Twitch Hesabı Silme Nasıl Yapılır?

resim15616782
resim15616782

Twitch, oyuncular ve e-spor fanatiklerinin tercih ettiği canlı gösterim platformlarından biridir. Birçok insan oyun deneyimlerini, becerilerini, hatta günlük yaşamlarını Twitch kanalı ile aktarmaktadır. Gün geçtikçe yayıncı sayısı artmakta ve platform tanınmış hale gelmektedir. Tıpkı TikTok’ta canlı yayın açma işleminde olduğu gibi Twitch’te de kullanıcılar ne kadar gösterim yaparlarsa popülerlik seviyeleri artıyor. Ancak birtakım kullanıcılar, bu platform beklentilerini karşılamadığı için Twitch hesaplarını silmeyi düşünüyorlar. Peki Twitch hesabı silme iyi mi yapılır?

Twitch kullanıcıları, sıklıkla bu platformda gösterim açıp oyun oynayan kişileri izlemeyi tercih ediyor. Özellikle de kullanıcılar tercihlerini, kendilerinin oynadığı oyunları ele alan yayınları izlemekten yana kullanıyorlar. Bazı kullanıcılar ise asla bilgisayar oyunu oynamasalar dahi yalnızca eğlence amaçlı Twitch yayınlarına katılıyorlar.

Ancak günümüzde toplumsal medya platformlarının kullanması olabildiğince arttı. Bu vaziyet da insanların toplumsal etkinlik oranında düşüş yaşattı. Tıpkı bilgisayar oyununu bağımlılık haline getiren kişiler gibi toplumsal medya platformlarını da bağımlı olan kişiler yer almaya başladı.

Bu nedenle insanoğlu zamanlarını bilgisayar ya da telefon önünde geçirmemek için toplumsal medya platformlarını silmeyi ya da dönem dışı bırakmayı düşünebiliyor. Biz de bu yazımızda toplumsal medya platformlarından biri olan Twitch hesabını iyi mi sileceğiniz konusu ile alakalı açıklamalar yapacağız.

İçindekiler

Twitch Nedir?

En kolay tanımıyla Twitch, kişilerin video oyunları oynama, izleme, canlı gösterim açma gibi aktiviteleri gerçekleştirmesine müsaade eden bir akış platformudur. Bu platform 2011 yılından bu yana kullanıcılara hizmet vermektedir.

Başlangıçta Justin.tv web sitesini kuran Justin Kan ve Emmett Shear, bu web sitesinde canlı gösterim açıp kişilerle söyleşi etmişti. Ardından ise oyun tabanlı büyük bir kalabalık oluşmuştu. Bu kalabalık vasıtası ile platform Twitch Interactive olarak tekrar adlandırıldı ve Amazon bu platformu satın aldı.

Twitch platformu başlarda oyun yayınlarına odaklansa da artık canlı vlog, yemek, müzik yapan ve şarkı söyleyen kullanıcılar da yayıncı olarak yer alıyor. Bu da platformu daha tanınmış hale getiriyor. Çünkü ne kadar geniş kategorilerde içerikler olursa bu platforma gelecek kullanıcı sayısı da o denli artmış oluyor.

Twitch platformunda en yaygın içerik video oyunudur. Kullanıcılar oyun oynayanları izleme, öteki seyircilerle etkileşime geçme ve kendi oyunlarını kullanıcılara transfer gibi çoğu eylemi gerçekleştirme imkânına sahiptirler. Kullanıcıların oynamayı maksimum tercih ettiği oyunların izlenme payı da olabildiğince yüksektir.

Ayrıca gösterim yapan kişiler; abone olanlar, bağış yapanlar ve armağan gönderenler vasıtası ile bu platformdan para da kazanmaktadır. Yayınlarına gelen abone, bağış ve armağan sayısı artış gösterdikçe yayıncılar daha fazla para kazanır.

