Türksat 42e Frekans Ayarları Nasıl Yapılır? – 2022

resim82746217
resim82746217

Türkiye’nin uydu operatörü olan Türksat, televizyon ve radyo yayıncılığı başta olmak suretiyle muhtelif alanlarda insanların karşısına çıkmaktadır. Fakat Türksat, genelde tv yayıncılığı üstüne verdiği hizmetlerle bilinmektedir. Çünkü Türkiye’de tv yayınları, Türksat tarafınca sağlanan hizmetlerle gerçekleşmektedir. Bundan kaynaklı bir çok kişi, Türksat 42e frekans bilgilerini merak etmektedir.

Bizler de bu yazımızda sizler için Türksat 42e frekans bilgilerini paylaşacağız. Bunun yanı sıra Türksat’ın uzayda yer edinen uyduları ile ilgili malumat vereceğiz. Böylece Türkiye’deki tv ve radyo yayını süreci ile ilgili daha geniş kapsamlı bilgilere erişim sağlayabileceksiniz.

İçindekiler

Türksat Uyduları Nelerdir?

Türksat, Türkiye’nin ilk ve tek uydu operatörüdür. Bu kapsamda Türksat, Türkiye’deki başta tv ve radyo yayıncılığı olmak suretiyle bir çok hizmetin gerçekleşmesini sağlamaktadır. Günümüzde Türksat, uzaydaki uyduları vasıtasıyla kablolu tv hizmetinden web hizmetine kadar bir çok hizmet sunmaktadır. Belirtmiş olduğumuz gibi Türksat, bu hizmetleri uyduları vasıtasıyla kullanıcılarıyla buluşturuyor.

Türksat’ın kurulduğu günden bu yana uzaya gönderilmiş olduğu çok muhtelif uyduları mevcut. Bu uydular şunlardır:

Türksat 1 Serisi

Türkiye, uzun süredir uzaya uydu gönderme projeleri gerçekleştiriyor. Bu kapsamda Türkiye’nin uydu projelerini Türksat yürütüyor. Türksat, öncelikle 1994 senesinde Türksat 1A ismini verdiği uydusunu uzaya göndermeye çalıştı. Guyana Uzay Merkezi’den gönderilen uydunun fırlatılma süreci başarısız oldu. Bunun kararında Türksat 1A, okyanusa düştü.

Fakat Türksat, uydu projelerini sürdürmeye devam etti. Bu kapsamda aynı sene Türksat, gene Guyana Uzay Merkezi’nden Türksat 1B adındaki uydusunu uzaya gönderdi. Haberleşme uydusu rolü vazife Türksat 1B, etkin bir halde uzaya fırlatıldı. Böylece Türksat, 2006 yılına kadar bu uydudan faydalandı.

1990’lı yıllar, Türksat’ın uydu üstüne yoğun şekilde çalmış olduğu seneler olarak ön plana çıkıyorlar. Türksat, 1996 senesinde gene haberleşme amacıyla tasarlanan ve tv yayıncılığı için de kullanılan Türksat 1C uydusunu uzaya fırlattı. Türksat, bu uyduyu 2008 yılına kadar tv yayınları için kullandı. Daha sonra Türksat, uydunun faaliyetlerine 2010 senesinde tamamiyle son verdi.

Türksat 2A

Televizyon yayıncılığının gelişmesi, uyduların önemini arttırdı. Bu kapsamda Türksat, tv yayıncılığı için daha kapsamlı bir hizmet vermeye karar verdi. Böylece Türksat 2A uydusu, 2001 senesinde Guyana Uzay Merkezi’nden uzaya fırlatıldı.

Oldukça kapsamlı bir tv gösterim hizmeti sunan Türksat 2A, 2001 yılından 2016 yılına kadar etken olarak kullanıldı. Bu uydudan hizmet vermenin maliyeti, yeni uydulara göre daha düşüktü. Bundan kaynaklı birtakım tv kanalları, yeni uyduların hizmete sunulmasına karşın Türksat 2A üstünden gösterim hazırlamaya devam ettiler. Bu yüzden Türksat, 2016 yılına kadar Türksat 2A’nın faaliyetlerini sürdürmeye devam etti. Fakat uydunun ömrünü doldurmasıyla beraber Türksat, uydunun kullanımına son verdi.

