DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir? – 2022

resim63032515
resim63032515

Hayatımızın değişmez bir parçası olan internet, günlük dilimize yeni kavramlar kazandırıyor. Bu kavramlardan birisi de DNS oluyor. Peki DNS nedir? Daha da önemlisi DNS ayarları iyi mi değiştirilir?

Kimi vakit internette gezinmeye çalışırken birtakım yanlışlar ile karşılaşabiliyoruz. Bu yanlışlar ağa bağlanma ile ilgili olabiliyor. Ancak, olabildiğince tanınmış hatalardan birisi de DNS sunucusu problemi oluyor. Eğer siz de daha ilkin “DNS sunucusu cevap vermiyor” yanlışı ile karşılaştıysanız DNS nelerdir sorusu aklınıza gelmiş olabilir.

Bu problemi çözmenin şekillerinden birisi DNS değişiklik yapmak oluyor. Bunun dışında DNS değiştirebilmek için değişik sebepler de mevcut. Yazımızın ilerleyen kısımlarında DNS ayarlarının iyi mi değiştirileceğini anlatacağız. Ayrıca, DNS ayarlarının değiştirilme nedenlerinden de bahsedeceğiz. Ancak bütün bunlardan ilkin DNS’in ne bulunduğunu bilmemiz gerekiyor.

İçindekiler

DNS Nedir?

Açılımı Domain Name System yani Alan Adı Sistemi olan DNS, alan isimlerini IP adreslerine çeviren sistemdir. Bildiğiniz suretiyle web protokolü yani IP, tarayıcıların çalışmasında temel rol oynayan kavramlardan birisidir. DNS’in rolü ise site yani alan isimlerini web protokolüne çevirmektir. Bu sayede tarayıcılar bu adresleri tanıyabilir.

İster bir telefon talep eder bir bilgisayar olsun, dünya genelinde internete bağlanan bütün cihazların eşi benzeri olmayan bir IP adresi bulunmaktadır. Bu IP adresleri cihazın öbür makineler tarafınca bulunmasını sağlar. Ancak IP adresleri kolay birkaç rakamdan oluşmayabilir. Özellikle IPv6 adresleri, ezberlemek için asla de bereketli olmayan adreslerdir.

DNS sunucuları bu aşamada kullananların işini fazlasıyla kolaylaştırır. Arada bir tercüman rolü gören DNS, kişilerin IP adresleri yerine alan isimlerini kullanmasını sağlar. Ayrıca, kullanıcının cihazındaki eşi benzeri olmayan IP adresini ezberlemesi yerine bu bilgiyi kendisi işler.

DNS-nedir

Peki DNS, bu dönüşüm işini iyi mi gerçekleştirir? Bunu bir misal üstünden açıklamakta yarar var. Örneğin, teknoloji.org adresine girmeye çalıştığınızı varsayalım. Bu prosedür için tarayıcınıza adresi girmeniz kafi olacaktır. Ancak bilgisayarınız fonda bu sitenin IP adresini (örneğin 192.168.0.0 gibi) işlemektedir.

Bu prosedür vasıtası ile kullanıcının yapması ihtiyaç duyulan prosedür sayısı minimuma düşürülmüştür. Tarayıcı üstünden sadece gitmek istediği siteyi arayan kullanıcı öbür asla bir şey yapmadan internette arama yapmıştır. Ancak görünmeyen fonda DNS ve IP adresleri bu işlemin reel hale gelmesini sağlamıştır.

DNS’in ne bulunduğunu ve ne bulunduğunu öğrendik. Peki DNS ayarları iyi mi değiştirilir? Sizler için beş değişik platformda DNS ayaları iyi mi değiştirilir sorusunu cevapladık:

Windows DNS Ayarları Değiştirme – 2022

DNS adresi değişiklik yapma şekillerinde öncelikle Windows karşımıza çıkıyor. Windows’ta DNS adresi değiştirmenin birçok tekniği var. Bunların arasından en popüleri bağdaştırıcı seçenekleri ile DNS ayarı değişiklik yapmak oluyor. Bu işlemin IP adresi değiştirme ile olabildiğince benzer bulunduğunu belirtmekte yarar var.

