Unreal Engine Nedir?

resim89159412
resim89159412

Bilindiği suretiyle oyun geliştirmek için hususi araçlar kullanılmaktadır. Oyun geliştiricileri tarafınca her nesnenin teker teker kodlanması yerine oyun motoru adı verilen bu araçların kullanılması işleri epey kolaylaştırmaktadır. Piyasada çoğu oyun motoru bulunsa da bazıları rakiplerinin çok önüne geçmektedir. Bunlardan birisi de kuşkusuz Unreal Engine olarak karşımıza çıkıyor. Peki Unreal Engine nedir, ne işe fayda ve niçin bu kadar tanınmış hale gelmiştir?

Bu içeriğimizde Unreal Engine oyun motorunun detaylarını sizler için derledik. Unreal Engine nelerdir sorusunun yanı sıra iyi mi kullanılır ve bu oyun motoruyla neler yapmak olası olabilir sorularının da cevabını verdik. Ayrıca Unreal Engine öğrenmek isteyen kişiler için birkaç ipucunu da içeriğimize ekledik.

Modern oyun geliştirme dünyasında çoğu oyun motoru kullanılmaktadır. Ancak her geliştiricinin bütün oyun motorlarına erişim sağlaması olası değildir. Bu noktada Unreal Engine ya da Unity gibi bedava oyun motorları öne çıkmaktadır. Şimdi Unreal Engine nelerdir sorusunun yanıtıyla içeriğimize başlayalım.

İçindekiler

Unreal Engine Nedir?

Unreal Engine, Epic Games firması tarafınca tasarlanmış bir oyun geliştirme motorudur. İlk olarak 1998 senesinde tasarlanan bu oyun motorunun günümüzde beşinci versiyonu piyasada bulunmaktadır. Unreal Engine’nin kodlama dili C++ olarak anlatım edilmektedir. Bunun yanı sıra C ve Blueprint dilleri de Unreal Engine’de kullanılmaktadır.

1998 senesinde ilk çıkmış olduğu vakit Unreal adlı FPS tarzında bir oyun olarak üretilmiştir. Ancak vakit içinde bir oyun formundan uzaklaşıp bir oyun geliştirme motoru haline gelmiştir. Günümüzde çoğu türde oyun geliştirmek için Unreal Engine kullanılmaktadır. Bunların içinde FPS türüne ayrıca rol yapma oyunları, dövüş oyunları, MMORPG oyunlar ve daha çoğu türü saymak mümkündür.

Unreal Engine kullanarak çoğu platform için oyun geliştirmek mümkündür. Bunların içinde sayabileceğimiz en tanınmış platform PC’dir. Ayrıca PlayStation, Xbox ve Nintendo konsolları için de oyun geliştirme prosedürü Unreal Engine ile gerçekleştirilmektedir. Farklı platformlar içinde çalışabilmek Unreal Engine’i öne çıkaran kıymetli bir faktördür.

Günümüzde kullanılan versiyonu Unreal Engine 5 olarak belirtilmektedir. Bu versiyon 2021 yılının ilkbaharında erken erişime açılmıştır. 5 Nisan 2022 tarihinde ise resmi olarak kullanıma sunulmuştur. 1998 yılından sonra Unreal Engine 2 ismiyle çıkan ikinci sürümün zamanı ise 2002’dir. Ardında 2006 senesinde Unreal Engine 3 ve 2014 senesinde Unreal Engine 4 piyasaya çıkmıştır.

Bu oyun motoru tamamiyle bedava bir halde kullanıcılara sunulmaktadır. Üstelik bu bedava versiyon devasa oyun stüdyoları ya da amatör geliştiriciler için sunulmaktadır. Ancak 1 milyon doların üzerinde hasılat sağlayan oyunlar Unreal Engine sözleşmesinde yazan ifadeye göre %5’lik bir kesinti vermek zorundadır. Bir diğer deyişle şayet oyunun hasılatı bu miktarı geçerse firma kazancın %5’ine haiz olmaktadır.

