran Kartı:Intel UHD Graphics 600
İşletim Sistemi:FreeDOS

İkinci El Seçeneği

Güncel döviz kurlarından kaynaklı 4.000 TL altında asla kullanılmamış kaliteli bir bilgisayar bulmak imkansıza yakın. Bu nedenle 4.000 TL altında bilgisayar satın almak istiyorsanız size ikinci el ürünleri de araştırmanızı teklif ediyoruz.

İkinci el mamüller bakarken dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan donanımsal özellikleri yazımızın başlangıcında bulabilirsiniz. Ancak ikinci el ürün aldığınızda dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan birtakım öteki faktörler de işin içerisine giriyor. Bilgisayarın ilk sahibi tarafınca iyi mi kullanıldığı, donanımsal parçaların zarar görüp görmediği ve satın alacağınız kişinin güvenilirliği bunlardan bazıları.

Bu nedenle gittigidiyor.com ya da sahibinden.com gibi bilindik sitelerden ya da letgo gibi programlardan alışveriş yapmanızı teklif ediyoruz.

Öğrenciler için 5.000 – 10.000 TL Arası Dizüstü Bilgisayar Önerileri

Acer Aspire A315-22

En iyi laptop teklif listemizin sıradaki üyesi üniversite için laptop arayanlar fakat düşük bir bütçe ayıranlar için kusursuz bir seçenek. Acer Aspire A315-22 modelinin asli seviyesindeki bu aygıt bir üniversite öğrencisinin günlük işlerine fazlasıyla kafi olacaktır.

AMD A4 9120 işlemciye haiz cihazın sunu hazırlama ve inceleme yapmak için kafi güce haiz olduğunu belirtelim. Bunun yanı sıra 4 GB RAM ile gelen bilgisayar fiyat aralığının standartları dahilinde bir hafıza sunuyor.

Cihazın dahili hafizası 128 GB olarak anlatım ediliyor. Ancak bu depolama biriminin SSD olduğunu belirtmekte yarar var. HDD ile arasındaki keskin farkı hissedeceğiniz SSD olabildiğince iyi bir tercih.

Ekran kartı açısından ise aynı şeyleri söylemek pek olası değil. Çünkü cihazda paylaşımlı bir ekran kartı yer alıyor. Ancak, makul fiyatıyla bunun bir sıkıntı olamayacağını söylemek yanlış olmaz. Yine de, her oyunu oynatmayacağını söylemek yanlış olmayacaktır.

Bu özelliklerin dışında cihazın ekranından anlatmak gerek. 15.6 inç büyüklüğündeki ekranın çözünürlüğü FHD olarak anlatım ediliyor. Bu fiyat aralığındaki seyrek FHD cihazlardan birisi olan A315-22 bunun yanı sıra Windows 10 Home işletim sistemi ile satılıyor.

Bu cihazın fiyatı ise aşağı yukarı 6.600 TL olarak anlatım ediliyor. Ancak, cihazın daha makul fiyatlı bir freedos sürümünün de bulunmuş olduğu belirtmek gerek.

Acer Aspire A315-22 Özellikleri

Ekran:15.6 inç HD
İşlemci:AMD A4-9120e (1.50 GHz)
RAM:4 GB RAM
Depolama:128 GB SSD depolama alanı
Ekran Kartı:AMD Radeon R3 Graphics
İşletim Sistemi:Windows 10 Home

I-Life ZedAir CX5

En iyi laptop teklif listemize I-Life ZedAir CX5 ürünüyle devam ediyoruz. Piyasadaki en malum markalardan birisi olmasa da makul fiyatıyla dikkat çeken ürünlerden birisi oluyor I-Life ZedAir CX5.

Bu üründe 15.6 inç boyutunda bir monitör yer alıyor. FHD yani 1920×1080 piksel çözünürlük sunan ekranın açık oturum tipi ise IPS LED oluyor. 1.55 kilogram ağırlığındaki ürün ufak ve taşınabilir bir bilgisayar arayanlar için takribi bir performans sunuyor.

Cihazın performans özelliklerine baktığımızda ise 5. nesil Intel Core i5 ile karşılaşıyoruz. 2.7 GHz hızında bir performans sunan bu işlemcinin günümüzden fazlasıyla geride kaldığını belirtmekte yarar var. Yine de ofis uygulamaları ve internette gezmek için kafi performansı sağlayacağına kuşku yok.

Cihazda 4 GB kapasiteli RAM yer alıyor. Bunun yanı sıra 256 GB SSD desteği de cihazda mevcut. Uygun fiyatlı olduğundan da tahmin edeceğiniz gibi harici bir monitör kartı bulmak pek olası değil. Ancak Windows 10 Home desteği yardımıyla sunulması bir üstünlük oluyor.

Cihaz irtibat noktası anlamında da olabildiğince başarılı. 2 adet USB ve 1 adet Type-C bağlantısının yanı sıra HDMI, Ethernet ve Bluetooth da üründe yer alıyor. Wi-Fi 5 teknolojisine de haiz olduğunu belirtmek gerekli. I-Life ZedAir CX5 modelinin fiyatı ise 6.400 TL’den başlıyor.

I-Life ZedAir CX5 Özellikleri

Ekran:15.6 inç FHD
İşlemci:Intel Core i5-5257U (2.70 GHz)
RAM:4 GB RAM
Depolama:256 GB SSD depolama alanı
Ekran Kartı:Intel Iris Graphics 6100
İşletim Sistemi:Windows 10 Home

Asus VivoBook 15

Öğrenciler için en iyi dizüstü bilgisayar önerileri listemizde yer alan bir öteki aygıt ise Asus VivoBook 15 serisinin giriş düzen bilgisayarlarından birisi oluyor. Adından da anlayabileceğiniz gibi 15 inç boyutunda bir ekrana haiz ürünün performans konusu ile alakalı problemsiz bir tecrübe yaşatacağını söylemek mümkün.

15.6 inç boyutundaki bilgisayarın monitörü 1920 x 1080 px yani FHD olarak anlatım ediliyor. Bunun yanı sıra 250 nit parlaklık seviyesinde ulaşabilen cihazın yansıma karşıtı mat bir ekrana haiz olduğu belirtiliyor. Ürünün monitörü standart bir bilgisayar monitörü şeklinde de nitelendirilebilir.

