Martin Eberhard Kimdir?

resim98846602
resim98846602

Günümüzde Tesla markası ve otomobillerini görür görmez aklımıza gelen ilk isim Elon Musk oluyor. Bugünkü popülaritesinde Elon Musk’ın mühim bir oranı olsa da fikrin ve markanın aslolan sahibi bir öteki isim. 2003 senesinde Tesla Motors olarak adlandırılan firmanın kurucusu Martin Eberhard. Tesla Motors, Silikon Vadisi‘nin ilk araba firması olarak öne çıkmıştır. Peki Martin Eberhard aslında kimdir?

Martin Eberhard, arabalara ve etraf dostu teknolojilere olan ilgisi ile etkin bir mühendis olarak tanınmaktadır. Başarılı iş insanı ve bilim insanı şeklinde de tanınmış Eberhard, Tesla Motors’un aslolan düşünce sahibidir. Aynı zamanda Eberhard, tecrübeli bir Silikon Vadisi girişimcisi ve minimum 29 patentin mucididir. Ayrıca elektrikli arabası buluş ederek kamuda ulaşımın geleceğinin algılanmasına destek olmuştur. Martin Eberhard, girişimci olarak elde etmiş olduğu başarılarının sonrasında 2003 senesinde Tesla Motors’u kurmuştur.

Tesla Motors, elektrikle çalışan arabalar üretmeyi hedeflemişti. Ardından her ne kadar Eberhard kurucu olarak yer alsa da sermayesi olmadığı için finansöre gereksinim duydu. Bu nedenle firmanın finansörü olarak Sergey Brin, Larry Page, Jeff Skoll ve Elon Musk gibi meşhur adlar yer aldı. Ancak 2007’de finansörlerden biri olan Elon Musk ile anlaşmazlığa düştü. Dolayısıyla Eberhard istifasını vererek, Volkswagen şirketine geçiş yaptı.

Günümüzde ise Eberhard, Tesla hissesine haiz fakat en büyük hissedarları içinde yer almıyor. Dahası bir milyarder de değil. Öte taraftan mühim bir bilim insanı olan Eberhard, fikirleri ve deneyimleri ile yol göstermeye devam ediyor. Dahası elektrikli araba devrimini görmekten de oldukça sevinçli bulunduğunu dile getiriyor. Peki deneyimleri ve fikirleri ile dikkat çeken girişimci Martin Eberhard’ın hikayesi iyi mi başladı? Eberhard’ın kariyer yaşamı iyi mi ilerledi? Günümüzde Elon Musk yönetiminde bulunan Tesla iyi mi kuruldu?

Eğer sizde bu soruların cevaplarını arıyorsanız ve Martin Eberhard kimdir diye merak ediyorsanız bu içeriğimiz tam sizlik olacaktır. Şimdi ‘Martin Eberhard Kimdir?’ sorusunun yanıtı ile başlayalım.

İçindekiler

Martin Eberhard Kimdir?

Martin Eberhard, Amerikan bir iş insanı ve bunun yanı sıra mühendistir. Eberhard, Tesla şirketinin aslolan kurucusudur. Tesla şirketi, Eberhard ile beraber Marc Tarpenning tarafınca kurulmuştur. Eberhard ise 2003 ve 2007 yılları aralığında CEO olarak vazife almıştır. Ayrıca Eberhard, Fortune Dergisi tarafınca 2007’de “En İyi 24 Mucit” içinde bulunan biri isimdir. Hatta aynı sene Business 2.0 Dergisi’nde ise “Varlığı Önemli Olan 50 İnsan” içinde 32’nci sırada yer almıştır.

Yine 2007’de Plenty 20 Ödülü sahibi olmuştur. Yakın zamanda ise Eberhard, Illinois University of University’den Seçkin Mezunlar Ödülü ve Mezun Üstün Hizmet Ödülünün sahibi olmuştur. Peki Tesla Motors’un kurucusu olarak bulunan Amerikan girişimci Martin Eberhard kimdir? Eberhard’ın hikayesi iyi mi başladı? Gelin bu soruların yanıtlarını yakından inceleyelim.

