Oyuncu Klavye Önerileri: En İyi Gaming Klavyeleri – 2022

resim39227079
resim39227079

2022 senesinde oyuncu ekipmanları kura çekmek olabildiğince zorlaştı. Bunun sebebini kolaylıkla anlatım etmek gerekirse, piyasada yüzlerce çeşit ekipman bulunmakta ve bu ekipmanların 1/3’lük kısmını ise oyuncu klavyeleri oluşturmaktadır. Biz de sizler için en iyi oyuncu klavye önerileri listemizi oluşturduk.

Peki oyuncuların performansını bu denli etkileyen ve pazarda bu kadar büyük bir yeri olan oyuncu klavye tarzı iyi mi yapılmalı? Bu konudaki en mühim noktalar; tasarım, yapı malzemesi, irtibat türü ve teknolojik yapısıdır.

Piyasada yer edinen oyuncu klavyelerinin bir bir çok özgün olarak geliştirilen kaliteli oyuncu klavyelerinin taklididir. Bu sebeple; oyuncu klavyesi almadan ilkin iyi araştırmak ve bu ürün türünde iyi olduğu ispatlanmış marka ve modeller arasından seçim yapmak en mühim kriterdir.

Oyuncu klavyesi önerilerinde değişik kullanım amaçları için uygun, değişik fiyat aralıklarında hem membran hem de mekanik klavyeleri inceledik. Klavye tarzı esnasında en mühim noktalardan birisi de klavyenin reaksiyon (yanıt) süresinin kısa olmasıdır. Programlanabilir düğmelere haiz olması ise oyuncular için daha basit ve huzurlu bir kullanım sunar.

Bu kadar çok değişkenin olduğu bir oyuncu ekipmanında ziyaretçilerimizi birazcık olsun rahatlatabilmek için en iyi oyuncu klavyelerini listelemek için aşağıda yer edinen incelemeleri gerçekleştirdik.

İçindekiler

Oyuncu Klavye Önerilerimiz: En İyi Gaming Klavyeleri

Steelseries Apex 3

Almak için Sebepler– 10 bölgeli RGB aydınlatma
– Daha sessiz tuşlar
– Fiyat aralığı
Fiyat Aralığı800 – 1.300 TL

En iyi oyuncu klavyesi önerileri listemizin ilk esnasında Steelseries markasına ait bir model mevcut. Steelseries Apex 3 modeli firmanın İdeal fiyatlı ürünleri arasında yer alıyor. Biraz daha bütçe dostu olan çok yönlü bir oyuncu klavyesi şeklinde de anlatım etmek mümkün.

Klavyede IP32 su ve toz geçirmezlik koruması (çapı 2.5 mm’den büyük katılara ve 14 dereceden düşen su damlalarına karşı koruma) yer alıyor. Bu da birazcık daha uzun ömürlü olmasını ve derli toplu temizleme periyodunun uzamasını sağlıyor. Üstelik makul fiyatına karşın bilek desteği de cihazda bulunuyor.

Performansını inceleyecek olursak SteelSeries’in Whisper Quiet (Fısıltı kadar sessiz) özelliği harbiden çok sessiz bir çabalama sağlıyor. Tuşlar maalesef mekanik değil, membran bir dizi üründe yer alıyor. Ancak membran anahtarlar olduğu halde elinizin altında olabildiğince iyi ve duyarlı bir hissiyat bırakıyor.

Bunların yanı sıra cihazda RGB tenvir desteği yer alıyor. Aynı anda 24 tuşa basmak da mümkün. Ayrıca klavyenin tuş basma ömrü ise 20 milyon olarak anlatım ediliyor. Tüm bu özellikleriyle giriş düzen bir oyuncu klavyesi için mükemmel bir tercih olduğunu söylemek yanlış olmaz.