Donanım özelliklerine baktığımızda ise kendi fiyat aralığında dikkat çeken nedenler görmek mümkün. AMD Ryzen 5 4600H işlemciye haiz olan cihazın işlemci frekansı ise 3.00 GHz olarak belirtiliyor. 6 çekirdekli bu işlemcinin 7 nm üretim sürecinden geçtiğini de belirtelim.

Bellek konusu ile alakalı ise gene dikkat çeken bir aygıt olduğunu söylemek gerek. 8 GB RAM desteğine ayrıca cihazda bir adet boş yuva bulunuyor. Bu sayede ürünün belleğini 16 GB’a kadar yükseltmek mümkün. Ayrıca 512 GB SSD desteği de cihazda mevcut.

Maalesef cihazda harici bir GPU yer almıyor. Bu nedenle dahili bir grafik birimi kullandığını belirtelim. Ayrıca Wi-Fi 5 desteği yardımıyla kullanıcıya sunulduğunu da belirtmek gerek. Yine de çoğu prosedür için sizi yarı yolda bırakmayacağına eminiz. Hatta düşük sistem gereksinimli oyunlar oynama imkanınızın bile olduğunu söyleyebiliriz. Ürünün fiyatı ise 9.700 TL olarak belirtiliyor.

Asus-VivoBook-15

Asus VivoBook 15 Özellikleri

Ekran:15.6 inç HD
İşlemci:AMD Ryzen 5 4600H (3.00 GHz)
RAM:8 GB RAM
Depolama:256 GB SSD depolama alanı
Ekran Kartı:AMD Radeon Graphics
İşletim Sistemi:Freedos

Acer Extensa 15

Öğrenciler için en iyi laptop önerileri listemize bir öteki Acer modeliyle devam ediyoruz. 15 inç boyutundaki ekranıyla Acer Extensa 15, günlük kullanım için harika bir tecrübe sağlıyor. Bilgisayarın performansı ise bir talebe için fazlasıyla yeterli. Bu sayede laptop teklif listemize girmeye hak kazanıyor.

Cihazda 15.6 inç boyutunda 1920 x 1080 piksel çözünürlük sunan FHD bir monitör yer alıyor. LED IPS teknolojisine haiz bu açık oturum bunun yanı sıra yansıma karşıtı mat bir monitör ile kullanıcıya sunuluyor. Cihazın ağırlığı ise aşağı yukarı 1.9 kilogram olarak anlatım ediliyor.

Performans özelliklerine baktığımızda bizleri AMD markasından bir işlemci karşılıyor. AMD Ryzen 3 serisinin 3250U model işlemcisi cihazda yer alıyor. İki çekirdekli bu işlemcinin temel frekansı ise 2.6 GHz olarak anlatım ediliyor.

Aynı zamanda cihazda bir adet 8 GB DDR4 RAM da mevcut. Buna ayrıca 256 GB NVMe M.2 PCIe SSD de cihazın özellikleri arasında yer alıyor. Maalesef üründe harici bir monitör kartı mevcut değil. AMD Radeon Graphics ise cihazın dahili grafik modülü oluyor.

Bilgisayarın irtibat özelliklerine baktığımızda ise USB 2 ve USB 3 bağlantıları, HDMI, Ethernet, Bluetooth ve Wi-Fi karşımıza çıkıyor. Tüm bu özelliklere haiz cihazın fiyatı ise 6.600 TL olarak anlatım ediliyor. Fiyat aralığındaki en iyi laptop tavsiyelerimizden biri olduğunu belirtelim.

acer extensa 15 öğrenciler için dizüstü bilgisayar

Acer Extensa 15 Özellikleri

Ekran:15.6 inç FHD
İşlemci:AMD Ryzen 3 3250U (2.60 GHz)
RAM:8 GB RAM
Depolama:256 GB SSD depolama alanı
Ekran Kartı:AMD Radeon Graphics
İşletim Sistemi:FreeDOS

Lenovo IdeaPad 5 82FE00LCTX

Genel kullanım odaklı bir öteki model olan Lenovo IdeaPad 5 82FE00LCTX ile öğrenciler için en iyi laptop teklif listemize devam ediyoruz. Güncel işlemcisi ile dikkat çeken aygıt bunun yanı sıra monitör ve ağırlık açısından daha portatif bir halde karşımıza çıkıyor.

14 inç boyutunda bir ekrana haiz olan Lenovo IdeaPad 5 82FE00LCTX, 1920 x 1080 FHD çözünürlük sunuyor. LED paneli ve yansıma karşıtı ekranına ayrıca cihazda 250 nit değerinde monitör parlaklığı da mevcut. Özellikle 15 inç vizyonun büyük olduğunu düşünüyorsanız bu ürünü beğenebilirsiniz.

Cihazın işlemcisinde Intel Core i3-1115G4 yer alıyor. Buna ayrıca 3200 MHz frekansa haiz 4 GB RAM de cihazda mevcut. Depolama için ise 256 GB SSD kullanıyor. Ürünün bilhassa RAM konusu ile alakalı listedeki öteki ürünlere kıyasla bir dezavantajı olduğunu söylemek gerek. Ekran kartı için ise işlemciyle tümleşik Intel UHD Graphics cihazda yer alıyor.

Cihazın öteki özelliklerine baktığımızda ise Windows 11 desteği dikkat çekiyor. Ayrıca 44.5 Wh gücünde pile haiz bilgisayarda; iki adet USB 3, bir adet USB Type-C, bir adet HDMI, Bluetooth ve Wi-Fi 5 teknolojileri de bulunuyor. Lenovo IdeaPad 5 82FE00LCTX modelinin fiyatı ise aşağı yukarı 7.500 TL’den başlıyor.

Lenovo IdeaPad 5 82FE00LBTX öğrenciler için dizüstü bilgisayar

Lenovo IdeaPad 5 82FE00LCTX Özellikleri

Ekran:14 inç FHD
İşlemci:Intel Core i3-1115G4
RAM:4 GB RAM
Depolama:256 GB SSD depolama alanı
Ekran Kartı:Intel UHD Graphics
İşletim Sistemi:Windows 11 Home

Lenovo V14 G2

Öğrenciler için en iyi dizüstü bilgisayar önerilerimiz arasında yer alan bir öteki model ise Lenovo V14 G2 oluyor. Başarılı monitörü ve sağlam performansı ile çoğu öğrencinin işini kolaylaştıracak bu bilgisayar fiyat konusu ile alakalı da cep yakmıyor.

