istenmeyen E-Postaları Engelleyin

resim58152554
resim58152554

Her gün gelen onlarca iletinin bir kısmından noksan kalmak en tabii hakkınız. İşte sinirlerinizi zıplatan bütün o istenmeyen e-postaları engelleme, e-postalardan kurtulmanın en basit yolu.

Neler Okuyacaksınız? →

İstenmeyen E-Postaları Engelleyin

Birçok kullanıcının korkunç rüyası olan, istenmeyen e-posta ve spam postalardan kurtulmak, aslında çok zor değil.

İstenmeyen e-posta alan bu kullanıcılardan Gmail, Outlook ve Yandex Mail kullananlar için görmek istemedikleri e-postaları iyi mi engelleyeceklerini adım adım anlatalım.

Gmail’de İstenmeyen E-Postaları Engelleme

Gmail, uzun zamandır hizmet vermesine rağmen yakın zamana kadar istenmeyen e-postaları önleme özelliği sunmuyordu.
Gmail’e geçtiğimiz haftalarda gelen yeni bir güncelleme ile beraber istenmeyen e-postaları engellemek çok daha basit hale geldi.

Gmail’de istenmeyen e-postaları engellemek için;

  • ilk olarak gelen kutusundan istemediğimiz e-postayı açıyoruz.
  • Açtığımız e-postanın üzerinde, gönderenin adının ve e-posta adresinin yazdığı zeminin derhal yanında Unsubscribe adlı yani Abonelikten Çık isimli bir tuş bulunuyor olacak.
  • Bu butona tıkladığımızda, Gmail kendiliğinden engellediğimiz adresten gelecek e-postaların bize ulaşmasına izin vermeyecek.

Bu fonksiyon düzgüsel e-posta atan adresler için derhal hemen geçerli değildir.

Twitter, Facebook, Google Plus gibi toplumsal ağlardan gelen bilgilendirme maillerini almak istemiyorsanız bu fonksiyonu kullanabilmeniz mümkün ya da değişik bir bilgilendirme servisinden gelen e-posta adreslerinde kullanabilirsiniz.

Outlook’ta İstenmeyen E-Postaları Engelleme

Gmail’in aksine Outlook’ta istenmeyen e-postaları engellemek çok daha kolay. Outlook’ta istemediğimiz e-postaları engellemek için öncelikle gelen kutusunda, istemediğimiz kaynaktan gelen bir e-postayı açıyoruz.

E-postanın en dibine indiğimizde “Çok fazla mı bülten alıyorsunuz? Aboneliği kaldır prosedürünü yapabilirsiniz.” yazan bir bölüm göreceksiniz. Orada yazan Aboneliği Kaldır yazısına tıkladığınızda Outlook vazgeçtiğiniz yerlerden gelen e-postaların sizlere ulaşmasını engelleyecektir.

Ayrıca şu şekilde bir prosedür yapabilirsiniz Outlook ekranınızın sağ üst köşesinde bulunan Çark simgesine basınız aşağı doğru bir izahat sayfası olacaktır burada Seçenekler bölümüne geçiş yapınız oluşturulan sayfada Gereksiz e-postaları önleme başlığı altında bulunan Güvenli ve engellenen gönderenler bölümüne geçiş yapmış olup engellemek istediğiniz bir adres varsa onu engelleyip ya da güvenilir listeye rastgele istediğiniz bir adresi ekleyebilirsiniz.

Yandex Mail’de İstenmeyen E-Postaları Engelleme

Yandex Mail, kurulduğu zamandan bugüne kadar, istenmeyen e-posta önleme hususi durumunu kullanıyor ve neredeyse bütün kaynaklardan gelen mesajları engelleyebiliyor.

Yandex Mail’de istenmeyen e-postaları engellemek için öncelikle gelen kutusunda istemediğimiz kaynaktan gelen bir e-postayı açıyoruz.

Daha sonra gelen kutusunun üst bölümünde posta sekmesinin altında yer edinen “E-posta yaz”, “Yenile” gibi tuşların bulunmuş olduğu sırada yer alan Abonelikten Ayrıl seçeneğine tıklayarak istemediğimiz e-postaları engelleyebiliyoruz.

Gördüğünüz gibi istenmeyen e-postaları engellemek, olabildiğince basit bir işlem. Ancak gene de istemediğimiz kaynakların bize e-posta göndermemesi için e-posta adresimizi dikkatli kullanmamız ve her yerde paylaşmamamız gerekiyor.

Eğer e-posta adresinizi birazcık daha dikkatli kullanırsanız, önleme gibi özelliklere gereksinim duymadığınızı görmüş olacaksınız. Şöyle düşünün ki cep telefonunuzu her yerde paylaşır iseniz rahatsız edici SMS çok gelir gibi.