HyperX Alloy Elite 2

Almak için Sebepler– Hızlı cevap süresi
– Tam tuş seti
– Özel yazılım
Fiyat Aralığı1.450-1.900 TL

Listemizin ikinci esnasında yer edinen aygıt ise HyperX markasına ait. HyperX’in kulaklık mevzusundaki ustalaşmış çalışmalarını düşününce klavye konusu ile ilgili da bu kadar iyi işler çıkarmaları pek muazzam değil. HyperX Alloy Elite 2 ise ortam tuşları ve tuş dizaynı vasıtası ile olabildiğince geniş bir kullanım sunuyor.

HyperX’in hususi yazılımı vasıtası ile klavye üstünde efektler hazırlayabilirsiniz. Ayrıca üreticiler bu cihazda mekanik bir tuş ekibi kullanmayı tercih etmiş. Oldukça sağlam çelik çerçeve ve mekanik tuşları vasıtası ile elinizin altında size sağlam bir kullanım tecrübesi sunuyor.

Bunlara ayrıca cihazın 180 santimetre uzunluğunda bir kablosu mevcut. Örgü kablosu vasıtası ile zarar görmesi de epey zorlaşıyor. Ayrıca klavyede tak çalıştır özelliği de mevcut. Böylece ek bir kurulum yapmadan klavyeyi kullanabilmek olası hale geliyor.

RGB tenvir ve USB girişine haiz kablolu bir yapısı mevcut. Aynı zamanda kırmızı anahtarlı HyperX mekanik tuşlar cihazın performansını artırıyor. Üstelik cihazda ses tekerleği, tuş kapakları ve makro tuş desteği de yer alıyor. Ayrıca 80 milyon tuş basma ömrüyle de göz doldurduğunu belirtmekte yarar var.

Asus ROG Strix Scope

Almak için Sebepler– Dayanıklı alüminyum plaka
– RGB tuş takımı
– FPS oyunlarında yüksek performans
Fiyat Aralığı1.500 – 1.700 TL

Asus’un son zaman bilgisayar etraf birimlerindeki başarısı mutlaka göz ardı edilemeyecek düzeyde. Asus ROG Strix Scope oyuncu klavyesi de bunu destekliyor. Özellikleriyle göz dolduran klavye bunun yanı sıra makul fiyatıyla da kullanıcıları şaşırtıyor.

Asus ROG Strix Scope klasik bir oyuncu klavyesi değil. FPS oyunları için hususi bir tecrübe sunan klavye tasarımına da bunu yansıtıyor. Bu kompakt mekanik klavye size makro desteği sağlıyor. Ayrıca FPS oyunlarının vazgeçilmez tuşları üstünde de dizayn farklılıkları dikkat çekiyor. Örneğin sol CTRL tuşu öbür klavyelere göre birazcık daha geniş. Ayrıca WASD tuşlarının yapısı görülmesini kolaylaştırmak için birazcık daha parlak gümüş renklere sahip.

Klavyenin yapısında kullanılan üst seviye sağlam alüminyum ekstra bir direnç katıyor. Asus’un RGB Sync LED teknolojisi klavye ünitesini isteğinize göre aydınlatmanızı sağlıyor. Mekanik tuş yapısı ise bir oyuncuya gereksinim duyan en iyi hissiyatı sağlıyor.

Cihazda mekanik tuş olarak Cherry MX kullanılıyor. Kırmızı, kahverengi, mavi ve siyah anahtarlar üründe yer alıyor. Üstelik bütün tuşlara aynı anda basma desteği de cihazda mevcut. Tabii ki makro tuş desteği ve oyuncu profili gibi özelikler de klavyede yer alıyor. Yalnızca bilek desteği olmaması bir dezavantaj gibi gözüküyor.

Steelseries Apex 7

Almak için Sebepler– Kompakt ve minimalist dizayn
– Tuş başına hususi aydınlatma
– OLED akıllı ekran
Fiyat Aralığı2.500 – 3.400 TL

En iyi oyuncu klavye önerileri listemizde yer edinen bir öbür ürün ise Steelseries Apex 7 oluyor. Son aşama hoş bir tasarıma haiz olan ürün özellikleriyle de göz dolduruyor. Özellikle OLED monitörü size oyunlardan ya da birtakım programlardan (Discord gibi) gecikmesiz olarak malumat veriyor.