Ürünün ekranına baktığımızda bizleri 14 inç boyutunda bir çerçeve karşılıyor. FHD yani 1920 x 1080 piksel çözünürlüğe haiz monitör bu fiyat aralığı için olabildiğince başarılı. Ekran parlaklığı ise 250 nit olarak anlatım ediliyor. Ayrıca Lenovo bu üründe yansıma karşıtı bir mat monitör tercih etmiş.

Ürünün işlemcisine göz gezdirdiğimizde ise AMD markası ile karşılaşıyoruz. AMD Ryzen 3 5300U işlemciye haiz bilgisayarın temel hızı 2.60GHz olarak anlatım ediliyor. Ancak bu hız 3.80GHz’e kadar çıkabiliyor.

2021 yılının ilk çeyreğinde piyasaya çıkan bu işlemcinin üretiminde 7nm teknolojisi kullanılıyor. 4 çekirdek ve 8 sanal çekirdekten oluşan işlemciye ayrıca 3200 MHz bir RAM desteği de üründe mevcut. Ancak ürün kutudan 4 GB RAM’e haiz olarak çıkıyor. Ekstra bir yuvası daha bulunan ürünün maksimum RAM desteği ise 12 GB olarak anlatım ediliyor.

Depolama için ise SSD yeğleyen bilgisayarda 256 GB depolama alanı yer alıyor. Ancak üründe harici bir grafik işlemcisinin bulunmadığını belirtmek gerek. Bu nedenle oyun oynamak için pek elverişle olmayan bir bilgisayar bulunduğunun altını çizelim.

Type-C çıkışı, Bluetooth, süratli şarj destekli 38 Wh pil gibi çoğu özelliğe haiz olan ürünün fiyatı aşağı yukarı 7.500 TL’den başlıyor. Buna ayrıca ürünün daha yüksek RAM kapasiteli bir sürümünün olduğunu da belirtelim. Ancak RAM kapasitesiyle beraber modelin fiyatı da artış gösteriyor.

Lenovo-V14-G2 En iyi laptop tavsiye

Lenovo V14 G2 Özellikleri

Ekran:14.0 inç FHD
İşlemci:AMD Ryzen 3 5300U (2.60 GHz)
RAM:4 GB RAM
Depolama:256 GB SSD depolama alanı
Ekran Kartı:AMD Radeon Graphics
İşletim Sistemi:FreeDOS

Öğrenciler için 10.000 – 15.000 TL Arası Dizüstü Bilgisayar Önerileri

HP 255 G7

En iyi laptop teklif listemizin sıradaki modeli ise HP 255 G7 oluyor. 15.6 inç monitör boyutuna haiz bu ürün de taşınabilirlik açısından birazcık daha zorlayıcı kalıyor. Ancak, büyük monitör kullanmak isteyen kişiler için olabildiğince kafi olduğunu belirtmek gerekli.

Ekran çözünürlüğü konusu ile alakalı ise maalesef standartların altında kalıyor. 1366×768 piksel yani HD ekran çözünürlüğüne haiz bu ürünün monitör parlaklığı 220 nit olarak anlatım ediliyor.

Performans anlamında ise ekranın tam tersinde bir vaziyet görüyoruz. AMD Ryzen 3200U bulunan cihazın işlemci hızı ise 2.6 GHz oluyor. Bunun yanı sıra 8 GB RAM DDR4 cihazda yer alıyor. Ayrıca, 256 GB SSD de üründe mevcut. Üstelik DVD okuyucu da üründe bulunuyor. Üründe rastgele bir harici grafik kartı bulunmuyor.

41 Wh piline ayrıca irtibat konusu ile alakalı da gayet etkin bir aygıt olduğunu belirtmek gerekli. 3 adet USB girişi, HDMI, VGA, Ethernet, Bluetooth ve Miracast gibi irtibat seçenekleri cihazda yer alıyor. Ayrıca bir SD kart okuyucu da üründe mevcut.

Windows 10 Home işletim sistemine haiz bu ürünün fiyatı ise 12.400 TL’den başlıyor. Aynı zamanda bu modelin daha makul fiyatlı sürümleri olduğunu da belirtelim. 4 GB RAM ile satışta olan sürümleri çok daha uyguna alma imkanınız mevcut. Ancak biz 8 GB RAM olan sürümü öneriyoruz.

HP 255 G7 öğrenciler için dizüstü bilgisayar

HP 255 G7 Özellikleri

Ekran:15.6 inç HD
İşlemci:AMD Ryzen 3 3200U (2.60 GHz)
RAM:8 GB RAM
Depolama:256 GB SSD depolama alanı
Ekran Kartı:AMD Vega 3 Graphics
İşletim Sistemi:Windows 10 Home/FreeDOS

Huawei MateBook D15

Son zaman adından sık sık laf ettiren Huawei ile öğrenciler için en iyi dizüstü bilgisayar önerileri listemize devam ediyoruz. Laptop teklif listemizin sıradaki konuğu ise MateBook D15 oluyor. MateBook modelleri arasında geniş bir monitör tercih etmek isteyenler için harika bir seçenek olduğunu belirtelim.

Bu cihazın 15 inçlik FHD monitörü bulunuyor. Tam pikselleri ise 1920 x 1080 olarak anlatım ediliyor. Ayrıca monitör teknolojisi olarak LED IPS kullanıldığı belirtiliyor. 250 nit ekran parlaklığı desteği ve 178 aşama gibi iddialı bir görüş açısı sunduğunu da belirtelim. Bunun yanı sıra olabildiğince modern ve şık bir kasa tasarımına haiz olduğunu da belirtmek gerek.

İşlemci olarak 10. nesil Intel Core i3 tercih eden Huawei, fiyatına göre gayet etkin bir performansa haiz olan bu ürünü ortaya çıkarmış. Ayrıca, cihazın 8 GB RAM’i de mevcut. En mühim faktörlerden birisi ise kuşkusuz SSD. Cihazın hızını öteki donanım parçalarıyla beraber zirveye çıkartacak 256 GB SSD de Huawei MateBook D15’te yer alıyor.

Ancak oyun oynamayı sevenleri birazcık üzecek ayrıntı monitör kartı oluyor. Maalesef bu aygıt paylaşımlı bir monitör kartına sahip. Cihazda grafik süreçlerini desteklemek için ise Intel UHD Graphics yer alıyor. Ayrıca üründe 42 Wh gücünde bir pil ve parmak izi okuyucusu olduğunu da ekleyelim.

