AnyDesk Nasıl Kullanılır?

resim11824321
resim11824321

Yanınızda bulundurmadığınız sisteminizde bir problemi çözüme ulaştırmak ya da bilgisayar üstünden bir dosyanızı denetlemek gibi muhtelif işlemler için aracı bir uygulamaya gereksinim duyulmaktadır. Bu uygulamalar vasıtasıyla uzaktan masaüstü erişimi sağlanır. Cihazların uzaktan denetim edilmesine müsaade eden muhtelif yazılımlar mevcuttur. Bu yazılımlar arasında en tanınmış ve en yaygın kullanılanlar AnyDesk ve TeamViewer‘dır. Peki güvenilir ve en kolay biçimi ile bilgisayarınıza uzaktan erişim imkanı elde eden AnyDesk nedir? AnyDesk iyi mi kullanılır?

Cihazların uzaktan kontrolünü elde eden yazılımlar, son vakit olabildiğince fazla kullanılıyorlar. Bu yazılımlar arasında güvenliği tehlikeye atan uygulamalar da mevcut olabilir. Bu sebeple malum bir aracı tercih etmek en güvenilir seçenek olacaktır. Öte taraftan bu yazılımlar, bir yakınınızın bilgisayarında problem çıktığında uzaktan müdahale için de önemlidir. Telefon vasıtasıyla çözüm yolu bulmak yerine bu tür yazılımlar ile bilgisayara bağlanabilir ve işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Her ne kadar uzak masaüstü erişim programlarında bir güvensizlik oluşsa da AnyDesk uygulaması ile bu olası değil. AnyDesk yazılımı malum bir uygulama olmasının yanı sıra erişim izninin sizin elinizde olması da kullanıcıya emniyet sağlıyor. Aynı zamanda erişim faaliyetlerini muhtelif seçeneklerde sınırlandırmanız da olası oluyor. AnyDesk temel anlamı ile iki bilgisayarı birbirine bağlayan ve bir ekranın diğerine yansıması ile denetim olanağı sunan bir fonksiyonu içermektedir.

Peki AnyDesk tam anlamıyla nedir? AnyDesk ne işe yarar? Programın özellikleri nelerdir? Nasıl kurulur? Eğer sizde bu ve aynısı soruların cevaplarını merak ediyorsanız bu içeriğimiz tam sizlik olacaktır. Şimdi öncelikle ‘AnyDesk Nedir?’ sorusunun cevabı ile başlayalım.

İçindekiler

AnyDesk Nedir?

AnyDesk, AnyDesk Software GmbH tarafınca dağıtılan Alman tescilli süratli uzak masaüstü programıdır. Uzaktan denetim elde eden bir vasıta olan AnyDesk, bir denetim yazılımıdır. AnyDesk, bilgisayarın konumu her nerde olursa olsun erişmenizi elde eden bir aracı programdır.

Temelde iki bilgisayarı birbirine bağlamaktadır. Bir bilgisayar üstünden öteki bilgisayarın ekranına ulaşma imkanı sunmaktadır. Ekran yansıtılarak meydana getirilen işlemde aygıt üstünde tam kontrole haiz olunmaktadır. Aynı zamanda uygulama ile telefondan bilgisayara uzaktan bağlanma prosedürünü gerçekleştirebilirsiniz.

Aracı programın hem erişen kullanıcı hem de ulaşılan kullanıcının cihazında yüklü olması gerekmektedir. Öte taraftan bütün cihazlarda basitçe kullanabilmektedir. Bunun bir nedeni de yazılımın boyutunun çok düşük ölçüde olmasıdır. Program vasıtasıyla muhtelif işletim sistemine haiz cihazlara erişim imkanı bulunmaktadır. Bunlar; Windows, MacOS, Android, iOS, Linux, FreeBSD, Raspberry Pi ve Chrome OS’dur.

Programı indirdikten sonra kısa süreli bir kurulum yapılmaktadır. Kurulum sırasında ve kurulum sonrası uygulama size lüzumlu yönlendirmeleri yapacaktır. Son aşama kolay bir arayüze haiz olan programda sadece bir alan yer almaktadır. Bu alanda ise sizin ID’niz mevcuttur. Ayrıca bağlanacak olan bilgisayarın ID’sini girmeniz gereksinim duyulan bölüm mevcuttur.

