Linux için Windows Alt Sistemini Kullanarak Linux Masaüstü Nasıl Çalıştırılır

Linux’u Windows’la beraber çalıştırmak, seneler süresince giderek daha yararlı bulunduğunu kanıtladı. Ancak sanal makineyi kurarken çift ön yüklemenin yönetimi zor olabilir, birtakım kararlılık problemleri ortaya çıkıyor.

Çözümlerden biri, Linux için Windows Alt Sistemini kullanmaktır, fakat bu masaüstü ortamı olmadan gelir. Öyleyse niçin haiz olduğunuz Linux dağıtımını yüklemiyorsunuz?

İşte Linux için Windows Alt Sistemini kullanarak Windows’ta bir Linux masa üstünü çalıştırmanın yolu.

Neler Okuyacaksınız? →

Linux için Windows Alt Sistemi Nedir?

Farkında değilseniz, 2018 Güz Yaratıcıları Güncellemesi ile Windows 10, Windows için Alt Sistem ile beraber gönderildi. Bu, Windows Mağazası ‘nda bulunan Linux işletim sistemlerinin kurulumunu destekleyen, basitçe kurulabilen isteğe bağlı bir özelliktir.

Temel olarak, Windows’ta bir Linux terminali açabileceğiniz ve Linux yazılımı yükleyip çalıştırabileceğiniz anlamına gelir.

Sanal makine gerekmez ve çift önyükleme yoktur.

Bununla birlikte, Linux için Windows Subsystem‘la alakalı sorun, bunun ancak bir komut satırı tecrübesi olmasıdır. Masaüstü yok. İleri seviye kullanıcılar için, bu büyük ihtimalle bir problem olmayacak, fakat Linux geniş bir masaüstü ortamı yelpazesine haiz olduğundan, birazcık fazla gözüküyor.

Neyse ki, şimdi Linux için Windows Alt Sistemini kurduğunuz sürece, Windows’ta bir Linux masaüstü kurabilirsiniz.

Windows 10’un Uyumlu Olduğundan Emin Olun

Devam etmeden önce, işte mühim olan bölüm: Windows’un 64 bit versiyonunu çalıştırıyor olmanız gerekir.

Bunu, Sistem türü girişini bulacağınız Ayarlar> Sistem> Hakkında bölümünden denetim edebilirsiniz . Devam etmek için, bu “64 bit işletim sistemi” okumalıdır. Değilse ve 64 bit donanım kullanıyorsanız, Windows 10’u 32 bit’den 64 bit’e yükseltmeniz gerekir.

Başka bir önkoşul, Windows 10 build 14393 veya üstünü çalıştırmanız gerekmesidir. Bunu, Windows özellikleri altında listelenen aynı Hakkında ekranında denetim edebilirsiniz. İşletim sistemi yapısını arayın — 14393’ten yüksekse, Windows için Alt Sistem’i Linux için kullanabilirsiniz. Değilse, ancak bir Windows Update’i çalıştırın.

Windows 10 ahenkli hale geldiğinde, Linux için Windows Alt Sistemini kurma kılavuzumuzu takip etme tarihi geldi.

Bu kurulumla birlikte, masaüstü ekleme zamanı.

Windows’ta bir Linux Masaüstü Kurulumu

Linux için Windows Alt Sistemini esasen ayarladıysanız, Başlat’ı tıklayın ve bash yazın . Linux kullanmaya adım atmak için ilk opsiyonu (bash run komutu) tıklayın. Aşağıdaki adımlar Ubuntu’yu tercih ettiğiniz Linux işletim sistemi olarak kurduğunuzu varsaymaktadır.

Bir güncelleme çalıştırarak ve Ubuntu’yu yükselterek başlayın:

sudo apt update
sudo apt upgrade

Bu yükseltme çalışırken, VcXsrv Windows X Server destek programını indirmek ve oluşturmak için Sourceforge sayfasına gidin. (Xming ve MobaXterm dahil olmak suretiyle öteki X Sunucuları Windows için kullanılabilir . Bu kılavuzun geri kalanında VcXsrv kullanıyor olacağız.)

X sunucusu, bir Linux uygulamasına ya da masaüstü ortamının grafik kullanıcı arayüzüne (GUI) erişmenizi sağlar. Linux sistemleri masaüstünü görüntülemek için X’e güvenir, fakat bir ağ üstünde de kullanılabilir.

