Mavi Ekran Hatası Neden Olur?

resim66603567
resim66603567

Mavi monitör hatası, Windows kullanıcılarının maksimum karşılaştıkları hataların başlangıcında gelmektedir. Bu hata, bilgisayar kullanıcılarının bilgisayar kullanımlarını kısıtlamaktadır. Bundan kaynaklı bir oldukça bilgisayar kullanıcısı, oldukça sık karşılaşılan mavi monitör yanlışı nelerdir ve yol açar diye merak etmektedir.

Windows kullanıcılarının sık sık karşılaştıkları mavi monitör hatası, ilk Windows sürümünden beri kullananların karşısına çıkmaktadır. Bundan kaynaklı bilgisayar kullanıcıları, bu hatanın sebeplerini ve çözümünü öğrenmek istemektedirler. Bizler de bu yazımızda sizler için mavi monitör yanlışı nedir, yol açar ve iyi mi çözülür sorularına yanıt vermeye çalışacağız.

Böylece sizler için hazırladığımız rehberimizi inceleyerek mavi monitör yanlışı ile alakalı ayrıntılı bilgili olabilirsiniz. Şimdi gelin öncelikle mavi monitör yanlışı nelerdir sorusunun cevabına daha yakından bakalım.

İçindekiler

Mavi Ekran Hatası Nedir ve Neden Olur?

Windows, günümüzde bilgisayarlarda maksimum kullanılan işletim sistemlerinin başlangıcında gelmektedir. Microsoft, dünya çapında kullanıcı sayısını çoğaltmak için Windows versiyonlarını devamlı geliştirmeye devam ediyor. Windows, yeni sürümlerinde kullanıcılarına muhtelif yeni özellikler sunarken birtakım hataları da bununla beraber getiriyor. Neredeyse her Windows kullanıcısının minimum bir kere karşılaşmış olduğu hataların başlangıcında da mavi monitör yanlışı gelmektedir.

Microsoft, Windows sürümlerinde kullanıcılarının muhtelif hatalarla karşılaşmasına rağmen önlemler alıyor. Mavi monitör yanlışı da bu önlemlerden birisidir. Microsoft, mavi monitör hatasına ilk Windows sürümünden beri neredeyse bütün Windows sürümlerinde yer verdi. Çünkü bu hata, her ne kadar kullananların bilgisayar kullanımını kısıtlıyor gibi gözükse de aslında mühim bir uyarı niteliği taşıyor.

Bilgisayarlarda donanımsal ve yazılımsal sorunlar oldukça fazla meydana gelmektedir. Bu problemler, ayrım edilmemeleri halinde bilgisayarlara ciddi hasarlar verebilmektedirler. Bu noktada Microsoft, kullanıcılarını muhtelif hasarlardan güvenliğini sağlamak adına mavi monitör hatasını geliştirdi. BSoD olarak geçen mavi monitör hataları, Windows’un kendisini koruma dibine almasını temsil ediyor.

Yani bilgisayarda donanım ya da uygulama kaynaklı bir sıkıntı ortaya çıkmış olduğu vakit Windows, mavi monitör yanlışı ile cihazdaki işlemleri sonlandırıyor. Kullanıcılar, bilgisayarlarında mavi arkaplan üstüne yazılmış uyarı metinleriyle karşılaşıyorlar. Microsoft, Windows 11 ile beraber mavi monitör renginde bir değiştirme sonucu aldı. Fakat şirket, daha sonra bu kararından vazgeçti. Yani Windows 11 kullanıcıları da BSoD ile mavi arka planla karşılaşıyorlar.

Mavi monitör hatası, oldukça muhtelif nedenlerden kaynaklı Windows kullanıcılarının karşısına çıkmaktadır. Bundan kaynaklı birden fazla mavi monitör yanlışı kodu mevcuttur. Bilgisayar kullanıcıları, bu hatanın çözümüne ulaşabilmek için mavi monitör yanlışı yol açar diye merak etmektedirler.

Mavi Ekran Hatası Nasıl Çözülür?

Mavi monitör yanlışı hem donanım hem de yazılımlardan kaynaklı problemlerden oluşabilmektedir. Bu yüzden mavi monitör yanlışı yol açar sorusunun birden fazla yanıtı vardır. Bizler de sizler için hazırladığımız rehberimizde mavi monitör hatasına yol açan en yaygın nedenlerden ve çözümlerinden bahsedeceğiz. Böylece rehberimizde bulunan mavi monitör nedenlerini inceleyerek yüz yüze kalmış olduğunuz mavi monitör sorununa rahatlıkla çözüm bulabilirsiniz.