Gerekli parçaya girilen ID ile beraber karşı kullanıcıya bir onay bildirimi gitmektedir. Ardından kullanıcı bu bildirimde ‘Kabul Et’ seçeneğine tıklamaktadır. Böylece irtibat kurulmaktadır. Güvenlik endişesi nedeni ile tanımadığınız bir kişinin cihazınıza erişmesine izin vermemeniz de ayrı ehemmiyet taşımaktadır. Bu bağlamda gerektiği takdirde irtibat gerçekleştirdiğiniz katılımcıyı kısıtlamak ve engellemek olası olmaktadır.

Programda her kullanıcıya ayrı bir ID tanımlanmaktadır. Bu ID, bir nevi aygıt kimliğidir. Bu yüzden eşi aynısı olmayan olan ID, öteki bir kullanıcının cihaza uzaktan erişmesi için kullanılmaktadır. Bağlantı oluşturmak isteyen kullanıcının tanımlanan ID’yi alakalı parçaya girmesi gerekmektedir. Böylece irtibat sağlanmaktadır. Birbirine bağlı kullanıcılar arasında söyleşi edebilmektedir. Tüm bu işlevleri içerisinde bulunan AnyDesk bedava bir uygulamadır.

AnyDesk’in Temel Özellikleri Nelerdir?

AnyDesk programının kolay bir arayüze haiz olmasından bahsetmiştik. Aracı programın olabildiğince kolay ve anlaşılması kolay bir arayüze haiz olması kullanıcılar için üstünlük sağlar. Aynı zamanda öteki yazılımlara kıyasla erişilebilir kılmaktadır.

Öte taraftan AnyDesk’in bir çok özelliği bulunmaktadır. Bunlardan birisi muhtelif görüntüleme seçeneklerini özelleştirebilmenizdir. Ayrıca iki aygıt arasında masaüstü üstündeki dosya bilgilerini kopyalamayı kolaylaştırmaktadır. Hatta bilgisayar ekranından monitör görüntüsü almanıza ve PNG formatında masaüstüne kaydetmenize imkân sağlamaktadır.

Ancak emniyet nedeni ile dosya paylaşımı ve transfer işlemleri yapılmamaktadır. Dahası uygulama her ne kadar bedava de olsa bağlı bilgisayar sayısını arttırmak için lisans anahtarı satın almak gerekmektedir. Bu nedenle bedava versiyon sadece iki bilgisayar arasında iletişim kurmanıza imkân sağlar.

AnyDesk’in Avantajları Nelerdir?

AnyDesk, muhtelif işletim sistemlerine haiz cihazların birbirleriyle uzaktan denetim kurmalarını elde eden bir programdır. En çok tercih edilen uzaktan denetim yazılımlarından birisi olan AnyDesk’in muhtelif üstünlükleri vardır. Öte taraftan uzaktan bilgisayar denetimi muhtelif riskleri barındırdığından bahsetmiştik. Bu nedenle AnyDesk’in tercih edilmesinin en büyük nedenlerinden biri güvenliktir. Kullanıcıya emniyet elde eden program, bağlantıyı TLS 1.2 Standartlaşmış Protokol Teknolojisi ile korumaktadır.

Aynı zamanda program, 256-bit AES Transport Enctyption ile veri akışını şifrelemektedir. Böylece kullanıcı verileri üçüncü şahıslara karşı korunmaktadır. Dolayısıyla uygulama üstünde kullanım gereksinimlerine göre birden fazla emniyet katmanı ve ayarı mevcuttur. Dahası, yetkisiz kullanıcılar tarafınca cihazlar belirleme edilemez. Ayrıca kullanıcılar seçtikleri izin ve ayarlar kapsamında erişim imkanlarını düzenleyebilmektedir.