Steelseries bu cihazda mekanik bir tuş ekibi kullanmayı tercih etmiş. Steelseries QX2 mekanik tuş ekibi cihazda yer alıyor. Aynı zamanda bütün tuşlara basma desteği de cihazda mevcut. Buna ayrıca klavyede makro oluşturma ve profil desteği de yer alıyor.

Yapımında kullanılan tayyare sınıfı alüminyum, klavyeye ayrı bir sağlamlık katıyor. Geniş ve huzurlu bilek pedi, kullanım esnasında daha huzurlu etmenizi sağlıyor. Böylece uzun devam eden oyunlarda daha huzurlu kullanım sunuyor. Ayrıca 50 milyon kullanımlık tuş ömrü de uzun ömürlü bir klavye olduğunu gösteriyor.

Asus ROG Falchion

Almak için Sebepler– Kablosuz desteği
– Cherry MX mekanik tuşlar
– Hızlı şarj
Fiyat Aralığı2.700 – 3.500 TL

En iyi oyuncu klavye önerileri listemizde yer edinen bir öbür Asus modeli ise Falchion oluyor. Yine Republic of Gamers markasının altında piyasaya çıkan aygıt listemizdeki kablosuz klavye önerileri arasında yer alıyor. Üstelik mekanik yapısıyla da etkin bir tecrübe sağlıyor.

Asus ROG Falchion, Cherry MX mekanik tuş ekibi ile kullanıcıya ulaşıyor. Gümüş, kahverengi, kırmızı ve mavi anahtara ayrıca aynı anda bütün tuşlara basma desteği de cihazda yer alıyor. Ayrıca makro tuş desteği ve oyuncu profili de ürünün özellikleri arasında yer alıyor.

Klavyede tenvir tipi olarak RGB ışıklar mevcut. Ayrıca kablosuz yapısıyla 18 güne kadar dayanan bir pil gücü olduğu anlatım ediliyor. USB ile bağlanan klavyede maalesef Bluetooth desteği mevcut değil. Ancak kablolu kullanım için de makul olduğu belirtiliyor. Üstelik süratli şarj desteği de cihazda yer alıyor. Özellikle kompakt dizayn seven kullanıcılar için son aşama makul olduğunu belirtelim.

Logitech G915 Lightspeed

Almak için Sebepler– Düşük profil mekanik tuşlar
– Kablosuz kullanım ve Bluetooth desteği
– Hızlı kullanıma uygun
Fiyat Aralığı3.150 – 4.400 TL

En iyi oyuncu klavyesi listemizde yer edinen bir öbür kablosuz model ise Logitech tarafınca üretlien G915 oluyor. Oyuncu ekipmanları serisinin altında üretilen bu aygıt mekanik bir tuş takımına sahip. Aynı zamanda sayısal tuş ekibi olmayan bir versiyonu de bulunuyor.

Cihazda düşük profil mekanik tuşlar yer alıyor. Logitech GL markasına ait bu tuşların aynı anda hepsine basmak da mümkün. Üstelik cihazda birçok üst düzen klavyede olduğu gibi makro ve oyuncu profili desteği de mevcut. Multimedya tuşları ve ses tekerleği de üründe yer alıyor.

Kablosuz özelliklerine baktığımızda ise iki değişik irtibat opsiyonu karşımıza çıkıyor. Hem USB alıcı ile hem de Bluetooth ile klavyeyi bağlamak mümkün. Tüm bunların yanı sıra kablolu kullanıma da imkân sağlıyor. Ancak cihazın pil ömrü 1.25 gün olarak anlatım ediliyor.

Üründe RGB tenvir desteği de yer alıyor. Ayrıca metal gövdesi ile son aşama sağlam bir duruş sergilediğini de belirtmek yanlış olmaz. Her ne kadar bilek desteği olmasa da Bluetooth vasıtası ile birçok platform ile ahenkli çalışıyor. Ayrıca tak çalıştır özelliği vasıtası ile rastgele bir güçlük yaşamadan klavyeyi kullanmak mümkün.

Steelseries Apex Pro

Almak için Sebepler– %100 anti gölgeleme
– Hızlı reaksiyon süresi
– Ergonomik kullanım
Fiyat Aralığı3.900 – 4.100 TL

Kesinlikle en iyi oyuncu klavyelerinden birisi olan Steelseries Apex Pro modeliyle devam ediyoruz. Bir gaming klavyesinin eğer olmazsa olmazları mekanik tuşlar, RGB ışıklandırma, değişik tenvir profilleri bu klavye de doğal ki yer alıyor. Bunlara ayrıca Steelseries, bu ürünün en süratli oyuncu klavyesi olduğunu iddia ediyor.

Ayarlanabilir tuşlarının 0.4mm kadar düşük seviyelere indirilebileceği, bunun da reaksiyon süresine son aşama hızlandıracağı söyleniyor. Aynı zamanda klavyede makro tuş desteği de yer alıyor. Üstelik aygıt alüminyum gövdesi ile de büyük beğeni topluyor.

Klavyenin en iyi özellikleri arasında hususi multimedya tuşları ve %100 anti gölgeleme desteği yer alıyor. Bu özellik, bütün tuşlara aynı anda basılsa bile hepsinin reaksiyon vereceği anlamına geliyor. Bu kadar özelliğin yanı sıra 100 milyon basıma kadar dayanabilen bir yapıya da sahip.

Ayrıca OLED monitör ve ses tekerleği ile de piyasadaki birçok ürünün önüne geçmeyi başarıyor. Fiyatıyla birazcık daha lükse yaklaşsa da yüksek bütçeye sahipseniz mutlaka değerlendirmeye almanız ihtiyaç duyulan bir ürün. Ayrıca TKL versiyonu olduğunu da belirtelim.

Asus ROG Claymore II

Almak için Sebepler– 100 milyon defa tuş basma ömrü
– Hızlı reaksiyon süresi
– Ergonomik kullanım
Fiyat Aralığı4.400 – 5.400 TL

En iyi oyuncu klavye önerileri listemize bir öbür Asus modeliyle devam ediyoruz. Asus ROG Claymore II listemizdeki en pahalı klavyeler arasında yer alıyor. Ancak ürünün süratli reaksiyon süresi ve dayanıklılığıyla listemize girmeye hak kazandığını belirtelim.

ROG RX Optik mekanik tuş ekibi ile kırmızı ve mavi anahtarlara haiz aygıt tam bir oyuncu klavyesi görünüşüyle karşımıza çıkıyor. Özelikle ürünün donanım kalitesi ve etkin tuş sistemi klavyenin daha iyi bir tecrübe sunmasını sağlıyor. Üründe yer edinen bilek desteği de konforu artırıyor.

Cihazın yöntem özelliklerine baktığımızda 100 milyon tuş basma ömrü, makro desteği, bütün tuşlara aynı anda basma gibi özellikler karşımıza çıkıyor. Ayrıca USB alıcı ile kablosuz kullanıma da imkân elde eden cihazın pil ömrü 1.8 gün olarak belirtiliyor. Hızlı şarj desteği de cihazda yer alıyor. Üstelik RGB ve hususi yazılımı da klavyeyle beraber sunuluyor.

Siz Hangi Oyuncu Klavye Modelini Kullanıyorsunuz?

2022 senesinde sizlere önerebileceğimiz gaming klavye önerilerini bu yolla listelemek mümkün. Unutmamak icap eder ki hızla ilerleyen teknoloji eminiz ilerleyen günlerde bizlere çok değişik seçenekler sunacak. Biz de sizler için bu seçenekleri izleyerek aktüel incelemeler hazırlamaya devam edeceğiz.

Siz hangi model oyuncu klavyesi kullanıyorsunuz? Listemize eklemek istediğiniz modeller var mı? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.