En İyi Dosya Paylaşım Siteleri – 2022

resim99489517
resim99489517

Teknolojinin gelişmesi, dosya paylaşımı konusu ile alakalı da etkili oldu. Önceleri bir cihazdan öteki bir cihaza ya da arkadaşlarımıza dosya paylaşımı yapmak için daha değişik teknikler kullanırdık. Örneğin rastgele bir dosyayı e-posta vasıtasıyla paylaşırdık. Ancak şimdi bu prosedürü daha basit gerçekleştirmek için dosya paylaşım siteleri yer almaktadır. Peki en iyi dosya paylaşım siteleri nelerdir?

Dosya paylaşımı prosedürü için genelde e-posta adresleri kullanılmaktadır. Kullanıcılar, dosyaları bir başkasına ya da aletine transfer etmek için e-posta yayınlarını tercih etmektedir. Bunlar da sıklıkla tek bir ufak dosya ya da çok sayıda ufak dosya olmaktadır. Ancak birtakım büyük dosyaların e-posta vasıtasıyla transferi olası olmamaktadır. Diğer yandan, e-posta vasıtasıyla dosya paylaşımı yapmak ve bu dosyalar üzerinde düzenleme yapmak olabildiğince vakit alacaktır.

Büyük dosya paylaşımı için kullanıcılara kolaylık sağlayacak dosya paylaşım siteleri yer almaktadır. Dosya paylaşım sitelerinin bir öteki müspet yönü ise verileri çabucak aktarmanızı sağlamasıdır. Bu sayede kullanıcılar, dosya içerisinde ne olduğu ve boyutu ayrım etmeksizin süratli bir veri transferi gerçekleştirmiş olur.

Diğer taraftan dosya paylaşım siteleri, cihazınızda alakalı dosyaların yer kaplamaması için de olabildiğince faydalıdır. Kullanıcılar mühim olan dosyalarını bu paylaşım sitelerine aktardıklarında, alakalı dosyaları cihazlarında tutmak zorunda kalmazlar. Bu da aygıt hafızası için mühim bir üstünlük sağlamaktadır.

Biz de güvenilirlik, hızlılık ve kullananların da verdiği oylarla en tanınmış hale gelmiş dosya paylaşım sitelerine listemizde yer verdik. Bu listede, kullananların maksimum tercih etmiş olduğu ve yüksek oy verdiği dosya paylaşım siteleri yer alacaktır. Aynı zamanda bu listedeki dosya paylaşım siteleri, kullanımı kolay ve bir çok işletim sistemine uyumludur. Şimdi bu listeye bir göz atalım.

İçindekiler

En İyi Dosya Paylaşım Siteleri

Eğer daha ilkin dosya paylaşımı için e-postayı kullandıysanız ve bu size kafi gelmediyse, bir dosya paylaşım sitesi kullanmanız olabildiğince faydalı olacaktır. Google Play Store ya da App Store üzerinde bir çok dosya paylaşım programları yer almaktadır.

Kullanıcılar ise bu programlar arasından en iyi ve güvenilir olanların hangisi bulunduğunu belirlemede zorluk çekebilir. Biz de bu açıdan size destek olmak için bir sıralama hazırladık. En iyi dosya paylaşım siteleri listemizi açıklamaya başlayabiliriz.

Google Drive

En iyi dosya paylaşım siteleri listemizin ilk esnasında Google Drive’a yer verdik. Google Drive, Google tarafınca açılan ve yönetilen bir dosya depolama hizmetidir. Bu depolama hizmeti, rastgele bir dosyayı rastgele bir şahsa ya da cihaza aktarmanızı sağlamaktadır. Google Drive üstünden resim, video, PDF, belge ya da e-tablo gibi bir çok veriyi yüklemeniz ve aktarmanız mümkündür. Bu verileri istek eder bir platforma, dilerseniz e-posta kanallarına transfer şansınız olmaktadır.

Bu online dosya paylaşım sitesi, 15 GB boyutunda bedava depolama kapasitesi sağlamaktadır. Kullanıcıların bu depolama alanının daha fazlasına haiz olmaları için belli oranda ücret ödemeleri gerekmektedir. Ücretler, depolama boyutuna göre değişim göstermektedir. Drive’ın depolama alanları ise 100 GB’tan 30 TB’a kadar yükselmektedir.

