NVMe M.2 SSD Nedir Ve Ne Kadar Hızlı?

Zaten bir Katı Hal Sürücüsünün (SSD) ne işe yaradığını ve büyük ihtimalle dizüstü bilgisayarınıza ya da Chromebook’unuza yüklendiğini biliyorsunuz.

SSD, geleneksel dönen durağan(durgun) disklerden çok daha hızlıdır; bundan dolayı eski bir masaüstü ya da dizüstü bilgisayarın performansını iyileştirmenin en iyi yolu olarak bir SSD’yi yüklemenizi öneririz.

Yeni SSD standardıyla – NVMe M.2 SSD ile oynayana kadar.

Neler Okuyacaksınız? →

Nvme SSD Nedir?

NVMe (Kalıcı Bellek Ekspresi), çok muhtelif kurumsal ve client sistemlerinde artırılmış ve bereketli performans ve beraber çalışabilirlik hedefleriyle PCIe tabanlı SSD’ler için bir komut kümesi ve hususiyet kümesi tanımlayan bir iletişim arabirimi ve sürücüsüdür. NVMe, SSD için tasarlanmıştır.

NVMe M.2 SSD Nedir?

PC’nizin performansını arttırmanın yeni yolu bir NVMe M.2 SSD ‘yi kurmaktır. NVMe, “Uçucu Olmayan Bellek Express (Non-Volatile Memory Express)” i temsil eder ve yüksek süratli depolama ortamlarına erişim için son olarak protokoldür.

Eski protokollere kıyasla muhtelif avantajlar sunar. Bir NVMe sürücüsü de bir SSD‘dir, fakat bir SATA III kablosuyla bağlanmak yerine, M.2 PCIe yuvası yoluyla ya da M.2 PCIe adaptörü vasıtasıyla geleneksel bir PCIe yuvasına direkt olarak ana karta takılır, M.2 kısmı, biçim faktörüne ve sürücünün anakartla iyi mi bağlantılı bulunduğunu gösterir.

Şaşırtıcı bir şekilde, şoför yalnızca bir RAM çubuğunun büyüklüğündedir ve bir SSD, geleneksel bir döner durağan(durgun) şoför üstündeki performansı büyük oranda artırırken, bir NVMe M.2, kıyaslandığında olabildiğince hızlıdır. Bunu SSD 2.0 olarak düşünün!

Evdeki PC’ler için her bir şoför türü için SPEC’lerle alakalı mühim ayrıntılar:

  • Geleneksel 7200 RPM HDD: 160 MB / sn
  • SATA III SSD: 600 MB / sn
  • NVME M.2 SSD: 3500 MB / sn

NVMe M.2 SSD Ne Kadar Hızlı?

Açıkçası, NVME SSD hızları diğerlerini havaya uçurur. Ancak, bir adet eklemeyi tercih ederseniz, bilgisayarınızın öteki mühim bileşenlerini de dikkate almanız gerekir.

Eğer bir Core i3 üçüncü nesil ile eski bir PC var ise Örneğin, RAM ve entegre grafik 4GB, sen NVMe M.2 SSD sürücüye sunmuş olduğu hız ile istifade etmek olası değil.

Teknolojinin hala nispeten yeni olduğu göz önüne alındığında, geleneksel SATA III SSD sürücüsüne kıyasla bir NVMe M.2 SSD sürücüsü için de prim ödersiniz.

Eğer aradığınız şey en iyisi ve birkaç ekstra dolar harcamayı düşünmüyorsanız, yeni NVMe M.2 SSD sürücüleri doğru seçimdir.

Yükseltmek isterseniz, anakartınızın adaptör için M.2 konektörüne ya da ek bir PCI yuvasına haiz olmasından emin olun. Bilgisayarınızda hangi tür yuvaların açıldığından emin değilseniz, kılavuza ya da üreticinin internet sitesine bakın.

Ya da bedava Piriform aracı Speccy’yi kullanabilirsiniz. Piriform, bir öteki çok tanınmış faydacı olan CCleaner’ı yaratan takım.

Mevcut bilgisayarınızı yükseltmek isterseniz, bir NVMe M.2 SSD eklemek, 600 MB / s SSD SATA kablolarının sınırlarını aşarak hafıza yongalarınızın tam performansını elde etmenizi sağlar.

Doğrudan bir ana karta takıldığında, bir NVMe M.2 diski 3.500 MB / s’ye varan okuma/yazma hızları sağlar – ki bu da tipik bir SSD’yi atar. Bilgisayarınızda yüklü bir adet varsa, aldığınız bir performans artışının ne kadar bulunduğunu bizlere bildirin.

Ya da hemen hemen yüklemediyseniz, kurulum talimatlarımızı okuyun.

NVMe M.2 SSD Sabit Disk Nasıl Kurulur ve Neden Olmalı?

NVMe M.2 SSD Sabit Disk Nasıl Kurulur ve Neden Olmalı?