Türksat 3A

Türksat 2A, tv yayıncılığı konusu ile ilgili büyük öneme sahipti. Bunun yanı sıra Türksat, bu sektörde yaşanmış olan gelişimleri hızlandırabilmek adına Türksat 2A’dan daha uzun ömürlü olan Türksat 3A’yı uzaya göndermeye karar verdi. Bu kapsamda Türksat 3A, 2008 senesinde Guyana Uzay Merkezi’nden uzaya fırlatıldı.

Türksat 3A

Türksat 3A ile beraber Türkiye’deki tv yayıncılığında yeni bir devir başladı diyebiliriz. İlk olarak Türksat, 2A uydusunda hizmet veren kanalları 3A uydusuna taşıdı. Bu noktada Türksat, düşük maliyetle etkinlik göstermeye devam etmek isteyen kanallar için Türksat 2A üstünden hizmet verme şansı sundu. Fakat belirttiğimiz suretiyle Türksat 2A, 2016 senesinde tamamiyle kullanıma kapatıldı.

Bunun yanı sıra Türksat, 3A uydusunun kullanım süresini ise 20 sene olarak belirledi. Bu kapsamda Türksat, 3A’yı 2028 yılına kadar etken bir halde kullanmayı planlıyor.

Türksat 4 Serisi

Türksat, uydu projelerinde ciddi yol aldı. Bu doğrultuda Türksat, yeni projelerinde Türk mühendislere ağırlık vermeye çalışıyor. Böylece 2014 senesinde uzaya fırlatılan Türksat 4A, çoğunluğunu Türk mühendislerin geliştirdiği bir uydu oldu.

Türksat, 4A uydusunu iletişim uydusu olarak geliştirdi. Bu kapsamda Türksat, tv kanallarının frekanslarını 4A uydusuna taşımaya karar verdi. 2014 senesinde müracaat yapan kanalların frekansları, Türksat 3A’dan 4A’ya taşındılar. Böylece kanallar, kullanıcılarına daha yüksek kalitede hizmet vermeye başladılar.

Türksat, bir öteki iletişim uydusu olan 4B’yi ise 2015 senesinde uzaya fırlattı. Türksat, 4A ve 4B uydularını öteki uyduların aksine Baykonur Uzay Üssü’nden fırlattı. Bunun yanı sıra Türksat, 4 serisinde Mitsubishi Electric tarafınca üretilen uyduları kullanmayı tercih etti.

Türksat 5 Serisi

Türksat üstünden hizmet veren kanalların seyirci sayısı, yüksek seviyelere ulaştı. Bu kapsamda Türksat, hizmet sağlamış olduğu ülkelerin hatta kıtaların kapsamını ciddi seviyede genişletmeye karar verdi. Türksat 5A ile beraber tv yayıncılığı konusu ile ilgili mühim bir büyüme yaşandı diyebiliriz. Türksat 5A, başta Avrupa olmak suretiyle Afrika ve Orta Doğu’nun muhtelif yerlerinde hizmet veriyor.

Bundan kaynaklı Türksat 5A ile beraber tv yayıncılığı konusu ile ilgili ülkeler arası gelişmeler yaşanmaya başladı. Ayrıca Türksat, hava ve deniz iletişimini geliştirmek suretiyle Türksat 5B uydusunu da uzaya fırlattı. Bu uydu, haberleşme uydusu olarak geliştirildi. Böylece Türksat 5B, bir çok ülkede başta web erişimi olmak suretiyle muhtelif haberleşme teknolojilerinin kullanılmasını sağlayacak.

Türksat, 5A ve 5B uyduları için 30 senelik bir vazife süresi belirledi. İki uydu da John F. Kennedy Space Center’dan uzaya fırlatıldılar. Uyduların fırlatılma süreçlerinde Türksat, Space X ile ortak bir halde çalıştı.