Sisteminizde Virüs Olmadığından Emin Olun

Bilgisayar virüsleri, bilgisayar kullanıcılarının muhtelif işlemleri yapmalarına mani olurlar. Bunun yanı sıra virüsler, bilgisayarın kullanılabilirliğini de direkt olarak etkilerler. Bilgisayar virüslerinin yol açtığı problemlerden birisi de mavi monitör sorunudur. Birçok bilgisayar kullanıcısı, virüsler yüzünden mavi monitör sorunuyla karşılaşmaktadırlar.

Mavi Ekran Hatası Nasıl Çözülür - virüsleri silerek

Virüsler, genelde işletim sistemi dosyalarını hedef almaktadırlar. İşletim sistemi dosyalarına hücum eden virüsler, dosyaların yapısını bozarak bilgisayarın işleyişine hasar vermektedirler. Mavi monitör hatasının sebeplerinden birisi de bozulan işletim sistemi dosyalarıdır. Virüslerden kaynaklı bozulan işletim sistemi dosyaları, mavi monitör sorununa niçin olmaktadırlar.

Eğer sizler de bir anda mavi monitör sorunuyla oldukça fazla karşılaşmaya başladıysanız cihazınızın güvenliğinin sağlandığından emin olmalısınız. Mavi monitör hatasının nedenini belirleme edebilmek için bir antivirüs programı sayesinde sisteminizde virüs taraması yapabilirsiniz. Aynı şekilde antivirüs programı vasıtası ile şayet sisteminizde virüs bulunuyorsa uygulama üstünden virüsleri rahatlıkla silerek mavi monitör sorununu çözebilirsiniz.

Donanımlarınızı Kontrol Edin

Bilgisayarların muntazam çalışmaları için donanımların performansı büyük ehemmiyet taşımaktadır. Çünkü donanımların rastgele bir halde hasar görmesi ya da performans kaybı yaşaması, bilgisayarın kullanılabilirliğini direkt olarak etkilemektedir. Bu doğrultuda bir oldukça Windows kullanıcısının mavi monitör hatasıyla karşılaşmasının ana sebebi, donanımlarda ortaya çıkan sorunlar olmaktadır.

Bilgisayarlarda bulunan bütün donanımlar, bilgisayarın fonksiyonlarını doğru bir halde yerine getirebilmesi için ehemmiyet taşımaktadırlar. Fakat mavi monitör hatasına genelde RAM, monitör kartı ve depolama aygıtları niçin olmaktadırlar. Özellikle RAM’lerde ortaya çıkan sorunlar, Windows kullanıcılarının mavi monitör hatasıyla karşılaşmasına niçin olmaktadır.

Bunun yanı sıra Windows kullanıcıları, depolama aygıtlarında yaşadıkları problemlerden kaynaklı da mavi monitör sorunuyla oldukça fazla karşılaşmaktadırlar. Özellikle kullanım ömrünü dolduran depolama aygıtları, mavi monitör sorununa sık sık niçin olmaktadırlar. Bu yüzden şayet oldukça fazla mavi monitör problemiyle karşılaşıyorsanız donanımlarınızı denetim etmelisiniz.

RAM, HDD, SSD gibi donanımlarda gerçekleştirilen sorunların fizyolojik olarak belirleme edilmesi genelde oldukça zor olmaktadır. Bundan kaynaklı bu donanımların performansını ölçen muhtelif uygulamalar mevcut. Sizler de bu uygulamalar üstünden donanımlarınızın performansını ölçebilirsiniz. Eğer donanımlarınızda performans kaybı ya da hasar belirleme ederseniz donanımlarınızı değiştirerek mavi monitör sorununu çözebilirsiniz.

Bilgisayarınızın Sıcaklığını Kontrol Edin

Yüksek ısı değerleri, teknolojik cihazların en büyük düşmanlarından birisidir. Bu kapsamda bilgisayarlar da yüksek ısı değerlerinde bereketli çalışamamaktadırlar. Hatta bir oldukça işlemci ve monitör kartı modeli, yüksek ısı değerlerine ulaştığında kendisini koruma dibine alabilmek adına kitlenmektedir. Bundan kaynaklı işletim sistemleri de işlemci ve monitör kartları başta olmak suretiyle donanımları yüksek sıcaklıklardan koruyabilmek adına muhtelif önlemlere sahiptirler.

