Alexa Nedir?

resim33784060
resim33784060

Alexa nedir? Günden güne ismini sıkça duymaya başladığımız Alexa ülkemizde çoğu şahıs tarafınca dört gözle beklenen mevzular içinde yer almaktadır. Bu nedenle Amazon Alexa nelerdir sorusunun cevabını vereceğimiz ayrıntılı bir içerik yapmaya karar verdik.

Birçok insan gündelik yaşamında akıllı asistanlardan yardım almaktadır. Apple kullanıcıları çoğu mevzu ile alakalı Siri’ye danışmaktadır. Bir şarkı oynatmak istediklerinde ya da bir arama yapacaklarında Siri’ye alakalı komutu verebilir.

Android cephesinde ise Google Asistan ve Bixby gibi sanal asistanların kullanıldığını görürüz. Tabii ki Microsoft’un asistanı Cortana’yı da unutmamak gerekir. Peki bu asistanlar kadar ünlü olsa da ülkemizde pek kullanılmayan bir öbür asistan var mıdır?

Tam da burada ortaya çıkan isim Amazon Alexa oluyor. Dünyanın en mühim teknoloji ve dijital girişimlerinden biri olan Amazon, sunmuş olduğu akıllı hoparlörlerde bulunan Alexa ile kullanıcılara hizmet veriyor. Bu cihazlarda yer edinen asistanın adı de tahmin edebileceğiniz gibi Alexa oluyor.

Peki Amazon Alexa tam anlamıyla nedir? Alexa ne işe fayda ve iyi mi kullanılır? Daha da önemlisi Alexa hangi cihazlara var ve Türkiye’den Alexa kullanabilmek olası mü? Tüm bu sorulara ve daha fazlasına cevap bulabileceğiniz kapsamlı içeriğimize başlayalım.

İçindekiler

Amazon Alexa Nedir?

Alexa, Amazon tarafınca tasarlanan ve çoğu Amazon cihazında yer edinen sesli bir sanal asistandır. Amazon, Alexa’nın yapı taşı olan Ivona adlı bir program şirketini 2013 senesinde bünyesine katmıştır. Daha sonra ürettiği cihazlara Alexa asistanını eklemiş ve 2014 senesinde ilk defa kullananların beğenesine sunmuştur.

Amazon’un bu şekilde bir hamleye kalkışmasının altındaki en mühim sebeplerden biri olarak Siri’yle rekabet talebi anlatım edilmektedir. O dönemlerde tanınmış bir vasıta olan Siri Amazon’un da bu sektöre yönelmesini sağlamış oldu demek de mümkün.

Alexa’nın adı için ise iki değişik söylem laf konusu. Bunlardan ilki telaffuzunun ve harflerinin suni zeka tarafınca tanınması için müsait olması. İçerisinde bulunan “x” harfinin bilhassa çok basit algılandığı anlatım ediliyor. Alexa’nın ismini belirleyen bir öbür etken ise İskenderiye (Alexandria) Kütüphanesi olarak belirtilmektedir. Bu ismin Alexa web sitesine de aynı sebeple koyulduğu anlatım edilmiştir.

Alexa, hizmetlerini sağlamak için otomatik konferans tanıma, NLP ve aynısı suni zeka faktörlerinden yararlanmaktadır. Bu sayede kullananların dediği cümleleri algılar ve algoritmalarından yararlanarak diledikleri kararı onlara sunmaya çalışır.

Günümüzde Alexa desteği bulunan dillerin sayısı 10 olarak belirtilmektedir. Bu diller içinde tahmin edebileceğiniz suretiyle İngilizce listenin tepesindedir. Ek olarak Fransızca, Almanca, Korece, Japonca, İtalyanca, İspanyolca, Portekizce, Hintçe ve Arapça da Alexa’nın konuşabildiği diller arasındadır.

