Instagram Video Gönderilerini Reels’a Çevirmeyi Test Ediyor

resim71987654
resim71987654

Instagram, video gönderileri Reels’a dönüştüren bir değişikliği kontrol etmeye başladığını duyurdu. Instagram, video öğelerini pekiştirmeye hazırlanırken, Reels’a odaklanıyor. Şirket değişikliği şimdilik seçili sayıda kullanıcı ile kontrol ediyor.

Instagram, video gönderileri Reels’a dönüştürme hususi durumunun platformu basitleştirmenin bir parçası bulunduğunu dile getiriyor. Meta sözcüsünün yapmış olduğu açıklamanın detaylarında da Instagram’da video tecrübesini basitleştirme ve iyileştirme çabalarının parçası olduğu yer alıyor.

Değişikliğin ne vakit kullanıma sunulacağı ise hemen hemen belli değil. Ancak video gönderileri Reels biçiminde yüklenirse, yatay bir videonun iyi mi yükleneceği merak konusu. Aynı zamanda bu değişikliğin aktüel videoları iyi mi etkileyeceği ile alakalı bir malumat de mevzubahis değil.

Instagram Video Gönderileri Reels Olarak Paylaşılacak

Yeni değişim testi, Meta’nın Reels üstünde yapmış olduğu büyük gelişmeler ile de alakalı. 2022’de şirket, Instagram’da harcanan dönemin %20’sinden fazlasını Reels’ın oluşturduğunu açıklamıştı. Bu yüzden yeni değişim Instagram video gönderilerini Reels’a çevirmeye odaklı oluyor.

Sosyal medya danışmanı Matt Navara, Twitter’da yeni değişim ile alakalı bir paylaşım yaptı. Bu paylaşımda bir monitör görüntüsü yer alıyor. Ekran görüntüsündeki detaylarda ise testin parçası olan kişilerin bir mesaj alacağına işaret ediliyor. Başlık da ise ‘Instagram Video gönderileri artık Reels olarak paylaşılıyor’ yazıyor.

Eğer hesabınız her insana açıksa ve Reels’e dönüşen bir video yayınlarsanız paylaşımınız hepimiz tarafınca keşfedilebilmektedir. Aynı zamanda keşfedilen Reels’ınızın özgün sesi kullanılabilmektedir. Hatta Reels’ınız ile hepimiz tarafınca “remix” oluşturulabilmektedir.

Ancak bu aşamada hesap ayarlarınızdan Reels paylaşımlarınızın tekrar düzenlenmesini engellemeniz de mümkün. Ayrıca şayet hesabınız gizliyse, Reels paylaşımlarınız sadece takipçileriniz tarafınca görüntülenecektir.

Geçen sene Instagram Başkanı Adam Mosseri, platformun artık bir resim paylaşım uygulaması olmadığını dile getirmişti. Dahası, 2022 senesinde Reels’a odaklanacaklarını belirtmişti. Hatta bütün video öğelerinin Reels çevresinde birleşeceğini ve kısa biçimli video ürünlerinin büyüyeceğini de ima etmişti.

Dolayısıyla firma TikTok ve YouTube ile beraber gelen rekabeti doğrulamıştı. Ardından Instagram, IGTV (uzun biçimli video) ve öteki akış videolarını ‘Instagram Video’ ismi ile yeni biçimde birleştirmişti. Şimdi ise Instagram video gönderileri Reels’a dönüşüyor.

Instagram’ın videoları Reels’a dönüştürmesi durumunda değişim ile beraber algoritmanın iyi mi etkileneceği de merak konusu. Test aşamasında olan değişikliğin her insanın kullanıma açılacağı tarih ile alakalı bir malumat de yer almıyor. Bu nedenle ne vakit kullanıma sunulacağı ile alakalı resmi detayları beklememiz gerek.

Sizler Instagram video gönderilerinin Reels’a dönüşmesi değişikliği ile alakalı ne düşünüyorsunuz? Yorum ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ile paylaşabilirsiniz.