Google Drive’daki Dosyaları Gizleme

Bu makalede, Google Drive’daki dosyaları saklama yöntemini tartışacağız.

Hepimiz biliyoruz ki Google Drive, Google’ın bulut tabanlı bir depolama hizmetidir. Burada birden fazla veri depolayabilir ve bu tarz şeyleri çoğu açıdan insanlarla paylaşabilirsiniz. Dosyaları paylaşmanın yollarından biri, dosyaların saklandığı klasöre irtibat sağlamasıdır. Ancak, insanlara sürücünüzün bağlantısını verdiğinizde, dosyalarınızın ve klasörlerinizin içerisine gözetlemelerini istemeyebilirsiniz. İşte, belirlediğiniz dosyaları ya da klasörleri Google Drive’da saklamanıza yardım eden benzersiz bir yöntem.

Ayrıca bknz: Dropbox Ve Google Drive Nasıl Senkronize Edilir

Neler Okuyacaksınız? →

Google Drive’daki Dosyaları Gizleme

Dosyaları Google Drive’da gizlemek için yapılacak 7 kısa adım var bu tarz şeyleri uyguladığınız da amacımıza ulaşmış olacağız. İşte bu 7 Adım.

Google Drive’daki Dosyaları Gizleme

Adım 1 : Google Drive hesabınıza giriş yapın. Yukarıdaki Google sürücüsüne ilk girişinizde ki temel sayfadır. Burada, sürücünüz de muhtelif klasörler ve dosyalar göreceksiniz.

Adım 2 : Google Drive’da bulunan klasörler arasından, dosyayı gizlemek istediğiniz herhangi bir klasörü seçin. Bu eğitimde, ‘rastgele resimler’ klasöründe bulunan bir dosyayı gizleyeceğim. Açmak için seçilen klasöre çift tıklayın.

Burada, klasörde muhtelif görüntülerin bulunduğunu görebilirsiniz. Herhangi bir dosyayı bu klasörün üst kısmından gizlemek istediğimizi varsayalım.

Adım 3 : Sonraki adım, Google Drive’da gizlemek istediğiniz muayyen dosyayı kura çekmek ve o dosyayı sağ tıklamak ve böylelikle bir kontekst menüsü açmak olacak. Bağlam menüsünden Sürümleri Yönet seçeneğini seçin.

Adım 4 : Sürümleri Yönet seçeneğine tıkladığınızda, bu açılır pencereyi göreceksiniz. Bu ekranda, özgün dosyayla alakalı bütün ayrıntıları görebilirsiniz. Burada dosyanın yeni bir versiyonunu de yüklemek için bir seçeneğiniz var.

Adım 5 : Bu, bir dosyayı Google Drive’da gizlemek için oldukça mühim bir adımdır. Bu adımda, dosyanın geçerli versiyonunu bu klasöre erişimi olanlardan gizlemek için diğer bir dosya yükleyebilirsiniz. ‘Yeni Sürümü Karşıdan Yükle‘yi seçerek istediğiniz dosyayı yükleyin. Burada, önceki dosyanın üstüne diğer bir görsel dosyası yazmayı seçtim.

Adım 6 : Dosyanız yüklendikten sonra, dosyanın eski sürümünün yanı sıra hem geçerli versiyonu görebileceğiniz bu pencereyi göreceksiniz. Şimdi, ana klasöre geri döndüğünüzde, eski simgenin yerine ufak resimdeki yeni yenilenmiş dosya versiyonunu görebilirsiniz.

Google Drive’da ki paylaşılan klasöre irtibat içeren bir kullanıcı sadece bu görsel dosyasını görebilir.

Adım 7 : Eski dosyayı indirmek isterseniz, ‘Sürümleri yönet‘ seçeneğini tıklayın ve sonrasında resmin eski sürümüne gidin. Buradan eski sürüme sağ tıklayın ve İndirme seçeneğini tıklayın.

Önemli : Google Drive, sadece dosyanın eski versiyonunu varsayılan olarak en oldukça 60 günlüğüne saklar. Kalıcı kılmak için, bundan önceki sürüme sağ tıklayın ve sonrasında Sürekli Kal seçeneğini seçin. Bu seçenek İndirme opsiyonunun derhal altında. Bu, gizli saklı Google Drive dosyasını sonsuza dek saklar.

Google Drive’da dosyaları gizleme prosedürünü açıklayan ufak bir video var. Dilerseniz bunu da izleyebilirsiniz.

Sonuç:

Google Drive’daki dosyaları gizleme prosedürü harbiden oldukça basit ve basittir. Verilerinizden taviz vermeksizin daha oldukça gizlilik elde etmenize destek olacağına inandığım oldukça lüzumlu bir eğitimdir.