Bağlantı konusu ile alakalı ise olabildiğince fazla seçenek sunduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. USB Type-C, HDMI, Bluetooth gibi linklere haiz olan ürün maalesef Ethernet desteğine haiz değil. Windows 10 Home sürümü ile satılan Huawei MateBook D15’in fiyatı aşağı yukarı 11.300 TL‘den başlıyor.

ogrenci-dizustu-bilgisayar-onerileri En iyi laptop tavsiye

Huawei MateBook D15 Özellikleri

Ekran:15.6 inç FHD
İşlemci:Intel Core i3-10110U (2.10 GHz)
RAM:8 GB RAM
Depolama:256 GB SSD depolama alanı
Ekran Kartı:Intel UHD Graphics
İşletim Sistemi:Windows 10 Home/FreeDOS

Acer Aspire A315-57G

Acer tarafınca üretilen bu etkin model birazcık yüksek bir bütçeniz var ise harika bir tercih olacaktır. Güçlü donanım, etkin imaj ve monitör sunan Aspire modeli, işletim sistemini de içerisinde barındırıyor. Eğer, kuvvetli bir bilgisayar almak ve direkt olarak kullanmaya adım atmak isterim diyorsanız Aspire A315-57G’ye mutlaka göz atın deriz.

Öncelikle ekrandan bahsedelim. 1920×1080 yani FHD bir çözünürlüğe haiz ekranın boyutu 15.6 inç. Aynı zamanda LED bir açık oturum tipine haiz ürünün monitör konusu ile alakalı etkin olduğunu belirtmek gerek. Ayrıca cihazda monitör kartı olarak 2 GB Nvidia GeForce MX330 bulunuyor.

İşlemci olarak 5. nesil Intel Core barındıran ürünün 2666 MHz değerinde 8 GB kapasiteli bir RAM’i de mevcut. Depolama şeklinde de 256 GB SSD kullanılıyor. Ekran kartı ve öteki donanım parçalarının birleşmesiyle bu oyunda düşük sistem gereksinimli çoğu oyunun rahatlıkla oynanacağını belirtelim. Ayrıca daha yüksek ihtiyaça haiz oyunlar için de bir talih mevcut demek mümkün.

Bunun dışında irtibat desteği konusu ile alakalı da son aşama etkin bir ürün olduğunu söylemek mümkün. USB 2.x ve 3.x desteklerinin yanı sıra; Ethernet, Bluetooth ve doğal ki Wi-Fi da üründe mevcut. Ancak kart okuyucu desteği bulunmuyor. Windows 10 Home işletim sistemine haiz ürünün fiyatı ise aşağı yukarı 11.800 TL.

öğrenciler için dizüstü bilgisayar

Acer Aspire A315-57G Özellikleri

Ekran:15.6 inç FHD
İşlemci:Intel Core i5-1035G1 (1.00 GHz)
RAM:8 GB RAM
Depolama:512 GB SSD depolama alanı
Ekran Kartı:Nvidia GeForce MX330/Intel UHD Graphics
İşletim Sistemi:Windows 10 Home

Asus Vivobook 15 OLED D513UA-L1346

Ekranıyla baş döndüren bir model ile devam ediyoruz. Listemizdeki ilk OLED panelli ürün olan Asus Vivobook 15 OLED bunun yanı sıra etkin bir performans sağlayacak donanıma sahip. Aynı zamanda bu özellikler fiyatın karşılığını veriyor demek de mümkün. Öğrenciler için fazlasıyla kafi olacak bir dizüstü bilgisayar olduğunu da belirtelim.

Cihazın ekranında baktığımızda 15.6 inç boyutunda OLED bir açık oturum bizleri karşılıyor. 600 nit ekran parlaklığına haiz bu cihazın monitör çözünürlüğü ise 1920 x 1080 olarak anlatım ediliyor. Ayrıca cihazda düşük mavi fer teknolojisi ve %100 DCI-P3 payı yer alıyor. Bu sayede renklerin son aşama canlı ve parlak olduğu anlatım ediliyor.

Bilgisayarın işlemci kısmında AMD Ryzen 5 5500U görmek mümkün. Bu işlemcinin temel frekansı ise 2.10 GHz olarak belirtiliyor. Ayrıca cihazda 8 GB RAM ve 512 GB SSD de yer ediniyor SSD teknolojisinin ise PCIe 3.0 olduğu anlatım ediliyor. Azami hafıza desteği ise 12 GB olarak aktarılıyor.

Bunlara ayrıca cihazda 42 Wh güce haiz bir pil bulunuyor. Ayrıca USB 2, USB 3, Type-C, HDMI, Bluetooth ve Wi-Fi 6 teknolojileri de cihazda bulunuyor. Ancak harici bir monitör kartının üründe yer almadığını belirtmek gerek. Asus Vivobook 15 OLED modelinin fiyatı ise 13.000 TL’den başlıyor. Tüm bu özellikleriyle en iyi laptop tavsiyeleri listemize girmeye de hak kazanıyor.

Asus Vivobook 15 OLED

Asus Vivobook 15 OLED D513UA-L1346 Özellikleri

Ekran:15.6 inç FHD OLED
İşlemci:AMD Ryzen 5 5500U (2.10 GHz)
RAM:8 GB RAM
Depolama:512 GB SSD depolama alanı
Ekran Kartı:AMD Radeon Graphics
İşletim Sistemi:FreeDOS

HP 14S-DQ40005NT

Öğrenciler için en iyi dizüstü bilgisayar önerileri listemize bir öteki HP modeli ile devam ediyoruz. Özellikle daha portatif bir model arayan kullanıcılar için eşi benzeri olmayan bir model olduğunu belirtelim. HP 14S bunun yanı sıra performans anlamında da öğrenciler için en iyi dizüstü bilgisayar modelleri arasında yer alıyor.

Cihazın ekranına baktığımızda 14 inç boyutunda olduğunu görüyoruz. Buna ayrıca FHD ekran çözünürlüğü ve 250 nit monitör parlaklığı da üründe mevcut. IPS LED bir monitör paneline haiz üründe mat monitör tercihi de gözden kaçmayan teferruat arasında.

Donanım özelliklerine baktığımızda ise Intel işlemci tercihini görmek mümkün. 11. nesil Intel Core i5 işlemci ürünün temel enerjisini oluşturan nedenler arasında. Bellek detaylarında ise 3200 MHz frekansa haiz 8 GB RAM karşımıza çıkıyor. Ayrıca 512 GB SSD de HP 14S modelinde yer alıyor. Cihazda harici bir monitör kartının bulunmadığını da belirtelim.