Windows, donanımların performansını koruyabilmek için muhtelif önlemler alıyor. Mavi monitör yanlışı da aslında bu önlemlerden birisi diyebiliriz. İşletim sistemi ve monitör kartı üreticileri, genelde donanımları yüksek sıcaklıklarda işlemleri sonlandıracak şekilde geliştiriyorlar. Fakat Microsoft, donanımları riske atmamak istemektedir. Bunun için Windows, bilgisayarlar yüksek ısı değerlerine ulaşmış olduğu vakit mavi monitör hatasını devreye sokabiliyor.

Windows, muayyen bir ısı seviyesine kadar bilgisayarın işleyişine müdahale etmiyor. Sistem, genelde işlemci sıcaklığı 90 derecenin üstüne çıkmış olduğu vakit mavi monitör yanlışı vermektedir. Bundan kaynaklı oldukça fazla mavi monitör yanlışı ile yüz yüze kalıyorsanız cihazınızın ısı değerlerini ölçmeniz gerekmektedir. Eğer cihazınız sıklıkla 90 derecenin üstünde çalışıyorsa mavi monitör yanlışı almanızın nedeni yüksek ısı değerlerinden kaynaklanmaktadır.

Bu problemi çözebilmek için bilgisayarınızın temizliğini ve bakımını yapmanız gerekmektedir. Bilgisayarınızın ısı kıymetini denetim altında tutabilmek için öncelikle fan temizliğine ehemmiyet vermelisiniz. Bunun yanı sıra termal macun bakımı da ısı değerlerini direkt olarak etkilemektedir. Böylece bilgisayarınızın bakım ve temizliğini yaparak sıcaklıktan kaynaklı mavi monitör sorununu basit bir halde çözebilirsiniz.

Sürücülerinizi Kontrol Edin ve Güncelleyin

Aygıt sürücüleri, bilgisayarların fonksiyonlarını yerine getirebilmeleri için büyük öneme sahiptirler. Çünkü aygıtlar, temelde fonksiyonlarını cihaz sürücüleri sayesinde gerçekleştirmektedirler. Bundan kaynaklı cihaz sürücülerinin aktüel olmaması, bilgisayar kullanıcılarının muhtelif problemlerle karşılaşmalarına niçin olmaktadır. Bu problemlerden birisi de mavi monitör sorunudur.

Sürücüsü aktüel olmayan aygıtlar, muntazam bir halde çalışmayabiliyorlar. Bunun kararında bu aygıtlar, işletim sistemi üstünde muhtelif sorunlara yol açıyorlar. Windows, kullanıcılarını bu sorunlardan koruyabilmek için mavi monitör hatasını kullanıyor.

mavi monitör yanlışı yol açar - aktüel olmayan sürücülerden dolayı

Aygıt sürücülerinde bir hata olduğu vakit Windows, genelde mavi monitör hatasıyla reaksiyon vermektedir. Bu noktada kullanıcıları için mavi monitör hatasının kaynağını belirleme etmek zor olabilmektedir. Çünkü cihaz sürücüsünden kaynaklanan mavi monitör hataları, oldukça yaygın değillerdir. Bundan kaynaklı mavi monitör yanlışı alıyorsanız öncelikle rehberimizdeki öteki durumları incelemelisiniz.

Eğer rehberimizdeki öteki çözüm şekilleri ile mavi monitör hatasına çözüm bulamadıysanız cihaz sürücülerinizi denetim etmelisiniz. Aygıt sürücülerinizi isterseniz ayrı ayrı isterseniz şoför güncelleme programları vasıtasıyla toplu bir halde denetim edebilirsiniz. Mavi monitör hatanızın deposu aktüel olmayan cihaz sürücüleri ise sürücülerinizi güncelleyerek bu hatadan basit bir halde kurtulabilirsiniz.

