Siri Nedir?

resim66134982
resim66134982

Siri nedir? Birçok akıllı telefon kullanıcısı günlük işlemlerinde sanal asistanlarından yararlanmaktadır. iPhone kullanıcıları ise bu prosedürü Siri ile halletmektedir. Zamandan mühim seviyede tutum etmenizi sağlayacak bu sanal asistanın yapabildikleri vasıtası ile çoğu prosedürü basitçe gerçekleştirebilirsiniz.

Son dönemlerde sanal asistanlara olan alaka artışını sürdürüyor. Öyle ki Microsoft, Amazon, Google, Samsung ve Apple gibi sektör devleri kendi sanal asistanlarının gelişimine büyük bir ehemmiyet atfediyor. Alexa, Cortana, Bixby, Google Asistan ve tabii ki bu içeriğin aslolan kahramanı olan Siri, akıllı aygıt kullanıcılarına uzun yıllardan beri eşlik ediyor.

Her ne kadar vaziyet bu şekilde olsa da Siri’nin ne olduğunu ve ne olduğunu bilmeyen çoğu akıllı aygıt kullanıcısı da mevcut. Biz de bu nedenden dolayı Siri nelerdir sorusunu yanıtlayacak kapsamlı bir içerik yapmaya karar verdik. Bu içerikte Siri ne işe yarar, iyi mi açılır, iyi mi çalışır gibi mühim sorulara da cevap verdik.

Eğer daha ilkin asla Siri kullanmadıysanız bu içeriğimiz tam size göre. İçeriğin sonunda Siri ile gerçekleştirebileceğiniz çoğu prosedürü öğrenmiş olacağınızı düşünüyoruz. Ayrıca Siri’nin ne olduğuna ve ne işe yaradığına dair bilgilere de hakım olacaksınız. Şimdi sözü uzatmadan Siri nelerdir sorusunun yanıtıyla içeriğimize başlayalım.

İçindekiler

Siri Nedir?

Siri, çoğu Apple ürününde dahili olarak sunulan ve ses ile denetim edilebilen bir şahsi sanal asistandır. Apple’ın geliştirmiş olduğu bu sanal asistan vasıtası ile akıllı cihazınızın yapabildiği işlemleri ses ile denetlemek mümkündür. Ayrıca Siri, gelişimi için suni zeka unsurlarından da faydalanmaktadır.

Sanal asistan Siri, Apple’ın çoğu cihazındaki işletim sistemlerinde yer almaktadır. Üstelik kullananların Siri kullanmak için ek bir tatbik indirmesine de gerek kalmaz. Ayrıca günümüzde çoğu dil için Siri desteği bulunmaktadır. Bu sayede dileyen kullanıcılar kendi dillerinde de Siri kullanabilmektedir. Bu dillerin içinde Türkçe’nin de olduğunu belirtelim.

Siri öncelikle 2011 senesinde kullanıcılara tanıtılmıştır. Birkaç değişik organizasyondan nedenler içeren Siri projesi daha sonra Apple tarafınca satın alınmıştır. Siri’nin ilk ses kayıtları ise 2005 yılına kadar dayanmaktadır. Amerikalı, İngiliz ve Avusturalyalı seslendirme sanatçılarının kayıtları Siri’de kendine yer bulmuştur. Bu sanatçılar ise Siri projesinden haberdar olmadan bu kayıtları gerçekleştirmiştir.

2010 senesinde Siri uygulaması ortaya çıkmıştır. Bunun sonra Apple bu uygulamayı satın almış ve iPhone 4S cihazında dahili olarak kullanıcılara sunulacak şekilde hazırlamıştır. Bu süreçte Siri uygulamasının da App Store’dan kaldırıldığını belirtelim. 2011 senesinde hayatına başlayan Siri, vakit içinde gelişimini sürdürmüş ve sadece iPhone modellerinde yer almanın üzerine çıkmıştır.

