Validasyon Hatası Nedir?

Validasyon yanlışı nedir? Sorusu, bilhassa kişilerin çoğu site ve uygulamada muhtelif adımlarda karşılaşmış olduğu bir hata olan validasyon hatasını merak eden kişiler tarafınca cevap aranan sorulardan biridir. Özellikle Getir kullanıcılarının ara ara karşılaşabildiği fakat daha çoğu site ve uygulamada da yaşanabilen bir problem olan validasyon hatası, aslında özetlemek gerekirse bir doğruluğunu sağlama yanlışı olarak karşımıza çıkmaktadır.

İçindekiler

Validasyon Hatası Nedir?

Kullanıcıların muhtelif emniyet adımlarında kendilerinden istenen seçim ya da cevapları yapmamaları ya da yanlış yapmaları halinde validasyon yanlışı ortaya çıkmaktadır. Bu hataya bir misal vermek gerekirse, genelde maksimum karşılaşılan “Ben Robot Değilim” doğrulamasında kişilerden istek edilen resimlerin kişiler tarafınca doğru seçilememesi, bu adımın başarıyla gerçekleştirilememesine bu nedenden dolayı de validasyon hatasına niçin olmaktadır.

Geçerliliği olmayan bir verinin ortaya çıkmasına yol açan bu hata, genelde uygulamaların ya da muhtelif internet sitelerinin prosedür kalitesi denetimi aşamasında ortaya çıkmakta, fakat sadece bu alanlarda değil, tıp alanında da karşılaşılabilen bir hata olan validasyon yanlışı mühim bir hata olarak dikkat çekmektedir.

Validasyon Hatası Nedir

Validasyon Hatası Nasıl Düzeltilir?

Kişiler, karşılaştıkları validasyon hatasından kurtulmak ve gerçekleştirmek istediği prosedürü yapabilmek için validasyon yanlışı iyi mi düzeltilir? Sorusuna cevap aramaktadır. Bu konuda uygulanabilecek adımlar şöyledir;

  • Bağlı olunan hücresel veri ya da Wİ-Fİ ağını denetlemek ve irtibat problemi olup olmadığını teşhis etmek.
  • İnternet bağlantısının düzgüsel olması halinde modeme reset atarak İP adresini değiştirmek
  • Hata alınan uygulamanın güncellemelerini denetim ederek son sürüme yükseltmek
  • Başka bir cihazdan aynı prosedürü denemek