Google Drive kullanıcıları, yalnızca alıcının e-posta adresini girerek yüklediği dosyayı alakalı kişiyle paylaşma imkânına sahiptir. Aynı zamanda kullanıcılar, alıcının e-posta adresine bir erişim bağlantısı da gönderebilmektedir. Bunun yanısıra Google Drive, yüksek çözünürlükteki resimlerinize ve büyük belgelerinize sınırsız bir erişim sağlamaktadır.

Diğer taraftan Google Drive, kullananların dosyalarının izinlerini değiştirmesine de imkân tanımaktadır. Kullanıcılar, dosyaları her insana aleni ya da hususi hale getirerek alakalı dosyaların görünürlüklerini değişim yapma ve idare etme imkânına haiz olurlar. Bu hizmet, Android işletim sistemli cihazlara daha önceden yüklü halde gelmektedir.

Aynı zamanda iOS işletim sistemli cihazlarda da Google Drive hizmetini kullanmak mümkündür. Google Drive, Play Store üstünden 5 milyarın üzerinde indirmeye haiz bir hizmettir. Bu da dosya paylaşım sitesi kullanıcılarının büyük bir çoğunluğunun Google Drive’ı tercih ettiğini göstermektedir.

Bunların yanı sıra Google Drive, emniyet açısından da olabildiğince iyi durumdadır. Üçüncü taraflarla veri paylaşımı yapmadığını belirten bu hizmet, rastgele bir siber saldırılara karşı kullanıcıları korumuş olmaktadır. Aynı zamanda Google Drive, veri transferi esnasında şifreleme tekniği de kullanmaktadır. Kullanıcılar, Google Drive’a vermiş olduğu şahsi verilerin silinmesini de istek etme imkânına sahiptirler.

WeTransfer

Listemizde vazgeçilmez bir dosya paylaşım sitesi ise kuşkusuz WeTransfer. Dosya paylaşımı denince akla ilk gelen sitelerden biri olan WeTransfer ile hem ücretli hem de bedava dosya paylaşımı yapmak mümkün. Üstelik isteyen kullanıcılar direkt olarak bir e-posta hesabına paylaşım yapabiliyor. Ayrıca bir irtibat kurmak ve istediğiniz kişiler ile paylaşmak da bir seçenek olarak sunuluyor.

Web üstünden yükleme işlemine imkân elde eden WeTransfer bedava 2 GB’a kadar veri aktarımını olası kılıyor. Pro ve Premium olmak suretiyle iki değişik plan daha WeTransfer’de yer alıyor. Pro plan ile 200 GB’a kadar dosya paylaşımı ve 1 TB depolama kapasitesi kullanıcıya sunuluyor. Premium planda ise sınırsız boyutta transfer ve depolama kapasitesi mevcut.

WeTransfer ile bir portal kurmak da mümkün. Bu sayede yüklediğiniz dosyaları direkt olarak bir server üzerinde tutabiliyor ve isminizle oluşturduğunuz sayfadan temin edilmesini sağlayabiliyorsunuz. Eğer devamlı dosya paylaşımı yapmanız gerekiyorsa ve her seferinde tekrar yüklemek mantıklı gözükmüyorsa WeTransfer hizmetine mutlaka göz atmanızı öneri ediyoruz.

OneDrive

En iyi dosya paylaşım siteleri listemizde sırada OneDrive yazılımına da yer vermek istedik. OneDrive, dünyanın en büyük bilgisayar markası olan Microsoft tarafınca geliştirilmiştir. OneDrive de tıpkı Google Drive gibi online dosya depolama ve paylaşma hizmeti olarak geçmektedir. Kullanıcılar Microsoft hesapları ile OneDrive’a irtibat kurarak OneDrive hesaplarını kullanma hakkına sahiptirler. Bu nedenle Microsoft işletim sistemine haiz olan bilgisayar kullanıcıları, bu hizmeti olabildiğince tercih etmektedir.

Bu dosta paylaşım sitesinde de ücretli ve bedava kullanım alanları bulunmaktadır. Hizmet, kullanıcılara 5 GB’a kadar bedava depolama kapasitesi sunmaktadır. OneDrive kullanıcıları, 5 GB depolama kapasitesini kifayetsiz buldukları vakit 100 GB, bu da kafi gelmezse 2 TB’a kadar depolama kapasitesi satın alabilmektedir. Bu hizmette de ücretler, depolama kapasitesi yükselmesiyle doğru orantılı ilerlemektedir.