Siri’nin kullanmak olası olduğu dil sayısı Türkçe dahil 19 olarak belirtilmektedir. Ancak bu dillerin değişik aksanları da Siri tarafınca desteklenmektedir. Ayrıca dileyen kullanıcılar Siri’nin sesini değişiklik yapma imkânına da sahiptir. Kadın ya da adam seslerinden oluşan bu seçenekler Türkiye’de iki taneyle sınırlıdır. Dileyen kullanıcılar Türkçe hanım ya da Türkçe adam sesi ile Siri kullanabilmektedir.

siri-cihazlar

Siri Ne İşe Yarar?

Daha ilkin de belirttiğimiz gibi Siri, Apple cihazlarında bulunan bir sanal asistandır. Bu nedenle öbür akıllı cihazlarda bulunan sanal asistanlar ile benzer işleri gerçekleştirebildiğini söyleyebiliriz. Bunların içinde mesaj göndermek, hava durumunu denetim etmek, internette arama yapmak ve malumat vermek gibi öğeleri saymak mümkün.

Ancak Siri bunlardan oldukça daha fazlasını da yapabilmesiyle meşhur bir sanal asistan. Özellikle üçüncü parti programlar ile çalışabilmesi Siri’yi öne çıkaran nedenler arasında. Apple, Siri’nin API’ını geliştiriciler ile paylaşıyor. Bu sayede tatbik geliştiricileri de Siri’ye ahenkli öğeleri uygulamalarına ekleme fırsatına haiz oluyor.

Siri kullanarak rehberinizde kayıtlı bir kişiyi sesli ya da görüntülü arayabilir ya da mesaj atabilirsiniz. Üstelik sadece SMS değil WhatsApp gibi üçüncü parti bir tatbik ile de mesaj gönderebilirsiniz. Bunun yanı sıra Siri ile bildirimlerinizi, e-postalarınızı ya da mesajlarınızı denetim edebilirsiniz. Ayrıca aile üyelerinizi de kaydederek Siri’nin hatırlamasını sağlayabilirsiniz.

Ayrıca bir yol tarifini öğrenmek için de Siri’ye başvurabilirsiniz. Buna ayrıca bir şarkı oynatmak, bir film açmak ya da alarm ya da hatırlatıcı oluşturmak için de Siri’den yararlanabilirsiniz. Siri, yakınlardaki restoranları, tuttuğunuz takımın maçlarını, anlamını bilmediğiniz bir kelimeyi ve hatta çevirisini bile sizlere sunmaktadır.

Tüm bunlara ayrıca Siri, CarPlay ile de ahenkli bir halde çalışmaktadır. Bunun anlamı ise aracınızda CarPlay desteği var ise yolculuk ederken de Siri kullanabilirsiniz. Özellikle direksiyon başlangıcında bir şarkı çalmak, arama yapmak ya da mesaj göndermek Siri ile oldukça daha basit hale gelmekte.

Saydığımız bütün nedenlere ayrıca Siri’nin birtakım “sürpriz yumurtaları” da bulunmakta. Siri sizinle konuşurken birtakım durumlarda şakalar yapabilir. Hatta rakip sanal asistanları ile alakalı da birtakım bilgiler verebilmektedir. Ayrıca yazı-tura ve zar atma gibi mevzularda da Siri’den faydalanabilirsiniz. Üstelik Siri’nin bütün yapabildikleri bunlarla da sınırı olan değildir. Siri gün geçtikçe daha da gelişmektedir. Bu nedenle ilerleyen dönemde bunlardan oldukça daha fazlasını yapacağını öngörmek mümkün.

siri-nasil-acilir

Siri Nasıl Açılır?

