Twitter Retweet Bot Nasıl Oluşturulur

Twitter’a güç veren şeylerden bir tanesi de retweetler. Bu, bir Twitter kullanıcısının başkasının tweetini kendi yorumuyla ya da yorumuyla kendi sayfasına kopyaladığı yerdir. Bu tweet’i destekleme, tanıtma ya da şahsen retweeter’den laf etme, başkalarına onlar ile alakalı söylenenleri gösterme yöntemleridir.

Eğer retweetliyorsanız, kendinizi ya da işinizi geliştirmek için kendinizden bahsederseniz, bu retweetlerin kıymetini bileceksiniz. Onlar “ sosyal kanıt ” olarak adlandırılan şeydir . Birçok insan övgülerinizi söylüyorsa, başkalarına izlemeye kıymet olduğunuzu gösterir. Bir yazar ve yazar olarak bu, markam için paha biçilmez bir reklamdır.

Ancak Twitter’a ayıracak oldukça zamanınız yoksa, bütün retweetleme prosedürünü otomatikleştirmeniz gerekecek. Bu yüzden bir retweet botu oluşturmayı düşünmelisiniz.

Neler Okuyacaksınız? →

Bot Nedir?

Bir bot, bir ağ üstünde çalışan (bu durumda Twitter) çalışan ve insanlarla olduğu gibi başkalarıyla da etkileşime giren bir betik programıdır. Facebook Messenger sayesinde, botların günlük çevrimiçi kullanması son yıllarda artmıştır. Ancak Twitter’da, yeni bir şey değil ve uzun yıllardan beri buralarda.

Belirli kriterlerin yerine getirilmesi şartıyla belli görevleri yapmasını söyleyebilirsiniz. Eğer bir retweet girerse ve seçtiğiniz kriterlerin tamamını karşılarsa, o vakit ne yapmanız icap ettiğini söyleyecektir – bu durumda sayfanıza yeniden söyleyin.

Ancak oldukça dikkatli olmalısınız, zira birtakım insanoğlu (Twitter dahil) bunu spam olarak görebilir. Öyleyse, hesabınız kapatılabilir. Bu yüzden ilk birkaç gün ya da hafta süresince Twitter hesabınıza göz atın. İşler birazcık fazla spam görünmeye başlarsa, botu dönem dışı bırakın.

Akılda tutulması ihtiyaç duyulan bir diğer şey, Twitter’dan anlatmak iltifat yerine yakınma olabilir. Botunuz bunu yeniden gösteriyorsa, şikayete bir çift ayak veriyorsunuz demektir!

ReTweet Botu Yapalım!

Seni bir retweet botu fikrinden yoksun etmediğimi varsayarak, seni bir tanesinin gururlu anne babası yapalım.

İlk önce Twitter Geliştirici bölümüne gidin ve “Bir tatbik oluştur” u tıklayın. Sayfanın sağ üst köşesinde “Create an App” olarak göreceksinizdir.

Bir geliştirici hesabı için başvuruda bulunmanız gerekecek (daha daha önceden haiz bulunmadığınız varsayılarak). Bu onay bir ya da iki gün sürebilir. Geri dönene kadar sabırlı olmanız gerekir. İşlemi hızlandırmanın ya da çabuk ettirmenin yolu yok.

Eğer tatbik oluşturma izniniz varsa, tekrar “ Bir tatbik oluştur ” u tıklayın ve ayrıntıları tamamlayın. Sadece dört “zorunlu” soru var. Uygulamanıza bir ad vermeniz, amacını açıklamanız (iki kez) ve bir internet sitesi adresi vermeniz gerekir. İsterseniz gerisini tamamlayabilirsiniz, fakat lüzumlu değildir.

App Name kısmına “Retweet Bot” yazabilirsiniz.

Application Description bölümüne “Will retweet mentions of men on Twitter on my own Twitter page.” yazmanız kafi olacaktır.

Alt kısımdaki “ Oluştur ” a tıkladığınızda “ Geliştirici Koşulları ” belirecektir.

İşlemi tamamlamak için bunları kısa sürede tarayın ve tekrar “ Oluştur ” a tıklayın.

Sonraki sayfada, üstteki “ Tuşlar ve belirteçler (Keys and Tokens)” i tıklayın.

Ardından “ Erişim kodu ve erişim kodu sırrına ” gidin. Bu anahtarları sizin adınıza yapmak için Twitter için “ Oluştur ” düğmesine tıklayın .

Bu anahtarlar gizli saklı tutulmalıdır. Onları hiç kimseye açıklama.

Şimdi fantastik Amit Argawal of Digital Inspiration tarafınca tasarlanan bir aletten faydalanıyoruz. Twitter Botları isminde bir Google senaristliği yazdı. Bu linke tıklayın ve Twitter Botlarını Google hesabınızla yetkilendirin.

Bunu yaptıktan sonra, bu monitörü göreceksiniz.

Twitter bot oluşturma

Twitter Geliştirici sayfasından, API anahtarlarınızı Amit’in yukarıda görüldüğü sayfadaki boşluğa ekleyin.

Ardından, botun sizin için gerçekleştirmesini istediğiniz Twitter aramasını ekleyin. Bu nedenle, kullanıcı adınızla alakalı bütün lafları seyretmek istiyorsanız, kullanıcı adınızı bu satıra eklersiniz (başında @ olan).

Açılır listeden (Select Action) istediğiniz eylemi seçin. Bu durumda, “ Retweet Tweet ”.

Şimdi “ Kontrol Et (Check) ” düğmesine tıklayarak test edin . Bu, Twitter arama kriterlerinize dayanarak neticeleri geri getirmek için botu Twitter’a gönderir.

API anahtar bilgilerinizi girdiğiniz Twitter Botları sayfasına yer imi koymayı unutmayın. Bir şeyi değiştirmeniz ya da botu kapatmanız gerekirse, geri dönülecek sayfa budur.

Şimdi Twitter sayfanızı izleyin ve sonuç olarak retweetler görünmeye başlayacaktır.

Diğer Arama Terimleri

Makalenin başlangıcında söylediğim gibi, botun ilk günlerinde Twitter hesabınıza göz atmanız gerekiyor. Spam’ın hesabınıza yeniden tweet atılmasını istemiyorsanız, aksi takdirde takipçilerinizi kaybedersiniz ve daha fena bir senaryoda hesabınızı Twitter tarafınca askıya alırsınız.

Eğer ötekiler başarısız olursa, botu dönem dışı bırakmanız gerekecek, fakat o denli ileri gitmeden ilkin neticeleri daraltmak için diğer arama terimleri ekleyebilirsiniz. Mesela, işte üç iyi olanlar.

#başlık etiketi

Açıkçası değiştirilmesi hashtag izlemek istediğiniz reel hashtag’in. Bu, koşabileceğiniz Twitter yarışmalarını tanıtmak için iyidir.

yourwebsite .com

Yerine yourwebsite izlemek istediğiniz internet sitesinin adıyla.

min_retweets: 5

Bu, spam sorununa müthiş destek olabilir. Bunu eklemek, başkaları tarafınca esasen minimum 5 retweet varsa, sadece bir şeyi retweetleyecektir. 5’i istediğiniz rakam ile değiştirebilirsiniz.