Dropbox Ve Google Drive Nasıl Senkronize Edilir

Bu ders Dropbox ve Google Drive senkronize edilmesinin iyi mi yapılacağını göstermektedir. Bu eğitimi tamamladıktan sonra, Dropbox ‘da ki bütün verilerinizin Google Drive ile senkronize edilmesini sağlayabileceksiniz. Sadece bu değil, Google Drive verilerinizi Dropbox ile de senkronize edebilirsiniz.

Neler Okuyacaksınız? →

Dropbox Ve Google Drive Senkronize Etme

Bu yazıda, Dropbox’ı ve Google Drive’ı senkronize etmenize müsaade eden 5 değişik hizmeti açıklayacağız.Tüm bu hizmetler arasında CloudHQ ve MultCloud iki yönlü eşzamanlılık (senkronizasyon) hususi durumunu destekliyor; bu da Dropbox verilerinizi Google Drive ile senkronize etmek ve Google Drive verilerini Dropbox ile senkronize etmek için kullanabileceğiniz anlamına geliyor. Diğer bütün hizmetler tek yönlü eşzamanlılık (senkronizasyon) sağlar ve ancak Dropbox verilerini Google Drive ile senkronize etmek için kullanılabilir.

Ayrıca, bu hizmetlerin bazıları dosya değişikliklerini senkronize etmenize izin verir; bu nedenden dolayı Var olan bir dosyayı Dropbox’da değiştirirseniz, bu değişimler Google Drive ile de senkronize edilir. Bu özelliği destekleyen her hizmetten bahsetmiştim.

Dropbox Ve Google Drive Senkronize Etme

Bazı hizmetler, mevcut dosyaların yanı sıra yeni dosyalar da eşitlemenizi sağlarken, öteki hizmetler (IFTTT, Zapier, vb. Gibi) ancak yeni eklenen dosyaları senkronize eder. Yani mevcut hizmetleri bu hizmetleri kullanarak da senkronize etmek istiyorsanız, önce mevcut verileri Dropbox’dan Google Drive’a aktarmanız gerekir. Ve bir kez bittiğinde, yeni eklenen dosyaları eşitlemek için bu hizmetleri kullanabilirsiniz.

Şimdi, hizmetleri başlatmaya ve Dropbox’ı ve Google Drive’ı senkronize etmede onları iyi mi kullanacağımıza göz atalım.

Dropbox’ı ve Google Drive’ı CloudHQ ile Senkronize Etmek İçin Nasıl Saklanır:

CloudHQ muhtemelen Dropbox ve Google Drive’ın senkronize olmasını elde eden en iyi hizmettir.CloudHQ’nun bedava sürümü, Dropbox ve Google Drive arasında senkronize etmek dilediğiniz kadar oldukça dosya tutmanızı sağlar. Bununla birlikte, bir dosyanın en oldukça boyutu, bedava versiyonu ile 150MB ile sınırlıdır. Bu, şayet dosyaların boyutu 150MB ya da daha azca ise, Dropbox ile Google Drive arasında rastgele bir zorluk çekmeden bu tarz şeyleri kolayca senkronize edebilirsiniz demektir. CloudHQ’nun en iyi özelliklerinden biri, mevcut ve yeni eklenen dosyaları senkronize etmenize izin vermenin yanı sıra mevcut dosyalarda yapmış olduğunuz bütün değişimler Dropbox ve Google Drive arasında da senkronize edilecek.

Şimdi, sana iyi mi Dropbox’ı ve Google Drive’ı senkronize etmeyi göstereceğim.

1. Adım : Başlamak için CloudHQ ana sayfasına gidin ve yeni bir hesap oluşturun. Bundan sonra, “Sync & Backup” sekmesini tıklamanız ihtiyaç duyulan gösterge tablosu görünür olacaktır. Bunu yaptığınızda, “Yeni Eşitleme Çifti Ekle” düğmesini tıklayın ve sonrasında “Tek Kullanıcı Ayarları → İki Bulut Senkronize Et” seçeneğini seçin.

Bunu yaptıktan sonra, iki boş kutu bulunan bir kurulum sihirbazı ve eşzamanlılık (senkronizasyon) yöntemlerini “Tek Yönlü” olanı “İki Yönlü” olarak değiştirebilmek için bir buton görünecektir. Dropbox ve Google Drive’ın senkronize olmasını sağlamak için, eşzamanlılık (senkronizasyon) yöntemini yukarıdaki resimde gösterildiği gibi “İki Yönlü Senkronizasyon” seçeneğine geçirmeniz gerekir.

