Twitter Hesabı Nasıl Kapatılır? – 2022


Sosyal medya gündelik hayatımızın mühim bir bölümünde yer alacak hale geldi. Günümüzde bir çok insan minimum bir toplumsal medya hesabına kayıt oluyor ve platformu etken olarak kullanıyor. Ancak bu vaziyet her vakit problemsiz bir halde ilerlemiyor. Bazı kullanıcılar toplumsal medya hesaplarını kapamak isteyebiliyor. Biz de bu nedenden dolayı Twitter hesabı iyi mi kapatılır sorusunu sizler için yanıtlayacağız. Twitter hesap kapatma şekilleri ve hesap silme linki ile kalıcı olarak hesabınızı kalıcı olarak silebilirsiniz.

Bildiğiniz suretiyle Twitter, 2006 senesinde Jack Dorsey tarafınca kullanıcılara sunuldu. Sunulduğu günden beri en büyük toplumsal medya platformları arasında yer edinen Twitter, dünyanın neredeyse her yanından kullanıcıya sahip. Özellikle ülkemizde Twitter’a yoğun bir alaka bulunduğunu söylemek yanlış olmaz.

Twitter, kullananların 280 karakterlik paylaşımlar yapabildiği bir toplumsal medya platformu olmasıyla dikkat çekiyor. Daha önceleri bu karakter sayısı 140 ile sınırlıydı. Aslında bu karakter sınırı Twitter’ı cazip hale getiren unsurlardan biri. Twitter’ın kısa paylaşımlardan oluşması süratli bir akışa imkân sağlıyor.

Buna ayrıca Twitter ile anket oluşturma, resim paylaşma ve sesli söyleşi odaları gibi seçenekler de mevcut. Kullanıcılarına içerik konusu ile alakalı çok sayıda kapı açan Twitter’ın günümüzde maksimum kullanılan toplumsal medya hesaplarından birisi bulunmasına şaşırmamak gerek.

Ancak yazımızın başlangıcında belirttiğimiz gibi her kullanıcı Twitter kullanmaktan aynı zevki almayabilir. Ayrıca, öteki bir sebepten de olsa Twitter hesabını kapamak isteyebilir. Bu nedenle Twitter hesabı iyi mi kapatılır sorusunun yanıtını bilmek önemlidir.

İçindekiler

Twitter Hesap Silme Linki – 2022

Eğer daha ilkin Twitter hesabınızı kapattıysanız hesap silme linki ile prosedürü basitçe halledebilirsiniz. Ne yapmanız icap ettiğini biliyorsanız aşağıda yer edinen butondan Twitter hesap silme linkine ulaşabilirsiniz. Ancak daha ilkin bu prosedürü gerçekleştirmediyseniz sizler için detaylıca açıkladığımız şekilleri incelemenizi öneri ediyoruz. Bu şekilleri kullanarak Twitter hesabı kalıcı olarak silme olası hale gelecektir.

Twitter Hesap Silme Linki – 2022

Twitter Hesap Silme – 2022

Bir Twitter hesabını kapamak aslında olabildiğince kolay birkaç adımdan oluşur. Üstelik bu adımları istek eder telefondan istek eder bilgisayardan gerçekleştirebilirsiniz. Tabii ki tabletler de buna imkân sağlamaktadır.

Biz içeriğimizde sizler için hem bilgisayar hem Android hem de iOS platformlarında Twitter hesabı kapatmanın yöntemini anlatacağız. Bu adımları uygulamak için seçmeniz ihtiyaç duyulan teknik tamamiyle sizin tercihiniz. Ancak, belirlediğiniz adımların sonra hesabınızın bütün platformlardan erişime kapandığını bilmeniz gerekmekte.

Şimdi Twitter hesabı iyi mi kapatılır sorusunu cevaplamaya başlayalım. Öncelikle bilgisayar vasıtasıyla Twitter hesabı kapatma yöntemine göz atalım. Daha sonra Android ve iOS platformlarında Twitter hesabının iyi mi kapatılacağını inceleyelim.