Alexa’nın desteklendiği platformlar içinde ise Amazon Echo ve Fire OS gibi Amazon ürünleri yer almaktadır. Buna ayrıca iOS, Android, Linux ve Windows işletim sistemleri de Alexa kullanmak için makul olarak anlatım edilmektedir. Peki Alexa tam anlamıyla ne işe yarar?

alexa-ne-ise-yarar

Alexa Ne İşe Yarar?

Alexa’nın fonksiyonları epey göz doldurucudur. Pek çok sanal asistan gibi Alexa da sesli komutları algılayarak kullananların isteklerini yerine getirmektedir. Yetenekleri içinde ise otomasyon, sipariş verme, müzik kontrolleri ve spor detayları gibi öğeleri saymak mümkün. Ayrıca trafik ve hava durumu konusu ile alakalı da Alexa’nın işe yaradığını belirtmekte fayda var.

Bunlara ayrıca Alexa ile bir arama yapmanın da olası olduğunu belirtelim. Ayrıca Alexa kullanarak sevdiklerinizle mesajlaşmak da bir seçenek olarak sunuluyor. Hatta Alexa ile çevrimiçi iş konferanslarına katılım sağlamak da mümkün. Öyle ki üçüncü parti programlar ile açılan toplantı odalarına bile Alexa ile katılım sağlayabilirsiniz.

Bunların dışında Alexa’nın çok daha özel kabiliyetleri olduğunu da belirtelim. Örneğin Alexa ile bir yiyecek tarifi bulmak ve adım adım dinlemek mümkündür. Buna ayrıca e-postalarınızı ve haberleri Alexa ile dinleyebilirsiniz.

Daha ilkin belirttiğimiz suretiyle Alexa’nın sipariş verme konusu ile alakalı da kabiliyetleri bulunuyor. Bunların içinde yiyecek siparişi ya da web üstünden alışveriş yapabileceğiniz çoğu unsurun olduğunu belirtelim. Ayrıca Amazon Alexa’nın Kindle üstünden bir kitabı size okumasını bile isteyebilirsiniz.

Alexa ile yapabilecekleriniz burada da sona ermiyor. Eğer destekleyen bir tatbik kullanıyorsanız Alexa ile faturalarınızı bile ödeyebilirsiniz. Ayrıca Amazon siparişlerinizin durumunu denetim edebilmek de Alexa ile mümkündür.

Tüm bunlara ayrıca konum tabanlı hatırlatıcılar da Alexa ile kurulabilmektedir. Örneğin evden çıktığınızda ya da eve geldiğinizde sizin için mühim olan bir unsuru Alexa ile kendinize hatırlatabilirsiniz. Bunca saydığımız kabiliyete ayrıca Amazon’un sunmuş olduğu çok etkin bir tatbik daha bulunuyor.

Dilerseniz Alexa’nın kabiliyetlerini kendiniz de ayarlayabilirsiniz. İhtiyacınız olan otomasyon seçeneklerini Amazon Blueprints programıyla yaratabilirsiniz. Hatta öbür kullananların hazırladığı kabiliyetleri de kullanabilirsiniz. Ancak şu anda Türkiye’de yukarıda saydığımız çoğu yeteneğin kullanılamadığını belirtmekte fayda var. Yine de Alexa’nın Türkiye’de yardıma kavuşmasıyla bu problemin çözüleceğini umuyoruz.

Alexa Nasıl Kullanılır?

Amazon Alexa’nın kullanması aslında öbür sanal asistanlardan pek değişik değil. Her asistanda olduğu gibi uyandırma sözcüğünü söyleyerek Alexa’yı etken hale getirebilirsiniz. Öncelikle Alexa’nın bulunmuş olduğu aleti kendi telefonunuza ya da tabletinize bağlamanızda fayda var. Bunun için tatbik marketinden Amazon Alexa programını indirebilirsiniz.

Daha sonra ise Alexa’nın uyandırma sözcüğünü söylemeniz gerekmekte. Bu sözcükler içinde “Alexa”, “Amazon” ya da “Alexa wake” ifadelerinin bulunmuş olduğu belirtiliyor. Ancak her halükarda “Alexa” komutunu vererek sanal asistanı uyandırabilirsiniz.