Bunun yanı sıra 41 Wh pil gücü ve süratli şarj özelliği de bilgisayarda yer alıyor. Ayrıca USB 3 teknolojisine haiz iki çıkış ve bir adet Type-C çıkışı da cihazda mevcut. Bluetooth, HDMI ve Miracast desteği de üründe yer alıyor. Ancak bir Ethernet çıkışının bulunmadığını belirtelim. HP 14S modelinin fiyatı ise aşağı yukarı 12.400 TL’den başlıyor.

hp-14s öğrenciler için dizüstü bilgisayar

HP 14S-DQ40005NT Özellikleri

Ekran:14 inç FHD
İşlemci:Intel Core i5-1155G7 (2.50 GHz)
RAM:8 GB RAM
Depolama:512 GB SSD depolama alanı
Ekran Kartı:Intel Iris Xe Graphics
İşletim Sistemi:FreeDOS

MSI Modern 15 A11MU-839XTR

Üniversite için en iyi dizüstü bilgisayar arasında sayabileceğimiz bir öteki model ise MSI Modern 15 oluyor. Şık tasarımı ve etkin özellikleri ile MSI Modern 15, göz dolduran özelliklere ve performansa sahip.

Cihazın ekranına baktığımızda 15.6 inç boyutunda bir çerçeve bizleri karşılıyor. Bu monitör boyutunun gayet büyük olduğunu belirtmekte yarar var. Ayrıca FHD çözünürlükte yani 1920 x 1080 piksel bir monitör olduğunu da belirtelim. Bu ekranın yenileme hızı ise 60 Hz olarak anlatım ediliyor.

Bilgisayarın performans özelliklerine baktığımızda ise Intel Core i5-1155G7 işlemci karşımıza çıkıyor. 4.50 GHz maksimum hıza haiz olan bu model 4 çekirdek ve 8 sanal çekirdekten oluşuyor. 8 MB önbelleğe haiz olan ürünün 10nm teknolojisiyle üretildiğini de belirtelim.

İşlemcinin derhal sonrasında cihazın hafıza özelliklerine de göz gezdirmekte yarar var. 8 GB belleğe haiz bu ürünün frekansı ise 3200 MHz olarak anlatım ediliyor. DDR4 bu belleğin artırılabilir olduğunu da eklemek gerek. Ürünün en çok hafıza desteği 64 GB olarak anlatım ediliyor. SSD olarak ise 512 GB kapasiteye haiz NVMe M.2 bir SSD cihazda mevcut.

Tüm bunlara ayrıca cihazda rastgele bir harici monitör kartının bulunmadığını belirtmekte yarar var. Cihazda yer alan monitör kartı Intel UHD Graphics olarak anlatım ediliyor. Oyun konusu ile alakalı en etkin GPU olmasa da çoğu prosedür için lüzumlu performansı sağlayacaktır. 52 Wh pil, microSD okuyucu, Type-C girişi gibi özellikler ile sunulan MSI Modern 15’in fiyatı ise aşağı yukarı 15.000 TL’den başlıyor. Ancak ürünün ciddi bir yığın sıkıntısı yaşadığını belirtelim.

MSI-Modern-15-A10M-614XTR öğrenciler için dizüstü bilgisayar

MSI Modern 15 Özellikleri

Ekran:15.6 inç FHD
İşlemci:Intel Core i5-1155G7
RAM:8 GB RAM
Depolama:512 GB SSD depolama alanı
Ekran Kartı:Nvidia GeForce MX450/Intel Iris Xe Graphics
İşletim Sistemi:FreeDOS

HP Pavilion 15-EH0000NT

En iyi talebe laptop listemize bir HP modeliyle devam ediyoruz. Bilgisayarında yüksek donanım isteyen kullanıcılar için son aşama makul bir model olan HP Pavilion 15, özellikleriyle göz dolduruyor. Büyük monitörü ve etkin işlemcisi vasıtası ile tercih edilesi cihazlar arasında yer aldığını söylemek mümkün.

Bilgisayarda 15.6 inç boyutunda bir FHD monitör yer alıyor. 1920×1080 px çözünürlüğe haiz bu ekranın 250 nit ekran parlaklığı mevcut. Ayrıca IPS teknolojisi ile üretildiğini de söylemek gerek. Tüm bunlara ayrıca cihazın ince bir çerçevesi olduğunu da anlatım edelim.

Performans bölümüne baktığımızda ise AMD Ryzen 7 4700U işlemci bizleri karşılıyor. 2.00 GHz hızı bulunan bu işlemcinin yanı sıra 8 GB DDR4 RAM de üründe bulunuyor. Üstelik 512 GB SSD de ürünün özellikleri arasında mevcut. Bir talebe için cihazın fazlasıyla kafi olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Cihazda harici bir monitör kartı bulunmuyor. Dahili grafik seti ise AMD Radeon Graphics oluyor. Buna ayrıca iki adet USB 3.x girişi ve bir adet Type-C girişi üründe mevcut. Cihazın pil gücü ise 41 Watt-saat olarak anlatım ediliyor. Tüm bu özelliklere haiz HP Pavilion 15’in fiyatı ise 13.700 TL’den başlıyor.

HP-Pavilion-15-EH0000NT öğrenciler için dizüstü bilgisayar

HP Pavilion 15-EH0000NT Özellikleri

Ekran:15.6 inç FHD
İşlemci:AMD Ryzen 7 4700U (2.00 GHz)
RAM:8 GB RAM
Depolama:512 GB SSD depolama alanı
Ekran Kartı:AMD Radeon Graphics
İşletim Sistemi:Windows 10 Home

Öğrenciler için 15.000 TL Üstü Dizüstü Bilgisayar Önerileri

Huawei MateBook D16

En iyi laptop teklif listemizin en yüksek fiyat aralığında yer alan Huawei Matebook D16, bilhassa büyük monitör tercih etmek isteyen kullanıcılar için harika bir bilgisayar. Geniş bir kullanım alanı sunan monitör dışında performans açısından da gayet kafi olduğunu belirtmek yanlış olmayacaktır.

Üründe 16 inç boyutunda FHD bir monitör yer alıyor. LED IPS panele haiz bu ekranın parlaklık kıymeti ise 300 nit olarak belirtiliyor. Çözünürlük açısından ortalamanın birazcık altında kalsa da ürünün genel olarak olabildiğince etkin bir ekrana haiz olduğunu belirtelim.