 • Öncelikle Ağ ve İnternet ayarları menüsüne ulaşmamız gerekmekte. Bunun için Ayarlar>Ağ ve İnternet ayarlarına ya da ekranın sağ altında yer edinen vazife çubuğu üzerindeki web kısayoluna tıklamanız gerekiyor.
 • Daha sonra karşılaştığınız sayfada “Bağdaştırıcı seçeneklerini değiştir” seçeneğine tıklayın.
 • Bağlı olduğunuz web öğesine çift tıklayarak ya da sağ klik ile Özellikler menüsüne ulaşın.
 • Daha sonra karşınıza gelecek “Ağ İletişimi” menüsünde “İnternet Protokol Sürüm 4” yani IPv4 seçeneğine çift tıklayın.
 • Eğer daha ilkin IP adresinizi ya da DNS sunucunuzu el ile değiştirdiyseniz ayarları bu ekranda görebilirsiniz. Aksi takdirde iki ayar da kendiliğinden alınıyor olacaktır.
 • “Aşağıdaki DNS server adreslerini kullan” seçeneğini işaretleyip bağlanmak istediğiniz DNS sunucusu adresini yazın.
 • Daha sonra ayarlarınızı kaydedip menüyü kapatın. DNS sunucunuz başarıyla değişmiş olacaktır. Eğer IPv6’da yer edinen DNS ayarlarınızı değişiklik yapmak istiyorsanız Ağ İletişimi sayfasındaki “İnternet Protokol Sürüm 6” seçeneğine de aynı işlemleri uygulayın.
windows-dns-ayarlari-nasil-degistirilir

Mac DNS Ayarları Değiştirme – 2022

DNS sunucunuzu değişiklik yapmak isteyeceğiniz bir öbür aygıt da doğal ki Mac olacaktır. Mac’de DNS adresi değişiklik yapma prosedürü de olabildiğince kolay birkaç adımdan oluşmaktadır. Hatta, Mac cihazınızda Windows’a kıyasla çok daha kolay bir halde DNS sunucunuzu değiştirebileceğinizi söylemek asla yanlış olmayacaktır.

 • Öncelikle cihazınızın Apple menüsünden Sistem Tercihleri seçeneğini seçmeniz gerekmekte.
 • Daha sonra Sistem Tercihleri menüsünden Ağ ayarlarına girmelisiniz. Eğer Ağ ayarlarını bulamadıysanız kısayol olarak Sistem Tercihleri’nde yer edinen arama çubuğunu kullanabilirsiniz.
 • Ağ ayarlarının sol tarafında karşınıza bir sıralama çıkacak. Bu sıralama içinde daha ilkin kullandığınız ve kullanmakta olduğunuz irtibat seçeneklerini göreceksiniz.
 • Listede yer edinen seçeneklerden DNS sunucusunu değişiklik yapmak istediğiniz irtibat servisini işaretleyin. Bunların içinde Ethernet, Wi-Fi vb. nedenler yer alacaktır.
 • Daha sonra ekranın sağ alt tarafında karşınıza gelecek Gelişmiş seçeneğine tıklayın.
 • Gelişmiş seçeneklerin üst kısmında yer edinen menüden DNS sekmesine ulaşın.
 • Bu sekmede yer edinen DNS sunucularının en alt kısmında Ekle ya da “+” düğmesi göreceksiniz. DNS adresinizi değiştirebilmek için yapmanız ihtiyaç duyulan bu ekle düğmesine tıklamak ve IPv4 ile IPv6 adreslerini girmek oluyor. Ayrıca, derhal sağ tarafta yer edinen Arama Alanı menüsüne de alan isimlerini da yazabilirsiniz.
 • İşlemlerin tamamlanmasının sonra Tamam düğmesine tıklayın. Daha sonra DNS serverına bağlanmış olmalısınız.
mac-dns-ayarlari-nasil-degistirilir

Android DNS Ayarları Değiştirme

DNS sunucusu adresinizi değiştirebileceğiniz bir öbür aygıt da doğal ki Android telefon ve tabletler oluyor. Bir Wi-Fi ağı üstünden irtibat sağlarken DNS sunucunuzu değiştirebilirsiniz. Üstelik bunu tamamiyle ayarlar üstünden yapmak mümkün.