Adım 3 : Bundan sonra, “Hizmet Seç” bölümündeki ilk kutuya Dropbox simgesini sürükleyip bırakın ve Dropbox hesabınızı bağlayın. Ardından Dropbox ile Google Drive arasında neyi eşitlemek istediğinizi soracaktır. Dropbox verilerini, muayyen bir klasörü seçmenizi ya da senkronize etmek için Dropbox’ta yeni bir klasör meydana getirmenizi sağlar.

4. Adım : İşlemi bitirdiğinizde kurulum sihirbazının ikinci kutusunda Google Drive simgesini sürükleyip bırakın. Sonra Google Drive hesabınızı bağlayın ve bütün Google Drive’ı ya da muayyen bir klasörü senkronize etmek isteyip istemediğinizi seçin ya da senkronize etmek için yeni bir klasör oluşturun.Bunun için Dropbox verilerini senkronize tutmak için Google Drive’da yeni bir klasör oluşturmanız önerilir. Dropbox’ı ve Google Drive’ı tamamiyle senkronize etmek istiyorsanız, Tüm Google Drive’ı seçmeniz gerekir.

5. Adım : Tamamlandığında, kurulum sihirbazının altındaki “Senkronizasyona Başla” butonuna basmanız yeterlidir. Seçilen klasörü Dropbox’da kendiliğinden seçilen Google Drive klasörü ile senkronize etmeye derhal başlayacak. Ayrıca, Drupbox ile Google Drive arasında yeni eklenen bütün dosyaları senkronize edecektir. Mevcut dosyalarda yapmış olduğunuz değişimler de eşitlenecektir.

CloudHQ, Dropbox ve Google Drive’ın senkronize olmasını sağlamak için harbiden en iyi bedava seçenektir. Özellikle iki yollu eşzamanlılık (senkronizasyon) sağlamış olduğu ve mevcut dosyalardaki değişimleri de senkronize edebildiği gerçeğinden hoşlanıyorum.

İşte bu hizmetin özeti:

  • Dropbox’ı Google Drive’la Senkronize Et : Evet
  • Google Drive’ı Dropbox’a Senkronize Et : Evet
  • Varolan dosyaları Dropbox ve Google Drive arasında aktarma : Evet
  • Varolan Dosyalardaki Değişiklikleri Senkronize Et : Evet
  • Sınırlamalar : Hazırlanabilecek en oldukça dosya boyutu 150 MB’dir.

MultCloud’u kullanarak Dropbox’ı ve Google Drive’ı Senkronize Nasıl Olur:

MultCloud, Dropbox ve Google Drive’ın senkronize olmasını sağlamak için kullanılabilecek bir öteki faydalı hizmettir. MultCloud’un bedava versiyonu 2TB verilerini Dropbox ve Google Drive arasında senkronize etmenizi sağlar. CloudHQ’dan değişik olarak, muayyen bir klasörü senkronize etmenize izin vermiyor; bu, bütün deposu (Dropbox) hedefle (Google Drive) eşitler. Ancak, bir hizmette değiştirilen rastgele bir dosya, CloudHQ’ya benzer şekilde öteki servise kopyalanır. Dropbox’daki rastgele bir dosya değişikliği Google Drive ile senkronize edilir ve tam tersi olur.

Dropbox ve Google Drive arasında veri senkronizasyonu için MultCloud’u iyi mi kullanacağınızı açıklayayım.

Adım 1 : Önce, MultCloud ana sayfasını ziyaret edin ve sonrasında yeni bir hesap için kaydolun. Bundan sonra, ana pencerede “Bulut Sürücüleri Ekle” düğmesini tıklayarak Dropbox ve Google Drive hesaplarınızı bağlayabilirsiniz.

2. Adım : Dropbox’ı ve Google Drive’ı bağladıktan sonra, üstteki “Cloud Sync” düğmesini tıklamanız yeterlidir. Bunu yaptığınızda, eşzamanlılık (senkronizasyon) için bir kaynak şoför ve hedef şoför seçmenizi istersiniz. Kaynak bölümünde, “Dropbox” ı seçebilir ve sonrasında hedef bölümünden “Google Drive” ı seçebilirsiniz.

3. Adım : Bunu yaptıktan sonrasında rolü yerine bir isim verin ve eşzamanlılık (senkronizasyon) yöntemini “İki Yönlü Senkronizasyon” olarak seçin. Şimdi, “Şimdi Senkronize Et” düğmesini tıklamanız, mevcut bütün dosyaları Dropbox’dan Google Drive’a senkronize etmeye başlayacaktır. Bunun haricinde Dropbox ya da Google Drive’daki yeni eklenen dosyalar, değiştirilmiş dosyalar ve silinen dosyalar da kendiliğinden senkronize edilir.