Twitch Hesabını Silmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Birçok toplumsal medya platformunda olduğu gibi Twitch hesabınızı silerken dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan noktalar var. Bunlardan ilki, hesabınızda yer edinen tüm takipçilerinizin gömülmesiyle ilgilidir. Twitch hesabınızı sileceğiniz için alakalı hesabınızda yer edinen takipçilerinizin de kendiliğinden yok olacağını bilerek bu işleme devam etmeniz gerekiyor.

Bu nedenle şayet yayıncıysanız, hesabınızı silmeden ilkin takipçilerinize hesabınızı sileceğinizi bildirmeniz gerekebilir. Eğer yeni bir hesap açmayı düşünüyorsanız da takipçilerinizi ve takip ettiklerinizi yedeklemeniz ya da takipçilerinizi yeni açacağınız hesaba yönlendirmeniz iyi olacaktır.

Twitch hesabınızı silmeden ilkin bilmeniz ihtiyaç duyulan öteki şey ise öteki hesaplarınızın bağlantısını kaldırmanız gerektiğidir. Eğer Twitch hesabınızda öteki bir toplumsal medya platformunuzun bağlantısı yer alıyorsa alakalı bağlantıyı silmeniz faydanıza olacaktır. Bu vaziyet Xbox, Steam, PlayStation gibi oyun platformlarının linkleri için de geçerlidir.

Twitch hesabınızda yer edinen öteki şahsi bilgilerinizi ve tatbik izinlerini de kaldırmanız faydalı olacaktır. Hesabınızı silseniz de dönem dışı bıraksanız da ödeme bilgilerinizi kaldırmanız emniyet açısından önemlidir. Her ne kadar hesap silme ya da dondurma sonra hesabınızın aktifliği gidecek olsa da ödeme bilgilerinizi garantiye almanız ehemmiyet taşır.

Twitch hesabınızı silme prosedürünü gerçekleştirdiğinizde hesabınız derhal silinmeyecektir. Platform size 90 günlük bir müddet verecektir. Bu süre içerisinde hesabınızı geri almanız olası olacaktır. Ancak 90 gün içerisinde hesabınızı kurtarmaya yönelik bir prosedür gerçekleştirmezseniz Twitch hesabınız sonsuza dek silinecektir.

Bunun yanında, Twitch hesabınızı sildikten sonra kullanıcı adınız 6 ay süresince askıda kalır. Bu süreç süresince kimse sizin silmiş olduğunuz hesabınızdaki kullanıcı adınızı kullanamaz. Ancak 6 ay sonra kullanıcı adınız etken hale gelir ve başkaları bu ismi kullanabilir. Eğer bir başkası sizin kullanıcı adınızı almadıysa siz de eski kullanıcı adınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Ayrıca Twitch hesabınızı silme ya da dönem dışı bırakma prosedürünü mobil tatbik üstünden yapmanız olası değildir. Bunun için tarayıcınızdan ya da bilgisayarınızdan Twitch’e girip prosedürü gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Twitch Hesabını Dondurmakla Silmek Arasındaki Fark Nedir?

Daha ilkin de belirttiğimiz gibi Twitch hesabınızı dondurduğunuz vakit bilgileriniz yok olmaz. Dilediğiniz vakit hesabınızı açıp kullanmaya devam edebilir durumda olursunuz. Ancak Twitch hesabınızı sildiğinizde, hesabınızın içerisindeki tüm bilgiler ve takipçileriniz yok olur. Bu da her şeye sıfırdan başlayacağınız anlamına gelmektedir.

Ancak şunu belirtmekte yarar var. Twitch hesabınızı dondurduğunuzda muayyen bir müddet olacaktır. Bu süre de 6 ay olarak anlatım edilmektedir. Eğer 6 ay içerisinde dönem dışı bıraktığınız Twitch hesabınızı etken hale getirmezseniz hesabınız kalıcı olarak silinecektir.

Twitch hesabınızı sildiğinizde ise hesabınızın tamamiyle yok olması için 90 gün beklemeniz gerekecektir. Eğer bu 90 gün içerisinde kararınızı değiştirip hesabınızı kullanmaya devam etmek isterseniz, hesabınıza giriş yapmanız kafi olacaktır.

