500px Nedir?

resim53622434
resim53622434

Profesyonel meslekler için işini büyütmek son zaman toplumsal medya ağları ile de mümkün. Sosyal medya potansiyel müşteriler edinmek için destek oluyor. Bu ustalaşmış mesleklerden bir tanesi de fotoğrafçılık. Özellikle Instagram’da olabildiğince etken olan potansiyel müşteriler için fotoğrafçılar profillerinde çalışmalarını paylaşıyor. Ancak ustalaşmış fotoğrafçıların kullanabileceği bir platform daha mevcut. Tamamen ustalaşmış çalışmalara yoğunlaşan 500px nedir?

500px, küresel bir fotoğrafçılık ağı ve uygulamasıdır. İlham bulmak ya da olmak ve fotoğrafçıların bütünleşmesi için en uygun platformlardan birisidir. Platform, çarpıcı derecede yüksek fotoğrafçılık standartlarını sergilemektedir. Ayrıca platformda dünya çapında iyi fotoğrafları keşfedebilir ve paylaşabilirsiniz.

Fotoğrafçılar için önde gelen çevrimiçi bir ağ olan 500px’de bunun yanı sıra resim yarışmalarında rekabet edebilirsiniz. Öte yandan hususi dağıtım ortakları vasıtasıyla fotoğraflar lisanslanmaktadır.

Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız ya da ustalaşmış fotoğrafçılardansanız günümüzde toplumsal ağlar sizin için olmazsa olmaz olacaktır. Öte yandan Instagram ya da Flickr gibi platformların aksine 500px, daha ustalaşmış çalışmalarla ilgilenmektedir. Bu yüzden 500px sizin için en uygun bir platform olabilme ihtimali yüksek.

Ancak platforma giriş yapmadan ilkin uygulamanın sadece 15 gün bedava bulunduğunu sonrasında iki üyelik seçeneğinden birini seçmeniz icap ettiğini unutmayın. Bunun yanı sıra keşfetmek ve esinlenmek içerisinde iyi bir platform olan 500px ile yaratıcılığınızı ortaya koyabilirsiniz.

Aklınıza gelebilecek birçok kategoride resim ekleyebildiğiniz kategoride sizler için sayısız hususiyet yer alıyor. Türkiye’de birden fazla fotoğrafçının yer almış olduğu platform 500px, 2009 yılından bu yana hizmet vermektedir. İki kurucu ortak Oleg Gutsol ve Evgeny Tchebotarev ile kurulan 500px’in hikayesi 2003 yılına kadar dayanıyor.

Peki bu platform tam anlamıyla nedir? Nasıl kullanılmaktadır? Platform ile alakalı bilinmesi ya da dikkat edilmesi gerekenler nedenler nelerdir? Eğer sizde bu soruların cevaplarını arıyor ve 500px ne demek merak ediyorsanız bu içeriğimiz tam sizlik olacaktır. Şimdi ‘500px Nedir?’ sorusunun yanıtı ile başlayalım.

İçindekiler

500px Nedir?

500px, önde gelen bir fotoğrafçılık topluluğudur. Aynı zamanda platform bir lisanslama pazarıdır. Fotoğraf paylaşım sitesi 500px, hevesli, amatör ve ustalaşmış fotoğrafçıları içeriğinde bulundurmaktadır. Fotoğrafçılar için önde gelen topluluklardan biri olan platform, 195 ülkede hizmet vermektedir. Şirketin merkezi ise Kanada, Toronto’da bulunmaktadır.

2003’de değişik şekillerde mevcud platform aslında 2009 senesinde piyasaya sürülmüştür. 2009 senesinde Web 2.0 versiyonu ile kullanıma oluşturulan 500px, Oleg Gutsol ve Evgeny Tchebotarev tarafınca kurulmuştur. 2018 senesinde ise 500px, Visual China Group tarafınca 17 milyon dolara satın alınmıştır. Peki 500px platformu tam anlamıyla nedir?

Bir toplumsal ağ niteliğine haiz olan 500px, sadece fotoğraflardan oluşmuyor. Platformdaki üyeler oy kullanma, yorum yapma ve takip etme olanaklarına sahip. Uygulamada kullanmak olası ve tüketilebilir içerik akışı sunuyor. Tıpkı bir toplumsal ağ özelliklerini taşıyan platform’da ‘Beğen’ düğmesi da yer alıyor.

