Google Play Store’da olmayan uygulamalar nasıl kurulur?

Android cihazlar, Google Play Store’da erişilebilir olmayan uygulamaları “dışarıdan” alabilme yetisine de sahip. Makalemizde bunu iyi mi yapabileceğinizi anlatıyoruz.

Google Play Store, mobil deneyiminizi arttırmanız için mükemmel bir kaynak. Play Store, Android kullanıcılarının Facebook, Pandora ve Instagram gibi bir milyondan fazla programa ulaşmasını sağlıyor. Fakat Google beklenmedik bir biçimde bir uygulamayı pazardan çekmiş olduğu takdirde ne yapacağız?

Neler Okuyacaksınız? →

Google Play Store’da olmayan programlar iyi mi kurulur?

Google daha önceleri Play Store’dan birtakım programları muhtelif nedenlerle kaldırmıştı; bunun başlıca sebeplerinden biri, uygulamaların Google’ın firma politikasını ihlal ediyor olması. Fakat bir tatbik Play Store’dan kaldırıldığında bütün umutlarımızın yok bulunmasına gerek yok. Artık Play Store üstünden erişilebilir olmayan uygulamaların gene de, “dışarıdan yükleme” olarak malum bir prosedür ile Android cihazınıza kurulabileceğini bilmiyor olabilirisiniz.

Bu prosedür şu şekilde yapılıyor:

İlk Olarak Cihazı Hazırlamalıyız

Android 4.0 ya da sonraki bir versiyonu ile çalışan taşınabilir cihazlarınızda ” Ayarlar ” menüsüne gidin ve ” Bilinmeyen kaynakları ” seçin. Bu seçeneği seçmek, Google Play Store dışından tatbik yükleye bilmenize imkân tanıyacak. Kullandığınız cihaza bağlı olarak, zararlı programlar yüklemeden ilkin uyarı almayı da seçebilirsiniz. Bu seçenek, Güvenlik ayarlarından programları ” Onayla ” kutucuğuna tıklayarak etken edilmektedir.

Daha eski Android işletim sistemi versiyonları ile çalışan bir cihaza sahipseniz, “Ayarlar” ’a gidip, ” Uygulamalar ” seçeneğini açın ve ” Bilinmeyen kaynakları ” seçip, oluşturulan pencerede Tamam düğmesine basmanız kafi olacaktır.

Ayrıca Bknz: Google Play Store Nasıl indirilir ve Kurulur

Play Store ‘da Olmayan Bir Uygulama indirme

Cihazımızı hazırladıktan sonrasında bir sonraki adım olan, APK şeklinde de bilinen, Android uygulamalarının dağıtımını ve kurulumunu elde eden Android paket dosyalarını bulmak olacak. Bazıları burada sorunlarla karşılaşıyor. Dışarıdan yükle seçeneğini korsan programlar almak için katiyen ve katiyen kullanmayın; şayet kullanırsanız Android cihazınıza bir virüsün bulaşma ihtimali oldukça yüksek. APK dosyalarını sadece güvenilir geliştiricilerden ve şirketlerden indirmelisiniz.

Örnek olarak bu linkten yenilenen ve hemen hemen Google Play ‘de yer almayan Facebook Messenger uygulamasının beta sürümünü indirerek bir tecrübe etme yapabilirsiniz.

İşlem

APK dosyasını talep eder mobil cihazınıza, dilerseniz de (biraz zor da olsa) bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Başlamak için Google Chrome ya da Stock Android tarayıcısını kullanarak bir APK dosyası indirin. Sonra tatbik çekmecesine giderek İndirilenler’ e tıklayın; burada azca ilkin indirmiş olduğunuz dosyayı bulacaksınız. Dosyayı açın ve uygulamayı kurun.

APK dosyasını bilgisayarınıza indirdi iseniz, prosedür birazcık farklılaşıyor. Android cihazınızı bilgisayarınıza bağlayınca USB yığın-depolama modunu açın.
Bir sonraki adım dosyayı cihazınıza sürükleyip bırakmak olacak. Daha sonra, Astro ya da ES File Explorer gibi bir dosya yöneticisi kullanarak, cihazınızda dosyanın yerini belirleyebilir ve kurulumu yapabilirsiniz.

Google Play ya da Amazon AppStore gibi resmi Android uygulaması pazar bölgeleri dışından tatbik indirirken dikkatli olmayı unutmayın. Zira Android işletim sistemlerine oldukça ivedi zararlı kod ya da virüs bulaşabilmektedir.