Türksat 42e Frekans Bilgisi – 2022

Türkiye’de hizmet veren tv ve radyo kanalları, Türksat uyduları üstünden hizmet sağlamaktadırlar. Bundan kaynaklı bu kanalları seyretmek ve dinlemek isteyen kişilerin, Türksat frekanslarını kullanarak kanallara erişmeleri gerekmektedir. Türksat, uydularını 42.0° Doğu’ya konumlandırmaktadır. Bu yüzden Türksat tarafınca sağlanan tv yayını hizmetleri, genelde Türksat 42e şeklinde geçmektedir.

Türksat’ın uzaya gönderilmiş olduğu uydularla beraber tv kanallarının frekanslarında değişimler olabilmektedir. Bundan kaynaklı yayınları izleyebilmek için aktüel frekansları kullanmak gerekmektedir. Türksat tarafınca paylaşılan aktüel 42e frekans detayları şu şekildedir:

PaketFrekansPolarizasyonSembol OranıKapsama Alanı
Türksat Ankara Paket 112423V27500Türkiye-Batı
Türksat Ankara Paket 212423H30000Türkiye-Doğu
Türksat Ankara Paket 312458V30000Türkiye-Batı
Türksat Ankara Paket 412559V27500Türkiye-Batı
Türksat Ankara Paket 712345V30000Türkiye-Batı
Türksat Ankara Paket 1011558V30000Türkiye-Batı
Türksat Ankara Paket 1212380V27500Türkiye-Batı
Türksat Ankara Paket 1311916V30000Türkiye-Batı

Türksat 4A frekansları, kapsama alanına göre farklılık gösterebilmektedir. Bu doğrultuda kapsama alanınıza göre makul olan frekans bilgilerini kullanarak Türksat üstünden hizmet veren kanallara erişim sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra Türksat tarafınca sağlanan otomatik kanal arama frekanslarını da kullanabilirsiniz. Bu frekans detayları şu şekildedir:

FrekansPolarizasyonSembol OranıFECKapsama Alanı
1238027500Dikey – V3/4Türkiye – Avrupa
1174727500Yatay – H5/6Türkiye – Orta Asya

Türksat 42e Frekans Ayarları Nasıl Yapılır?

Türkiye başta olmak suretiyle bir çok ülkede Türksat, aktüel olarak 4A uydusu üstünden tv gösterim hizmeti sunmaktadır. Bundan kaynaklı Türk tv ve radyo kanallarına erişmek için Türksat 42e frekans ayarlarını yapmak gerekmektedir. Türksat 4A uydu ve frekans ayarlarını yaparken dikkat edilmesi gereksinim duyulan birtakım noktalar mevcut.

Türkiye’de bir çok tv izleyicisi, çanak anten üstünden tv ve radyo kanallarını izlemektedir. Eğer sizler de çanak anten ile Türksat 42e frekans ayarlarını ayarlamak istiyorsanız öncelikle çanağınızı 42 aşama doğuya konumlandırmanız gerekmektedir. Çünkü Türksat, uzaydaki uydularının neredeyse tamamını bu dereceye konumlandırdı. Bundan kaynaklı bu uydulardaki yayınlara erişebilmek için çanak anteninizi bu konuma göre ayarlamalısınız.

Türksat 42e Frekans Ayarları Nasıl Yapılır

Bunun yanı sıra Türksat, Türkiye’de kablo TV hizmeti de sağlamaktadır. Kablo TV kullanıcıları, çanak antene gereksinim duymamaktadırlar. Türksat, tek kablo üstünden kullanıcılarına hem internet hem de tv yayını sunmaktadır. Bu sayede kablo TV kullanıcılarının rastgele bir çanak anten ayarı yapmalarına gerek yoktur.

Çanak anteninizi lüzumlu şekilde konumlandırdıktan sonra yapmanız gereksinim duyulan olabildiğince kolay. Televizyon ve radyo kanallarını izleyebilmek için bir uydu alıcısı gerekmektedir. Uydu alıcısı ile çanak anteniniz içinde irtibat kurduktan sonra uydu alıcınızdan Türksat 4A kanallarını kurmalısınız. Günümüzde Türkiye’de kullanıma sunulan neredeyse bütün uydu alıcılarında Türksat 4A frekans detayları kurulu olarak gelmektedir.