Bunun sonra yapmanız ihtiyaç duyulan ise olabildiğince basit. Dilediğiniz komutu söyleyerek Alexa’nın çalışmasını sağlayabilirsiniz. Eğer hava durumunu öğrenmek istiyorsanız “Hava yağmurlu olacak mı” gibi bir soru sorabilirsiniz.

Maalesef halihazırda Türkçe Alexa desteği bulunmamakta. Bu nedenle vereceğiniz komutlar yukarıda saydığımız dillerden birinde olmak zorunda. Ancak Amazon’un bu hususta çalmış olduğu ile alakalı birkaç duyumun olduğunu da belirtelim. Fakat hemen hemen Amazon cephesinden mevzuyla alakalı resmi bir izahat mevcut değil.

Alexa’nın kullanılabileceği alanlara da göz atmakta fayda var. Alexa asistanının en yoğun olarak kullanıldığı nokta ev olarak gösteriliyor. Özellikle akıllı ev araçlarını denetim edebilmesi Alexa’yı öne çıkarıyor. Bunun yanı sıra Alexa’yı iş yerlerinde de kullanmak mümkün. İşlemleri basitleştirebilecek olan Alexa, iş yerinde otomasyona yardımcı olabilir. Daha mühim bir soru ise Alexa’yı hangi cihazlarda kullanabilmek olası oluyor.

alexa hangi cihazlarda var

Alexa Hangi Cihazlarda Var?

Daha ilkin de bahsetmiş olduğumuz gibi Alexa esasında bir sanal asistan. Bu nedenle değişik bir cihazın sayesinde Alexa kullanabilmek olası hale geliyor. Peki bu cihazlar neler? Alexa’yı kullanmak için ihtiyaç duyduğunuz bütün nedenlere bir göz atalım.

Her şeyden ilkin Alexa’yı destekleyen bir ürüne ihtiyacınız var. Bunların içinde Amazon Echo, Echo Dot ve Echo Show araçlarının yer aldığını belirtelim. Buna ayrıca Fire TV ile de Amazon Alexa asistanını kullanmak mümkün. Ancak bütün cihazlar bunlarla sınırı olan değil.

Alexa kullanabileceğiniz değişik markalar da bulunuyor. Örneğin Ecobee, LG, Sonos, ve Logitech gibi markaların birtakım ürünlerinde de Alexa’dan yararlanabilirsiniz. Ayrıca Nest markasına ait termostatların da Alexa kullanımına makul olduğu anlatım edilmektedir.

Buna ayrıca Alexa’nın yardımcı verdiği ve Amazon Alexa uygulamasının çalışacağı bir öbür cihaza daha ihtiyacınız var. Bu aygıt bir iPhone, Android telefon, iPad ya da Windows işletim sistemine haiz bir ürün olabilir. Tüm bu cihazları kullanarak Amazon’un sesli asistanı Alexa’dan yararlanabilirsiniz.

Alexa İnternet Sitesi Nedir?

Kullanıcıların aklına takılan bir öbür soru ise Alexa web sitesi nelerdir oluyor. Bilindiği suretiyle Alexa sesli asistanından ilkin Amazon’un Alexa adlı bir web sitesi bulunuyordu. Mayıs 2022 zamanı itibariyle bu sitenin fişini çeken Amazon, kullanıcılara muhtelif web sitesi trafikleri ile alakalı bilgiler sunuyordu.

Alexa Internet hizmet, 1996 senesinde Brewster Kahle ve Bruce Gilliat tarafınca ortaya çıkartılmıştır. Daha sonra ise Amazon firması tarafınca satın alındı. 1999 senesinde gerçekleşen bu antak kalma için aşağı yukarı 250 milyon dolarlık Amazon hissesi öneri edildi ve el sıkışıldı.