Eğer daha önceden sesinizi tanımladıysanız Siri’yi “Hey Siri” komutuyla etken hale getirebilirsiniz. Bu prosedürü telefonunuzun ya da akıllı cihazınızın kurulumu esnasında gerçekleştirebilirsiniz. Fakat sesinizi tanımlamadıysanız ayarlardan da bu prosedürü gerçekleştirmek olası olabilir Bunun için yapmanız ihtiyaç duyulan adımlar ise şu şekilde:

 • Öncelikle cihazınızın Ayarlar menüsüne ulaşın.
 • Daha sonra Siri ve Arama menüsüne ulaşın.
 • Bu menünün en üzerinde bulunan “Hey Siri”yi dinle seçeneğini etken hale getirin.
 • Daha sonra komutu gerçekleştirmek suretiyle sesinizi tanımlamanız gerekmektedir. Bunun için cihazınızın size sunmuş olduğu talimatları yerine getirmelisiniz.
 • İşlemi tamamladıktan sonra “Hey Siri” komutu çalışacaktır. Eğer “Hey Siri” komutu çalışmıyorsa bütün adımları tekrarlamayı deneyebilirsiniz.

Eğer sesli komut ile Siri’yi açmak istemiyorsanız cihazınızdaki düğmeleri da kullanabilirsiniz. Touch ID kullanan iPhone modellerinde orta tuşa matbu tutarak Siri’ye etken hale getirebilirsiniz. Face ID kullanan bir iPhone’a sahipseniz güç tuşuna matbu tutmanız gerekmektedir. Bu vaziyet iPad modellerinde de aynı şekildedir.

Eğer Apple Watch’ta Siri’yi etken hale getirmek istiyorsanız Digital Crown’a yani ana monitör butonuna matbu tutmanız gerekecektir. Tabii ki bu cihazda da Hey Siri komutunu kullanabilirsiniz. Eğer saatinizle yapamayacağınız bir prosedür denerseniz Siri sizi iPhone’unuza yönlendirebilir.

Buna ayrıca HomePod modellerinde de Siri yer almaktadır. Bu cihazlarda ise üst tarafta bulunan ana monitör butonuna matbu tutarak Siri’yi etken hale getirebilirsiniz. Ayrıca Apple TV ve AirPods modellerinde de Siri yer almaktadır. Bu cihazlarda ise Siri butonuna basarak ya da Hey Siri komutunu kullanarak Siri’yi etken hale getirebilirsiniz.

eski-arayuz

Siri Nasıl Çalışır?

Siri’nin çalışmasını ve gelişmesini elde eden iki mühim etken bulunmaktadır. Bunlardan ilki daha ilkin de bahsetmiş olduğumuz suretiyle suni zekadır. Yapay zeka öğeleri vasıtası ile Siri çoğu komplike prosedürü rahatlıkla halledebilmektedir. Ayrıca kullanıcılardan toplamış olduğu verileri de işlediğini söylemek mümkündür.

Siri’nin çalışmasını elde eden ikinci mühim etken ise NLP yani tabii dil işleme becerileridir. Daha ilkin de sık sık değindiğimiz suretiyle Siri sesli bir sanal asistandır. Bu da demek oluyor ki Siri sizin söylediklerinizi analiz eder. Daha oradan da size bir cevap verir. Doğal dil işleme yani NLP ise tam anlamıyla burada devreye girmektedir.

Siri söylediğiniz komutu algılamak için cümlenin bütününden yararlanabilir. Ancak bunun ötesinde anahtar kelimeler Siri’nin komutu algılamasında büyük oranda yönlendirici olmaktadır. Ayrıca tercih ettiğiniz dil ve kullanım alışkanlıklarınız da Siri’nin çalışmasında rol oynamaktadır. Tabii ki öbür programlar ile beraber çalışması da Siri’nin çalışmasında mühim bir yere sahiptir.

iPhone ya da öbür cihazlardaki mikrofonlar Hey Siri komutunu dinlemek için etken bir halde çalışmaktadır. Bu sayede aygıt aleni olmasa bile Siri’yi çalıştırmak mümkündür. Apple bu hususta Siri’nin aşağı yukarı 20 değişik ses sınıfında komutu algılayabildiğini anlatım etmektedir. Siri’nin ses tanıma için gerçekleştirdiği ilk komutlar da burada devreye girmektedir.

