Yazıyı Sese Çevirme Nasıl Yapılır? [iOS, Android ve Windows]

Yazıyı sese çevirme prosedürü ile bir çok prosedürü çok daha kolay hale getirmek mümkün.

Örneğin ders notlarınızı sese çevirerek telefonunuza yükleyebilirsiniz ve boş zamanlarınızda bu ses dosyalarını dinleyerek kolay yapabilirsiniz. Ayrıca makale – ses dönüşümü yabancı dil öğreniminde de olabildiğince mühim bir yere sahiptir.

En önemlisi, İngilizce yazıldığı gibi okunan bir dil olmadığı için bolca bol listening yapmak gerekir.

Bu nedenle text to spech (yazıdan sese dönüşüm) şekilleri en o kadar da yabancı dil öğrenimi gören kişiler tarafınca kullanılır.

Biz de bu yazımızda bir çok değişik teknik ile en kolay yoldan makale sese iyi mi çevrilir sorusuna cevap vereceğiz.

Yazıyı Sese Çevirme Programı

Text to Speech (TTS) terimi ilk kez Google tarafınca Android işletim sistemine haiz cihazlarda kullanılmak suretiyle ortaya atıldı.

Kullanıcıların yaşamını kolaylaştırmayı amaçlayan ve cep telefonlarının kullanımını hepimiz için daha kolay hale getirmeyi elde eden bu teknoloji kuşkusuz çok daha değişik amaçlar ile de kullanılabiliyor. Bu kullanım da genellikle cep telefonları vasıtasıyla sağlanıyor.

Hem iOS hem de Android işletim sistemine haiz telefonlarınızda kullanabileceğiniz bir çok yazıyı sese çevirme programı bulunuyor.

@Voice Aloud Reader (TTS Reader) isimli program, hem iOS hem de Android işletim sistemi üstünde çalışan ve olabildiğince gelişmiş özelliklere haiz bir metin – ses çeviricidir.

Program günlük hayatta sık sık kullandığımız Word, PDF ve TXT dosyalarının içinde yer edinen metinleri çok kolay bir halde okuyabiliyor. Cep telefonu ile yazıyı sese çevirme prosedürü için şu işlemleri yapabilirsiniz;

  • Öncelikle bilgisayar üstünden sese çevirmek istediğiniz içinde ne olduğu bir TXT dosyasına kaydedin.
  • Bu prosedürü yapmak için masaüstüne sağ tıklayın, yeni seçeneğini seçin ve metin belgesi oluşturun.
  • Oluşturduğunuz metin belgesini açın ve sese çevirmek istediğiniz makale içeriğini bu belgenin içine yapıştırarak kaydedin.
  • Cep telefonunuzu kablo vasıtasıyla bilgisayara bağlayın ve birazcık ilkin kaydettiğiniz metin dosyasını bilgisayar üstünden cep telefonunuza yükleyin. (Dosyaya kolay ulaşabilmek için telefon hafızasının ana dizinine kaydedin.)
  • Cep telefonunuz üstünden @Voice Aloud Reader (TTS Reader) programını açın ve ana ekranın üst kısmında yer edinen klasör düğmesine dokunun ve klasöre göre ara seçeneğini seçin.
  • Dosya seçme ekranından PC üstünden telefona yüklediğiniz TXT dosyasını seçin ve play tuşuna basın. Uygulama, TXT dosyanızda yer edinen makaleleri okumaya başlayacaktır.

Not: Uygulamanın Apple Store üstünde gösterilen iOS versiyonunu de indirebilirsiniz. Kullanımları aynıdır.

İLGİLİ HABER

Ses Dinleterek Müzik [Şarkı] Bulma 2023 [PC ve Telefon] Android ve iOS

Yazıyı Sese Çevirme Online Türkçe

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz prosedür yalnızca cep telefonu üstünden yapılabilir. Ancak bir çok şahıs bu prosedürü bilgisayar üstünden yapmayı tercih eder.

Bunun en büyük sebebi de bilgisayar üstünden makale yazmanın ve düzenlemenin daha kolay olmasıdır. Elbette işin içine bilgisayar girince çevrimiçi internet siteleri de birer seçenek haline geliyor.

TextToSpeech.io isimli internet sitesi, haiz olduğu geniş dil veri tabanı ile aşağı yukarı bütün dillerdeki metinleri sesli şekilde okuyabiliyor.

Tamamen bedava olan site ilaveten yazıları sese çevirerek mp3 dosyası haline getirmeyi ve indirmeyi de destekliyor. Dilerseniz görüntü işleme teknolojisine haiz olan TextToSpeech internet sitesi vasıtası ile PDF ve görsel dosyaları üstünde yer edinen metinleri de sese çevirebilirsiniz. Siteyi şöyle kullanabilirsiniz;

  • Öncelikle buraya tıklayarak TextToSpeech sitesini açın ve Enter your text here yazan alana sese çevirmek istediğiniz yazıyı yapıştırın.
  • Voice alanına tıklayarak Turkish Male ya da Turkish Female seçeneklerinden birini seçin. (Male adam okuyucu, female hanım okuyucu)
  • Alt bölümde yer edinen Speak düğmesine tıklayın. Yazılarınız işlenecek ve okunmaya başlayacaktır.

Not: Yazıyı sese çevirme ve kaydetme prosedürü için ve makaleleri mp3 olarak indirmek için bu linke tıklayın ve text alanına tıklayarak Language kısmından Turkish seçeneğini seçin.

Captcha’yı çözün ve Convert düğmesine tıklayın. Ardından alt bölümde yer edinen Download düğmesine basın. MP3 dosyanız indirilecektir.

Yazıyı Sese Çevirme İndir Windows

Bilgisayarında her türlü iş için uygulama barındırmayı tercih edenler için de bir çözüm var. Microsoft tarafınca sunulan MTTSA (Microsoft Text to Spech API) alt yapısını kullanan Balabolka isimli program, Windows ortamında Word, PDF, EPUB, TXT ve Excel dosyalarının okunmasını sağlıyor.

Uygulama aşağı yukarı olarak 18 MB boyutunda ve zip dosyası şeklinde sunuluyor. Programı kullanabilmek için rastgele bir kurulum prosedürü gerekmiyor.

Bu yazımızda Windows, Android, iOS ortamlarında ve Online olarak makale içeriklerinin ses dosyalarına iyi mi dönüştürülebileceğini aktardık. İşlemler sırasında güçlük yaşarsanız aşağıdaki yorum sekmesini kullanarak bizden yardım alabilirsiniz.