MultCloud, dosya boyutu sınırı olmadığı için CloudHQ’dan daha iyidir. Bununla birlikte, bir sınırlama, Dropbox’ın tamamını Google Drive ile senkronize etmeniz gerektiği; Yalnızca muayyen klasörleri senkronize etme opsiyonu bulamadım.

Özet:

Dropbox’ı Google Drive’la Senkronize Et : Evet
Google Drive’ı Dropbox’a Senkronize Et : Evet
Varolan dosyaları Dropbox ve Google Drive arasında aktarma : Evet
Varolan Dosyalardaki Değişiklikleri Senkronize Et : Evet
Sınırlamalar : 2 TB veri senkronize edilebilir. Belirli klasörleri senkronize etme opsiyonu yoktur.

Microsoft Flow Kullanarak Dropbox ve Google Drive’ı Senkronize Etme Nasıl Yapılır:

Microsoft Flow, aslında , Github problemleri için Slack bildirimlerini alabileceğiniz , yeni eklenen Dropbox fotoğraflarını kendiliğinden tweetleyebileceğiniz ve daha çoğu şey gibi muhtelif görevleri otomatikleştirmenize imkân tanıyan bir otomasyon hizmetidir. Dropbox’ı ve Google Drive’ı senkronize tutmak için Microsoft Flow’u da kullanabilirsiniz. Ancak, ancak yeni eklenen Dropbox verilerini Google Drive ile senkronize etmenizi sağlar ve Google Drive verilerini Dropbox ile senkronize etmenize izin vermez. Dropbox’tan Google Drive’a manuel olarak aktarılana kadar mevcut dosyalar kendiliğinden senkronize edilmez. Akışın iyi bir özelliği, varolan dosyalarda rastgele bir değişim yapılırsa, bunlar da senkronize edilir. Unutmayın, Microsoft Flow’un bedava versiyonu ayda 750 akış çalıştırmasıyla sınırlıdır.

Dosyaları Dropbox ve Google Drive arasında senkronize etmek için aşağıdaki adımları izleyin.

1. Adım : Microsoft Flow’u açın ve sonrasında yeni bir akış kurmak için “Akışlarım → Boşa oluştur” u tıklayın. Önce, Dropbox’ı seçmeniz ve bağlamanız ihtiyaç duyulan bir tetikleyici servis seçmenizi ister. Bundan sonra, “Bir dosya oluşturulduğunda” yazan tetikleyiciyi tıklayın. Bunu yaptıktan sonra, senkronize etmek için Dropbox’ta ya da kök dizinde istediğiniz rastgele bir klasörü seçebilirsiniz.

2. Adım : Bir sonraki adımda, “Bir İşlem Ekle” seçeneğini tıklayın ve Google Drive’ı aksiyon hizmeti olarak bağlayın. Bundan sonra, ilk adımda oluşturduğunuz tetiğe reaksiyon olarak fiil olarak “Dosya Oluştur” u seçmeniz gerekiyor. Ardından, Google Drive’da Dropbox’da seçilen kaynak klasörü senkronize etmek istediğiniz hedef klasörü seçebilirsiniz. Buna ek olarak, aşağıda gösterildiği gibi, giriş alanlarındaki dosya ismini ve dosya içeriğini seçtiğinizden emin olun.

3. Adım : Tamamlandığında akışı kaydedin, kendiliğinden çalışmaya başlayacaktır. Dropbox’da ki kaynak dizine yeni bir dosya eklendiğinde Google Drive’daki hedef indeks ile kendiliğinden senkronize edileceği anlamına gelir.

Dropbox’daki yeni eklenen dosyalarda meydana getirilen değişimleri Google Drive ile senkronize etmek istiyorsanız, bunun için ayrı bir akış da oluşturabilirsiniz. Bu akışta tetikleme hizmeti, fiil servisi ve fiil de dahil olmak suretiyle her şey aynı olacaktır. Ancak tetiği değişik olacak. Bunun yerine “Bir dosya oluşturulduğunda”, “Dosya değiştirildiğinde” tetiği seçmeniz gerekir.

Bu, şimdi iki akış akışı yaşamanız anlamına geliyor. Bir akış, Dropbox’daki yeni dosyaları Google Drive’a senkronize eder ve ikinci akış, değiştirilen dosyaları Dropbox’dan Google Drive’a senkronize eder. Tabii ki, bu hizmetin en büyük kısıtlaması ancak Dropbox’tan Google Drive’a senkronize edilebilmesidir fakat Google Drive’dan Dropbox’a senkronize edilemez. Yalnızca tek yönlü eşzamanlılık (senkronizasyon) arıyorsanız, o vakit bunu deneyebilirsiniz.