Twitter Hesap Silme: Bilgisayar

Eğer Twitter hesabınızı bilgisayar vasıtasıyla kapamak istiyorsanız yapmanız ihtiyaç duyulan prosedür olabildiğince basit. Öncelikle tarayıcınız üstünden Twitter’a giriş yapmalısınız. Bu noktada kullandığınız tarayıcının rastgele bir önemi yoktur. Opera, Chrome ya da Firefox gibi en iyi tarayıcıların rastgele birinden Twitter hesabınıza giriş yapmanız yeterlidir.

 • Twitter hesabınıza giriş yaptıktan sonra Ayarlar’a ulaşmanız gerekmekte. Bunun için ekranın sol tarafında yer edinen Daha fazla seçeneğine tıklayın.
 • Bu işlemin sonra karşılaştığınız menüde Ayarlar ve gizlilik opsiyonu ile devam edin.
 • Ayarlar ve gizlilik menüsüne tıkladıktan sonra karşınıza çıkması ihtiyaç duyulan sayfa “Hesabın” sekmesidir. Eğer bu sekme çıkmadıysa ekranın ortasında yer edinen Hesabın seçeneğine tıklayın.
 • Daha sonra ekranın en sağ tarafında yer edinen menüdeki ayarlara göz gezdirin. Hesap detayları ve gizyazı değişikliğinin bulunmuş olduğu sıranın en altında Hesabını dönem dışı bırak seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneğe tıklayın.
twitter-hesabi-nasil-kapatilir-bilgisayar

Bu işlemlerin sonra Twitter hesabın dönem dışı bırakılacağı ile alakalı küçük bir metin gösterecektir. Ayrıca bu sayfada, Twitter hesabının kapatılmasının sonra kullananların bilmesi ihtiyaç duyulan birkaç püf noktaya da değindiği bir metin yer alacaktır.

Tüm bu öğeleri tamamiyle anladığınıza emin olduktan sonra ekranın en altında kırmızı renkle yazan Devre dışı bırak düğmesine tıklayın. Daha sonra Twitter sizden hesap parolanızı doğrulamanızı isteyecek. Doğrulama işleminin sonra Twitter hesabınız kapatılacaktır.

Twitter Hesap Silme: Android

Twitter hesabı iyi mi kapatılır rehberimizde ikinci teknik ise Android telefon ya da tablet vasıtasıyla Twitter kapamak oluyor. Burada küçük bir noktaya değinmekte yarar var. Eğer Twitter’ı bu cihazda tarayıcı üstünden kullanıyorsanız işlemlerin bilgisayar ile aynı olacağını belirtelim.

Bu nedenle bizim sizler için anlatacağımızı teknik Android uygulaması üstünden Twitter hesabı kapamak olacak. Peki, Android ile Twitter hesabı iyi mi kapatılır?

 • Öncelikle Twitter uygulamasının telefonunuzda olduğuna emin olun. Eğer Twitter uygulamasına haiz değilseniz Google Play Store’dan bedava bir halde indirebilirsiniz.
 • Daha sonra Twitter uygulamasına kapamak istediğiniz hesap ile giriş yapın.
 • Giriş yaptıktan sonra parmağınızı ekranın sol tarafınca başlayarak sağa doğru kaydırın. Aynı prosedürü sol tarafta yer edinen profil fotoğrafınıza tıklayarak da gerçekleştirmeniz mümkün.
 • Daha sonra karşınıza gelecek menüde Ayarlar ve gizlilik seçeneğine tıklayın.
 • Karşınıza çıkacak menüde Hesabın seçeneğine dokunun.
 • Daha sonra sayfanın en altlarında yer edinen Hesabını dönem dışı bırak düğmesine dokunun.
 • Karşınıza çıkacak metni iyice anladığınıza emin olduktan sonra Devre dışı bırak düğmesine dokunun.
 • Bu işlemin sonra Twitter sizden hesabınızın parolasını doğrulamanızı isteyecek. Doğrulama prosedürü bitince hesabınız kapanacaktır.
twitter-hesabi-kapatma-android

Twitter Hesap Silme: iOS

Twitter hesabınızı kapatabileceğiniz bir öteki platform da doğal ki iOS ya da iPadOS işletim sistemine haiz mamüller oluyor. Eğer bir iPhone ya da iPad kullanıyorsanız ve Twitter uygulamasına sahipseniz hesabınızı kapatabilirsiniz.

