Unity, ironSource ile Birleştiğini Duyurdu

resim24246585
resim24246585

Yaygın olarak kullanılan oyun oluşturma platformu Unity, yeni bir izahat yaptı. Duyuruya göre Unity ile ironSource firması birleşiyor. Business Wire vasıtasıyla gelen birleşme haberi bugün meydana getirilen konferansın detaylarını açıklar nitelikte.

ironSource, tatbik ekonomisine odaklanarak uygulamadan para kazanma ve dağıtım için teknolojiler geliştirmeye odaklı bir firma olarak anlatım ediliyor. Unity ise bilgisayar, konsol ve mobil cihazlar için video oyunu ve simülasyon geliştirmeye yarayan bir oyun motoru olarak belirtiliyor. Bu oyun motoru, bir oyunun çalışması için lüzumlu olan özelliklerin birçoğunu içerir.

Unity ile ironSource Birleşmesi Hakkında Detaylar

Tüm pay senedi işlemleri, ironSource’un aşağı yukarı olarak 4.4 milyar dolar değerinde bulunduğunu gösteriyor. Unity’nin en büyük iki hissedarı Silver Lake ve Sequoia ise şirkete bir taahhüt verdi. Hissedarların taahhüdüne göre Unity’e prosedür kapanışında toplam 1 milyar dolar yatırım yapılacak.

Unity, bu birleşmenin dördüncü çeyrekte tamamlanmasını beklediğini anlatım etti. Şirket CEO’su John Riccitiello yapmış olduğu bir açıklamada, bu birleşme ile içerik oluşturucuları desteklemek için daha iyi bir konuma geleceklerini belirtti. Ayrıca Riccitiello, ironSource ile birleşmesinin oyun ve e-ticaret sektörlerinde başarıya ulaştıracağını söyledi.

Buna ayrıca birleşmenin, içerik oluşturuculara anlık üç ebat (RT3D) yolculuğunda da destek olacağını belirtti. Bunun ise entegre bir platform vizyonunu geliştirmeyle olası olacağını vurguladı. Ayrıca Unity CEO’su, ironSource CEO’su Tomer Bar-Zeev’i ve firmanın öteki tüm ekiplerini Unity’e çağrı etti.

Teknoloji değerlemelerinde bir süredir gerileme yaşanıyor. Bu gerileme de birtakım birleşme ve devralma planlarını doğuruyor. Bunun kararında ise Unity ve ironSource birleşmesi gibi haberler gelmeye başlıyor. Dolayısıyla bu anlaşma, sektörde büyük değişimler olabileceğini gösteriyor.

Bu iki şirket, halka aleni olma ve teknoloji sektöründe gerileme kararında pay senetlerinin düşmesi yönünde birbirine benziyor. Örneğin ironSource mayıs ayı raporunda son üç aylık hasılatlarını ortaya atmıştı. Rapora göre şirket, %58’lik gelir artışıyla 190 milyon dolara ulaştığını gösterdi. Ancak ilerleyen tarihlerde bu şirket, hasılat yönünde gerileme yaşadı.

Unity ise üç aylık kazançlarının senelik %35 artışla 320.1 milyon dolara ulaştığını bildirmişti. Şirket, ilerleyen dönemde 1.350 milyar ile 1.425 milyar dolar içinde bir hasılat beklediğini söyledi. Unity de bir sene ilkin 177.6 milyon dolarlık bir zarar yaşamıştı. Dolayısıyla Unity ile ironSource şirketlerinin birleşmesi, şirketlere belli miktarda hasılat sağlayabilir.

Peki siz Unity ile ironSource birleşmesi ile ilgili neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşmayı unutmayın.