Dünya piyasasında bulunan birden fazla uygulama programından biri olan AnyDesk, süratli optimizasyon özelliğine de sahiptir. Bu nedenle uygulama diğerlerine kıyasla hız ve emniyet özelliklerini üst düzeyde taşımaktadır. Aynı zamanda yazılımda RSA şifreleme standarttı mevcuttur.

Programın avantajlarının arasında bir diğeri, çoklu platform desteğine haiz olmasıdır. Böylece bir çok işletim sistemiyle ahenkli bir yazılımdır. Dahası değişik kullanıcılar arasında online işbirliği sağlar. İş dostlarınızla basitçe iletişim kurarken, online sunumlarda ya da öteki kent ya da ülkelerden aynı belge üstünden çalışılabilmektedir.

Öte taraftan bilgisayara erişen kullanıcılar, celse kaydı alabilmektedirler. Oturum kaydı ise bilhassa firma içi eğitim videoları için üstünlük sağlamaktadır. Bu bağlamda uzak masaüstü uygulaması AnyDesk’in hem bireyler için bedava hem de firma için ücretli kullanım abonelikleri mevcuttur.

Tüm bunlara ayrıca AnyDesk, düşük internet bant kalınlığında iyi bir performans sergilemektedir. Dahası bütün sürümler için yaşam boyu ücretsizdir. Ayrıca yazılıma akıllı telefonlar ile de erişilebilmektedir. Böylece AnyDesk uygulamasınız mobil cihazınıza indirirseniz konumunuz nerde olursa olsun bilgisayarınıza uzaktan erişim imkânına haiz olacaksınız.

Anydesk Nasıl Kullanılır?

AnyDesk ile internet bağlantısı ve uygulamaya haiz rastgele bir bilgisayarı cihazınıza bağlamak olabildiğince kolaydır. Kullanıcı dostu bir arayüze haiz olan AnyDesk, kolay ve işlevseldir. Özellikle irtibat için erişilmesini istenilen cihazın AnyDesk irtibat numarasını bilmeniz tek bilmeniz gereksinim duyulan şey olabilir. Aynı zamanda bu numaraya giriş yaptığınızda karşı kullanıcının ekranında çıkacak olan bildirime onay vermek de son aşama önemlidir.

Bu iki adım gerçekleşmediği takdirde cihaza erişmek olası değildir. Ayrıca şayet irtibat kuracak şahsa bir güvensizlik yaşıyorsanız erişim imkanını kısıtlamanız ya da bağlantıyı kesmeniz sizin için iyi olacaktır. Öte taraftan bilgisayar erişimi için yapılması gereksinim duyulan unsurlardan bir öteki ise bilgisayarın internete bağlı olması olacaktır. Aynı zamanda karşı bilgisayarın AnyDesk numarasını bilmeniz ve erişimin onaylanması yeterledir. Peki bu adımlar nelerdir?

Adım 1: Programı kurabilmek için yapmanız gereksinim duyulan ilk şey AnyDesk’in resmi internet sitesi vasıtasıyla uygulamayı indirmektir. İndirme prosedürü uygulamanın boyutu ufak olmasından yüklenme hızı da kısa bir vakit alacaktır. Öncelikle AnyDesk programını indirin. Ardından kurulumu tamamlayın. Belirttiğimiz gibi bu kurulum prosedürü olabildiğince kısa sürecektir. Kurulumu başlatmak için indirme prosedürü bittikten sonra ‘Anydesk.exe’ dosyasını çalıştırmanız gerekir. Öte taraftan erişmek istediğiniz bilgisayar kullanıcısının da programı indirmesi ve kurulumu tamamlaması gerekmektedir.

Adım 2: Ardından irtibat oluşturmak istediğiniz bilgisayarın AnyDesk irtibat numarasını yazmanız gerekmektedir. Bağlantı numarası, bilgisayarınıza bağlanmasını istediğiniz şahsa vereceğiniz koddur. Cihazına bağlanılmasını bekleyen kullanıcı AnyDesk ekranında sol tarafta yer edinen ‘Bu Çalışma Alanı’ bölümündeki ID’yi paylaşması gerekmektedir. Cihaza bağlanan kullanıcı ise ortada yer edinen alakalı ‘Diğer Çalışma Alanı’ kısmına paylaşılan ID’yi girmesi gerekmektedir. Erişmek istenilen cihaza bir onay gelecektir. Bu onay mesajında kullanıcının ise ‘Kabul Et’ seçeneğine tıklaması gerekmektedir. Onayın sonrasında irtibat sağlanacaktır.