Bu sayede Türksat 42e frekans bilgisini içeren uydu alıcınız mevcutsa alıcınız üstünden süratli kurulum yaparak Türksat 4A’da yer edinen kanalları rahatça izleyebilirsiniz. Eğer kullanmış olduğunuz uydu alıcısında Türksat 4A detayları yer almıyorsa öncelikle uydu alıcınıza Türksat 42e frekans bilgilerini girmeniz gerekmektedir. Bunun için uydu alıcınızda yer edinen ayarlar menüsünde “Yeni Uydu Ekle” ya da “Uyduları Düzenle” menüsüne erişmelisiniz.

Daha sonra rehberimizde paylaşmış olduğumuz Türksat 42e frekans bilgilerini kullanarak Türksat 4A’yı uydu alıcınıza basit bir halde ekleyebilirsiniz. Alıcınıza uydu bilgilerini ilave ettikten sonra çabucak kanal kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz.

Türksat 42e Frekans: Sıkça Sorulan Sorular

Türksat 42e LNB frekansı kaç olmalı?

LNB ayarı, frekans standardını direkt olarak etkilemektedir. Bundan kaynaklı doğru LNB ayarını yapmamanız halinde Türksat 4A kanallarından faydalanmanız olası olmayacaktır. LNB ayarını, çanak anteninizin konumuna göre sağ-sola döndürerek ya da aşağı-yukarı hareket ettirerek titiz bir halde ayarlamanız gerekmektedir. Bundan kaynaklı LNB ayarını sinyal kalitesi yüksek olacak şekilde ayarlamak zor olabilir. Bunun için LNB ayarı konusu ile ilgili ustalaşmış bir yardımcı almanız gerekebilir.

Türksat 42e hangi uydu?

Türksat, bugüne dek uzaya gönderilmiş olduğu uyduların neredeyse tamamını 42 aşama doğuya konumlandırdı. Bundan kaynaklı aslında Türksat 42e, uyduların konumlandırıldığı yerden kaynaklı bu yolla adlandırılmaktadır. Türksat, aktüel olarak 3A ve 4A uydularını tv yayıncılığı için kullanmaktadır.

Türksat güncelleme frekansı kaç?

Uydu güncelleme işlemi, bir çok durumda tv seyircilerini zorlamaktadır. Bundan kaynaklı Türksat, otomatik güncelleme hizmeti sağlamaktadır. Türksat izleyicileri; 12380 frekans, 27500 polarizasyon, V, 3/4 bilgilerini kullanarak kanallarını kendiliğinden güncelleyebilmektedirler.

Genel Değerlendirme

Türksat, uzun süredir uydu hizmetleri konusu ile ilgili çalışmalar yapmaktadır. Bu sayede Türksat, günümüzde Türkiye başta olmak suretiyle dünyanın bir çok yerinde uydu hizmeti sağlamaktadır. Türkiye’deki tv hizmetleri de Türksat’ın uyduları üstünden etken hale gelmektedir. Bundan kaynaklı Türkiye’deki tv izleyicileri, Türksat frekans bilgilerini merak etmektedirler.

Bizler de bu yazımızda sizler için Türksat 42e frekans bilgilerini paylaştık. Bunun yanı sıra bu uydunun frekans kurulumunun iyi mi yapılabileceğini de açıkladık. Ayrıca Türksat’ın hizmet verdiği uydular ile ilgili bilgilendirme yaptık. Böylece rehberimizde yer edinen detayları kullanarak Türksat üstünden hizmet veren tv ve radyo kanallarını rahatça seyredip dinleyebilirsiniz.

Sizler için hazırladığımız ayrıntılı bilgiler içeren Türksat 42e frekans ayarlama rehberimiz burada sona eriyor. Sizler de Türksat uyduları ve frekansları hakkındaki soru ya da düşüncelerinizi aşağıda yer edinen yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.