Twitch Hesabı Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Yazımızda Twitch hesabını silmeden ilkin bilmeniz lüzumlu olanlar ve hesap dondurmayla silme arasındaki farklar ile alakalı izahat yapmış olduk. Bazı kullanıcılar toplumsal medya hesaplarına ya da yayınlarına bir müddet ara vermek istemektedir. Bu nedenle hesaplarını silmek yerine geçici olarak dondurmayı tercih ederler.

Twitch hesabınızı dönem dışı bıraktığınızda hesabınız takipçileriniz tarafınca görünmez hale gelecektir. Dolayısıyla hesabınız yokmuş gibi görünecektir. Ancak Twitch hesabınızı etken hale getirdiğinizde görünür olmayan hesabınız artık aktifleşecektir. Şimdi Twitch hesabınızı iyi mi dönem dışı bırakacağınızla alakalı adımları anlatalım.

 • Öncelikle Twitch hesabınıza bilgisayarınızdan giriş yapın.
 • Ardından ekranın sağ üzerinde yer edinen profil simgenize tıklayın.
 • Karşınıza çıkan seçenekler arasından ‘Ayarlar’ kısmına gidin.
 • Ayarlar ekranının en dibine doğru ilerleyin. Ekranın altında ‘Twitch hesabını dönem dışı bırakma’ isminde bir antet göreceksiniz. Bu metnin altında da ‘Hesabı dönem dışı bırak’ şeklinde renkli bir makale karşınıza çıkacak. Bu linke tıklayarak hesabınızı silme işlemine devam edin.
 • Hesabınızı dönem dışı bırakma penceresinde ‘Hesabınızı niçin dönem dışı bıraktığınızı bizlere bildirin’ diye bir seçenek göreceksiniz. Eğer belirtmek istiyorsanız bu metnin tarafındaki kutucuğa tıklayın ve nedeninizi yazın. Ancak bu işlemin isteğe bağlı olduğunu belirtmekte yarar var.
 • Son olarak ‘Hesabı dönem dışı bırak’ düğmesine tıklayın ve işleminizi tamamlayın.

Twitch Hesabı Silme Nasıl Yapılır?

Devre dışı bırakmanın yanı sıra Twitch hesabını silmek için değişik adımlar takip edebilmek gerekiyor. Daha ilkin de aktardığımız suretiyle bu prosedür hesabınızın kalıcı olarak silinmesini sağlıyor. Bu nedenle hesabı silip silmemek adına daha önceden düşünmenizi öneriyoruz. Her ne kadar 90 günlük bir müddette geri dönüş imkanı sağlasa da silmek istediğinizden emin olmanızı öneri ederiz. Twitch hesabını silmek için şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Bilgisayarınızdan Twitch hesabınıza giriş yapın.
 • Twitch’in hesap silme için hazırladığı yardım sayfasına ulaşın. Ekranın ortalarına doğru ilerlediğinizde mor renkle yazılı ‘Hesabı silme’ bağlantısıyla karşılaşacaksınız. Bu linke tıklayın. Bağlantıya tıkladıktan sonra Twitch hesabınıza yönlendirileceksiniz. Eğer bu işlemle uğraşmak istemiyorsanız tarayıcınızın arama çubuğu kısmına ‘twitch.tv/user/delete-account‘ yazın.
 • Hesap silme penceresine geldiğinizde de tıpkı dönem dışı bırakmada olduğu gibi, hesabınızı niçin sildiğinize dair izahat kutucuğu olacaktır. Eğer lüzumlu buluyorsanız bu kutucuğa Twitch hesabınızı niçin sildiğinizi yazın.
 • Son olarak ‘Hesabı sil’ düğmesine tıklayarak işleminizi tamamlayın.

Hesap Aktifleştirme Nasıl Yapılır?

Böylelikle yazımızda Twitch hesabınızı dönem dışı bırakma ve silme ile alakalı izahat yapmış olduk. Twitch hesabınızı dönem dışı bıraktığınızda ve daha sonra açmak istediğinizde uygulamanız lüzumlu olanlar de olabildiğince basittir. Şimdi Twitch hesabınızı aktifleştirmeyle alakalı adımları anlatalım.