Ancak burada bir not düşmekte yarar var. Bilgisayarların aksine telefon ve tabletlerde DNS sunucusunu değişiklik yapmak sistem geneli bir tesir yaratmıyor. Bunun yerine sadece bağlı olduğunuz Wi-Fi’daki DNS ayarını değiştirmeniz mümkün. Bunun için izlemeniz ihtiyaç duyulan adımlar ise şu şekilde:

 • Öncelikle cihazınızın Ayarlar menüsüne ulaşın.
 • Daha sonra Wi-Fi ayarlarına girin.
 • DNS sunucusunu değişiklik yapmak istediğiniz bağlantının üzerine matbu tutun ya da yanısıra yer edinen “i” harfine dokunun.
 • Karşınıza çıkacak menüden “Ağı değiştir” seçeneğine dokunun.
 • Daha sonra karşınıza IP ayarları için bir menü çıkacak. Otomatik olan IP ayarlarını “Statik” hale getirmeniz gerekmekte.
 • Statik IP ayarlarına geçiş yaptığınızda telefonunuz ya da tabletiniz IP ve DNS ayarlarını değiştirmenize izin verecek.
 • Burada yer edinen DNS 1 ve DNS 2 kutucuklarına DNS sunucunuzun adresini girin.
 • Daha sonra prosedürü kaydedin ve çıkın. Bir kez daha hatırlatalım, bu prosedür sadece belirlediğiniz Wi-Fi bağlantısı için kaydedilecek. Eğer değişik bir irtibat noktasına bağlanırsanız değiştirmediğiniz sürece DNS sunucunuzun otomatik olacağını unutmayın.
Android-dns-ayarlari-nasil-degistirilir

iPhone / iPad DNS Ayarları Değiştirme

DNS ayarlarınızı değiştirebileceğiniz bir öbür aygıt da doğal ki iPhone ve iPad oluyor. Her iki cihazın da benzer bir sürece haiz olması vasıtası ile aynı adımları takip edebilirsiniz. Ancak, aynı Android cihazlarda olduğu gibi iPhone ve iPad de sistem üstünden toplu bir DNS sunucusu değişiklik yapma opsiyonu sunmuyor.

Bu nedenle DNS sunucusunu değişiklik yapmak istediğiniz Wi-Fi bağlantısını seçmeniz gerekmekte. Eğer değişik bir irtibat noktasına geçiş yapmış olursanız DNS adresinizin değişmeyeceğini unutmayın. iPhone ve iPad cihazınızda DNS sunucusunu değiştirebilmek için yapmanız gerekenler ise şu şekilde:

 • Öncelikle cihazınızın Ayarlar menüsüne ulaşın.
 • Daha sonra Wi-Fi ayarlarına dokunmanız gerekmekte.
 • Burada DNS ayarlarını değişiklik yapmak istediğiniz ağ bağlantısının yanısıra yer edinen “i” ikonuna dokunmalısınız.
 • Dokunduktan sonra ulaştığınız sayfanın en alt kısımlarında DNS ayalarını göreceksiniz. Eğer rastgele bir prosedür yapmadıysanız bu ayar otomatik olacaktır.
 • DNS ayarlarına giriş yapın. Ardından karşınıza gelecek sayfada birkaç DNS sunucusu göreceksiniz. Eğer bu DNS sunucularından değişik bir adrese bağlanmak istiyorsanız “Otomatik” seçeneğini “Elle” olarak ayarlamanız gerekmekte.
 • Bu işlemin sonra “Sunucu Ekle” ve “Arama Alanı Ekle” seçenekleri etken hale gelecek.
 • Sunucu Ekle düğmesine tıkladıktan sonra eklemek istediğiniz server adreslerini girin. İşlem tamamlandıktan sonra DNS sunucunuzu değiştirmiş olacaksınız.
iphone-dns-ayarlari-nasil-degistirilir

Modem DNS Ayarları Değiştirme

DNS sunucusunu değiştirebilmek için son yöntemimiz ise ana kaynağa ulaşmak oluyor. Bu teknik vasıtası ile bütün cihazlarınızdaki DNS sunucularını değiştirebilirsiniz. Bunun için ise yapmanız ihtiyaç duyulan prosedür modem arayüzüne bağlanmak oluyor.

Bu noktada dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan püf nokta, kullandığınız modemin arayüzüne giriş için lüzumlu olan adres oluyor. Bu adres sıklıkla 192.168.0.1 ya da 192.168.1.1 olarak karşımıza çıkıyor. Eğer modem üstünden internete bağlıysanız ve bu adresi tarayıcıya girerseniz modem kullanıcı arayüzü açılmış olacaktır.