OneDrive, Microsoft’a ait bir hizmet olduğundan Microsoft’un öteki hizmetleriyle de bağlantılıdır. Örneğin kullanıcılar, Word, Excel, PowerPoint ve OneNote hizmetlerini de OneDrive üstünden kullanma imkânına haiz olmaktadır. Bunun yanısıra kullanıcılar, OneDrive üstünden offline çabalama şansına sahiptir. Çevrimdışı gerçekleştirdikleri işlem, internete ilk bağlanma anında kaydetme işlemine başlamaktadır.

Bu dosya paylaşım sitesi, Play Store’da 1 milyardan fazla kullanıcıya sahiptir. Aynı zamanda yüksek puan alan OneDrive, bir çok kullanıcının tercih etmiş olduğu ve sevilmiş olduğu bir dosya paylaşım sitesi haline gelmiştir. OneDrive’da da veriler üçüncü taraflarla paylaşılmamaktadır. Aynı zamanda bu hizmetteki veriler, şifreleme yöntemiyle korunmaktadır.

Dropbox

En iyi dosya paylaşım siteleri listemizde Dropbox’a da yer verdik. Dropbox, dosya depolama ve paylaşım hizmeti olarak geçmektedir. Bu hizmet, dosyaların tüm cihazlarda senkronize edilmesine imkân tanımaktadır. Kullanıcılar dosyalarının bağlantılarını e-posta, kısa mesaj ya da mesajlaşma platformlarında paylaşma imkânına sahiptir.

Aynı zamanda kullanıcılar, büyük boyutta bir dosyayı Dropbox hesabı olmayan kişilerle paylaşabilmektedir. Bu gönderilen bağlantılar, indirme öncesinde de önizleme seçeneğine haiz olmaktadır. Dropbox kullanıcıları, gönderecekleri dosyaları daha önceden düzenleme seçeneğini de içerisinde barındırmaktadır. Aynı zamanda kullanıcılar, paylaştıkları dosyaları düzenlediklerinde, alakalı dosya öteki hepimiz için kendiliğinden güncellenmektedir.

Dropbox da öteki dosya paylaşım sitelerinde olduğu gibi ücretli ve bedava versiyonlarına sahiptir. Kullanıcılar 2 GB’a kadar bedava depolama alanına haiz olmaktadır. Kullanıcılar şayet isterlerse 5 TB’a kadar depolama alanına ücret ödeyerek haiz olabilir. Dropbox’ın 2 GB bedava depolama kapasitesi öteki hizmetlere göre düşük kalmaktadır. Ancak Dropbox bedava kullanıcılarına, aynı anda üç değişik hesaptan erişim hakkı tanımaktadır. Bu hizmet de tüm işletim sistemleri için uygundur. Bu hizmet, veri transferi esnasında şifreleme yöntemini kullanmaktadır.

Box

En iyi dosya dosya paylaşım siteleri listemizde bu sefer de Box hizmetine yer verdik. Box, bulut tabanlı içerik yönetimi, işbirliği ve dosya paylaşım araçlarını içermektedir. Box ile Dropbox birbirleriyle çok karıştırılmaktadır. Ancak bu iki hizmeti birbirinden ayıran temel bir ayrım vardır. Dropbox sıklıkla tüketicilere yönelik bir hizmetken Box, işletmeler yönelik bir hizmettir.

Box kullanıcıları, paylaşacakları dosyaları düzenleme ve tekrar paylaşma seçeneklerine sahiptir. Bunun yanısıra Box, dosyalarını kimin görüntüleyeceği, düzenleyeceği ve paylaşacağını denetim etmenize de imkân tanımaktadır. Aynı zamanda şirket, büyük boyutta olan dosyaları çabucak aktarmanızın olası bulunduğunu da belirtmektedir. Ayrıca Box, kullanıcı tarafınca uygulanabilecek bir şifreleme sistemi de sunmaktadır.

Box hizmetini Office 365, Slack, Google App gibi uygulamalara bağlama şansınız da vardır. Box, kullanıcılara ücretli ve bedava olarak iki kullanım opsiyonu sunmaktadır. Ücretsiz kullanımda ise Box, 10 GB’a kadar depolama kapasitesi ve 250 MB yükleme imkanı vermektedir. Ücretsiz depolama kapasitesi konusu ile alakalı Box, Google Drive’dan sonrasında en yüksek imkana haiz olmaktadır.

Box hizmeti de tüm işletim sistemlerinde yer almaktadır. Box, Play Store’da 10 milyonun üzerinde kullanıcıya ve 4.5 puana sahiptir. App Store’da ise Box’ın puanı 4.8 şeklindedir. Bu da bu hizmetin olabildiğince fazla tercih edildiğini göstermektedir.