Özet:

Dropbox’ı Google Drive’la Senkronize Et : Evet
Google Drive’ı Dropbox’a Senkronize Et : Yok
Mevcut dosyaları Dropbox ve Google Drive arasında aktarma : Hayır
Varolan Dosyalardaki Değişiklikleri Senkronize Et : Evet
Sınırlamalar : Ayda en oldukça 750 akış geçer.

IFTTT ile Dropbox Verilerini Google Drive’la Senkronize Etmek İçin:

IFTTT , aynı zamanda, otomatik görevleri gerçekleştirmek için oldukça sayıda hizmeti bağlayarak programlar oluşturmanıza imkân tanıyan bir otomasyon hizmetidir. Microsoft Flow’a benzer şekilde, Dropbox verilerini ancak Google Drive ile senkronize edebilirsiniz; bu, iki yönlü eşzamanlılık (senkronizasyon) için rastgele bir seçenek sunmadığından. Dropbox’daki mevcut dosyalardaki değişimler de Google Drive’da güncellenmeyecektir.

IFTTT’yi kullanarak Dropbox verilerini Google Drive ile senkronize etmek için aşağıdaki adımları izleyin.

1. Adım : IFTTT’yi açtıktan sonra, üstteki “Uygulamalarım” seçeneğine tıklayın ve sonrasında “Yeni Applet” i seçin. Ardından “Bu” seçeneğini tıklayın ve tetikleyici hizmet olarak Dropbox’ı seçin. Bundan sonra, devam etmek için seçmeniz ihtiyaç duyulan “Klasörünüzde Yeni dosya” isimli bir tetikleyici görürsünüz.

2. Adım : Tetiği seçtiğinizde, bir fiil servisini kura çekmek için devam edip “O” seçeneğini tıklayın. Burada, Google Drive’ı seçmeniz ve sonrasında prosedürü “URL’den dosya yükle” olarak seçmeniz gerekir. Bundan sonra, Dosya URL’si, Dosya Adı ve dosyayı eşitlemek istediğiniz Sürücü Klasörü Yolu gibi birtakım applet parametrelerini seçmenizi istersiniz.

Adım 3 : Uygulamayı bitirdiğiniz anda, kaydedin ve etkinleştirin. Şimdi, rastgele bir dosyayı Dropbox’a yüklediğiniz her sefer, prosedür kendiliğinden çalışır ve Google Drive’da yeni bir dosya oluşturur.

Bu hizmetin kısıtlamaları, mevcut rastgele bir dosya Dropbox’da değişim yaparsa, bu değişimler Google Drive ile senkronize edilmeyecektir. Ve elbette, eşzamanlılık (senkronizasyon) tek yönlüdür: Dropbox’dan Google Drive’a.

Özet:

Dropbox’ı Google Drive’la Senkronize Et : Evet
Google Drive’ı Dropbox’a Senkronize Et : Yok
Mevcut dosyaları Dropbox ve Google Drive arasında aktarma : Hayır
Varolan Dosyalardaki Değişiklikleri Senkronize Et : Yok
Sınırlamalar : Yok

Google Drive ile Dropbox Verilerini Senkronize Etmek İçin Zapier Nasıl Kullanılır:

Zapier, Dropbox ve Google Drive’ı senkronize etmenize destek olabilecek öteki bir otomasyon hizmetidir. Microsoft Flow ve IFTTT’den değişik olarak, bu teknik her iki yönde de eşitlemenizi sağlar; bu, Dropbox verilerini Google Drive’a ve Google Drive verileri Dropbox ile eşzamanlayabileceğiniz anlamına gelir. Bununla birlikte, bunun için iki ayrı Zaps (otomatik görev) oluşturmanız gerekir. Birinin Dropbox verilerini Google Drive ile senkronize edeceği ve öteki Zap’ın Google Drive verilerini Dropbox ile senkronize edebileceğini. Zapier’in bir öteki enteresan özelliği, mevcut dosyalarda meydana getirilen değişimleri senkronize etmenize imkan tanıyor olmasıdır. Ancak, bu hususiyet ancak Google Drive’daki verileri Dropbox’a senkronize ederken çalışır. Zapier’in bedava versiyonu ayda 100 Tasks ile sınırlandırılmıştır (her vakit Dropbox’ta yeni bir dosya bulur ve onu aktarım eder, 1 Görev sayılır).

Zapier kullanarak Dropbox verilerini Google Drive ile senkronize etmek için lüzumlu adımları görelim.

