Twitter Yeni “Unmention” Özelliğini Tanıttı

resim41161382
resim41161382

Popüler toplumsal medya platformu Twitter kullanıcı tecrübesini yükseltmek için yeni bir hususiyet tanıttı. Unmention yani bir Tweet dizisinden ayrılmayı elde eden hususiyet Twitter kullanıcılarının istemedikleri konuşmalardan bildirim almasını engelleyecek.

Şirket özelliğin dağıtıma çıkmaya başladığını dile getiriyor. Ayrıca bu özelliğin bütün cihazlarda kullanıma sunulacağını da belirtiyor. Hem mobil hem masaüstü cihazlarda bulunan bütün kullanıcılar Twitter’ın yeni Unmention hususi durumunu kullanabilecek.

Özellik vasıtası ile kullanıcılar Twitter’da dahil olduğu bir konuşmadan rahatlıkla ayrılabiliyor. Böylece dahil olmak istemedikleri konuşmalarda yer almama şansı kullanıcılara sunuluyor. Ayrıca bildirim almamak için de yeni özelliği kullanmak mümkün.

Unmention hususi durumunu kullanmak birkaç eylemin gerçekleşmesini sağlıyor. Bunların içinde daha ilkin de belirttiğimiz gibi konuşmadan ayrılma yer alıyor. Bir diğer deyişle kullanıcının Twitter ismi etiketlenen kişiler arasından siliniyor.

Buna ayrıca konuşmadan ortaya çıkan rastgele bir bildirim kullanıcıya ulaşmıyor. Normal şartlarda kullanıcı etiketinin dahil olduğu konuşmalardaki yanıtlar ve beğeniler gibi etkileşimler kullanıcıya bildirim olarak ulaşıyor. Tüm bunlara ayrıca kullanıcının konuşmaya tekrar etiketlenmemesi de hususiyet ile sunuluyor.

Twitter Unmention Özelliği Nasıl Kullanılır?

Platform mevzuyla alakalı yapmış olduğu bir açıklamada özelliğin iyi mi kullanılacağı konusunu da özetlemek gerekirse gösteriyor. Bunun için etiketli olduğunuz bir konuşmaya ulaşıp şu adımları gerçekleştirmeniz gerekmekte:

  • Etiketlendiğiniz Tweet’in sağ üst köşesinde bulunan üç nokta sembolüne dokunun ya da tıklayın.
  • Daha sonrasında “Bu konuşmadan ayrıl” seçeneğine dokunun ya da tıklayın.
  • Ardından bu seçeneğin neler sunduğunu açıklayan bir metin ile karşılaşacaksınız. Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz öğeleri onaylıyorsanız “Bu konuşmadan ayrıl” butonunu seçerek prosedürü tamamlayın.

Bu işlemlerin sonrasında Twitter’ın yeni hususi durumunu kullanmak mümkün. Ayrıca bir kullanıcı bu özelliği kullandığında konuşmada bulunan hiç kimseye bildirim gitmediği de anlatım ediliyor. Böylece kullananların gizliliği de emniyet dibine alınıyor.

Twitter’ın son dönemde geliştirdiği tek hususiyet bu değil. Şirket ortak Tweet paylaşmak için de yeni bir özelliği platforma kazandırdı. Ayrıca Twitter Blue Android kullanıcıları için de bazı yenilikler sundu. Buna ayrıca oldukça daha uzun içerikler paylaşmak için Notes adlı bir özellik geliştirdiği de biliniyor. Önümüzdeki dönemde de yeni özellikler geliştireceği tahmin ediliyor.

Şirketin konuşulduğu bir diğer mevzu ise Elon Musk ile gerçekleşen ihtilaf oluyor. 44 milyar dolar karşılığında firması satın almak isteyen Musk bu kararından vazgeçmiş gibi gözüküyor. Önümüzdeki dönemde satın alım hakkındaki gelişmelerin devam edeceği de tahminler arasında.