Ayrıca 500px, tıpkı Adobe Stock ve GettyImages gibi platformlar gibi ‘Marketplace’ ismi verdiği satış mecrasını başlatmıştı. Ancak 2018’de Getty Images, 500px’in Çin haricinde lisanslama için hususi distribütörü haline geldi. Böylece 500px Marketplace 30 Haziran 2018 tarihinde kapatıldı.

Platformda iki değişik üyelik tipi yer almaktadır. Bunlar; Awesome ve Pro’dur. Ayrıca üyeliklerin aylık ve senelik seçenekleri mevcuttur. Pro hesap üyeleri için hususi ayrıcalıklar bulunmaktadır. Bunlardan biri portföy internet sitesi hizmetidir. Bu hizmet ile beraber Pro üyeler, resimlerini 500px internet sitesinin haricinde yayınlayan bir galeri internet sitesi oluşturabilmektedir.

Öte yandan hizmet için internet oluşturma bilgisine gerek yoktur. Portföy özelliği, bir takım şablon oluşturmaktadır. Böylece Pro üyeler şahsi internet sitelerini oluşturabilmektedir. Dolayısıyla kullanıcılar çalışmalarını 500px topluluğunun ötesine paylaşabilecektir.

Diğer yandan hem Pro hem de Awesome üyeliklerde sınırsız yükleme olanağı, ziyaretçi istatistikleri ve fotoğraflardan slayt gösterileri oluşturma olanağı yer almaktadır. Aynı zamanda profile rozet ekleme, iş için meydana getirilen aramalara uygun olma ve istatistiklere ulaşma gibi seçenekler her iki üyelik türünde de mevcuttur.

Ancak Pro üyelik türünde profil sayfası için ek özelleştirme seçenekleri de yer almaktadır. Ayrıca resim lisanslama olanağı da kullanıcılara sunulmaktadır. Pro üyelikler de Awesome üyeliklerden değişik olarak bir de Kaynak Merkezi’ne kaynak ekleme desteği bulunmaktadır.

500px Nasıl Kullanılır?

500px platformu ile ustalaşmış ve orijinal çalışmalar sergilenmektedir. Yüksek kaliteli görseller yükleme şansı veren platform, geri bildirim almanızı da sağlar. Aynı zamanda fotoğraflar 500px üstünden ticari kullanım için görüntüleyip satın alabilmektedir.

Bilinmesi ihtiyaç duyulan mühim hususlardan biri fotoğrafların popülerlik kazanabilmesi için alakalı kategoride yer alması gerektiğidir. Kullanımı basit ve iyi bir arayüze haiz olan platform reklam barındırmamaktadır. Her iki üyelik türü için de reklamsız bir tecrübe sağlar.

Öte yandan bulundurduğu algoritması ile fotoğrafın “nabız değeri” hesaplanmaktadır. Bu kıymet 0-100 ölçeğinde yer edinen bir puandır. Bu durumu etkileyen nedenler ise fotoğrafın almış olduğu etkileşimlerdir. Peki platformu iyi mi kullanabilirsiniz? Hangi alanlar yer almaktadır?

Tamamen yaratıcılık ve profesyonellik üstüne geliştirilen platformda beş değişik alan bulunmaktadır. Bunlardan ilki Editörün Seçimi alanıdır. Editörler tarafınca erişilen bu alanda, keşfetmek ve esinlenmek için ekstrem içerikler yer alıyor. Ayrıca bu içerikler haftalık olarak yenileniyor.

Diğer alan ise Portföy olarak öne çıkıyor. Porftöy alanı fotoğrafçılar için tasarlanan, kaliteli internet sitesi oluşturma amacı taşımaktadır. Böylece kendi markanızı oluşturabilir ve çalışmalarınızı harici olarak paylaşabilirsiniz.

