Twitter Yeni Beğeni Özelliğini Duyurdu

resim22633338
resim22633338

Twitter, reklamcıların marka katılımlarını artırma amacıyla yeni bir hususiyet başlattı. Bunun kararında Twitter, “Beğen” düğmesini hususi bir görsele dönüştürme adına adımlar attı. Bu kapsamda Twitter yeni beğeni özelliği olan “Branded Likes” yani “Markalı Beğeniler”in duyurusunu yaptı.

Twitter geçmişte yapmış olduğu bir paylaşımda yeni bir şey başlatmanın marka farkındalığını artırma ve sohbeti güçlendirmede mühim bulunduğunu belirtmişti. Bunun ışığında, vakit çizelgesinde öne çıkmak için yeni yollar denediğini vurgulamıştı. Bu açıklamasının sonrasında Markalı Beğeniler hususi durumunu duyurdu.

Markalı Beğeniler özelliği öncelikle ABD, Birleşik Krallık, Japonya ve Suudi Arabistan’da kullanıma sunulacak. Twitter bu mevzu ile ilgili kendi blog sayfasında bir izahat yaptı.

Açıklamasında, animasyonları kurmak için İngiltere, Amerika ve Suudi Arabistan’daki Bare Tree Media ortaklarıyla beraber çalıştığını söyledi. Ayrıca Japonya’dan Carbon şirketiyle de çabalama durumunda bulunduğunu belirtti.

Twitter Markalı Beğeniler Özelliği Neleri İçerecek?

Markalı Beğeniler özelliği, Twitter’ın reklamcılara sağlamış olduğu “Timeline Takeover” hizmetine bir eklenti olarak sunuluyor. Bu hizmet vasıtası ile Twitter’a ilk kez giren kullanıcı rastgele bir markanın reklamını ilk ilkin görüyor. Bunun yanısıra reklamverenler, Markalı Beğeniler ile beraber bu kampanyanın en çok 10 çevirisiyle beraber bir etiket seçme şansına haiz oluyor.

Kullanıcılar “Beğen” butonuna dokunduklarında etiketleri içeren tüm Tweetlerde hususi bir animasyon görüyor. Markalı Beğeniler özelliği markanın reklamıyla aynı ülkede 24 saat süresince yer alıyor. 24 saat dolduğunda ise bu özelliğin yok olacağı belirtiliyor.

Sosyal medya devi Twitter’ın Markalı Beğeniler özelliği için bir anket oluşturduğunu da anlatım ediliyor. Bu ankete katılım elde eden üç kişiden ikisinin Markalı Beğeniler hususi durumunu sevdiğini dile getiriyor. Bunun yanısıra Twitter, Markalı Beğeniler hususi durumunun kontrol esnasında müspet bir tesirinin bulunduğunu da ekliyor.

Test konusu ile ilgili Twitter, Markalı Beğeniler hususi durumunun Timeline Takeover ile eşleştiğinde müspet tesir yarattığını dile getiriyor. Hatırlanmada +%277, satın alma ve üstünde düşünme konusu ile ilgili ise +%202 artış gördüğünü söyledi. Şirket şimdilik yeni hususiyet ile ilgili maliyet açıklaması yapmadı.

Sonuç olarak, Markalı Beğeniler özelliği yalnızca eklenti de olsa çoğu marka için pahalı olması olası gözüküyor. Yine de firmanın resmi açıklaması olmadan bu hususta net bir kanıya varmak zor. Ancak yeni Twitter beğeni özelliği olan Markalı Beğeniler, geçmiş dönemde kontrol edilmiş olduğu gibi; film galası, konferans, yeni ürün versiyonu ya da küresel spor etkinliği için en uygun duruyor.