Windows 10’un minimum sistem gereksinimleri!

Bilgisayar işletim sistemi Windows 10’un en az sistem gereksinimleri, sonunda resmi olarak ortaya çıktı! Yazımızda alakalı iş  gereksinimler ile alakalı kısa malumat sunacağız.

Windows kullanıcılarına Windows 10‘la alakalı ikazlar göndermeye başlayan Microsoft, bir sonraki işletim sisteminin gerek duyacağı sistem özelliklerini de açıkladı. Sıralanan sistem özellikleri, Windows 7 ve 2007’de gösterilen Windows Vista‘nınkinden pek değişik görünmüyor.

Neler Okuyacaksınız? →

İşte Windows 10’un en az sistem gereksinimleri

İşlemci: 1 gigahertz (GHz) ya da daha süratli işlemci ya da SoC işlemci Windows 10 un çalışması için Windows 10’un en az sistem gereksinimlerinden.

RAM: 32-bit için 1 gigabayt (GB) ya da 64-bit için 2 GB RAM Windows 10 un çalışması için Windows 10’un en az sistem gereksinimleri arasında.

Sabit disk alanı: 32-bit işletim sistemi için 16 GB, 64-bit için 20 GB alan Windows 10’un en az sistem gereksinimlerinin çalışması için yeterlidir.

Ekran kartı: DirectX 9 ya da sonrası (WWDM 1.0 sürücüsüyle) işletim sistemin çalışması için Windows 10’un en az sistem gereksinimlerinden.

Ekran çözünürlüğü: 1024 x 600 monitör çözünürlüğü Windows 10’un minumum sistem gereksinimleri arasındadır.

Windows 10‘u çalıştırabilmek için karşılamanız ihtiyaç duyulan genel ihtiyaçlar oldukça düşük olsa da, yeni işlevlerin bazıları için ek ihtiyaçlar mevcut. Örneğin Cortana, şu an Türkiye’de hizmet vermiyor. Bunun yanısıra Windows Hello için hususi kızılötesi kameraya, iris idrak etme sensörüne ya da Windows Biometrik Framework destekli parmak izi sensörüne ihtiyacınız var.

Windows 10’un en az sistem gereksinimleri

Şunu bilhassa altını çizmeliyiz ki Microsoft, Windows 10’u yüklemek için 1 saatinizi ayırmanızı öneri ediyor. Yeni cihazlarda yükleme süresi, 20 dakikaya kadar kısalabiliyor.