Windows IIS Sunucusu’nu Kullanarak PHP Yükleme Dosyası Devralma izin Hatası Nasıl Düzeltilir

Benim gibiyseniz ve Windows IIS kullanıyorsanız, yüklenen dosyanızın niçin doğru şekilde görüntülemek için lüzumlu izinleri devralmadığını anlamaya çalışmak için saat harcadınız. Neyse ki, yanıt oldukça kolay ve bir çok insanoğlunun katiyen düşünmediği bir şeydir.

Neler Okuyacaksınız? →

Windows IIS Sunucusu’nu Kullanarak PHP Yükleme Dosyası Devralma izin Hatası Nasıl Düzeltilir

Sorun ancak bir dosyayı yüklemek için PHP kullandığınızda ortaya çıkar. Bir dosyayı yüklediğinizde, PHP dosyayı durağan(durgun) sürücüdeki geçici bir dizine gönderir (benim için C:\Windows\Temp ‘dir) ve sonrasında onu istenen dizine kopyalar. Dosya geçici dizine girdiğinde, bu dizinin izinleri atanır. Sorun şu ki, Windows bu dosyayı kopyaladığında geçici müdürlüğün izinlerini tutuyor ve internet müdürünüzün izinlerini devralmıyor.

PHP Yükleme Dosyası Devralma izin Hatası Çözüm

Bu sorunu çözmenin en kolay yolu, internet yöneticinizin izin verdiği geçici dizine eklemektir. Zaten geçici dizindeki izinleri silmeye gerek yok, internet yöneticisinin izinlerini onlara eklemeniz yeterli. Başka bir deyişle, şu adımları izleyin

Geçici yükleme dizininizin izinlerini değiştirebilmek için php.ini dosyanızda ki “upload_tmp_dir” dosyasını bulun. Seçtiğiniz dizine (tabii ki internet klasörlerinizin dışında) ayarlayın ya da varsayılan olarak bırakın (benim için C:\Windows\Temp).

Bu klasöre göz atın ve internet klasörlerinizin izinlerini buna ekleyin.

Bu kadar! Gördüğünüz gibi, harbiden kolay ve ancak ufak bir numara PHP’deki adamlar bizlere söylemeyi unuttu.

Ve bildiğiniz gibi, şayet iki klasör ayrı sürücülerdeyse, bu sorunu yaşamazdınız ve böylelikle bunu okumazdınız.