 • Öncelikle bilgisayarınızdan Twitch’e giriş yapın.
 • Giriş yaptığınızda ekranınıza bir bildirim gelecektir. Bu bildirimde hesabınızı tekrar etkinleştirmek isteyip istemeyeceğinizle alakalı sual yer alacaktır. ‘Yeniden etkinleştir’ seçeneğine tıklayın.
 • Ardından ‘Devam’ seçeneğini işaretleyin.
 • Eğer fikrinizi değiştirirseniz çarpı simgesine tıklayarak etken hale getirme prosedürünü sonlandırabilirsiniz.

Twitch Aboneliklerini İptal Etme

Eğer bir aboneliği iptal etmek için hesabınızı kapamak istiyorsanız daha kolay bir yol olduğunu söyleyelim. Hesabınızı tamamiyle silmeden de abonelik iptali prosedürünü gerçekleştirmek mümkün. Ancak daha ilkin Twitch ve abonelik terimini açıklamakta yarar var.

Bir yayıncının içeriğinden hoşlandıysanız belli bir miktar para affetme imkanınız oluyor. Twitch hesabınızda kanallara abone olduğunuzda reklamsız görüntüleme, adınızın yanısıra rozet ve platformun rastgele bir yerinde kullanacağınız hususi ifadeler de hesabınıza tanımlanıyor. Ayrıca bu aboneliği bir öteki seyirciye armağan etme seçeneğiniz de mevcut.

Abonelikleri İptal Etme

Twitch üstünden abone olduğunuz kanallar eskisi gibi ilginizi çekmiyorsa ya da ödeme yapmak istemiyorsanız bu kanalların aboneliklerini iptal etmeniz gerekecektir. Bu prosedür ise olabildiğince basittir.

 • Öncelikle bilgisayarınızdan Twitch’e giriş yapın.
 • Ardından sağ üstte yer edinen profil simgenize tıklayın.
 • Sonra ise ‘Abonelikler’ yazısına girin.
 • Burada abone olduğunuz tüm kanalların bir listesini göreceksiniz. Abonelikten çıkmak istediğiniz kanalın tarafındaki çark simgesine tıklayın.
 • Buradan ise ‘Aboneliği Yenileme’ yazısına basın. Bu prosedür sonra alakalı kanal için aboneliğiniz son bulacaktır. İşlemin aynısını, abonelikten çıkmak istediğiniz tüm kanallar için uygulayın.

Twitch Hesabı Silme Nasıl Yapılır: Genel Değerlendirme

Çoğu bilgisayar oyunu oynayan kişiler ve e-sporla ilgilenenler için Twitch platformu ehemmiyet taşımaktadır. Çünkü kişiler bu platform üstünden oynadıkları oyunu canlı olarak paylaşma imkânına sahiplerdir. Bunun kararında da yayıncıların takip edenleri bu yayınları seyredip yayıncılara katkıda bulunmaktadır.

Ancak birtakım Twitch kullanıcıları, Twitch hesaplarını kullanmaya ara vermek istemektedir. Ya da öteki bir hesap açmak için mevcud hesaplarını silmek ister. Sosyal medya kullanımına ara verme amacıyla da Twitch hesabını silmek isteyen kullanıcılar olmaktadır.

Bu durumda da kullanıcılar, Twitch hesaplarını iyi mi dönem dışı bırakacağı ya da sileceğiyle alakalı bilgili olmak istemektedir. Biz de bu yazımızda Twitch hesabınızı silmeden ilkin bilmeniz lüzumlu olanlar ile alakalı izahat yaptık. Ayrıca Twitch hesabınızı dönem dışı bırakma ve silmeyle alakalı adımları anlatmış olduk.

Sizler için hazırladığımız Twitch hesabı silme iyi mi yapılır rehberimiz burada sona eriyor. Sizler de Twitch hesabı silmeyle alakalı sual ve içeriğimiz ile alakalı düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.