Err_Connection_Timed_Out Hatası ve Çözümü

Son vakit internet tarayıcılarında internet sitelerine erişirken bir hata ile karşılaşıyoruz bu hatada karşımıza Err_Connection_Timed_Out olarak bir sayfa çıkmakta.

Peki niçin bu hata karşımıza menfaat diye soracak olursanız, bu hata birçok nedenden kaynaklanıyor, kimi bu hatayı DNS ayarları yüzünden kimi server sorunları yüzünden kimiside tarayıcı kaynaklı sorunlar yüzünden yaşıyor.

Neler Okuyacaksınız? →

Err_Connection_Timed_Out Hatası ve Çözümü

Eğer tek bir internet sayfası üstünde oluyorsa, mantıklı düşündüğümüzde çıkaracağımız sonuçtan dolayı, bu hata o internet sitesinin gösterim yapmış olduğu server ile alakalıdır. Eğer hatayı bütün internet sitelerine girmeye çalıştığımızda yaşıyorsanız bu hata kullanılan internet tarayıcı kaynaklı oluyor. Aynı hatayı birtakım internet sayfalarında alıyor bazılarında alamıyorsak bu hatanın deposu ise bilgisayarımızın dns ayarlarından kaynaklıdır.

Err_Connection_Timed_Out yanlışı ile alakalı birçok kaynak da hatanın değişik yollar ile çözümü verilmiş ama bu çözüm yolları kontrol edilmemiş görünüyor. Yazımızda belirtmiş olduğumuz üç nedenden biri büyük olasılık sizin başınıza geldi. İlk ilkin yazımızda belirtmiş olduğumuz üç nedenden hangisi sizin başınıza geldiyse ona yönelik adımlar seyredip sorunu çözmenizi öneri ediyoruz.

1. Tarayıcı Kaynaklı

Err_Connection_Timed_Out Hatası ve Çözümü yazımızda öncelikle tarayıcı kaynaklı sorunlardan yola çıkarak izahat yaparsak, bu tarayıcı yanlışı bütün internet sayfalarına erişmek istediğiniz de karşınıza geliyorsa, yapmanız ihtiyaç duyulan en kolay prosedür şu olacaktır,

  • Modeminize ve bilgisayarınıza reset atınız.Daha sonrasında öteki bir tarayıcıdan internete erişiminiz varsa, hatayı aldığınız tarayıcıyı silip tekrar yükleyiniz.

2. DNS Kaynaklı

Err_Connection_Timed_Out Hatası ve Çözümü yazımızda ikinci olarak bu hatamızda karşılaştığımız yer DNS ayarlarındandır. Peki DNS kaynaklı bulunduğunu iyi mi anlarız diye düşünüyor iseniz şu şekilde, şayet Err_Connection_Timed_Out hatasını birtakım internet sitelerinde alıyor, birtakım internet sitelerinde almıyorsanız hata büyük olasılık dns kaynaklı bir hatadır.DNS kaynaklı Err_Connection_Timed_Out hatasını çözüme ulaştırmak için

  • Bilgisayarımızdan Ağ ve paylaşım merkezini açalım.
  • Bağdaştırıcı yani internet bağlantısı ayarlarını değiştirin
  • Bağdaştırıcı ayarlarını değiştirebilmek için “Yerel ağ bağlantısı” özellikler kısmından
  • İnternet Protokol 4’e girip
  • Dns server adresini otomatik al seçeneğini işaretleyin ya da Google DNS kullanıyor iseniz Open DNS kullanarak ya da değişik bir DNS kullanarak dns sunucunuzu değiştirin.

3. Sunucu kaynaklı

Err_Connection_Timed_Out Hatası ve Çözümü yazımızda en son ise server kaynaklı sorunu ele alacağız. Err_Connection_Timed_Out hatasını aldığımızda server kaynaklı bulunduğunu iyi mi anlarız diye düşünüyorsanız bu hata tek bir internet sitesine girdiğinizde karşınıza çıkıyorsa hata server kaynaklıdır. Yapmanız ihtiyaç duyulan birazcık beklemeniz, şayet hata düzelmez ise sitenin servis sağlayıcısı ile iletişime geçip kendilerinden malumat alınabilir.

Err_Connection_Timed_Out Hatası ve Çözümü hakkında öteki çözüm yolları

Olası bir virüs ya da zararlı program bilgisayarda internete girmenizi engelleyebilir bu durumda  bilgisayarınız da virüs taraması yapınız. Örnek olarak Avrra ya da Eset Nod32 ‘nin bedava yazılımlarını yani free olarak tabir edilen yazılımlarını kullanmanızı öneri ediyorum.

CCleaner programı ile bilgisayarımızda kayıt defterini temizleyip daha sonrasında çerezleri silelim zira geçmiş kayıtlarda bu tarayıcı hatasına niçin olabilmekte.

Bilgisayarınızda yazımızda bahsetmiştik ama gene burada küçük not düşelim Err_Connection_Timed_Out hatasını alıyor iseniz DNS ayarlarını güncelleyin ya da otomatik algılamayı seçiniz.

Ek olarak internet tarayıcılarınızı idare edici olarak çalıştırıpta deneyebilirsiniz Google Chrome’da genellikle bu yönde sorun olabilmekte yukarıda ki belirtilen çözümleri yapmadığınız vakit bunu deneyebilirsiniz.

Yukarıdaki çözüm yollarını denediğiniz vakit Err_Connection_Timed_Out Hatası büyük olasılıkla kalkacaktır. Bir oldukça bilgisayarda bu şekilleri kullandık ve kalıcı çözümlere ulaşıldı diyebiliriz.

Ayrıca Bknz:


Google Chrome’da ERR_CONNECTION_REFUSED hatası

Google Chrome’da ERR_CONNECTION_REFUSED hatası

ERR_SPDY_PROTOCOL_ERROR Nasıl Düzeltilir?

ERR_SPDY_PROTOCOL_ERROR Nasıl Düzeltilir?

Bağlantınız kesildi – ERR_NETWORK_CHANGED

Bağlantınız kesildi – ERR_NETWORK_CHANGED

NET::ERR_CERT_WEAK_SIGNATURE_ALGORITHM Çözüm

NET::ERR_CERT_WEAK_SIGNATURE_ALGORITHM Çözüm

ERR_SSL_PROTOCOL_ERROR Sorununu Düzelt

ERR_SSL_PROTOCOL_ERROR Sorununu Düzelt