Windows 10’da Chrome Yüksek Disk Kullanımını Düzeltme

Ön yükleme yavaşlaması Windows 10 PC’ler de dahil olmak suretiyle Chrome’un dahili özelliklerinden bazıları. Bu problemle sıklıkla karşılıyorsanız, ön yükleme seçeneklerinden kimilerini dönem dışı bırakma zamanı. Bu soruna hangi sekmenin yol açtığını da öğrenebilirsiniz. Windows 10’da, Chrome yüksek disk kullanımını düzeltmek için ipuçlarına göz atın.

Windows 10’da %100 disk kullanması en yaygın sorunlardan biridir ve bu vaziyet için birden oldukça niçin vardır. Teknik olarak, bilgisayar üstünde yüksek bir disk kullanması alan uygulamalardan biri, her şeyi yavaşlatıyor.

Neler Okuyacaksınız? →

Windows 10’da Chrome yüksek disk kullanımı

Tarayıcıyı her başlattığınızda her şey daha önceden yüklendiğinde ve yeniden yüklendiğinde, Google Chrome tarayıcısı sabitlenmiş sekmelere sahipseniz sorunlara niçin olabilir. Bunu düzeltmenin tek yolu, ön yüklemeyi dönem dışı bırakmanızdır, aksi halde listenizden çıkması ihtimaller içinde olmayan her şeyi kaldırmanız gerekir.

Windows 10’da Chrome Yüksek Disk Kullanımını Düzeltme

 • Google Chrome’u başlatın.
 • Ayarlar> Gelişmiş Ayarları Göster> Gizlilik ve Güvenlik sekmesine gidin.
  • Adres çubuğuna girilen aramaların ve URL’lerin tamamlamasına destek olması için bir tahmin hizmeti kullan seçeneğini kullanın.
  • Ayrıca, “ Sayfaları daha süratli yüklemek için bir tahmin hizmeti kullan ” yazan ikinci alakalı opsiyonu de dönem dışı bırakabilirsiniz.
 • “ Kendinizi ve aygıtınızı tehlikeli sitelerden koruyun ” isimli gelişmiş bir bölüm var. Bu, bilgisayarınıza bir virüs bulaşmışsa ya da Windows ya da Office’in bootleg sürümlerine sahipse yüksek disk etkinliğine niçin olur. Bir süreliğine dönem dışı bırakabilirsiniz, fakat bilgisayarınızı taramak için Windows Defender’ı ya da değişik bir antivirüs kullandığınızdan emin olun.

Bu seçeneklerin ikisi de Chrome’un bu siteleri hareket halindeyken indirmemesini sağlar. Bu da, hard disk etkinliğinin gerçekleşmediğinden emin olur. Chrome’un eski sürümünde, bu bir önalım (prefetch) olarak mevcuttu.

Hangi Sekmenin Daha Fazla Disk Kullanımı ve Bellek kullandığını öğrenin

Birçok seçeneğiniz yoksa ve internet siteleri sabitlendiğinde, Chrome’da disk kullanım sorununa hangi sekmenin yol açtığını anlayabiliriz.

 • Chrome’un mevcut ve Windows da faal olmasından emin olun.
 • Shift + Esc tuşlarına basın ve Chome’nin bir vazife yöneticisi açacaktır.
 • Bu oluşturulan sayfa, Chrome’un size daha doğru bir manzara verecek kendi Görev Yöneticisini açacaktır.
 • Her bir sekmenin ve eklentinin ne kadar hafıza harcadığını görebilirsiniz. Soruna niçin olanı sonlandırarak disk kullanımını rahatlatabilirsiniz.