Devam etmeden ilkin X pencere sunucunuzun kurulu olmasından emin olun. Bir sonraki adım Linux masaüstünüzü kurmaktır.

Pek oldukça Linux masaüstü ortamı (LDE) mevcuttur. İşleri kolay tutacağız ve LXDE isimli hafifçe bir ortam kuracağız. Yüklemek için giriş:

sudo apt install lxde

LXDE kurulumunun ardından, bu komutu girin

export DISPLAY=:0
export LIBGL_ALWAYS_INDIRECT=1

Bu, Linux’a masaüstünü X sunucusu üstünden göstermesini söyler. Böylece, yukarıda indirdiğiniz X Sunucu uygulamasını çalıştırdığınızda, Linux masaüstü ortamını göreceksiniz.

XLaunch aracını içeren VcXsrv’yi kullandık. X Ekran Ayarları penceresini görüntülemek için buna tıklayın ve büyük bir pencere ya da başlık çubuğu olmayan bir büyük pencere seçin . Siz oradayken Ekran numarasını arayın ve 0 olarak ayarlayın.

İleri , sonrasında seçin hiçbir istemcisi başlatın daha sonra Linux masaüstü başlatmak için izin XLaunch ancak serverı başlatır sağlamak. Tekrar İleri’ye , sonrasında Son’a tıklayın. Öncelikle kaydetmek için Yapılandırmayı kaydet’i tıklamak isteyebilirsiniz.

Linux masaüstünüzü başlatmaya hazır mısınız? Komut satırında, tercih ettiğiniz LDE’yi başlatmak için komutu girin. LXDE için, örneğin:

startlxde

Linux masaüstü ortamı daha sonra görünmelidir!

Artık daha önceden yüklenmiş Linux yazılımlarından rastgele birini çalıştırabilir ve hatta yeni programlar ve destek programlar yükleyebilirsiniz.

Linux Masaüstü istemiyor musunuz? Sadece bir tatbik yükleyin

Bir Linux masaüstünü kurmanın yanı sıra, Windows 10’dan bir Linux masaüstü uygulaması da kurabilirsiniz. Bu, tam bir masaüstünün noksan kalmasını düşünürseniz yararlıdır.

Örneğin, Rhythmbox medya oynatıcısını yüklemek ve Windows’ta Linux’ta çalıştırmak için şunları kullanın:

sudo apt install rhythmbox

Verme komutunu ayarladığınızdan emin olun:

export DISPLAY=:0

Ardından uygulamayı Bash isteminden çalıştırın:

rhythmbox

Ortam yürütücüsü başlatılacak ve bir kitaplığa göz atmanız için hazır olacaktır.

Şimdi, bu durumda, belli ki sisteminizde birtakım ortam dosyalarını Linux ortamına eklemeniz gerekir. Bunu bir tarayıcı yükleyerek ve dosyaları indirerek ya da medya dosyalarının bulunmuş olduğu bir USB sürücüsünü takarak yapabilirsiniz.

USB sürücüsünü bağladıktan sonra, takmayı ihmal etmeyin (bu misal şoför harfi olarak D: kullanır):

sudo mount -t drvfs D: /mnt/d

İşiniz bittiğinde, sökmeden ilkin sürücünün bağlantısını kesmeniz gerekir. Bu, sürücüdeki verilerin bütünlüğünü sağlar.

sudo umount /mnt/d

Windows klasörlerinize Linux uygulamalarından göz atmak olası olsa da, reel dosyalar açılamaz. Bu, hem Windows hem de Linux ortamlarını zarar görmekten koruyacak şekilde de olsa, Linux için Windows Alt Sisteminin bir eksikliğidir.

Windows’ta Linux: En Yakın Birleşme!

Linux için Windows Alt Sistemi, Linux yazılımının bir Windows PC’de çalıştırılmasını kolaylaştırır. Sanal makineler ya da çift önyüklemenin acısı ile alakalı endişelenmenize gerek yok.

Yüklü bir Linux masaüstünde yakınsama neredeyse tamamlandı. Windows masaüstünün rahatlığından Linux ile başa çıkmak için mükemmel bir yol.