Cihazın işlemcisine baktığımızda ise Intel Core i5 12450H karşımıza çıkıyor. 3.30 GHz hıza haiz bu işlemcinin 8 çekirdeği ve 12 sanal çekirdeği bulunuyor. 10 nm teknolojisi ile üretilen işlemcinin en iyi model olmadığını belirtmekte yarar var.

Ancak cihazın belleğinde 3200 MHz hıza haiz 8 GB bir RAM yer alıyor. Ayrıca 512 GB SSD ile gayet kafi bir depolama alanına haiz olduğunu da eklemek mümkün. Üründe harici bir GPU yer almadığını da söyleyelim.

Cihazın genel özelliklerine ayrıca 60 Wh pil, süratli şarj desteği, etkin bir hoparlör, Type-C girişi ve Wi-Fi 6 desteğini de belirtmek gerek. Bu modelin fiyatı ise aşağı yukarı 15.000 TL’den başlıyor. Öğrenciler için dizüstü bilgisayar listemizdeki en iyi fiyat/performans mamüllerinden olduğunu belirtelim.

En iyi laptop tavsiye

Huawei MateBook D16 Özellikleri

Ekran:16 inç FHD
İşlemci:Intel Core i5 12450H (3.30 GHz)
RAM:8 GB RAM
Depolama:512 GB SSD depolama alanı
Ekran Kartı:12.Nesil İşlemciler için Intel UHD Grafik
İşletim Sistemi:Windows 11 Home

Acer TravelMate P2

Öğrenciler için dizüstü bilgisayar önerileri listemize bir öteki Acer modeliyle devam ediyoruz. Daha öncesinde harici monitör kartına haiz bir modeline yer verdiğimiz Acer TravelMate serisinin yenilenmiş sürümü de listemize girmeye hak kazanıyor.

Cihazda 14 inç boyutunda bir monitör yer alıyor. Bu ekranın çözünürlüğü ise 1920 x 1080 yani FHD olarak anlatım ediliyor. Aynı zamanda IPS ekran tipinde bir imaj desteği sağladığını da belirtmekte yarar var. Genel anlamda etkin bir ekrana haiz olduğunu söylemek mümkün.

11. nesil Intel Core i7 işlemciye haiz bilgisayarın günlük işlerde asla bir sıkıntı çıkartmayacağını belirtelim. İşlemcinin temel hızı 2.80 GHz, turbo hızı ise 4.7 GHz olarak anlatım ediliyor. Ayrıca 4 çekirdekli bir işlemci olduğunu da söylemek gerek. Ancak bu bilgisayarın dikkat çeken özellikleri donanımın öteki parçalarında.

Her şeyden ilkin bilgisayarda 16 GB RAM yer alıyor. Günlük kullanım ve okul işleri için bu RAM kapasitesi fazlasıyla kafi olacaktır. Bu RAM’in yanı sıra cihazda 512 GB SSD mevcut. Ancak monitör kartı olarak cihazda maalesef harici bir parça bulmak olası değil.

Üstelik Acer TravelMate’in bu modeli içerisinde harici bir GPU da bulunduruyor. Bu sayede grafik işlemcisi gerektiren işlemleri de yapmak olası hale geliyor. Örneğin bu cihazda bilgisayar oynamak da mümkün. Nvidia GeForce MX300 GPU ile kullanıcılara sunulan cihazın grafik belleği 2 GB olarak belirtiliyor. Yine de bütün oyunları oynatacağını söylemek pek doğru olmayacaktır. Bu modelin fiyatı ise 15.400 TL’den başlıyor.

Acer TravelMate P4

Acer TravelMate P2 Özellikleri

Ekran:14.0 inç FHD
İşlemci:Intel Core i7-1165G7 (2.80 GHz)
RAM:16 GB RAM
Depolama:512 GB SSD depolama alanı
Ekran Kartı:Nvidia GeForce MX330/Intel Iris Xe Graphics
İşletim Sistemi:Windows 10 Home

Huawei MateBook 14 R5

Üniversite için bilgisayar arayan öğrencilere önerebileceğimiz bir öteki model ise Huawei MateBook 14 R5 oluyor. Özellikle renkli monitörü ve etkin performansı ile okul işleriniz için size fazlasıyla destek olacağına eminiz.

Huawei MateBook 14 R5, adından da anlayabileceğiniz gibi 14 inç boyutunda bir ekrana sahip. 300 nit monitör parlaklığı ve 185 PPI px yoğunluğu ile ekranın gayet canlı bir görüntüye haiz olduğunu da belirtelim. Buna ayrıca QHD ekran çözünürlüğü yani 2160 x 1440 px bir açık oturum cihazda yer alıyor.

İşlemci tarafında ise AMD Ryzen 5 5500U karşımıza çıkıyor. Temel hızı 3.00 GHz olan bu işlemcinin en çok hızı ise 4.00 GHz olarak anlatım ediliyor. İşlemcide yer alan 6 çekirdeğe ayrıca 12 adet de sanal çekirdek cihazda mevcut. 8MB önbellek ve 7nm üretim teknolojisi ile takribi üzeri bir işlemci olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Cihazın RAM frekansına baktığımızda ise 2666 MHz DDR4 bir hafıza ile karşılaşıyoruz. 16 GB RAM ile kullanıcılara sunulan cihazın depolamasında ise SSD yer alıyor. 512 GB depolama alanına haiz olan ürün performans anlamında sizi yarı yolda bırakmayacaktır. Ancak oyun oynamak konusu ile alakalı tercih edilebilecek en iyi bilgisayar olmadığını söylemek gerek.

Tüm bunlara ayrıca Huawei modellerinde klasik haline gelmiş gizli saklı kamera, 56 Wh pil gücü ile uzun soluklu kullanım, Type-C girişi gibi mühim nedenler da cihazda mevcut. Ancak bir Ethernet girişi ve harici GPU’ya haiz olmadığını belirtmekte yarar var. En iyi laptop teklif listemizde yer alan ürünün fiyatı ise aşağı yukarı 18.100 TL.

Huawei-MateBook-14-R5

Huawei MateBook 14 R5 Özellikleri

Ekran:14.0 inç QHD
İşlemci:AMD Ryzen 5 5500U (2.10 GHz)
RAM:16 GB RAM
Depolama:512 GB SSD depolama alanı
Ekran Kartı:AMD Radeon Graphics
İşletim Sistemi:Windows 11 Home

Lenovo IdeaPad 5 82FE00AYTX

Öğrenciler için en iyi dizüstü bilgisayar önerileri listemizin bu fiyat aralığındaki bir öteki model ise Lenovo IdeaPad 5 oluyor. Harici bir GPU’ya haiz olan bu aygıt çoğu kullanıcıyı memnun edecek donanım parçalarına sahip.