Öte yandan bir öteki alan Kaynak Merkezi’dir. Kaynak Merkezi’nde, fotoğrafçılığın yeni alanları keşfedebilir ve 500px hazır ayarlarına, atölyelerine, makalelere göz atabilirsiniz. Bir öteki bölüm ise Görevler’dir. Görevler, çalışmalarınız ile ödüller kazandığınız yaratıcı resim yarışmalarıdır. Her hafta değişik temalar ile yeni görevler başlatılmaktadır.

Son alan ise Lisanslama’dır. Bu alanda çalışmalarınız için ödeme alabilirsiniz. Lisanslama vasıtası ile görünürlük kazanabilirsiniz. Böylece fotoğraflarınız lisanslandığında satışlardan para kazanabilirsiniz. Bu durumda %60 telif tutarı kazanılmaktadır.

Tüm bunların yanında profilinizi oluşturduktan sonra fotoğraflar ile doldurmanız gerekecektir. Bunun için en iyi yol en iyi birkaç fotoğrafınızı yüklemektir. Böylece ziyaretçilerin sizi takip edip etmediğini istatistikler yolu ile öğrenebilirsiniz.

Öte yandan öteki fotoğrafçıların çalışmalarını 500px’de keşfedebilirsiniz. Çalışmalardan esin alarak öğrenebilirsiniz. Önemli hususlardan bir öteki ise kaliteyi olası olduğunca yüksek tutmaktır. Platformda yer alanların bir çok fotoğrafçı olmasından yöntem anlamda iyi fotoğraflar etkileşim görmektedir.

Fotoğrafları yüklemek için ise mobil tatbik üstünde + simgesinin yer almış olduğu “Upload” opsiyonu mevcuttur. Buradan yaratıcı fotoğraflarınızı ekleyebilirsiniz. Discover seçeneğinden ise öteki kullanıcılara, fotoğraflara, galerilere ve kaynaklara göz atabilirsiniz.

500px’e Fotoğraf Yüklerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

500px, bilhassa fotoğrafçılar için tanınan bir paylaşım sitesi olarak öne çıkmaktadır. Çevrimiçi resim paylaşım sitesi sıklıkla ustalaşmış fotoğrafçılara yönelik hizmet vermektedir. Aynı zamanda toplumsal medya pazarlamasında ve kariyerlerinde yarar sağlamaktadır.

Öte yandan platformda topluluk genel olarak fotoğrafçılardan oluştuğu için kaliteli fotoğraflara ev sahipliği yapmaktadır. Bu nedenle de fotoğrafçı olmayanlar arasında 500px pek tanınmış değildir. Platformun ustalaşmış ya da yarı ustalaşmış fotoğrafçılara yönelik bulunduğunu söylesek yanlış olmaz.

Dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan ilk unsurlardan biri üyelik tipinizi seçmektir. İki değişik üyelik tipi de aylık ya da senelik olarak ücretlidir. Dahası Pro üyelik ile beraber fotoğrafçılar çok daha çok seçeneğe ulaşabilmektedir. Yine de Awesome üyelikte de avantajlı özellikler yer almaktadır. Bu seçeneklere lisans satma yeteneği de dahildir.

Her ne kadar 500px başlarda resim paylaşım sitesi olarak kurulsa da 2016 yılı itibari ile platform fotoğrafçıları vurgulamak için üretilmiş bir ticari lisans pazar yeri olarak hizmet veriyor. Fotoğraflar, 500px’in odak noktasıdır. Peki fotoğrafları paylaşmadan ilkin nelere dikkat etmemiz gerekir?

500px’de resim yüklerken mühim hususlardan biri fotoğrafın Title yani başlığıdır. Örneğin, resim başlığı ‘IMG_2312’ olarak bırakılmamalıdır. Bunun yerine fotoğrafınızın anlamlı bir ismi olmalıdır. Öte yandan Description yani izahat kısmına ne yazacağınız tamamiyle sizin şahsi görüşünüze bağlıdır. Örnek vermek gerekirse, fotoğrafın açıklamasına mekan ya da tarih gibi muhtelif bilgiler verilebilmektedir.

Önemli hususlardan bir öteki ise Keyword yani anahtar kelime eklemektir. Fotoğrafların kategori haricinde da bulunmasının en basit yolu budur. Bu sebeple basit bir halde fotoğrafların bulunması için minimum beş adet keyword eklemek gerekmektedir.

