OneDrive’ın Yeni Hikaye Özelliği Duyuruldu

resim16118262
resim16118262

2022’nin şubat ayında Microsoft OneDrive’ın resim hikayesi ile alakalı ilk ipuçları gündeme gelmişti. Zaman içeresinde bilhassa alakalı daha çok malumat ortaya çıktı. Şimdi ise Microsoft OneDrive’ın yeni öykü özelliği bütün kullanıcılar için önizlemeye sunuldu.

İlk başta OneDrive v6.49 Beta 1 için yalnızca bu şekilde bir özelliğin olduğuna dair malumat vardı. Bu sürümde özelliğin adı dışında hiç bir malumat yer almıyordu. Sonrasında v6.50 Beta 3’te özelliği vurgulayan daha çok malumat yer aldı. İsmine ayrıca özelliğin işleviyle alakalı de bilgiler bu sürümde ortaya çıktı.

Konuyla alakalı Microsoft, OneDrive blogunda bir gönderi paylaştı. Bu gönderide OneDrive’daki resim hikayesi özelliği ile alakalı izahat yaptı. Açıklamasında ise bu yeni öykü paylaşımının kişilerin en sevdikleri anılarını mühim kişilere paylaşmasını elde eden etkileşimli bir hususiyet bulunduğunun altını çizdi.

OneDrive’ın Fotoğraf Hikayesi Özelliğinin Detayları

OneDrive’ın resim hikayesi özelliği şu anda OneDrive web, Android ve iOS mobil uygulamasında yer alıyor. Ancak hususiyet şimdilik yalnızca Avustralya’da beta sürümünde kontrol ediliyor. Microsoft bu sene içerisinde Amerika ve öbür ülkelerdeki kullanıcılara da bu özelliği sunmayı planlıyor.

Fotoğraf hikayesi özelliği, kullananların arkadaşları ve aileleriyle resim paylaşmak için davetli öykü paylaşmaları sağlıyor. Instagram’ın öykü hususi durumunun aksine bu hususiyet OneDrive’da yalnızca davetiyeyle çalışıyor. Yani OneDrive’da paylaşmış olduğunuz resim öyküsünü kimlerin göreceğini hususi olarak ayarlama şansı sunuluyor.

Buna ayrıca kullanıcılar OneDrive fotoğraf hikayesine yorum bırakma imkânına sahip. Bunun yanısıra resim öyküsünü beğenip cevap verme ve bildirim alma seçenekleri de mevcut. Fotoğraf hikayesi özelliği; OneDrive Basic 5 GB, OneDrive Bağımsız 100 GB, Microsoft Bireysel ve Microsoft 365 Aile hesaplarında kullanımda olacak. Ancak bu özelliğin OneDrive iş ya da okul hesaplarında şimdilik yer almayacağı belirtiliyor.

Kullanıcıların bu özelliği denemeleri için OneDrive mobil programını telefonlarına indirmeleri gerekiyor. Ardından şahsi bir OneDrive hesabına kayıt olmaları şartı mevcut. Sonrasında ise ilk resim öyküsünü kurmak için ‘Paylaşılan’ sekmesine girmeleri gerekiyor. Son olarak dostlarını ve ailelerini resim öykü akışını görüntülemeye çağrı etmeleriyle bu özelliği etken hale getirebiliyor.

OneDrive resim hikayesi özelliği, gizlilik ve şahsi veri gibi mühim hususları da dikkatsizlik etmiyor. Paylaşmış olduğunuz resim hikayesinde, şahsi verileriniz korunmaya devam edeceği anlatım ediliyor. Peki siz OneDrive’ın yeni öykü özelliği ile alakalı neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.