SHAREit

En iyi dosya paylaşım siteleri listemizde bu sefer SHAREit hizmetine yer vermek istedik. SHAREit, dosya ve içeriklerin online ya da offline olarak paylaşılmasına imkân tanımaktadır. Bu hizmetin en bariz özelliği, verileri USB bağlantısına gerek kalmadan 200 kat daha süratli aktarmayı sağlamasıdır. Bu, saniyede 20-50 MP veri aktarımını desteklemektedir.

SHAREit hizmeti ile kullanıcılar, fotoğraf, video, müzik, uygulama, mesaj, PDF ve öteki dosyaları ebat sınırlaması olmadan aktarabilme imkânına sahiptir. SHAREit ile tek seferde göndereceğiniz dosyanın boyutu ise 100 GB olmaktadır. Bu da olabildiğince yüksek bir boyuttur.

SHAREit hizmeti tüm işletim sistemleriyle uyumludur. Bunun yanısıra hizmetin Play Store’da 1 milyarın üzerinde kullanıcısı vardır. Aynı zamanda hizmetin puanı ise 4.2 şeklindedir. SHAREit’in App Store’daki puanı ise 4.2 olarak karşımıza çıkmaktadır.

SHAREit’in öteki iyi özelliği ise Google Drive’daki gibi üçüncü taraf veri paylaşımına izin vermemesidir. Diğer taraftan hizmet, kullanıcı verilerini şifrelemektedir. Aynı zamanda hizmet, kullananların verileri silme talebinde olmasına da imkân tanımaktadır.

Yandex Disk

En iyi dosya paylaşım siteleri listemizde en son Yandex Disk hizmetine yer vermek istedik. Yandex Disk, Yandex tarafınca tasarlanmış bir online depolama hizmetidir. Bu hizmet, kullananların dosya depolamasına ve başkalarıyla paylaşmasına imkân tanımaktadır. Yandex Disk ile kullanıcılar fotoğraf, video, belge gibi dosyaları rahatlıkla transfer imkânına sahiptir.

Yandex Disk de ücretli ve bedava olarak iki kullanım opsiyonu sunmaktadır. Ücretsiz kullanımında ise şirket, 10 GB’a kadar gizleme alanı imkanı tanımaktadır. Kullanıcıların ihtiyacına göre ise Yandex Disk 1 TB’a kadar depolama kapasitesi sağlamaktadır.

Yandex Disk de öteki hizmetler gibi tüm işletim sistemlerinde kullanıma açıktır. Bu hizmet Play Store’da 10 milyondan fazla kullanıcıya sahiptir. Aynı zamanda bu hizmet 4.7 puan alarak olabildiğince büyük bir başarı yakalamıştır. Diğer taraftan bu hizmet, App Store üstünden 4.8 puana sahiptir. Yandex Disk’in üçüncü taraflarla veri paylaşımı da yer almamaktadır. Ayrıca veriler, şifreli bir halde aktarılmaktadır.

En İyi Dosya Paylaşım Siteleri: Sonuç

Dosya paylaşımı ya da dosya transferi, iki aygıt arasında resim, video, ses ve belge gibi verilerin birbirine aktarımıdır. Bu dosya transfer araçları ise yüksek boyutlu verileri transfer etmek için olabildiğince işe yaramaktadır. İnternet üstünden ulaşabileceğiniz bir çok dosya paylaşım siteleri bulunmaktadır.

Bu siteler ise ücretli ve bedava olarak değişmektedir. Aynı zamanda dosya paylaşım siteleri, güvenlilik açısından da değişim göstermektedir. Biz de yazımızda kullananların sık sık tercih ettiği, tanınmış ve güvenilir dosya paylaşım sitelerinden bahsettik.

Tüm bu tarz şeyleri göz önünde bulundurduktan sonrasında sizler için en iyi dosya paylaşım sitesinin hangisi olduğuna karar vermeniz daha basit olacaktır. Depolama alanı, veri transfer hızı ya da bedava sürümündeki imkanları düşünerek bu dosya paylaşım siteleri arasında seçim yapmanız olası hale gelecektir.

Peki sizler en iyi dosya paylaşım sitelerinden hangilerini kullanıyorsunuz? Sizler de kullandığınız ve öneri ettiğiniz dosya paylaşım sitelerini aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.