Ayrıca tıpkı bir toplumsal ağ gibi Location yani konum ekleme opsiyonu mevcuttur. En son ekleme ise Category’dir. Yaklaşık 30 değişik kategori bulunmaktadır. Bunlardan bazıları; siyah beyaz, aile, moda, tabiat ve evlilik olarak açıklanabilir.

Tüm bunlara ayrıca fotoğraflarınız için işaretleyebileceğiniz iki seçenek daha yer almaktadır. Bunlardan biri NSFW Content’dir. Eğer görselde müstehcen içerikler yer alıyorsa bu opsiyonu işaretlenmeniz gerekmektedir. Diğer seçenek ise fotoğrafınızı lisanslama ile ilgilidir. Böylece 500px Lisanslama ile fotoğraflarınız için ödeme alırsınız.

Ancak bütün bu özelliklerin Awesome üyelik bazında bulunduğunu unutmayın. Pro üyeler için bu özelliklere ayrıca değişik seçenekler de yer almaktadır. Eğer bu işi ustalaşmış olarak yapıyorsanız üyelik tipiniz doğrultusunda daha çok özelliğe erişmeniz mümkündür.

500px Nedir: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde ustalaşmış fotoğrafçılar için mühim bir toplumsal ağ alternatifi olan 500px nelerdir sorusunu cevapladık. Aynı zamanda platform iyi mi kullanılır ve özellikleri nelerdir bu sorulara değindik. Ayrıca platformu kullanırken bilinmesi ya da dikkat edilmesi gerekenler nelerdir sorusunun yanıtını açıkladık.

Harika içeriklerin hitabı gerektiğine inanan 500px, fotoğrafçıların hususi çalışmalarını sergilemelerine destek olmaktadır. Aynı zamanda kullanıcılarına yaratıcı bir seyahat fırsatı sunmaya çalışan platform, öğrenmeye ve konfor alanının dışına çıkmaya zorlamaktadır.

Öte yandan tanınmanın ve yeteneklerinin keşfedilmesi mühim olan fotoğrafçılar için yeni yollar sunmaktadır. Böylece fotoğrafçılar, toplulukta yüksek kaliteli çalışmaları görme şansı yakalar. Dahası platform da kariyer inşası için destek olmaktadır.

Kullanıcılar kendilerini ustalaşmış olarak tanıtırken, atölyeler sergilemek ve çalışmaları öne çıkarmak için galeriler oluşturulmaktadır. Öte yandan İstatistikler ile fotoğrafların iyi mi performans sergilendiği görülmektedir. Böylece iyi mi bir sıralamaya haiz olduğunuz görünürken ayrım ortaya konmaktadır.

Tüm bunlara ayrıca 500px, öteki çevrimiçi toplumsal ağlara kıyasla farklılıkları ile de fotoğrafçılar için dikkat çeken bir platformdur. Bunlardan ilki bir fotoğrafçı olarak büyümenize destek olmasıdır. İlk yükleme ile beraber kullanıcılar görünür olmaktadır. Algoritması ile fotoğrafları ve fotoğrafçıları göz önüne çıkarmaktadır. Böylece fotoğrafların topluluk tarafınca görülmesini sağlar ve kıymetli geri bildirimler alınır.

Profesyonel fotoğrafçıların hususi alaka alanı olan platformda fotoğraflar için lisans ve satış gibi seçenekler mevcut. Bu nedenle yöntem anlamda iyi çalışmaların ayrım edilme olasılığı çok yüksek. Böylece fotoğraflarınız için etkileşim sağlarken satış yapma imkanı da bulabilirsiniz.

Tek yapmanız ihtiyaç duyulan şey platformu iyi çözümleme etmek olacaktır. Bunun için ise öteki fotoğrafçıların ya da editör seçimlerine göz atabilirsiniz. İlham aldığınız ve yaratıcılığınızı kullandığınız platformda sizde tanınmış olabilirsiniz.

Eğer bir fotoğrafçıysanız 500px platformunu daha ilkin duydunuz mu? Fotoğraflarınızı çevrimiçi platformların hangisinde paylaşıyorsunuz? Sizler de 500px platformu hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ile paylaşabilirsiniz.