Cihazın ekranına baktığımız 14 inç boyutunda LED bir açık oturum bizleri karşılıyor. 1920 x 1080 piksel çözünürlüğe haiz bu monitör FHD bir nitelik sunuyor. Ayrıca ürünün monitör parlaklığının 250 nit değerinde olduğu anlatım ediliyor.

Bilgisayarın işlemcisine baktığımızda ise 11. nesil Intel Core i7-1165G7’yi görüyoruz. Maksimum hızı 4.20 GHz olan bu işlemcide 10nm üretim teknolojisi kullanılıyor. 4 çekirdekli ve 8 sanal çekirdekli işlemcinin 8MB önbelleği olduğunu da belirtmek gerekli.

Ayrıca 16 GB DDR4 RAM de cihazda mevcut. 3200 MHz hızındaki bu RAM’e ayrıca 1 TB depolama alanına haiz bir SSD de üründe yer alıyor. Ayrıca 2GB belleğe haiz NVIDIA GeForce MX450 GPU ile bu ürünün gayet etkin olduğunu belirtmekte yarar var.

Tüm bunlara ayrıca Type-C girişi, 56.5 Wh pil gücü ve süratli şarj özelliği gibi çoğu neden cihazda mevcut. 720p HD kamerası ve SD kart okuyucusu da kullananların işine yarayacak özellikler arasında. Ancak ürün freedos işletim sistemi ile satışa sunuluyor. Lenovo IdeaPad 5 modelinin fiyatı ise aşağı yukarı 23.300 TL’den başlıyor.

Lenovo-IdeaPad-5

Lenovo IdeaPad 5 Özellikleri

Ekran:14.0 inç FHD
İşlemci:Intel Core i5-1135G7 (2.40 GHz)
RAM:8 GB RAM
Depolama:512 GB SSD depolama alanı
Ekran Kartı:Nvidia GeForce MX450/Intel Iris Xe Graphics
İşletim Sistemi:Windows 10 Home

Monster Abra A5 V18.2

En iyi laptop teklif listemize bir adet de Monster modeli eklemeye karar verdik. Piyasadaki en iyi fiyat/performans ürünlerini sunan firma, Abra A5 V18.2 modelinde yeni serinin İdeal fiyatlı ürününü sunuyor. Bu bilgisayarın ise tam bir canavar olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

15.6 inç boyutunda bir ekrana haiz olan Abra A5 modeli ince çerçevesi ile dikkat çekiyor. 1920 x 1080 piksel yani FHD görüntü kalitesi desteği sunduğunu da belirtelim. 16:9 en-boy payı ve 144 Hz ekran yenileme hızı da ürünün özellikleri arasında yer alıyor. Ayrıca ekranın mat olduğunu da söylemek gerek.

Cihazın donanım parçalarında ise karşımıza 8 GB DDR4 RAM ve 512 GB SSD desteği çıkıyor. Bunun dışında ürünün monitör kartı anlamında en iyi laptop teklif listemizde doruk adlardan olduğunu belirtmek gerek. Nvidia GeForce RTX 3050 Ti üründe grafik desteği için bulunuyor. Bu monitör kartının 4 GB belleğe haiz olduğunu da belirtelim.

Tüm bunların dışında SD kart okuyucu ve klavye aydınlatması da üründe mevcut. Cihazın pil gücü ise aşağı yukarı 47 Wh olarak anlatım ediliyor. Ayrıca USB 2.x, USB 3.x, USB Type-C, HDMI, Bluetooth ve Wi-Fi destekleri üründe mevcut. Dahili grafik desteği olarak ise Intel UHD Graphics’e haiz olduğunu söyleyelim.

Ürünün donanım özelliklerinden de anlayacağınız suretiyle bu bilgisayar hepimiz için makul değil. Eğer okul işlerinizin yanı sıra oyun oynamak da size cazibeli geliyorsa Abra A5 V18.2 modelini tercih etmeniz iyi olacaktır. Bir oyun bilgisayarı olan Monster modeli 19.800 TL’den satılıyor.

abra-A5-V16-6-dizustu-bilgisayar-oneri En iyi laptop tavsiye

Monster Abra A5 V18.2 Özellikleri

Ekran:15.6 inç FHD
İşlemci:Intel Core i7 11800H
RAM:8 GB RAM
Depolama:512 GB SSD depolama alanı
Ekran Kartı:Nvidia GeForce RTX 3050 Ti
İşletim Sistemi:FreeDOS

Apple MacBook Air

En iyi laptop teklif listemizde vazgeçilmez bir marka ise Apple. Apple’ın kendi işlemcisini ürettiği MacBook Air modelleri kuvvetli donanımlarıyla da göz dolduruyor. Öğrenciler için dizüstü bilgisayar modelleri arasında ise parlayan bir aygıt olduğunu belirtmek gerek. 256 GB’tan başlayan depolama alanı ve 8 GB’tan başlayan hafızasıyla M1 çipli MacBook Air, bütçe sıkıntısı olmayanlara mutlaka önereceğimiz bir ürün.

MacBook Air, 13.3 inç boyutunda bir monitör ile kullanıcılarının karşısına çıkıyor. 2560 x 1600 px bir ekrana haiz üründe True Tone desteği ve P3 renk yelpazesi de bulunuyor. Ayrıca 400 nite kadar parlaklık sunduğunu da belirtelim. Bir öteki deyişle MacBook Air, olağanüstü sahneler sunan bir ekrana sahip.

Cihazın donanım parçalarına baktığımızda ise karşımıza 2020 yılının son çeyreğinde tanıtılmış olan M1 çıkıyor. Bu sürümde sunulan M1 modelinin 7 çekirdekli bir GPU‘ya ve 8 çekirdekli bir CPU‘ya haiz olduğunu belirtelim. Üründe sunulan hafıza desteği ise 8 GB olarak anlatım ediliyor. Ayrıca 256 GB depolama alanı da cihazda yer alıyor.

Apple’ın bu ürün hakkında almış olduğu en büyük eleştirilerden birisi irtibat destekleri oluyor. Bluetooth ve Wi-Fi 6 desteği üründe yer alıyor. Ancak bunun dışında 2 adet Type-C çıkışı üründe mevcut. Herhangi bir Ethernet ya da HDMI desteği maalesef dahili olarak yer almıyor. Yine de ekstra bir aparat ile bunu sağlamak mümkün.