Unreal Engine Nasıl Kullanılır?

Bu problemin cevabı aslında olabildiğince uzun bir eğitim süreci içerebilir. Ancak kısa bir kısacası Unreal Engine’in iyi mi kullanıldığını açıklayalım. Öncelikle Unreal Engine kullanmak isteyen bir şahıs oyun motorunu bilgisayarına yüklemelidir.

Unreal Engine’i indirmek için Epic Games’in resmi sitesinde yer edinen “Epic Games Launcher” programını indirmeniz gerekmekte. Bu tatbik üstünden bir hesap oluşturup Unreal Engine’in en aktüel versiyonunu bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz.

Daha sonra yeni bir proje kurmak için oluşturulmuş ön ayarlardan birini seçebilirsiniz. Unreal Engine burada Blueprint ve C++ dilleri içinde bir tercih imkanı da sunmaktadır. Örneğin birinci şahıs ya da üçüncü şahıs bir oyun yapmayı planlıyorsanız tam anlamıyla bu aşamada tercihinizi yapabilirsiniz. Ayrıca hangi platforma geliştireceğinizi de proje oluştururken seçmeniz mümkündür.

Önceden belirttiğimiz gibi Unreal Engine hazır nesneler ile oyun geliştirmeyi daha basit hale getirmektedir. Yeni bir proje başlattığınızda bu hazır nesneleri kullanmanız mümkündür. Örnek olarak geometrik şekiller, ışıklar, resim efektler ve daha çoğu nesneyi sayabiliriz.

Buna ayrıca oyun içinde kullanacağını suni zeka odaklı nesneleri de geliştirmek için çoğu seçenek vardır. Örneğin bir karakter ya da hareket eden bir objeyi suni zeka ile tasarlayabilirsiniz. Böylece oyuncular oyun içinde bu objeyle etkileşime geçebilir.

Unreal Engine içinde vakit geçirdikçe uygulamaya daha iyi hakim olacağınızı söyleyebiliriz. Belki de bu hususta eğitim veren bir kişiyi ya da bir kursu takip edebilmek yararlı olacaktır. Ancak aniden Unreal Engine kullanmayı öğrenmek birazcık reel dışıdır. Bu nedenle Unreal Engine öğrenmek için lüzumlu olan nedenlere haiz olduğunuzdan emin olduktan sonra projelerinizi geliştirmeye başlamanızı öneri ediyoruz.

Unreal Engine ile Oyun Geliştirmek için Neler Gerekli?

Unreal Engine tamamiyle bedava bir tatbik olsa da her insanın etkin bir oyun geliştirici olması için lüzumlu olan birtakım unsurlar vardır. En önemlilerini ise şöyle anlatım etmek mümkündür:

Programlama Bilgisi

Her ne kadar Unreal Engine hazır nesnelere ve objelere haiz olsa da programın temelinde kodlama yatmaktadır. Bu nedenle Unreal Engine’in kullandığı dilleri bilmeniz size mühim bir üstünlük sağlayacaktır. Daha ilkin de belirttiğimiz gibi C, C++ ve Blueprint dilleri ile Unreal Engine kullanmak mümkündür.

Eğer amatör bir oyun geliştiricisiyseniz Unreal Engine ile projelerinize bedava bir halde başlayabilirsiniz. Üstelik bu dillerden hiçbirini bilmiyorsanız da oyununuzu geliştirebilirsiniz. Ancak bu dilleri öğrenmeniz oyunun detaylarının ve ince ayrıntılarının üzerinde daha fazla hakimiyete haiz olmanızı sağlayacaktır.

Tasarım Bilgisi

Önemli bir diğer mevzu ise dizayn bilgisi olarak anlatım edilebilir. Video oyunlarının göze hitap etmesi de oynanış kadar önemlidir. Bu nedenle etkin bir tasarıma haiz olan oyunların dikkat çekmesi daha kolaydır. Tasarım derken vurguladığımız noktanın realist grafikler olmadığını hatırlatalım.