Ancak, şayet bu işlemin sonra modem arayüzüne ulaşamıyorsanız modem üreticinizin belirlemiş olduğu adresi bulmalısınız. Aklınıza takılan bir soru olursa yorumlar kısmından bizimle de paylaşabilirsiniz. Modem kullanıcı arayüzü ile DNS sunucusu değiştirebilmek için yapmanız ihtiyaç duyulan işlemler ise sırayla şöyle:

 • Modem arayüzünüzün adresine ulaşın ve arayüze giriş yapın. Eğer daha ilkin arayüze giriş yapmadıysanız kullanıcı adınız admin, şifreniz ise password olabilir. Ancak bu bilgiler ile giriş yapamıyorsanız modem üreticinizin belirlediği kullanıcı adına ve şifreye ulaşmanız gerekmekte.
 • Daha sonra modeminizin Ağ ayarlarına ulaşmalısınız. Benzer adlar WAN, LAN ya da direkt olarak DNS de olabilir.
 • Bu menülerde yer edinen DNS seçeneğini bulduktan sonra “Otomatik” seçeneğindeki işareti kaldırın. Daha sonra bağlanmak istediğiniz server adresini girin.
 • Bu işlemin sonra bağlanmak istediğiniz server adresini kaydedin. Kayıt işleminden sonra modeminizin DNS adresi değişmiş olacaktır.

Bu teknik ile beraber DNS ayarları iyi mi değiştirilir sorusu için beş tekniği de tamamlamış oluyoruz. Eğer DNS ayarları değişiklik yapma prosedürü ile ilgili aklınıza takılan bir soru var ise yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

modem-arayuzu

Güncel DNS Adresleri – 2022

Günümüzde birçok kullanıcı tarafınca malum tanınmış DNS adresleri bulunmaktadır. Biz de DNS ayarları iyi mi değiştirilir içeriğimizde bu adreslere de yer vermemiz icap ettiğini düşündük. Aşağıda yer edinen adreslerden maksimum işinize yarayanı tercih edebilirsiniz. Bu hususta dikkat etmeniz gerek nokta ise kaynağa ne kadar yakın olduğunuzla ilgilidir.

 • Google DNS: 8.8.8.8 ve 8.8.4.4
 • Cloudflare: 1.1.1.1 ve 1.1.1.1 ya da 1.0.0.1
 • Cisco OpenDNS: 208.67.222.222 ve 208.67.220.220
 • Quad9: 9.9.9.9 ve 149.112.112.112

DNS Neden Değiştirilir?

Anlattığımız gibi DNS, internete bağlanmak için çok mühim bir sistem. Öyle ki, bu sistemin aksaması durumunda bütün web ile olan bağlantınız kopuyor. Çünkü, DNS’in görevini yerine getirememesi bilgisayarın tarayıcıda yazan adresi algılamasını engelliyor. Bu nedenle DNS, web bağlantısı için hayati ehemmiyet taşıyor.

Burada yaşanmış olan sorunlar sonra ise akla ilk gelen çözümlerden birisi DNS ayarlarını değişiklik yapmak oluyor. Örneğin, DNS sunucusu cevap vermediğinde ya da internete bağlanılamadığında DNS değişiklik yapmak en mantıklı çözümler içinde yer alıyor.

Bunun dışında DNS adresini değiştirebilmek için birkaç neden daha saymak mümkün. Bunlardan birisi yavaş web hızı oluyor. Eğer daha önceki hızdan çok daha yavaş bir web hızına sahipseniz DNS adresinizi değişiklik yapmak çözüm sağlayabilir. İnternet hızının yavaşlama nedenlerinden birisi DNS sunucusunun yavaş çalışıyor olmasıdır.

Özellikle kalabalık ve yoğun içerikli sayfaları yüklemeye çalıştığınızda DNS sunucusunun yavaş çalıştığını hissetmeniz mümkün. Böyle bir durumda DNS ayalarınızı değişiklik yapmak web hızlanmasını sağlayabilir.

Bunun dışında DNS adresinizi değişiklik yapmak güvenliğiniz için de önemlidir. DNS adresinizi değiştirerek zararlı olabilecek siteleri önleme şansına sahipsiniz. Ayrıca, dolandırıcılık amaçlı kurulan siteleri de engelleyebilirsiniz. Bunun dışında engellenmiş olan sitelere de DNS adresinizi değiştirerek erişim sağlamanız olası.

Sizler için DNS nedir, DNS ayarları niye ve iyi mi değiştirilir sorularını cevapladık. İçeriğimiz hakkındaki kanaat ve görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın!