Trojan Nedir?

resim22658608
resim22658608

İnternet, günlük hayatımızın değişmez bir parçasıdır. Ancak kişiler, internet üstünden muayyen sitelere girerken birtakım durumlarda kendilerini tehlikenin içerisinde bulabilirler. Tıkladığınız bir reklam, size gelen bir e-posta ya da onayladığınız rastgele bir prosedür kararında cihazlarınıza virüs bulaşma ihtimali vardır. Trojan da bu virüslere bir örnektir. Peki Trojan tam anlamıyla nedir?

Bilgisayar kullanıcıları birtakım durumlarda rastgele bir siteden, bağlantıdan ya da ağdan veri transferi gerçekleştirirken tehditlere karşı aleni halde oluyor. Bu tehlikeyi anlamaları da ya vakit alıyor ya da asla ayrım etmiyorlar. Bu durumda da bilgisayarları tehditler karşısında zarar görebiliyor. Biz de bu yazımızda Trojan nelerdir sorusunun cevabını vererek zararlı tatbik ve virüs gibi tehditlere karşı ne yapmanız icap ettiğini anlatacağız.

İçindekiler

Trojan Nedir?

Adını Truva atından alan Trojan, bilgisayarınıza zarar verecek fena amaçlı bir tatbik türüdür. Bu zararlı yazılım, fena amaçlı yazılımların %51.45’ini oluşturarak ne kadar tehlikeli bulunduğunu kanıtlamaktadır. Bir Trojan, cihaza sızmak için kendisini düzgüsel bir tatbik olarak gösterir. Ancak bu zararsız görüntüsün altında, cihazlara zarar verecek fena amaçlı kodlar barındırır.

En zararlı tatbik türlerinden biri olan Trojan’ın bu ismi almasının bir sebebi var. Bu yazılım, Yunanlıların Truva’ya asker kaçırma amacıyla kullandıkları tahta ata benzetilmiştir. Çünkü bu tatbik görünüşte zararsızdır ve bazen antivirüs şekilleri tarafınca bulunamaz. İçinde gizlice yer edinen fena amaçlı kodlar da askerleri temsil etmektedir. Bu nedenle Trojan’a kendini belli etmeyen bir zararlı tatbik dememiz doğru olacaktır.

Trojan yazılımları, verilerinize ve ağınıza zarar vermek, şahsi bilgilerinizi çalmak, cihazlarınızı bozmak ve bunun gibi zararlı eylemler gerçekleştirmek için tasarlanmıştır. Bu yazılımın en tehlikeli yönü, sizi kandırma amacıyla reel bir tatbik ya da dosya gibi davranmasıdır. Siz Trojan yazılımını düzgüsel bir tatbik zannedip yüklediğinizde ise bilgisayarınıza zarar vermeye hazırdır.

Bazen Trojan yazılımını virüs ismi altında görme ihtimaliniz vardır. Aslında virüsler kendilerini çalıştırma ve çoğaltma yetkisine sahiptir. Ancak Trojan yazılımının kendisini çalıştırma yetkisi yoktur. Bu yazılımın çalışabilmesi için bir kullanıcının çalıştırması gerekmektedir. Tabii bu detayların yanı sıra Trojan’ı hem zararlı tatbik hem de virüs olarak anmak pek de yanlış olmaz.

Böylelikle Trojan nelerdir sorusunun cevabını vermiş olduk. Trojan yazılımının muayyen bir çabalama mantığı vardır. Şimdi bu mevzu ile alakalı izahat yapalım.

Trojan Yazılımı Nasıl Çalışmaktadır?

Daha ilkin de değindiğimiz gibi Trojan yazılımının kendisini kopyalama yetkisi yoktur. Dolayısıyla bir çok Trojan saldırısı, kullanıcıyı fena amaçlı tatbik indirmesi, yüklemesi ve çalıştırması için kandırma amacına sahiptir. Örneğin bir bilgisayar korsanı e-posta üstünden gönderilmiş olduğu eki açması için kullanıcıyı kandırmaya çalışır. Eğer alakalı eke tıklarsanız ya da istediği eylemleri gerçekleştirirseniz Trojan’ı indirip kurması olası olacaktır.

Dolandırıcıların bir çok düzgüsel görünümde bir e-posta adreslerinden e-posta göndermektedir. Kişiler de bu iletileri zararsız zannedip açarlar ya da eklere tıklarlar. Bunun kararında da Trojan, yani fena amaçlı tatbik yüklemesi gerçekleşmeye başlar.

Trojan yazılımının cihazınızda bulunduğunu ya da ele geçirdiğini anlamanız zordur. Ancak saldırganlardan gelen dosyaları indirip kurduğunuzda fena amaçlı tatbik öteki dosyalarınıza yayılacaktır. Bu da bilgisayarınıza ciddi miktarda hasar verecektir.

Böylelikle Trojan yazılımının iyi mi çalıştığıyla alakalı de izahat yapmış olduk. Trojan yazılımının bulaşma ihtimali olan bir çok yer vardır. Kişiler birtakım durumlarda bir zararlı yazılımdan şüphelense de bundan emin olmak için bilgili olmak gerekmektedir.

Bilgisayar kullanıcıları birtakım durumlarda Trojan yazılımının cihazlarına bulaştığını ayrım etmemektedir. Bu tür zararlı yazılımlar konusu ile alakalı bilgili ve bilgili olmak olabildiğince fayda sağlayacaktır. Bu nedenle Trojan yazılımların cihazlara iyi mi bulaştığıyla alakalı izahat yapmamız yararlı olacaktır.

Trojan Yazılımı Bilgisayara Hangi Yollarla Bulaşmaktadır?

Aslında kullananların bir çok Trojan’ı bilgisayarlarına kendileri yüklemektedir ve bunun farkına varmamaktadır. Bu zararlı yazılım, cihaza değişik yollarla bulaşabilir. Örneğin e-posta eklerinden ve bağlantılarından Trojan’ın cihaza bulaşması olabildiğince yüksektir.

Tıpkı spam maillerde olduğu gibi size şüpheli bir e-posta gelmektedir. Örneğin rastgele bir sayfaya bedava bir halde üye olabileceğinizi söyleyen bir e-posta aldınız. Sonra bu iletideki linke tıkladınız. İşte tam da bu hamlenizin kararında cihazınıza Trojan yazılımının girmesine imkân elde etmiş olabilirsiniz.

Dosya paylaşım siteleri üstünden indirmiş olduğunuz dosyalar da Trojan yazılımının bilgisayarınıza bulaşmasına imkân sağlamaktadır. Sahte e-posta eklerine benzer şekilde dosya paylaşım sitelerinde de rastgele bir uygulamayı ya da yazılımı bedava indirmenizi elde eden bir bildirim alabilirsiniz. Bu yazılımı ya da uygulamayı harbiden bedava bir halde indirseniz de Trojan yazılımı sizin açığınızı yakalamak için bekliyor olacaktır.

Korsan dizi-film seyretme sitelerinin yarısından fazlası reklamlarla doludur. Bu reklamların bazılarında yer edinen çarpı işareti alakalı reklamı kapamak için değil, Trojan gibi zararlı yazılımlara davetiye çıkarmak içindir. Bunlara da dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca torrent üstünden bir dosya indirmek de virüse niçin olabilir.

Herkesin kullanımına aleni olan Wi-Fi ağları da Trojan yazılımı için aleni kapı gibidir. Havaalanları, kafeler ve parklar gibi yerlerdeki Wi-Fi ağları her insanın rahatlıkla bağlanabilmesi için emniyet ağını düşük tutmaktadır. Bunun kararında da Trojan ve bunun gibi bir çok zararlı tatbik çeşitlerinin cihazınıza bulaşması kolaylaşmış olur.

Cihazınıza Trojan Yazılımının Bulaştığını Gösteren Belirtiler Nelerdir?

Yazımızda Trojan nelerdir ve cihaza iyi mi bulaşır sorularının cevabını verdiğimize göre bu yazılımın cihazınızda var bulunduğunu iyi mi anlayacağınıza dair de izahat yapalım. Trojan’ın tüm amacı, cihazlara fena amaçlı tatbik bulaştırmak ve kişilerin bu tarz şeyleri anlamasını önlemektir. Bir cihaza Trojan bulaşmış olup olmadığını yalnızca küçük bir kontrolle anlamanız pek olası değildir.

Ancak cihazlarınızı, programlarınızı ve uygulamalarınızı gözlemleyerek Trojan yazılımını keşfetmiş olursunuz. Bilgisayarınıza Trojan yazılımı bulaştıktan sonrasında değişik yollarla bu yazılımı ortadan kaldırmanız olası olacaktır.

Uygulamalarınızı ve Programlarınızı Kontrol Edin

Cihazınızın tatbik programlarını ve mobil cihazınızın uygulamalarını derli toplu bir halde denetim etmenizde fayda var. Daha ilkin yüklemediğiniz fakat cihazınızda mevcud bir tatbik görürseniz bilgisayarınızın Trojan tarafınca kullanıldığını anlamış olacaksınız.

Cihazınızın Performansını İnceleyin

Trojan gibi fena amaçlı yazılımlar sıklıkla cihazları yavaşlatmaktadır. Dolayısıyla cihazınıza Trojan yazılımının bulaştığının en net emaresi düşük aygıt performansıdır. Bilgisayarınız olması gerekenden çok daha yavaş ise ya da durduk yere kilitlenmeler yaşıyorsanız Trojan yazılımıyla yüz yüze olabilirsiniz.

Performans problemleri yaşıyorsanız ve bu problemin kaynağını öğrenmek istiyorsanız Görev Yöneticisi ya da Etkinlik Monitörü bölümlerini denetlemek iyi olacaktır. Windows işletim sistemli bilgisayarınızdan bu denetimi gerçekleştirmek için ‘Ctrl+Alt+Del’ tuş kombinasyonunu kullanın. Sonra Görev Yöneticisi kısmına geçin. Buradan da ‘Arka Plan İşlemleri’ kısmına erişim sağlayın. Son olarak hangi işlemlerin CPU, hafıza ve disk alanınızı tükettiğini inceleyin.

Performans kontrolünü Mac bilgisayar üstünden gerçekleştirmek için ise ‘Command+Space’ tuşlarına basın. Sonrasında buraya ‘Etkinlik İzleyicisi’ yazın. Son olarak ‘% CPU’ bölümünün altında hangi uygulamaların alanınızı tükettiğini denetim edin.

Başlangıç Programlarını Kontrol Edin

Trojan’lar bilgisayarlarınızın başlangıç programlarında da gizlenebilir. Burada yer edinen Trojan’ları belirleme etmek birazcık zordur. Bunun sebebi ise sistem belleğinde yer almalarıyla ilgilidir. Dolayısıyla cihazınızın başlangıç programlarını denetim etmenizde fayda var.

Bilgisayarınızın Düzgün bir Şekilde Çalıştığından Emin Olun

Cihazınızda rastgele bir gariplik hissediyorsanız da dikkatli olmanızda fayda var. Örneğin çalıştırmadığınız halde rastgele bir tatbik çalışmaya başladıysa ya da bilmediğiniz bir prosedür gerçekleşiyorsa Trojan yazılımı devrede olabilir.

Trojan Yazılımı Cihaza Neler Yapabilir?

Bir Trojan yazılımının cihazınızda var olup olmadığını anlamanız için yaptığımız açıklamadan sonrasında bu yazılımın aleti iyi mi etkileyeceğiyle alakalı de izahat yapalım. Trojan yazılımı cihazınıza bulaştığında dosyalarınızı silebilir. Bunun yanısıra Trojan’ın öteki bir fena amaçlı tatbik da yükleme ihtimali vardır. Bu da cihazınızın güvenliğini daha fazla ihlal edecektir.

Cihazınızda yer edinen verileri değişiklik yapmak de Trojan’ın yapabileceği hamlelerden biridir. Kimlik ve gizyazı gibi hususi verileriniz de Trojan tarafınca kopyalanmaya uygun haldedir. Bu mevzulara bilhassa dikkat etmeniz güvenliğiniz açısından olabildiğince önemlidir.

Trojan Türleri Nelerdir?

Bir Trojan’ın cihaza neler yapacağına bağlı olarak değişik türleri bulunmaktadır. Bu türlerin her birinin değişik bir özelliği yer almaktadır. Şimdi Trojan türleri ile alakalı izahat yapalım.

Rootkit

Trojan’ın türlerinden biri olan Rootkit, siber suçlulara, cihazın yazılımına ve idare edici izni gerektiren araçlara erişim sağlamaktadır. Amacı ise cihaza bulaşmış olan zararlı yazılımların tespitini önlemesidir. Böylelikle cihaza zararlı bir virüs bulaştığında, bu yazılımın etkinliğini gizleyerek cihazın güvenliğine zarar verir.

Arka Kapı Trojan

Bir arka kapı Trojan’ı, bilginiz olmadan arka kapı programı yükler. Bu tatbik ise cihazınıza uzaktan erişim sağlar. Arka kapı Trojan’ları, istedikleri vakit dosya yüklemek, indirmek ve yürütmek amacıyla uzaktan erişimden yararlanır.

Ayrıca bu Trojan türü, cihazınızdaki kodları ve komutları yürütür. Web trafiğiniz, izlemesi de bu türün özellikleri arasındadır. Cihazınıza daha fazla zararlı tatbik yükleme ve verileri çalma hikayelerinde arka kapı Trojan devreye girer.

DDoS Trojan’ı

DDoS Trojan türü, birden çok bilgisayarı ele geçirmektedir. Bunun kararında ise bilgisayarları DDoS saldırısı gerçekleştirmek için kullanır. Ele geçirilmiş olan bilgisayarlar ise “zombi” olarak adlandırılmaktadır. DDoS saldırısına niçin olunan cihazlarda internet siteleri de dahil tüm ağa erişim kaybolur.

Yazılım İndirici Trojan

Yazılım indirici Trojan bilgisayara bulaştıktan sonrasında reklam yazılımı ya da casus tatbik gibi ek fena amaçlı yazılımları indirir. Trojan türü olan tatbik indiriciler, içerisinde öteki fena amaçlı bileşenleri de içerir. Böylece çok sayıda şekilde cihazınız zarar görebilir.

Sahte Antivirüs Trojan’ı

Bu Trojan türü, virüsten koruma yazılımı gibi davranır ve bu prosedür için sizden para ister. Cihazda büyük bir virüs varmış gibi davranır ve bu virüsü temizlemeniz için sizden yüklü miktarda para talebinde bulunabilir. Bu Trojan türü genelde internet sitesinde gezdiğiniz sırada ortaya çıkar.

SMS Trojan’ı

SMS Trojan’ı, cihazınızın SMS bölümündeki mesajlar vasıtasıyla işlevsellik gösterir. Oturum açma bilgilerini ve parolaları çalmayı hedefler. Bunun yanında, hususi tarifeli mesajlaşma numaralarına metin mesajları da gönderebilir.

Bilgisayarınızı Trojan Yazılımına Karşı Nasıl Koruyabilirsiniz?

Trojan yazılımının cihazınızda var bulunduğunu anladığınızda bu yazılımın aşağı yukarı olarak ne vakit cihazınıza yerleştiğini de anlamanız mümkündür. Çünkü alan tüketimi, durduk yere tatbik çalıştırma, dosya silme ve aygıt yavaşlatma gibi durumlarla karşılaşıyorsanız Trojan yazılımının cihazınıza yerleştiğini anlayabilirsiniz.

Dolayısıyla bu gibi durumları ne vakit yaşamaya başladığınızı belirleme edip o sıralarda hangi programları ya da dosyaları yüklediğinizi hatırlayın. Çünkü Trojan yazılımını alakalı dosya ve uygulamanın getirmiş olması muhtemeldir. Bu dosya ve uygulamayı silerek bilgisayarınızı Trojan yazılımına karşı koruyabilirsiniz.

Güçlü ve güvenilir bir antivirüs programı kullanmak da Trojan gibi zararlı yazılımları cihazınızdan uzak tutacaktır. Gerekli antivirüs uygulamasını cihazınıza indirip derli toplu aralıklarla tarama prosedürünü gerçekleştirmenizin büyük yararı olacaktır. Bunun yanında, güvenmediğiniz kaynaklardan dosya indirme gerçekleştirmemeniz de iyi olacaktır. Aynı şekilde tanımadığınız birinden gelen e-postalardaki ekleri açmamanızı ve linklere da tıklamamanızı öneririz.

Halka aleni Wi-Fi ağlarına olabildiğince bağlanmamaya çalışın. Eğer bağlanmak zorundaysanız da VPN kullanın. Önemli hesaplarınız için ise iki faktörlü koruma gibi yüksek emniyet elde eden özelliklerden faydalanın. Bu sayede güvenliğinizi bir nebze daha denetim edebilirsiniz.

Ayrıca dosyalarınızı güvenilir bir depolama hizmetine yedeklemeyi de dikkatsizlik etmeyin. Bu işlem, cihazınıza Trojan gibi zararlı yazılımlar bulaştığında ve dosyalarınızı sildiğinde alakalı dosyaları geri getirmenizi sağlayacaktır. Son olarak cihazınızın tatbik güncellemelerini de geciktirmemeye itina gösterin. Çünkü tatbik güncellemeleri cihazın güvenliği konusu ile alakalı da iyileştirmeler yapmaktadır.

Sizler için hazırladığımız Trojan nelerdir rehberimiz burada sona eriyor. Sizler de Trojan yazılımları hakkındaki sual ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.