Adım 1 : Sadece Zapier’e göz atın ve en üstte “Make a Zap” düğmesini tıklayın. Bundan sonra, soldaki panelde “Trigger” ve “Action” isimli iki değişik bölüm göreceksiniz, bu tarz şeyleri kullanarak Zap için tetikleyici ve fiil ayarlamalısınız.

Adım 2 : “Tetikleyici” bölümünde, yapılması ihtiyaç duyulan ilk şey tetik uygulaması olarak “Tüketici Kutusu” nu seçmektir. Bunu yaptığınızda, tetikleyiciyi “Directory’deki Yeni Dosya” olarak seçin ve sonrasında Dropbox hesabınızı bağlayın. Ardından eşzamanlılık (senkronizasyon) için klasörlerden rastgele birini ya da kök dizini seçebilirsiniz.

3. Adım : Bundan sonra, “İşlem” kısmına gidin ve hareket uygulaması olarak Google Drive’ı seçin. Bundan sonrasında Zap’ın eylemi olarak “Dosya Yükle” yi kura çekmek zorunda olduğunuz muhtelif eylemleri göreceksiniz. Bunu yaptığınızda, Google Drive hesabınızı bağlamanız ve Zap şablonunu düzenlemenizi isteyecektir. Şablonu düzenlerken, Dropbox verilerini ve dosya adı, yol, paylaşım bağlantısı, ebat gibi çoğu öteki dosya parametresini eşitlemek istediğiniz klasörü atayabilirsiniz.

4. Adım : Şablon düzenleme prosedürünü tamamladıktan sonrasında Zap’a bir ad verin ve etkinleştirin. Şimdi, bir dosya Dropbox’daki seçili dizine her eklendiğinde kendiliğinden Google Drive’da belirlediğiniz hedef dizinde senkronize edilecek. IFTTT’ye benzer şekilde, bu dosya Dropbox’daki mevcut dosyalarda meydana getirilen değişimleri senkronize etmez.

Şimdi, Google Drive verilerini Dropbox ile senkronize etmek için yeni bir Zap oluşturmanız gerekecek. Bu Zap’da, tetik uygulaması olarak Google Drive’ı seçmeniz ve tetikleyici olarak “Yeni Dosya” yı seçmeniz gerekir. Bundan sonra, kolaylıkla fiil uygulaması olarak Dropbox’ı ve Zap için fiil olarak “Dosya Yükle” yi seçin. Bunu yaptığınızda, bir dosya Google Drive’a her yüklendiğinde Dropbox ile senkronize edilir.

Yukarıda belirtildiği gibi, Google Drive’daki mevcut dosyalarda meydana getirilen değişimleri Dropbox’a da senkronize eder. Bunun için tetiklemenin Google Drive olacağı yeni bir Zap oluşturmanız gerekiyor fakat tetikleyiciyi “Güncellenmiş Dosya” olarak seçmeniz gerekiyor. Güncellenmiş dosyanın, birincil klasörün alt klasörleri değil, rastgele bir muayyen klasörün içerisinde olması icap ettiğini unutmayın. Tetikle işiniz bittiğinde, devam edin ve Dropbox eylemi olarak “Dosya Yükle” yi seçebilirsiniz. Bu, Google Drive’daki seçilen klasördeki dosyalarda meydana getirilen bütün değişimleri Dropbox ile senkronize eder.

Özet:

Dropbox’ı Google Drive’la Senkronize Et : Evet
Google Drive’ı Dropbox’a Senkronize Et : Evet
Mevcut dosyaları Dropbox ve Google Drive arasında aktarma : Hayır
Varolan Dosyalardaki Değişiklikleri Senkronize Et : Evet, ancak Google Drive’dan Dropbox’a
Sınırlamalar : Ayda ancak 100 dosya aktarma görevleri.

Bu yazıda, Dropbox’ı ve Google Drive’ı 5 değişik hizmeti kullanarak senkronize şekilde tutmayı açıkladım.Tüm bu hizmetleri kullandıktan sonra, bütün Dropbox verilerimi kolayca Google Drive ile senkronize edebildim. Kişisel olarak, CloudHQ ve MultCloud’dan hoşlanırım, zira bunlar hem Dropbox hem de Google Drive arasında veri senkronizasyonu yapmayı kolaylaştıran iki yönlü senkron desteği sağlarlar. Zapier bunun yanı sıra iki yönlü senkronizasyona izin verir, fakat bedava planı oldukça sınırlıdır ve ayda ancak 100 bedava vazife vardır.

Dropbox’ı Google Drive ile senkronize etmek için öteki bir servis biliyorsanız, aşağıdaki yorumlarınızda bana bildirin.