720p kalitesinde bir FaceTime kamerasına haiz ürün bunun yanı sıra en üst düzen bir touchpad ile geliyor. Dolby Atmos ve Touch ID desteği de üründe mevcut. 49.9 Wh gücündeki bataryası ile de gün boyu kullanım sağlıyor. Cihazın fiyatı ise 18.800 TL’den başlıyor. Ürünün değişik donanım konfigürasyonlarını incelemek için Apple resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bunun yanı sıra ürünün yeni bir sürümü de piyasaya çıktı. Yeni M2 çipli MacBook Air modelleri ise muhtelif satıcılarda aşağı yukarı 24.000 TL’den başlayan fiyatlarla satışta. Eğer bütçeniz elveriyorsa direkt olarak bu modele göz atmanızı öneriyoruz.

ogrenci-dizustu-bilgisayar-onerileri En iyi laptop tavsiye

Apple MacBook Air Özellikleri

Ekran:13.3 inç WQXGA
İşlemci:Apple M1
RAM:8 GB RAM
Depolama:256 GB SSD depolama alanı
Ekran Kartı:Apple M1 (7 çekirdekli GPU)
İşletim Sistemi:macOS Big Sur

HP ENVY x360 Convertible 13-AY1007NT

Eğer bütçe sizin için bir sıkıntı değilse ve ikisi bir arada bir bilgisayar tercih etmek istiyorsanız HP Envy x360 serisi sizin için olabildiğince en makul bir model olacaktır. Özellikleriyle çoğu prosedürü olası kılacak olan bu bilgisayar öğrenciler için dizüstü bilgisayar önerilerimiz arasında yer almaktadır. En iyi laptop teklif listemizin enteresan cihazlarından biri olduğunu da belirtelim.

Bu modelin 13.3 inç boyutunda bir monitörü bulunuyor. FHD ekran çözünürlüğü gayet kafi olsa da daha yüksek bir çözünürlük görmek de daha sevindirici olurdu. Ancak 400 nit ekran parlaklığı ve %100 sRGB değeri olabildiğince sevinçli edici. Dokunmatik monitör ve ince çerçeve de cihazın etkin monitör özellikleri arasında yer alıyor.

Performans özelliklerine bakacak olursak işlemci kısmında karşımıza AMD Ryzen 5 5600U çıkıyor. Bu işlemcinin artırılmış frekansı ise 4.20 GHz olarak anlatım ediliyor. 3200 MHz hıza haiz 16 GB DDR4 RAM ile sunulan bu ürün hız konusu ile alakalı asla bir sıkıntı yaşatmayacaktır. Ayrıca 512 GB SSD ile de hem depolama hem de performans anlamında olabildiğince yüksek ölçüde olduğunu belirtmek gerekli.

Parmak izi okuyucu, 51 Wh batarya, süratli şarj desteği, klavye aydınlatması, Type-C girişi ve Miracast gibi özelliklere haiz bu cihazın harici bir monitör kartı mevcut değil. Windows 11 Home işletim sistemine haiz cihazın 8 GB modeli 36.300 TL’den başlıyor. Tavsiye ettiğimiz laptop modelleri arasından mutlaka göz atılması icap ettiğini düşünüyoruz.

HP-ENVY-x360-Convertible-13-AY0006NT En iyi laptop tavsiye

HP ENVY x360 Convertible Özellikleri

Ekran:13.3 inç FHD
İşlemci:AMD Ryzen 5 5600U
RAM:16 GB RAM
Depolama:512 GB SSD depolama alanı
Ekran Kartı:AMD Radeon Graphics
İşletim Sistemi:Windows 11 Home

Apple MacBook Pro (Tavsiye Ettiğimiz En İyi Laptop)

En iyi laptop teklif listemizin son esnasında ise nam-ı öteki bir canavar karşılıyor bizleri. Apple’ın en kuvvetli dizüstü bilgisayarı MacBook Pro serisi her işinizi olası olduğunca yüksek performansla hazırlamaya son aşama destek olacaktır. Öğrenci için dizüstü bilgisayar arayışında iseniz MacBook Pro size fazlasıyla yetecektir. macOS işletim sistemine haiz bu mamüller değişik konfigürasyonlarla satılıyor. Tüm modelleri görebilmek için Apple resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

M1 çipli ve 8 GB RAM’e haiz MacBook Pro modelini sizlere öneriyorduk. Ancak yeni modellerin piyasaya çıkmasıyla bu model güncelliğini yitirmeye başladı. 256GB SSD ve 13 inç QHD ekrana haiz ürün son aşama kuvvetli bir performansla karşımıza çıkıyor. MacBook Pro’nun bu donanıma haiz sürümü ise 24.400 TL’ye satışta.

Bunun dışında Apple’ın piyasaya yeni sunmuş olduğu MacBook Pro modelleri de tercih edebileceğiniz mamüller arasında. Bunların arasında M1 Pro, M1 Max ve M2 çipine haiz modeller yer alıyor. Tam olarak öğrenciler için üretilmiş olmasa da piyasadaki en kuvvetli dizüstü bilgisayar modellerinden biri olduğunu belirtmek gerekli.

Apple tarafınca tasarlanan yeni M2 çipli MacBook Pro modelleri çok daha süratli bir performans sağlıyor. Bu modellerin fiyatı ise 23.800 TL’den başlıyor. Ayrıca bütçe anlamında çoğu şahsa makul olmayacak M1 Pro ve M1 Max çiplerine haiz modeller de mevcut. Ürünlerin fiyatı ise 37.200 TL’den başlıyor. Fiyatı yüksek olsa da teklif listemizde ve kim bilir piyasada yer alan en iyi laptop olduğuna kuşku yok. Bu nedenle en iyi laptop modelini arıyorsanız MacBook Pro serisine bakmanızı şiddetle öneriyoruz.

apple-m1-cipli-mac-macbook-pro-touch-bar En iyi laptop tavsiye

Apple MacBook Pro Özellikleri

Ekran:13.3 inç QHD/14.2 inç QHD+/16.2 inç QHD+
İşlemci:M1/M1 Pro/M1 Max
RAM:8/16/32/64 GB RAM
Depolama:8 TB’a kadar SSD depolama alanı
Ekran Kartı:M1/M1 Pro/M1 Max
İşletim Sistemi:macOS Big Sur/macOS Monterey