Gerçeğe yakın bir imaj taktim etmek çoğu oyuncu için etkin bir tecrübe sağlasa da dizayn mevzusundaki tek teknik bu değildir. Piyasadaki çoğu oyun kendi oluşturduğu dizayn çizgileriyle rakiplerinin önüne geçmektedir. Çizgi film tarzında grafikler, karanlık atmosfere haiz oyunlar ve daha çoğu misal tasarımın oyun geliştirmede ne kadar mühim bulunduğunu kanıtlamaktadır.

Fikir

Unreal Engine ile bir oyun geliştirmek için en mühim unsurlardan birisi de kuşkusuz fikirdir. Orijinal bir düşünce ile oyun geliştirmek etkin olmanın mühim kurallarındandır. Bir başkasının fikrini çalıp aynı oyunu geliştirmek bir ihtimal iyi bir egzersiz ya da öğrenme şekli olabilir. Ancak piyasaya bir oyun sürmek ve etkin olmak için özgün bir fikre haiz olmanız icap ettiğini söylemek pek de yanlış olmayacaktır.

Unreal Engine 5 Sistem Gereksinimleri

Tüm bu unsurların yanısıra lüzumlu donanım parçalarını da saymayı unutmayalım. Fikir, dizayn ve kodlamadan öte bilgisayarınızın Unreal Engine programını problemsiz bir halde çalıştırması en mühim faktördür. En aktüel olan Unreal Engine 5 sistem ihtiyaçları ise şöyle anlatım edilmektedir:

DonanımWindowsmacOSLinux
İşletim SistemiWindows 10 64-bit ya da daha üstüEn aktüel MacOS MontereyUbuntu 22.04
İşlemciIntel ya da AMD, dört çekirdekli, 2.5 GHz ya da daha hızlıIntel, dört çekirdekli, 2.5 GHz ya da daha hızlıIntel ya da AMD, dört çekirdekli, 2.5 GHz ya da daha hızlı
RAM8 GB RAM8 GB RAM8 GB RAM
Ekran KartıDirectX 11 ya da DirectX 12 ahenkli monitör kartıMetal 1.2 ahenkli monitör kartıGüncel sürücülü Nvidia GeForce 960 GTX ya da daha iyisi

Unreal Engine Ne İşe Yarar?

Unreal Engine nelerdir sorusuna cevap verdikten sonra bu oyun motoru ne işe fayda sorusuna daha yakından bakmakta fayda var. Daha ilkin de sık sık vurguladığımız gibi Unreal Engine oyun geliştirmek için kullanılan bir programdır. Ancak çok daha değişik alanlarda da Unreal Engine kullanımını görmek mümkündür.

Oyun

Her şeyden ilkin Unreal Engine bir oyun geliştirme motorudur. Günümüzde çoğu oyun geliştiricisi Unreal Engine kullanmaktadır. Geçmiş dönemden bu yana çoğu tanınmış oyun Unreal Engine kullanarak geliştirilmiştir. Unreal Engine kullanan en tanınmış firmalar ise şöyle sayılabilir:

 • Activision-Blizzard
 • Electronic Arts
 • Microsoft
 • Nintendo
 • Rockstar Games
 • Sony
 • Valve

Unreal Engine ile tasarlanan yüzlerce oyun içinde tanınmış birkaç imal ise şöyle sayılabilir:

 • Fortnite
 • PUBG
 • Valorant
 • Gears of War
 • Tekken 8
 • Stray
 • Rocket League

Sinema ve Televizyon

Unreal Engine’in kullanım alanlarından bir öteki ise grafik ve resim efektlerdir. Sinema ve tv dünyasında da Unreal Engine kullanımını görmek mümkündür. Gerçek zamanlı render, resim efekt, realist efekt işlemleri ve daha çoğu işi Unreal Engine üstünden yapabilirsiniz.