Martin Eberhard, 15 Mayıs 1960 doğumludur. Eberhard, Kaliforniya Berkeley’de dünyaya gelmiştir. Alman asıllı bir aileden gelen Eberhard’ın çocukluk devri ise Kensington bölgesinde geçmiştir. Eberhard, Carolyn Eberhard ile evlidir. Eberhard ve eşi, 1984 yılı itibari ile Mühendislik Kolejine yaptıkları senelik bağışlar ile bilinmektedir.

Martin Eberhard, eğitim hayatına Kensington Hilltop İlköğretim Okulunda başlamıştır. Ardından lise eğitimine El Cerrito Lisesinde devam etmiştir. Ancak El Cerrito Lisesine 11’nci sınıfa kadar gidebilmiştir. Daha sonra Eberhard ve ailesi Elmhurst, Illinois’a taşınmışlardır. Bu nedenle Eberhard, eğitimini 1978 senesinde York Community Lisesinde tamamlamıştır.

Martin Eberhard, üniversite eğitimi için ise Illinois’da bulunan Urbana-Champaign kampüsüne gitmiştir. 1982 senesinde Eberhard, bilgisayar mühendisliği lisans derecesi ile mezun olmuştur. Ardından gene aynı üniversite de 1984’de elektronik mühendisliği yüksek lisans eğitimi almıştır. Aldığı eğitimlerin sonrasında Eberhard kariyerinde iyi mi bir yol izledi? Gelin Martin Eberhard’ın kariyer hayatına bakalım.

Martin Eberhard’ın Kariyeri

Tesla’nın aslolan kurucusu olarak hafızalara kazınan Martin Eberhard’ın erken kariyer devri Wyse şirketinde başlamıştır. Dell’in yan kuruluşu olan Wyse, bir Amerikan bulut bilişim sistemleri üreticisidir. Wyse Teknoloji şirketinde Martin Eberhard, elektrik mühendisi olarak vazife almıştır. Aynı zamanda WY-30 ASCII terminal bilgisayarı ilk ürünü olmuştur.

Ardından Eberhard, bir start-up projesi olan Network Computing Devices şirketini kurmuştur. 1987 senesinde kurulan şirkette Eberhard ile beraber beş kurucu ortak daha yer almıştır. 1992’de halka arzı gerçekleşen firmanın baş mühendisi olarak yer almıştır. Şirket ağ hesaplama cihazları üstüne yoğunlaşmıştır. Network Computing Devices firması X window-tabanlı ağ terminalleri geliştirmiştir. Ayrıca Belfort Memory International’da elektronik başkan yardımcısı ve kurucu ortak olarak yer almıştır.

Erken kariyer döneminde de başarılara imza atmaya süren Eberhard, firma kuruluşları ile öne çıkmıştır. Bunlardan bir öteki ise NuvoMedia olmuştur. 1997 senesinde kurulan şirket, ilk e-kitap okuyucuyu üretmiştir. Eberhard, 2000 yılına kadar NuvoMedia’nın başkan ve CEO’su olarak vazife almıştır.

NuvoMedia tarafınca üretilen Rocket eBook olarak adlandırılan ürün, 1998 senesinde erken ticari bir el tipi e-okuyucudur. Rocket eBook’da LCD monitör kullanılmıştır. Aynı zamanda on adede kadar e-kitap saklayabilme kapasitesi mevcuttur. Cihaz içine e-kitaplar, bilgisayar vasıtasıyla yüklenmektedir. 2000’de ise NuvoMedia, 187 milyon dolar karşılığında Gemstar – TV Guide International’a satılmıştır.

