Dünyanın en ince 1 TB sabit diski

Western Digital, dünyanın en ince 1 TB depolama kapasitesine haiz durağan(durgun) diskini ürettiğini açıkladı. 

Neler Okuyacaksınız? →

Dünyanın en ince 1 TB durağan(durgun) diski

Yalnızca 7 mm kalınlığındaki 2,5 inçlik durağan(durgun) disk, firmanın ShockGuard ve  WhisperDrive teknolojilerine sahip. ShockGuard teknolojisi şoför mekaniği ve tabla yüzeyleri şoklardan korurken, WhisperDrive ise sessiz bir performans sağlıyor.

Dünyanın en ince 1 TB durağan(durgun) diski WD-Blue

Ultrabook, hepsi bir arada bilgisayarlar, bilgisayarlar ve öteki hafifçe dizüstü bilgisayarlar için tasarlanan durağan(durgun) diskte yüksek performans elde etmek için StableTrac ismi verilen teknoloji de kullanılıyor. İki sene sınırı olan güvence opsiyonu ile piyasaya sürülen Western Digital’in 1 TB diskinin (model: WD10SPCXX) satış fiyatı 139 dolar +KDV.

WD Blue 7 mm durağan(durgun) disklerin özellikleri şöyledir:

  • Şok Toleransı – WD’nin ShockGuard™ teknolojisiyle şoför mekaniği ve tabla yüzeyleri şoklardan korunur.
  • Sakin ve sessiz – WD’nin ayrıcalıklı WhisperDrive™ teknolojisi sessiz performans sağlar.
  • StableTrac – Motor şaftı her iki ucundan sabitlenerek sistemden meydana gelen vibrasyon telafi edilir ve tablalar dengelenerek okuma ve yazma işlemleri esnasında doğru seyretme sağlanıp tutarlı biçimde yüksek performans elde edilir.
  • İki Aşamalı Aktivatörler – Hızlı ve güvenilir sürücülerden yol çıkılarak meydana getirilen iki aşamalı aktivatörlerde veri izleri üstündeki konumsal hassaslığı iyileştirmek için iki aktivatör kullanılır. Birincil aktivatör geleneksel elektromanyetik aktivatör ilkelerini kullanarak kaba yer değişikliği sağlar. İkincil aktivatör ise piezoelektrik hareketten yararlanarak kafanın konumlanmasına daha yüksek hassasiyetle ince ayar getirir.
  • Güvenilir – WD’nin SecurePark’ı hızlanma ve yavaşlama esnasında ve şoför boştayken kayıt kafalarını disk yüzeyinin dışına park eder. Böylece kayıt kafası disk yüzeyine katiyen değmez ve kafa daha azca aşınacağından uzun vadeli güvenilirlik artar, işletme dışı şok toleransı güçlenir.
  • Uyumluluk Açısından Denenmiş – WD, FIT Lab™ ve Mobil Uyumluluk Laboratuarında yüzlerce sistem ve birden fazla platform üstünde testler uygulayarak sürücülerin belli sistemlerde çalışacağı konusu ile ilgili müşterilerine emniyet verir.
WD Blue 7 mm durağan(durgun) disklerin özellikleri nedir