Android İşletim Sistemli Cihazlar İçin Reklamlardan Kurtulma

Ücretsiz uygulamaların Android işletim sistemli cihazların aniden ya da alakalı programa ara verdiğinizde bildirim ekranına gönderilmiş olduğu can sıkıcı olmaktan çıktı. Reklam veren uygulamayı belirleme ederek engellemek mümkün.

Neler Okuyacaksınız? →

Android İşletim Sistemli Cihazlar İçin Reklamlardan Kurtulma

Kullanıcıların yeni elektronik aygıt aldıklarında öncelikle işletim sistemini seçmekteler.
Bu; telefonların ne kadar yaygın bir işletim sistemi kullanıyorsa o denli oldukça programa ve geniş kullanım alanına haiz olması anlamına geliyor.
Bu bağlamda ortaya iki sistem çıkıyor: iOS ve Android.
Android işletim sistemi üzerinde ki uygulamaların bedava olması doğal olarak ki kullananların işine gelmekte fakat uygulamayı yapan kişiler içerisinde ekmek kapısı diyebiliriz.

Uzun lafın kısası mevzuya giriş yapalım, ilk önce 2 teknik bulunmaktadır.

Reklamı gönderen uygulamayı belirleme edip reklamları engellemek

1.Android 4.1 ve yukarısını kullanıyorsanız, bildirim ekranına gelen reklamın üstüne parmağınızı matbu tutun ve sonra ekranda görünen ‘uygulama bilgisini göster‘ seçeneğine dokunun.
Uygulama bilgisini göster seçeneği, tatbik bilgilerini göstermek için tatbik detayları ekranını açacaktır ve reklamı gönderen uygulamanın ne işe yaradığını görmüş olacağız.

Ekran açılınca alakalı kısımda ” Uygulama Bilgileri ” gibi bir ibare olacaktır bu parçaya dokunacağız sonra uygulamanın bildirimlerini göster diye bir ibare ile karşı karşıya kalmış olacaksınız. Buradan bu opsiyonu iptal ettiğimizde artık reklamlarla canımız sıkılmayacaktır.

Resimlerden de anlaşılacağı gibi ” Turbo 3D Racer ” isimli bu uygulama, reklam göndermekte.
Bu tür uygulamalara tepkinizi göstermek istiyorsunuz ve sizin gibi can sıkıcı olmaya başlayan reklamlardan bunalanlar için
Google Play Store ‘da programa 1 star vererek bir nebi öteki kişilere destek olabilirsiniz.

2. Eğer Android 4.1′den düşük bir sistem kullanıyorsanız Airpush Finder türü programlar kurmalısınız. Google Play Store’a Airpush yazdığınızda çıkacak olan uygulamaları, okuyucu yorumlarını da göz önüne alıp deneyebilirsiniz. Yorumlara göz attığınızda birtakım uygulamaların işe yaramadığı ya da etkin olmadığı söylenmekte.

Yani bu tür programlardan bazıları deyim yerinde ise taraftar olabiliyor. Öyle ki bazen reklam gönderen uygulamalara müdahale etmiyor. Sadece sizi bilgilendiriyor. Silme prosedürünü sizin yapmanız gerekiyor. Bir açıdan iyi gibi görünüyor mühim olabilecek bir şeyler olabilir.

Bahsini ettiğimiz bu iki teknik ile telefonunuzun bildirim ekranına reklam gönderen uygulamaları belirleme edebilirsiniz. Eğer sizin için oldukça lüzumlu bir tatbik değil ya da değillerse  elektronik cihazınızdan tamamiyle silin diyebiliriz.

Bu yöntemler oldukça uzun diyenler için alternatif çözüm

Hiç bu kadar uğraşmak istemeyenler için ise şu şekilde bir şey önerebiliriz telefona ilk kurulum sırasında yani Google Play Account hesabınızı tanımlarken ya da açarken size reklam izninin verilip verilmeyeceğini sormakta cihazınız ve bu seçenek hazır işaretlenmiş olarak çıkıyor karşımıza. Bu işareti kaldırıp giriş yaptığımızda tekrar reklam gelmemekte. Google Play Account hesabınız kurulu ise hesabınızı silip tekrar tanımlamanızda çözüm olacaktır.