Tesla Motors Şirketinin Ardından Eberhard

Tüm bu firma kuruluşlarının sonrasında bugün ismi Elon Musk ile anılan Tesla şirketinin aslolan kurucusu olan Martin Eberhard, silikon vadisinde araba üreten ilk firması kurmuştu. 2008 senesinde şirketten ayrıldıktan sonra ise Eberhard, kariyerine öteki şirketlerde devam etmiştir. 2010 senesinde Volkswagen ile çalıştığını açıklamıştır. Volkswagen şirketinde “EV Geliştirme Direktörü” olarak vazife almıştır. Ancak bu rolü ile alakalı öteki bir ayrıntı bulunamamıştır.

Kariyerinin devamında Eberhard, LeEco’nun Lucid Motors firması ile 2015 yılına kadar çalışmıştır. 2007 senesinde kurulan Lucid Motors, ABD Birleşik Devletleri merkezli bir elektrikli araba üreticisidir. Bu bağlamda Lucid Motors, Tesla ile rekabet kurmuş bir firma olarak yer almıştır. Çok sayıda firma kuran Eberhard, 2016 senesinde ise inEVit’i kurmuştur.

inEVit, elektrikli araçların sürücülerini ve güç depolama ürünlerini elde eden bir şirkettir. 2017 senesinde Sokon Industry Group’un Inevit şirketini satın almıştır. Böylece Eberhard’da bu şirkette baş inovasyon sorumlusu olarak yer almaya başlamıştır. Ardından birimin ismi SF Motors olarak değişmiştir. Şu anda da Inevit, SF Motors Inc. kuruluşunun altında yer almaktadır. Ancak Eberhard, 2018 senesinde SF Motors (Seres) şirketinden ayrılmıştır.

2019 senesinde ise Eberhard, Tiveni şirketini kurmuştur. Bir program firması olan Tiveni, akıllı EV pil sistemleri geliştirmiştir. Peki aslolan şimdiler de Elon Musk ile en mühim Tesla, özgün ismi ile Tesla Motors iyi mi kuruldu? Martin Eberhard’ın hikayesi iyi mi başladı?

Tesla Motors’un Hikayesi

1979 ve 1985 döneminde dünyada ikinci petrol krizi yaşanmıştı. Martin Eberhard ise bu zamanda bir spor araba meraklısı olarak negatif etkilenmişti. Aynı zamanda küresel ısınmadan korkan ve bu problemin farkında olan bir iş insanıydı. Bu nedenle Eberhard, silikon vadisinde bir firma kurmaya karar verdi. Şirketin kurucu ortalarından biri olarak Marc Tarpenning de yer aldı. Tarpenning ise başlarda firmanın CEO ve CFO’su olarak vazife aldı. Öte taraftan bu firma Silikon Vadisi’nde ilk araba üreten firma oldu.

2003 senesinde CEO’luk rolü ile yola çıkan Eberhard’ın firması Tesla Motors olarak adlandırıldı. Şirketin ismi aslında buluş eden ve elektrik mühendisi olan Nikola Tesla’ya olan methiye kapsamında gelişti. Tesla Motors, California San Carlos’da bir elektrikli araba üreticisi oldu.

2006’da Tesla Motors, yenilikçi, tamamiyle elektrikli Tesla Roadster prototipi, tek bir şarj ile 394 km menzile ulaşmayı başardı. İlk Roadster modelleri 2008’de piyasaya çıktı. Roadster’da elde etmiş olduğu başarının sonrasında daha makul fiyatlı elektrikli arabalar için çalışmaya başlandı. Böylece firma ürün yelpazesini genişletti.

Tesla Motors’un birkaç finansörü bulunuyordu. Bunlar içinde ise en mühim isim Elon Musk oldu. İki kurucu ortak Musk ile Mars Topluluğu üyeleri için düzenlenen bir toplantı da tanıştı. Ardından Musk yatırımı ile beraber şirkete dahil oldu.