İşletim Sisteminizi Sıfırdan Kurun

Mavi monitör hatasının en yaygın sebeplerinden birisi de işletim sistemi dosyalarının hasar görmesi hatta silinmesidir. Çeşitli sebeplerden ötürü işletim sistemi dosyaları zarar görebilmektedir. Bunun kararında Windows, işlemleri doğru bir halde gerçekleştiremediği için mavi monitör yanlışı vermektedir. Silinen işletim sistemi dosyalarının belirlenmesi genelde oldukça zor olmaktadır.

Bunun yanı sıra mavi monitör hatasının oldukça muhtelif sebepleri vardır. Bu yüzden bir oldukça mavi monitör hatasının nedenini belirleme etmek basit olmamaktadır. Eğer yüz yüze kalmış olduğunuz mavi monitör hatasının sebebinin donanım kaynaklı olmadığına eminseniz bu aşamada en etkili çözüm işletim sistemini sıfırdan oluşturmak olacaktır.

Kullanmış olduğunuz işletim sistemini sıfırdan oluşturmak işletim sistemi dosyalarını bilgisayara tamamiyle kusursuz bir halde yüklemenizi sağlayacaktır. Bunun yanı sıra şayet virüs gibi sorunlarla karşı karşıyaysanız işletim sisteminizi sıfırlayarak bu problemlerden de kurtulabilirsiniz. Yani işletim sisteminizi sıfırdan oluşturmak mavi monitör hatasıyla karşılaşmanıza yol açan uygulama kaynaklı sorunları ortadan kaldıracaktır.

Mavi monitör hatalarında işletim sistemini sıfırlamayı son çözüm tekniği olarak kullanmanızı öneri ediyoruz. Çünkü işletim sisteminizi sıfırlamak muhtelif verilerinizin kaybolmasına niçin olacaktır. Bundan kaynaklı hem verilerinizi yedeklemekle uğraşmamak hem de cihazınızı boşa sıfırlamamak için mavi monitör hatasını öncelikle öteki çözüm yöntemleriyle çözmeye çalışmanızı öneriyoruz. Eğer rehberimizde bulunan öteki çözüm şekilleri ile mavi monitör sorununu çözemediyseniz bu aşamada işletim sisteminizi sıfırdan kurarak mavi monitör hatasını çözmeye çalışabilirsiniz.

Genel Değerlendirme

Microsoft, mavi monitör hatasını ilk Windows sürümünden beri kullanmaktadır. Zamanla Microsoft, bu hatanın bilhassa görünümünde birtakım değişimler yaptı. Özellikle Windows 11 ile beraber Microsoft, mavi monitör hatasında büyük değişimler hazırlamaya çalıştı. Ancak Microsoft, sonuçta mavi monitör hatasını genel olarak ilk Windows sürümünde olduğu gibi kullanıcılarının karşısına çıkartıyor.

Şirket, bu hatayı aslında bir tedbir olarak geliştirdi. Yani Windows, bilgisayarda bir sıkıntı meydana geldiğini belirleme ettiği vakit mavi monitör hatasını kullanmaktadır. Bu sayede işletim sistemi, kullanıcılarını muhtelif durumlardan korumaktadır. Fakat mavi monitör hatasıyla sık karşılaşan bilgisayar kullanıcıları, bu hatadan rahatsız olabilmektedirler.

Bundan kaynaklı bir oldukça kullanıcı, mavi monitör yanlışı nelerdir ve yol açar diye merak etmektedirler. Bunun yanı sıra mavi monitör hatasının nedenlerini öğrenen kişiler, bu hatayı iyi mi çözebileceklerini sorgulamaktadırlar. Bizler de bu yazımızda sizler için mavi monitör hatasıyla alakalı bütün dört gözle beklenen hususları ayrıntılı bir halde açıkladık.

Böylece rehberimizi inceleyerek mavi monitör hatasına yol açan durumları öğrenebilirsiniz. Ayrıca şayet mavi monitör hatasıyla oldukça fazla karşılaşıyorsanız rehberimizde bulunan çözüm yöntemlerini uygulayarak karşınıza çıkan mavi monitör hatasını çözebilirsiniz.

Sizler için hazırladığımız mavi monitör yanlışı rehberimiz burada sona eriyor. Rehberimizde neredeyse bütün Windows kullanıcılarının minimum bir kez yüz yüze kalmış oldukları mavi monitör hatasıyla alakalı bütün bilgileri paylaştık. Sizler de mavi monitör hatasıyla alakalı sorularınızı ve düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.