Prodüksiyon Nedir?

Prodüksiyon nedir? Sorusunun cevabı birçok şahıs tarafınca olabildiğince merak edilirken, İngilizce karşılığı “production” olan prodüksiyonun kelime anlamı “yapım, üretim” olarak karşımıza çıkmaktadır. Üretimin genel tanımı, insan gereksinimleri hususunda, bu gereksinimleri karşılayabilmek adına hizmetlerin ve malların faydalarının ve miktarlarının arttırılmaya çalışılmasıdır.

İçindekiler

Prodüksiyon Nedir?

Prodüksiyon, Latince kökenli bir sözcük olup, bilhassa televizyon, sinema ve tecim alanında bir terim olarak kullanılmaktadır. Bu terim, günümüzde muhtelif medya organlarında yapılan imal eylemlerini anlatım ederken, özellikle;

  • Reklam filmleri
  • Video içerikleri
  • Fotoğraf çekimleri
  • Sinema filmi
  • Televizyon programları
  • Gösteri yapımları

Gibi olabildiğince geniş bir alanda prodüksiyon şirketleri tarafınca yapılan üretim aşamasının tamamını kapsamaktadır. Stüdyo, kamera ve resim makinesi gibi araçlar bu imal aşamasının en mühim araçlarıdır.

Prodüksiyon Nedir

Prodüksiyon Ne İş Yapar?

“Yapım, üretim” anlamına gelen prodüksiyon kavramı ile ilgili bilhassa maksimum dört gözle beklenen sorulardan biri prodüksiyon ne iş yapar? Olmaktadır. Öncelikle prodüksiyon bir terim olup, bu üretim sürecini gerçekleştiren prodüksiyon şirketleri bulunmakta ve şirketlerin prodüksiyon kadrosu tarafınca bu firmalar muhtelif imkanlar sunmaktadır.

Prodüksiyon kadrosu ne yapar? Sorusuna cevap olarak; Prodüktör ve ekibi, tv programları, film, müzik albümü, klip, tiyatro, reklam gibi gösteri yapımlarında imal aşamasını üstlenmekte ve bunun yanı sıra yapılan üretimin sonrasında ortaya çıkan işlerin pazarlaması, dağıtımı ve gösterim süreçlerini koordine ederek insanların isteklerini ve gereksinimlerini karşılayan yapımların reklamını ve pazarlamasını gerçekleştirir.