Alexa Internet’in aslolan amacı olarak yayınlanan neden ise akıllı bir arama motoru kurmak şeklinde anlatım ediliyor. Alexa, ilk vakit kullanıcılarına hangi siteye gitmesi gerektiği ile alakalı yönlendirmeler yapıyordu. Ayrıca bu siteler ile alakalı muhtelif detayları de kullanıcılara sunuyordu. Ancak vakit içinde bu amaçtan vazgeçildiği belirtiliyor.

2002 senesinde firmanın Google ile ortaklığının başladığı anlatım edilmekte. 2005 senesinde ise firmanın yeni bir arama özelliği geliştirdiği biliniyor. 2006 senesinde da resim arama üstüne birtakım çalışmalar yapmış olduğu kayıtlarda bulunuyor. Ancak tarih 2008’i gösterdiğinde firmanın bu mevzuyu tamamiyle ortadan kaldırdığı ve yalnızca analitik performanslara odaklandığı belirtiliyor.

Amazon, bu tarihten sonra sitelere ait çoğu trafik bilgisini Alexa’da öne çıkarmaya başladı. Bunların içinde sayfa görüntülenme sayısı, çıkış payı ve sayfada geçirilen vakit gibi nedenler yer alıyor. Günler geçtikçe bu analitik verilerin sayısı da artış gösterdi. Daha sonra ise firma algoritmasını geliştirmeye ve hizmet vermeye devam etti.

2021 yılının aralık ayında ise Amazon, Alexa Internet hizmetinin sonlanacağını resmi olarak duyurdu. Şirket 1 Mayıs 2022 tarihiyle bu servise nokta koyacaklarını açıkladı. Açıklamanın yapıldığı günden itibaren yeni hesap oluşturma ve abonelik seçenekleri de dönem dışı bırakıldı. Günümüzde ise Alexa’nın web sitesinde hizmet sonu bildirimi varlığını sürdürmektedir.

alexa-internet

Alexa Nedir: Sıkça Sorulan Sorular

Alexa nedir, ne işe yarar?

Amazon Alexa, Amazon tarafınca tasarlanan cihazlarda yer edinen bir sesli asistandır. Bu asistana muhtelif komutlar vererek günlük işlemlerinizi kolaylaştırabilir ya da otomasyon özelliklerinden yararlanabilirsiniz.

Alexa neler yapabilir?

Alexa’nın çoğu kabiliyeti bulunmaktadır. Alexa ile hava ve trafik durumunu, bir mevzu ile alakalı bilgileri, haberleri ve spor müsabakalarının neticelerini öğrenebilirsiniz. Buna ayrıca dinlediğiniz müziğin kontrollerini de Alexa ile sağlayabilirsiniz. Ayrıca sipariş verebilir, arama yapabilir, mesaj atabilir, hatırlatıcı oluşturabilir ve daha çoğu prosedürü Alexa ile gerçekleştirebilirsiniz.

Alexa Türkiye’de kullanılıyor mu?

Amazon Alexa Türkiye’de kullanılabilmektedir. Ancak Alexa’nın hemen hemen Türkçe dil desteği bulunmamaktadır. Bu nedenle değişik bir dile kullanarak Alexa’dan yararlanabilirsiniz.

Alexa ne kadar?

Alexa’nın tek başına bir tutarı bulunmamaktadır. Aylık bir ödeme yapmanız gerekmez. Ancak Alexa’yı kullanmak için Amazon Echo, Echo Dot ve Echo Show gibi ürünleri satın almanız gerekmektedir.

Alexa kimin asistanı?

Alexa, Amazon firması tarafınca geliştirilmiştir. Daha sonra 2014 senesinde kullanıcılara sunulmuştur.

Alexa Nedir: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde Amazon’un sesli asistanı Alexa ve efsanevi web sitesi Alexa Internet nelerdir sorularının yanıtlarını sizler için ayrıntılı açıkladık. Umuyoruz ki kısa sürede Alexa Türkçe dil desteğine kavuşur. Bu sayede ülkemizde de kolaylıkla Alexa kullanabilmek olası hale gelir. Alexa ile alakalı sorularınız ve içeriğimizle alakalı görüşleriniz için bizlere yorumlar bölümünden ulaşabilirsiniz!