Ancak şunu belirtmekte yarar var. Eğer telefonunuz ya da tabletinizde Twitter uygulaması bulunmuyorsa ve tarayıcı üstünden Twitter kullanıyorsanız sürecin bilgisayardan pek farkı yok. Bu nedenle anlatacağımız teknik Twitter uygulaması kullananlar için geçerli oluyor.

 • Öncelikle Twitter programını açın. Uygulamada giriş yapılma hesabın kapamak istediğiniz hesap olduğuna emin olun.
 • Daha sonra monitörü sol tarafınca başlayarak sağa doğru kaydırın.
 • Karşınıza çıkacak menünün en altlarında yer edinen “Ayarlar ve gizlilik” seçeneğine dokunun.
 • Daha sonra “Hesabın” seçeneğine dokunun.
 • Bu menünün en altında yer edinen “Hesabını dönem dışı bırak” opsiyonu ile devam edin.
 • Daha sonra karşınıza gelecek metni anladığınıza emin olun. Eğer onaylıyorsanız sayfanın en altında yer edinen kırmızı renkli “Devre dışı bırak” düğmesine tıklayın.
 • Bu işlemin sonra Twitter sizde bir parola doğrulaması isteyecek. Parolanızı doğruladıktan sonra hesabınız kapanacaktır.
twitter-hesabi-nasil-kapatilir-ios

Hesabı Kalıcı Olarak Silme Öncesinde Bilmeniz Gerekenler

Twitter hesabı kapatma yöntemlerini öğrendik. Ancak hesabınızı kapatmadan ilkin bilmeniz ihtiyaç duyulan daha mühim birkaç nokta var. Bunların arasında verilerinizin korunması, hesabınızın kalıcı olarak kapatılması ve Tweetlerinizin görünürlüğü ile alakalı mevzular yer almaktadır.

Twitter, hesabın kapatılma süreci başlasa bile Google ve öteki arama motorlarında hesabınıza dair sonuçların çıkabileceğini belirtiyor. Bunun esas nedeni hesabınızdaki sayfaların Google önbelleğinde yer alması oluyor. Bu nedenle Twitter’ın yapabileceği pek bir şeyin olmadığını belirtmek gerek.

Eğer bu durumdan rahatsızsanız direkt olarak Google ya da öteki arama motorlarıyla görüşmeniz gerekiyor. Twitter, hesabı kapatma sürecinde karşınıza çıkardığı metinde bu mevzuya ayrıntılı bir halde değindiği bir yazı de paylaşıyor. Eğer hesabınızı kapatmadan ilkin o makaleye göz gezdirirseniz sorununuzun çözüleceği adımları inceleyebilirsiniz.

Bunun dışında dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan bir öteki nokta Twitter hesabınızı niye kapattığınızdır. Eğer artık Twitter kullanmak istemiyorsanız hesabı kapatmanız doğal ki de mantıklı bir hareket olacaktır. Ancak, kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi değiştirmek istiyorsanız yapmanız ihtiyaç duyulan ilk prosedür hesabınızı kapamak olmamalıdır.

Herhangi bir hesap bilginizi değiştirebilmek için ilk ilkin Twitter’ın ayarlar sekmesine göz gezdirin. Örneğin, e-posta ya da kullanıcı adınızı değiştirebilmek için ayarlar sekmesini kullanabilirsiniz. Böylece rastgele bir değiştirmek için yeni bir hesap açmanıza gerek kalmaz.

Buna ayrıca aynı kullanıcı ismi ve e-posta adresiyle yeni bir hesap açmak istiyorsanız kapattığınız hesaptaki bilgiler ile çakışma durumu yaşamanız da olası. Bu nedenle, hesabınızı kapatmadan ilkin bilgilerinizi değiştirmeniz ihtimaller içinde bir problemin önüne geçmenizi sağlayabilir.

Twitter Yeni Özellikler Üzerinde Çalışıyor

Devre Dışı Bırakma ile Kalıcı Olarak Silme Farkı

İçeriğimizde üç değişik platform üstünden Twitter hesabı kapatma yöntemlerini anlattık. Ancak burada değinmemiz ihtiyaç duyulan çok mühim bir öteki neden bulunuyor. Sizin de ayrım ettiğiniz gibi hesabı kapatma sürecinde karşımıza çıkan kalıp “devre dışı bırakma” oluyor. Peki bunun Twitter hesabını kalıcı olarak silme ile bir farkı var mıdır?