Adım 3: Eğer bağlantıyı kesmek istiyorsanız ‘Bağlantıyı Kes’ düğmesine tıklamanız kafi olacaktır. Değinmemiz gereksinim duyulan mühim noktalardan bir tanesi de şayet bağlanmak istediğiniz aygıt yakınınızda değil ve irtibat isteğini denetim edecek biri bulunmuyorsa, ayarlar bölümünden oluşturacağınız parola vasıtası ile gözetimsiz erişimi etken edebilirsiniz.

AnyDesk Nasıl Kullanılır: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde süratli uzak masaüstü programı ya da yazılımı olan AnyDesk tam anlamıyla nedir, iyi mi kullanılır bu konulardan bahsettik. Aynı zamanda AnyDesk ne işe fayda ve temel özellikleri nedir sorularının cevaplarını inceledik. Ayrıca öteki yazılımlara kıyasla AnyDesk’in avantajlarına değindik. Öte taraftan rehberimizin aslolan mevzusu olan AnyDesk iyi mi kullanılır sorusunu ayrıntılı bir halde açıklamaya çalıştık.

Basit ve fonksiyonel bir arayüze haiz olan AnyDesk, muhtelif özellikleri ile en mühim bir programdır. Aynı zamanda kullanıcılar için kurulumu zor bir içerisinde ne olduğu yoktur. Bu nedenle TeamWiever programına alternatif olarak en mühim en tanınmış programlardan birisidir. Öte taraftan birden fazla fonksiyonel özelliğe haiz programın tercih edilmesinin en büyük nedeni güvenilir olmasıdır.

AnyDesk, tıpkı TeamViewer gibi bilgisayarlar arası karşılıklı irtibat kurma ve dosya aktarımı gibi işlemler de kullanılmaktadır. Böylece uzaktaki cihaza erişim imkanı bulunmaktadır. Kullanımı olabildiğince kolay ve tamamiyle bedava olan uygulama ile problemlerin belirleme edilmesi ve çözüm için uzaktan irtibat yöntemini kullanma işlevleri içerisinde kullanılmaktadır. Tüm bu işlemler için ise sadece Wi-Fi ye bağlı ve AnyDesk programı yüklü iki cihaza gereksinim vardır.

Tüm bunlara ayrıca AnyDesk hem bireysel hem de firma kullanıcıları için avantajlı bir yazılıma sahiptir. Çoklu platform desteği ile bir çok işletim sistemine haiz bilgisayarlar da kullanılırken, mobil uygulaması da mevcuttur. Akıllı telefonlarınıza AnyDesk programını indirmek istiyorsanız iOS kullanıcıları App Store’dan; Android kullanıcıları ise Play Store vasıtasıyla uygulamaya erişebilmektedirler. Bilgisayar kullanıcıları ise AnyDesk internet sitesi üstünden programı cihaza yükleyebilmektedir.

Eğer bilgisayarınız hakkında bir sorununuz mevcutsa ya da firma içi bir paylaşım yapmanız gerekiyorsa tanınmış yazılımlardan biri olan AnyDesk’i kullanmak sizin için bir seçenek olabilir. Hatta programın üstünlükleri ve temel özelliklerini baz alarak ihtiyaçlarınıza makul olanı seçebilirsiniz. Öte taraftan AnyDesk iyi mi kullanılır rehberimizde sizler için AnyDesk’in kullanması olabildiğince kolay olan arayüzünden ve özelliklerinden bahsettik.

Peki ya sizin için maksimum tercih edilen uzaktan denetim programlarından biri olan AnyDesk, kullanması kolay mı? Siz hangi uzaktan denetim yazılımını kullanıyorsunuz? Sizler de en tanınmış uzaktan denetim yazılımlarından birisi olan AnyDesk hakkında soru ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.