Tüm bu etkin adımların sonrasında günümüzde Tesla Motors, yoluna Tesla ismi ile devam ediyor. Martin Eberhard, 2007 senesinde idare kuruluna istifasını sunmuştu. Ayrıca o dönemde Tesla idare heyeti tarafınca da gösterilen bir basın duyurusu ile istifası istenmişti. Ancak idare kurulunun bu isteği ile alakalı bir izahat yapılmamıştı.

Öte taraftan söylentilere göre bu talebin Elon Musk ve öteki yatırımcıları ile alakalı olduğu söylenmişti. 7 Ocak 2008 tarihinde ise Martin Eberhard’ın şirketten tamamiyle ayrılmış olduğu New York Times’da yer almıştı. Bunun üstüne bu haberi doğrulayan Eberhard, çevreci teknolojisi konusu ile alakalı yeni bir firma oluşturmak istediğini belirten açıklamalarda bulunmuştu. Şimdi ise firmanın yalnızca hissedarı olarak yer almaktadır.

Martin Eberhard Kimdir: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde deneyimleri ve fikirleri ile ön plana çıkan girişimci ve iş insanı Martin Eberhard kimdir sorusunun yanıtını vermeye çalıştık. Girişim hikayeleri ile en mühim Eberhard’ın günümüzde Teksas merkezli bir Amerikan firması olan Tesla’nın aslolan kurucusu olmasından bahsettik.

Günümüzde her ne kadar popülaritesini iş insanı Elon Musk elde etmiş olsa da Tesla fikrinin aslolan sahibi Martin Eberhard’dır. Dolayısıyla sanılanın aksine Tesla şirketinin başında bulunan isimi Elon Musk değildir. Elon Musk, başlarda Tesla şirketinin yatırımcısı olarak yer almıştır. Bu nedenle Eberhard’ın kurucusu olduğu özgün ismi Tesla Motors olan elektrikli araba şirketinin hikayesine değindik.

Özetle Martin Eberhard’ın başarıları ve mühim yenilikleri sonraki yıllarda gelişen bütün elektrikli otomobillerin yolunu açan bir girişimcidir. Tesla Motors, 2003’de Marc Tarpenning ve Martin Eberhard tarafınca kurulmuştur. 2007 senesinde Eberhard’ın en büyük yatırımcısının, firmanın kontrolünü ele geçirmesinin sonrasında Tesla Motors’dan ayrılmıştır. Ancak bütün bu ayrılış hikayesine karşın Eberhard, Tesla’nın etkin olmasını izlemekten oldukça memnun bulunduğunu anlatım etmektedir.

Martin Eberhard’ın şirketten ayrılmış olduğu dönemde Tesla şirketinin öyküsünü özetleyen bir blog sayfası bulunmaktaydı. Ancak Elon Musk ile birbirlerini dava etmeleri kararı 2009 yılının ağustos ayında blog sayfası kapanmıştır. Blogun kapatılması, taraflar içinde antak kalma sağlandığının belirten bir netice olmuştur.

Öte taraftan Eberhard, dünyanın dört bir yanına karbon yakıtlarının kullanımını azaltmanın sebepleri ve şekilleri ile alakalı malumat aktarıyor. Aynı zamanda elektrikli sürüşün öteki otomotiv teknolojilerine göre avantajlarına değiniyor. Ayrıca girişimcilik ve daha oldukça gencin bilim ve mühendislik alanında kariyeri ile alakalı konferanslar da bulunuyor. Hatta halen yenilikçi, erken aşamada Silikon Vadisi’nde başlangıç şirketlerinin idare kurullarında yer alıyor.

Peki ya sizler Tesla Motors’un aslolan kurucusu ve düşünce sahibi Martin Eberhard ile alakalı ne düşünüyorsunuz? Eberhard’ın teşebbüs kariyerini ve öyküsünü iyi mi buldunuz? Martin Eberhard hakkındaki yorum ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ile paylaşabilirsiniz.

Görsel: Nicki Dugan