Unreal Engine ile sanal bir set kurmak da mümkündür. Gerçek zamanlı render vasıtası ile kamerayla elde edilmiş imaj bilgisayara aktarılmaktadır. Böylece bilgisayar üstünden açılan set ile kamera görüntüleri yani erkek oyuncular ve reel nesneler bir araya gelmektedir.

Günümüzde birtakım büyük yapımlarda Unreal Engine kullanması görmek mümkündür. Bunlardan biri ise Star Wars evreninde geçen The Mandalorian olarak anlatım edilmektedir.

Ses Düzenleme

Unreal Audio Engine vasıtası ile projenizle alakalı çoğu ses düzenlemesini de tatbik üstünden gerçekleştirebilirsiniz. Unreal Engine’in gelişmiş ses motoru vasıtası ile çoğu prosedürü rahatlıkla gerçekleştirmek mümkündür. Çeşitli efektler de barındıran bu motor profesyoneller için çoğu vasıta sağlamaktadır.

Diğer Alanlar

Bunlara ayrıca ilmi araştırmalar için de Unreal Engine kullanılmıştır. Aynı zamanda anlık grafik kurmak gibi işlemler için de Unreal Engine kullanılmaktadır. Tüm bunların yanı sıra MetaHuman projesiyle de dikkat çektiğini söyleyebiliriz. Dijital insanoğlu yaratmayı olası kılan bu proje ile alakalı hazırlamış olduğumuz ayrıntılı içinde ne olduğu okumanızı da öneri ediyoruz.

Unreal Engine Avantajları

İçeriğimizi sonlandımadan ilkin Unreal Engine motorunun avantajlarını gözden geçirmekte fayda var. En mühim üstünlükleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Unreal Engine tamamiyle ücretsizdir. Yalnızca bir milyon doların üzerinde hasılat sağlayan projelerden %5’lik kesinti almaktadır.
 • Unreal Engine sektörde sık sık kullanılan bir programdır. Eğer bu alanda çalışmak istiyorsanız Unreal Engine öğrenmek işinizi kolaylaştırabilir.
 • Geliştiriciler Unreal Engine’i devamlı olarak güncellemektedir. Aynı zamanda yeni özellikler ile programı geliştirmektedir. Böylece devamlı aktüel ve yeni bir tatbik olarak karşımıza çıkmaktadır.
 • Unreal Engine kaliteli bir grafik imkanı sunar. Projelerinizde etkin bir dizayn görmek istiyorsanız Unreal Engine size bu hususta çoğu vasıta sunacaktır.
 • Herhangi bir kodlama bilmeden bile proje geliştirebilirsiniz. Eğer kodlama bilgisine sahipseniz de kendinize has bir proje geliştirmek için çoğu nedene haiz olabilirsiniz. Ayrıca hazır nesneler üzerinde çalışıp gerektiği yerde ayrıntıları değiştirebilirsiniz.

Genel Değerlendirme

Bir oyun geliştirme motoru olan Unreal Engine günümüzde en tanınmış araçlardan biri olarak piyasada yer almaktadır. Oyunun yanı sıra sinema, televizyon, ilmi inceleme ve daha çoğu noktada Unreal Engine kullanımını görmek mümkündür. Unreal Engine ne işe fayda sorusunun cevabını bu yolla özetlemek yanlış olmayacaktır.

Tamamen bedava olan Unreal Engine’i kullanan çoğu oyun geliştirici firma bulunmaktadır. Aynı zamanda çoğu AAA oyun Unreal Engine kullanarak geliştirilmiştir. Önümüzdeki dönemde de bu durumun değişmeyeceğini söyleyebiliriz.

Bu içeriğimizde Unreal Engine nelerdir sorusunun cevabını sizler için derledik. Unreal Engine ile alakalı soru ve düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz. Ayrıca içeriğimiz ile alakalı görüşlerinizi de bizimle paylaşmayı unutmayın!