Sosyal medya hesapları genelde hesabı dondurmak ya da dönem dışı bırakmak için ayrı bir seçenek sunarlar. Kısa süreliğine toplumsal medyaya ara vermek isteyen kullanıcılar bu seçenek ile belli bir süreye kadar verilerinin saklanmasını sağlarlar. Ancak bu süreçte hesap tamamiyle silinmiş gibi gözükür.

Kalıcı olarak silmek ise bütün verilerin tamamiyle silinmesi ve hesabın tekrar açılmamak suretiyle kapatılması anlamına gelmektedir. Bu bir çok kullanıcının istemediği bir durumdur. Bu nedenle Instagram ya da Facebook gibi toplumsal medya platformları hesabın kalıcı olarak silinmesini ayrı bir süreç üstünden ilerletir.

Ancak vaziyet Twitter’da olabildiğince farklıdır. Twitter, istek eder dondurmak istek eder tamamiyle silmek isteyen bütün kullananların ilk ilkin hesabını dönem dışı bırakmasını sağlar. Daha sonra 30 gün içinde tekrar giriş yapmayan kullananların hesabını kalıcı olarak siler. Böylece, istenmeyen hesap kayıplarının da önüne geçmiş olur.

Twitter hesabınızı kalıcı olarak silme için ilk ilkin yapmanız ihtiyaç duyulan prosedür dönem dışı bırakmaktır. Daha sonra bir ay süresince hesabınıza giriş yapmamanız durumunda kendiliğinden silinecektir.

Twitter Verilerini Saklama

Bildiğiniz gibi hesabı dönem dışı bırakmak ya da tamamiyle silmek birtakım veri kayıplarına da yol açar. Ancak Twitter bu kayıpların önüne geçmek için de kullanıcılarına bir yol sunmakta. Bu hareket ile Twitter’ın kullanıcı dostu bulunduğunu söylemek mümkün.

twitter-veri-arsivi

Bu verilerin arasında hesap bilgileriniz, aygıt bilgileriniz, alaka alanlarınız ve reklam verileriniz gibi muhtelif nedenler yer alıyor. Bu verilerden oluşan bir paketi Twitter’dan istek etmeniz durumunda platform, size bir arşiv şeklinde ulaştırıyor. Bunun için sisteminizde izlemeniz ihtiyaç duyulan yol ise şu şekilde:

 • Öncelikle ana sayfanın sol tarafında yer edinen Daha fazla seçeneğine tıklayın.
 • Daha sonra Ayarlar ve gizlilik opsiyonu ile devam edin.
 • Karşınıza çıkacak seçeneklerden “Hesabın” seçeneğine tıklayın.
 • Daha sonra “Verilerin bir arşivini indir” seçeneğine tıklayarak devam edin.
 • Bu işlemin sonra Twitter sizden bir parola ve SMS doğrulaması isteyecek. Doğrulama sonra Twitter’a verileriniz için bir arzu ulaştırabilirsiniz.

Mobil cihazlarda da bu prosedürü gerçekleştirebilirsiniz. Sürecin pek değişik olmadığını belirtelim. Şu birkaç adımla Twitter hesabınızın verilerini istek edebilirsiniz:

 • İlk ilkin ekranın sol yanındaki menüyü açın ve Ayarlar ve gizlilik seçeneğine dokunun.
 • Ardından “Hesabın” sekmesi ile devam edin.
 • Bu sekmede yer alacak olan “Verilerin bir arşivini indir” seçeneğine dokunun.
 • Daha sonra Twitter sizden bir parola ve SMS doğrulaması isteyecek. Her iki doğrulamanın sonra verilerinizi istek edebilirsiniz.

Tüm bu işlemlerin sonra Twitter isteği değerlendirecek ve verilerinizin arşivini size ulaştıracaktır. Bu işlemin ne kadar süreceği ile alakalı bir yorum yapmak ise pek olası değil.

Tüm bu bilgilerin sonra içeriğimizin sonuna geliyoruz. Twitter hesabı iyi mi kapatılır konusunu derinlemesine inceledik ve anlattık. Eğer süreç ile alakalı bir problem yaşarsanız aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Önerilen Yazı;  Telegram Hesabı Nasıl Silinir? – 2022

Yorum yapın