Kısaca, Siri komut verdiğiniz anda ağzınızdan çıkan sesi algılar ve bu sesin frekansları üstünden işlemler gerçekleştirir. Ses dalgalarını koda dönüştürerek algılayabileceği anahtar kelimeleri ya da kalıpları inceler. Daha sonra algoritma yoluyla bu kalıplara mukamele geleceğini düşündüğü cevabı kullanıcıya sunar.

Görüldüğü suretiyle Siri’nin yanıtlar için gerçekleştirdiği prosedür oldukça karmaşıktır. Bu nedenle Siri’nin bütün komutlara cevap vermesi şimdilik olası değildir. Ancak kullanıcılardan alınan veriler doğrultusunda Siri’nin gün geçtikçe daha zeki hale geldiğini söylemek mümkündür. Özellikle suni zekanın gelişimi Siri’nin geleceği konusu ile alakalı da büyük umutlar doğurmaktadır.

siri-nasil-calisir

Siri Hangi Telefonlarda Var?

2011 senesinde kullanıcılar iPhone 4S ile sunulan Siri, o tarihten bugüne piyasaya çıkan bütün iPhone modellerinde yer almaktadır. Ancak Siri Android işletim sistemine haiz cihazlarda yer almamaktadır. Siri’nin bulunduğu bütün iPhone modellerini ise şöyle listelemek mümkündür:

 • iPhone 4S serisi
 • iPhone 5 serisi
 • iPhone 5S serisi
 • iPhone 6 serisi
 • iPhone 6S serisi
 • iPhone 7 serisi
 • iPhone 8 serisi
 • iPhone X
 • iPhone XS serisi
 • iPhone 11 serisi
 • iPhone 12 serisi
 • iPhone 13 serisi
 • iPhone 14 serisi
 • iPhone SE modelleri

Kısaca bütün modern iPhone modellerinde Siri desteği olduğunu belirtmek yanlış olmayacaktır. Ayrıca iOS 8 üzerindeki bütün cihazlarda Hey Siri desteği de yer almaktadır. Ancak bu cihazlardaki Siri yazılımlarının desteği vakit içinde kesilmiş olabilir.

Siri sadece iPhone modellerinde de yer almamaktadır. Buna ayrıca modern iPad ve iPod modellerinde de Siri desteğini görmek mümkündür. Özellikle iOS 16 destekli cihazlarda Siri’nin en aktüel versiyonunu kullanabilmek olası hale gelmiştir.

Dokunmatik ekranlı cihazların yanı sıra Mac modellerinde de Siri desteği yer almaktadır. Siri, MacBook, Mac Pro, iMac, Mac Studio ve Mac mini modellerinde kullanıcılara hizmet etmektedir. Sesli komutlar vasıtası ile kullananların çoğu işini kolaylaştırdığını da belirtmekte yarar var.

homepod

Bunlara ayrıca modern AirPods modelleri de Siri desteğine sahiptir. Hey Siri komutunu algılayan bu cihazlar iPhone vasıtasıyla Siri’yi kullanabilmektedir. Tabii ki HomePod ve HomePod mini modellerinde de Siri’yi kullanmak mümkündür. Özellikle ev için IoT cihazlarını Siri ile denetlemek çoğu kullanıcının işini kolaylaştırmaktadır.

Siri Nedir: Genel Değerlendirme

Siri nelerdir içeriğimiz burada sona eriyor. Bu içeriğimizde Siri nelerdir sorusunun cevabını sizler için olası olduğunca ayrıntılı bir halde yanıtlamaya çalıştık. Ayrıca Siri ne işe yarar, iyi mi çalışır ve iyi mi açılır gibi soruların yanıtlarını da sizlerle paylaştık.

Eğer Siri ile alakalı aklınıza takılan bir soru var ise aşağıda bulunan yorumlar bölümünden bizimle iletişime geçmeye çekinmeyin. Ayrıca içeriğimiz ile alakalı geri dönüşlerinizi de yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.